dwie panie unikające trądziku pleców

Pryszcze na plecach – jak się ich pozbyć?

Podobnie jak na twarzy, pryszcze na plecach mogą być bolesne i uciążliwe. Nasz przewodnik omawia sposoby zapobiegania wypryskom.

CZYM SĄ PRYSZCZE NA PLECACH?

Pryszcze na plecach to termin używany do określenia trądziku na obszarze pleców. Mogą być one podobne w wyglądzie do pryszczy, które można znaleźć na innych częściach ciała, takich jak twarz - i zazwyczaj tworzą one skupiska. Chociaż pryszcze na plecach są całkowicie naturalne, mogą powodować niepokój i dyskomfort, ale istnieje szeroki zakres domowych sposobów, jak również zabiegów dermatologicznych, które mogą pomóc.


PRYSZCZE NA PLECACH: PRZYCZYNY

Podobnie jak w przypadku innych części ciała, pryszcze na plecach mają tendencję do tworzenia się, gdy pory zatykają się brudem, potem i martwymi komórkami skóry. Dodatkowo, jeśli twoja skóra jest skłonna do wyprysków, twoje pory prawdopodobnie produkują nadmierną ilość sebum, co może prowadzić do ich gromadzenia się i zatykania również na plecach.

Inne czynniki  również mogą być przyczynami trądziku na plecach:

1. Tarcie od ubrań: ciasne ubrania lub ciężkie plecaki mogą podrażniać skórę, co prowadzi do powstawania pryszczy.

2. Hormony: nadprodukcja sebum może być spowodowana zmianami hormonalnymi, dlatego trądzik jest powszechny w okresie dojrzewania, a także podczas miesiączki.

3. Słaba higiena: niepranie pościeli i ubrań może prowadzić do nagromadzenia bakterii, które mogą  dostać się do porów i spowodować stan zapalny, który skutkuje pryszczami.

4. Dieta: niektórzy mogą zauważyć pryszcze na plecach, jeśli ich dieta zawiera nadmiar nabiału lub węglowodanów. Spożywanie nadmiernych ilości węglowodanów może podnosić poziom cukru we krwi i insuliny, co z kolei może przyczyniać się do powstawania pryszczy.

kobieta unikająca trądziku pleców
kobieta z piegami na plecach

5. Historia rodzinna: prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku jest większe, jeśli oboje rodziców go mieli. Na przykład jeden z rodziców może mieć dziedziczną chorobę, która powoduje zaburzenia hormonalne, co może przyczyniać się do wyprysków trądzikowych.   

6. Produkty do pielęgnacji skóry: niektóre produkty do pielęgnacji skóry mogą aktywnie wysuszać skórę, co może nasilać nadprodukcję sebum i nasilać pryszcze.                                                                                                                            

7. Stres i niepokój: produkcja białek cytokin może być wyzwalana przez stres i niepokój. Białka te mogą powodować stan zapalny gruczołów łojowych, które z kolei wytwarzają nadmiar sebum i ostatecznie przyczyniają się do powstawania pryszczy.                                                                                                                                                         

   8. Komedogene produkty do mycia: produkty zawierające składniki komedogenne mogą zatykać pory. Przykładami takich produktów są perfumowane płyny do mycia ciała, płyny zawierające Laurylosiarczan sodu ( SLS - środek pieniący występujący w niektórych mydłach) i niektóre oleje, takie jak olej kokosowy.


Krosty na plecach u mężczyzn

Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą doświadczać trądziku pleców, krosty na plecach u mężczyzn występują częściej, ponieważ są oni bardziej podatni na ich rozwój niż kobiety. Jednym z głównych czynników jest to, że mężczyźni mają zwykle wyższy poziom testosteronu, hormonu, który między innymi może prowadzić do zwiększonej produkcji łoju, który zatyka pory.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ PRYSZCZE NA PLECACH OD TYCH NA TWARZY?

Chociaż pryszcze na plecach mogą mieć podobny wygląd, istnieją trzy kluczowe różnice między nimi:
  1. Rozmiar: pory skóry na plecach są większe niż na twarzy, co oznacza, że mogą łatwiej zatykać się nadmiarem sebum, martwymi komórkami skóry i bakteriami.
  2. Nasilenie: pryszcze na plecach mogą być bardziej bolesne niż pryszcze na innych obszarach, ponieważ skóra pleców jest znacznie grubsza, co oznacza, że wypryski mogą tworzyć się głębiej pod powierzchnią.
  3. Leczenie: skóra na plecach może być mniej wrażliwa na miejscowe leczenie trądziku ze względu na swoją grubość. Jednym z przykładów jest nadtlenek benzoilu, który może pomóc w zwalczaniu bakterii, które przyczyniają się do powstawania niektórych form pryszczy. Ponadto stosowanie zabiegów miejscowych może być kosztowne ze względu na dużą powierzchnię pleców, więc wybór leczenia doustnego może być bardziej opłacalny. 

Jak zapobiegać powstawaniu krost na plecach?

Całkowite zapobieganie trądzikowi pleców może nie być możliwe, ale istnieje szereg środków, które można podjąć, aby go zminimalizować.

1.Higiena:

utrzymuj skórę tak czystą, jak to możliwe, regularnie biorąc prysznic i używając delikatnego środka myjącego. Jeśli to możliwe, wybierz niekomedogenny środek czyszczący, ponieważ są one przeznaczone specjalnie dla skóry skłonnej do wyprysków, i upewnij się, że myjesz skórę po ćwiczeniach, aby uniknąć gromadzenia się potu w porach.

 

2. Noś luźne ubrania:

ciaśniejsze ubrania i tkaniny syntetyczne mogą zatrzymywać pot i bakterie, które przyczyniają się do powstawania pryszczy. W miarę możliwości wybieraj luźną, oddychającą odzież wykonaną z naturalnych materiałów, takich jak bawełna.

3. Często pierz ubrania:

 na brudnych ubraniach może gromadzić się pot i brud, które przyczyniają się do powstawania pryszczy. Regularnie pierz ubrania, aby uniknąć gromadzenia się osadów, i zmieniaj przepocony strój do ćwiczeń natychmiast po treningu.

4. Utrzymuj nawilżenie:

 odwodniona lub sucha skóra często jest przyczyną nadmiernej produkcji sebum – możesz to zminimalizować, pijąc dużo wody, aby skóra była nawilżona.

5. Radź sobie ze stresem:

 stres jest częstą przyczyną pryszczy. Medytacja i ćwiczenia to świetne sposoby na relaks umysłu, jeśli masz czas, aby je wdrożyć, a 7-8 godzin snu dziennie może również pomóc zminimalizować stres.

 

6. Unikaj dotykania pleców:

brud i bakterie mogą zostać przeniesione na skórę, co może spowodować infekcję lub w inny sposób pogorszyć trądzik pleców.

 

7. Złuszczanie:

delikatne złuszczanie martwych komórek skóry na plecach może pomóc, ale należy unikać ostrych peelingów, które mogą podrażniać skórę i pogarszać wygląd pryszczy.

8. Unikaj noszenia ciężkich plecaków:

chociaż może to nie być możliwe lub wygodne, zmniejszenie obciążenia plecaka lub wybór torby na ramię zmniejszy nacisk na plecy.

 

9. Jedz zdrową, zbilansowaną dietę:

dieta bogata w składniki odżywcze i bogata w owoce i warzywa może pomóc w utrzymaniu zdrowej i czystej skóry. Unikaj nadmiernych ilości fast foodów i słodkich potraw. Jeśli zauważysz, że objawy rozwijają się lub pogarszają po spożyciu nadmiernej ilości nabiału lub przetworzonych ziaren, rozważ prowadzenie dziennika i wyeliminowanie tych grup żywności.


Jak pozbyć się pryszczy na plecach?

1. Utrzymuj skórę w czystości: należy jednak unikać zbyt mocnego szorowania.

2. Regularnie pierz pościel i ręczniki: pomoże to uniknąć gromadzenia się bakterii.

3. Nie drap ani nie wyciskaj pryszczy: nie tylko pogorszy to wygląd pryszczy, ale może również zainfekować krosty bakteriami, a także spowodować z czasem blizny.

4. Wybierz cienki, matujący filtr przeciwsłoneczny: cięższe filtry przeciwsłoneczne do ciała mogą dodatkowo zatykać pory, więc stosowanie lekkiego kremu przeciwsłonecznego na dotkniętych obszarach pomoże zminimalizować to ryzyko.

 

5. Zastosuj leczenie miejscowe: jeśli leczysz niewielką liczbę pryszczy, możesz zastosować leczenie miejscowe zawierające nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i oczyścić pory.

6. Leczenie miejscowe:
w zależności od ilości wyprysków możesz zdecydować się na miejscowe leczenie dostępne bez recepty. Zazwyczaj to składniki wymienione powyżej oprócz AHA, które mogą być skuteczne w leczeniu objawów trądziku pleców.

7. Leczenie doustne: leczenie doustne może być bardziej opłacalne, jeśli trądzikiem dotknięty jest duży obszar skóry. Rozważając tę opcję, najlepiej wcześniej skonsultować się z dermatologiem, aby mógł zalecić i przepisać najbardziej odpowiednie dla Ciebie leczenie.

8. Skonsultuj się z dermatologiem: jeśli pryszcze utrzymują się i martwisz się o blizny, porozmawiaj z dermatologiem. Będzie on w stanie ocenić, czy masz problem i zaoferuje porady dotyczące dalszego leczenia.