woda-micelarna

Co to jest płyn micelarny i jak go używać?

Dowiedz się, czym jest płyn micelarny, jakie są jego zalety oraz najlepsze sposoby jego stosowania i wprowadzania do codziennej pielęgnacji skóry.

Co to jest płyn micelarny i jak go stosować?

W dzisiejszych czasach płyn micelarny staje się kluczowym składnikiem pielęgnacji urody, jednak możesz się zastanawiać, czym jest płyn micelarny i jak włączyć go do codziennej pielęgnacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o delikatnym oczyszczaniu twarzy za pomocą produktów micelarnych oraz o tym, jak używać płynu micelarnego do szybkiego i dokładnego usuwania zanieczyszczeń. Dzięki temu, że płyn micelarny jest tak delikatny dla skóry, nadaje się szczególnie do pielęgnacji wrażliwych okolic oczu, a ponadto posiada wiele innych zalet, o których mowa poniżej.

woman cleansing face
Co To Jest Płyn Micelarny

Co to jest oczyszczający płyn micelarny?

Chociaż termin woda micelarna jest już znany, nadal możesz zadawać sobie pytanie: "Co to jest płyn micelarny?" To płyn oczyszczający, który zawiera micele. Te zawieszone cząsteczki substancji powierzchniowo czynnych są hydrofilne i oleofilne, co oznacza, że przyciągają wodę, olej i zanieczyszczenia, które się z nimi wiążą. Przy użyciu wacika lub chusteczki usuwają pozostałości po makijażu. 

Wyjątkowe właściwości oczyszczająceego płynu micelarnego oznaczają, że można go używać jako płynu do mycia twarzy, preparatu do demakijażu i kremu nawilżającego, w zależności od rodzaju skóry. Skoro już wyjaśniliśmy, czym jest płyn micelarny, być może zastanawiasz się, czym są micele.


Co To Jest Płyn Micelarny

Co to są micele?

Termin "micele" jest doskonale znany w kosmetyce, czy to w płynie do demakijażu, czy w toniku do twarzy. 

Micele powstają w wyniku łączenia się mikroskopijnych cząsteczek substancji powierzchniowo czynnych, które lubią zarówno wodę (hydrofilowe), jak i tłuszcz (lipofilowe).
Micele mogą usuwać pozostałości makijażu lub zanieczyszczeń, zarówno rozpuszczalne w wodzie, jak i w tłuszczach 
Dzięki właściwościom miceli, do dokładnego oczyszczenia twarzy wystarczy użyć jednego dobrego produktu z płynem micelarnym. 
Dzięki delikatnej, ale skutecznej formule płynu micelarnego nie ma potrzeby nadmiernego pocierania twarzy, co mogłoby podrażnić skórę. 

 
Wiesz już, co to jest płyn micelarny i czym są micele. Teraz dowiesz się, jak używać płynu micelarnego?

micelles

women-using-micellar-water
Co To Jest Płyn Micelarny

Jak stosować płyn micelarny

Do stosowania płynu micelarnego nie potrzeba specjalistycznej wiedzy kosmetycznej; można to zrobić w prosty sposób, zwilżając płynem micelarnym czysty płatek kosmetyczny. Wystarczy nasączyć nim płatek kosmetyczny, a następnie delikatnie przetrzeć nim twarz, aby łatwo usunąć zanieczyszczenia, makijaż, a nawet tusz do rzęs. 

 
Jak stosować płyn micelarny krok po kroku?

1. Umyj ręce: Zanim zaczniesz stosować jakikolwiek produkt do twarzy, koniecznie umyj ręce, by nie wcierać kolejnych zanieczyszczeń w skórę twarzy i pory.

2. Wybierz odpowiedni produkt oczyszczający: Następnie wybierz płyn micelarny odpowiedni dla Twojego typu skóry (sucha, wrażliwa, normalna). Różne produkty zawierające płyn micelarny mogą mieć inne formuły przeznaczone do konkretnego typu skóry.

3. Nasącz płatek kosmetyczny i przetrzyj: Weź płatek kosmetyczny, nanieś na niego obficie płyn micelarny i pozwól mu szybko nasiąknąć; nasączonym możesz delikatnie przetrzeć twarz.

4. Na zakończenie zastosuj krem nawilżający: Ostatnim krokiem jest ukojenie skóry za pomocą kremu nawilżającego lub łagodzącego kremu do twarzy, który dodatkowo ją nawilży.
Często zadawanym pytaniem jest, czy po zastosowaniu płynu micelarnego skórę należy zmyć. Odpowiedź brzmi: nie! Płyn micelarny jest płynem oczyszczającym, który nie wymaga zmywania, dlatego wystarczy go użyć i przejść do dalszych czynności pielęgnacyjnych.


Co To Jest Płyn Micelarny

Czy płyn micelarny jest tonikiem?

Może pojawić się niejasność co do tego, "czym jest woda micelarna i czym różni się od tonera". Między tonikiem a płynem micelarnym istnieją jednak zasadnicze różnice. Jakie są więc te różnice?
 
Płyn micelarny jest doskonałym produktem wielofunkcyjnym, stosowanym zazwyczaj jako środek oczyszczający, który stanowi pierwszy krok w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń, makijażu i brudu nagromadzonego w ciągu dnia. Ze względu na swoją formułę, płyn micelarny zapewnia również skórze nawilżenie, podobnie jak krem nawilżający, a także pomaga przywrócić równowagę pH skóry, co jest funkcją toniku. 
 
Płyn micelarny może być stosowany jako środek do mycia twarzy, demakijażu, tonik i krem nawilżający, natomiast w przypadku toniku role się nie odwracają. Toniki są przeznaczone do stosowania po oczyszczaniu skóry, aby przywrócić jej odpowiednie pH i przygotować ją na przyjęcie kolejnych produktów; nie można ich jednak stosować jako środków oczyszczających ani do demakijażu. Oto różnica między tonikiem a wodą micelarną.
Co To Jest Płyn Micelarny

5 zalet płynu micelarnego

Jest łagodniejszy od tradycyjnych środków oczyszczających: Oznacza to, że płyn micelarny jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, a zwłaszcza dla tych, które mają skórę wrażliwą. Wynika to częściowo z faktu, że wiele dobrych produktów zawierających płyn micelarny nie zawiera alkoholu.

Zapewnia nawilżenie i nawodnienie: Większość rodzajów płynów micelarnych zawiera takie składniki, jak gliceryna, która pomaga skórze zatrzymać wilgoć. Z tego względu jest to produkt bardziej nawilżający niż zwykłe chusteczki do makijażu.

Pomaga w walce z trądzikiem: Najlepszy płyn micelarny do skóry trądzikowej to taki, który nie pozostawia żadnych osadów. Te, które pozostawiają osad, mogą zatykać pory, utrudniając toksynom wydostanie się ze skóry, co prowadzi do powstawania trądziku, białych i czarnych zaskórników.

Usuwają oleje i zanieczyszczenia, które zatykają pory: Micele mogą również zwiększać przepuszczalność skóry, umożliwiając środkom oczyszczającym dotarcie do głębszych warstw skóry.

Przenośny i wygodny: Produkt wielofunkcyjny, który może być stosowany jako mleczko do demakijażu, środek oczyszczający i tonik, eliminuje konieczność stosowania wielu produktów. Chusteczki do twarzy z płynem micelarnym doskonale nadają się do stosowania w podróży i można ich używać przez cały dzień.
 
Jak widać, korzyści płynących ze stosowania płynu micelarnego jest wiele. Wszystkie można łatwo włączyć do codziennej pielęgnacji urody, a dodatkowo płyn micelarny nie wymaga spłukiwania ani przed, ani po użyciu!

nivea-micellar-water
Co To Jest Płyn Micelarny

Najlepsze wskazówki dotyczące usuwania makijażu oczu za pomocą płynu micelarnego

Jedną z największych zalet płynu micelarnego jest to, że jest on doskonałym środkiem do demakijażu oczu; to możliwe, ponieważ jego właściwości opisane w części "Czym jest woda micelarna" świadczą o tym, że jest on delikatny dla skóry, zwłaszcza wrażliwej skóry wokół oczu.

- Pozwól, aby płatek kosmetyczny lub chusteczka nasączone płynem micelarnym spoczęły na zamkniętych oczach, aby zmiękczyć makijaż, a następnie przetrzyj nimi twarz i oczy.
- Uważaj, aby nie pocierać zbyt mocno wrażliwej skóry wokół oczu.
- Powtarzaj delikatne wycieranie, aż płatek kosmetyczny lub chusteczka będą czyste. Nie ma potrzeby stosowania zbyt dużej siły nacisku.
- Upewnij się, że usunęłaś cały makijaż oczu przed oczyszczeniem reszty twarzy.
- W przypadku mocnego, utrwalonego makijażu, np. wodoodpornego tuszu do rzęs, chusteczki micelarne działają jak magnes i usuwają makijaż z wrażliwych okolic oczu, zapewniając szybki, delikatny i łatwy demakijaż.

Co To Jest Płyn Micelarny

Jaki rodzaj płynu micelarnego jest najlepszy dla Ciebie i Twojej skóry?

Po zapoznaniu się z informacjami na temat tego, czym jest płyn micelarny, na pewno zechcesz dowiedzieć się, jak znaleźć najlepszy dla siebie płyn micelarny. Wybór może być trudny, ponieważ na rynku jest tak wiele produktów. Aby znaleźć najlepszy dla siebie płyn micelarny, należy określić, jakie korzyści ma przynieść. Szukasz płynu micelarnego do skóry trądzikowej, do skóry wrażliwej czy energetyzującego? 

Jeśli szukasz najlepszej płynu micelarnego, który ożywi skórę i doda jej energii, polecamy naszą nową formułę Płyn micelarny NIVEA Energy, która zawiera witaminę C, witaminę B3 i żurawinę, które zapewniają głębokie oczyszczenie skóry i dodają jej energii.