zapach potu

Nieprzyjemny zapach potu u mężczyzny - możliwe przyczyny

Choć pocenie się jest naturalnym mechanizmem naszego organizmu, zapach potu bywa dokuczliwy. Czasami jest to po prostu kwestia indywidualna, innym razem ma to konkretną przyczynę. Podpowiadamy, jak skutecznie zatuszować zapach potu ale też sprawić, by Twój pot był mniej wyczuwalny.

Dlaczego pot śmierdzi? Kilka słów o poceniu się

Co ciekawe, tak naprawdę pot w czystej postaci nie ma zapachu. Wiąże się to z jego składem. Jest to przede wszystkim woda i to w aż 98%. Pozostałe 2% to amoniak, mocznik, chlorek sodu oraz związki mineralne potasu, żelaza oraz magnezu. Oznacza to, że pot składowo jest obojętny. W takim razie, dlaczego pot śmierdzi? Dzieje się tak, ponieważ po przedostaniu się na powierzchnię skóry staje się on doskonałą pożywką dla bakterii oraz mikroorganizmów.
Poza tym na brzydki zapach potu wpływ mają czynniki takie jak dieta, hormony, palenie papierosów, przyjmowane leki oraz oczywiście higiena. W związku z tym, zmieniając swoje nawyki, dietę czy styl życia można też zmienić nieco właściwości potu. Niezwykle ważna jest także właściwa pielęgnacja skóry i stosowanie odpowiednich kosmetyków, które mogą zminimalizować nieprzyjemną woń.
Pocenie pod pachami i w ogóle na całym ciele nieco różni się zapachowo u kobiet i u mężczyzn. Wiąże się to z tym, że w składzie męskiego potu znajduje się więcej kwasów tłuszczowych, a w kobiecym dominują związki siarki. Dlaczego jeszcze pocenie pod pachami u mężczyzn uznaje się za szczególnie dokuczliwe? Dzieje się tak dlatego, że pod pachami (oraz na stopach) mieści się najwięcej gruczołów potowych oraz bakterii.

Choć zwykle narzekamy na pocenie się pod pachami, tak naprawdę jest to mechanizm dotyczący całego ciała, które posiada gruczoły potowe w różnych miejscach. Znajdują się one na twarzy, stopach, dłoniach, na skórze głowy, a także oczywiście pod pachami oraz w pachwinach. Możemy wyróżnić dwa rodzaje gruczołów potowych.

  • Pierwsze z nich to gruczoły ekrynowe, które są samodzielnym elementem skóry, a przy tym uczestniczą w termoregulacji organizmu, chroniąc go przed przegrzaniem.
  • Drugi typ to gruczoły apokrynowe, które wykształcają się w okresie dojrzewania. Uchodzą one do mieszków włosowych. Choć nie biorą udziału w termoregulacji, odpowiedzialne są za oczyszczanie organizmu z produktów przemiany materii. Znajdują się pod pachami, w okolicach narządów płciowych, a także w uszach i powiekach. Właśnie one odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach powstający na powierzchni skóry. To od proporcji danych gruczołów na Twoim ciele zależy intensywność oraz zapach potu.
dlaczego pot śmierdzi

Zmiana zapachu potu - czego to oznaka?

Niektóre zmiany w organizmie mogą wywoływać dziwny zapach potu, którego nigdy nie należy ignorować. Może być to sygnał dotyczący rozwoju choroby lub nieleczenia już obecnego stanu. Nie należy jednak panikować! Zmiana zapachu potu to jedynie ostrzeżenie oraz znak, któremu należy bliżej się przyjrzeć. Zatem, jeśli specyficzny zapach potu utrzymuje się przez dłużej, warto poświęcić mu więcej uwagi, a w razie potrzeby udać się do lekarza. Zwróć też uwagę na nadmierne pocenie się przy małym wysiłku. Także ono może być sygnałem, że w organizmie nie wszystko jest w porządku. Przekonaj się, co może wpływać na zapach potu.

skład potu

Zapach potu a hormony

Nieprzyjemny zapach potu, a przede wszystkim jego nadmierne wydzielanie, mogą wywołać zaburzenia tarczycy. Hormony przez nią produkowane prowadzą do przyspieszenia metabolizmu, co z kolei wywołuje wzmożoną potliwość. Temu objawowi może towarzyszyć kołatanie serca oraz nietolerancja ciepła. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, warto skontaktować się z endokrynologiem.

Kwestię zapachu potu i hormonów należy rozważyć szczególnie w okresie dojrzewania. Trwająca wówczas burza hormonów może znacząco wpłynąć na pojawienie się nieprzyjemnego zapachu.

Pot o zapachu moczu

Jeśli zauważysz u siebie kwaśny pot, którego zapach przypomina mocz czy amoniak, może to świadczyć o nieprawidłowej pracy nerek. Gdy choroba jest zaawansowana, mogą towarzyszyć jej zmiany w ilości oddawanego moczu, suchość skóry oraz jej ziemisty odcień oraz ogólne osłabienie wraz z bólami kostnymi.

Jednak śmierdzący pot kojarzący się z amoniakiem występuje też u osób uprawiających sport. Może wiązać się z niedostatecznym spożyciem węglowodanów przed wysiłkiem. Stosując na co dzień dietę, która ogranicza te składniki, warto pamiętać, że uzupełnianie ich poziomu przed i po wysiłku fizycznym jest konieczne.

Wszelkie objawy zawsze warto skonsultować z lekarzem.

pocenie pod pachami

Intensywny zapach potu - to może wynikać z Twojej natury

Warto pamiętać, że każdy człowiek ma nieco inny zapach ciała. Zatem, jeśli odczuwasz u siebie intensywny zapach potu od zawsze, być może taka jest Twoja natura i nie ma w tym nic złego ani niebezpiecznego. Pozornie dziwny zapach skóry często zależy po prostu od czynników genetycznych, wieku oraz płci. Pamiętaj, że zapach mężczyzny niemal zawsze jest bardziej intensywny niż u kobiety.

pocenie pod pachami u mężczyzn

Nieprzyjemny zapach potu pod pachami - niewłaściwa dieta

Tak naprawdę nieprzyjemny zapach potu pod pachami najczęściej wywołany jest właśnie przez nieprawidłowe żywienie. Spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonych produktów ze sztucznymi dodatkami może sprawić, że Twój pot się zmieni. Pocenie się pod pachami i nieprzyjemny zapach szczególnie potęgują niektóre grupy produktów. Należą do nich produkty bogate w tłuszcz, takie jak wszelkie fast-foody, marketowe wędliny, ciężkostrawne dania oraz tłuste mięsa. Sprawiają one, że śmierdzący pot pod pachami ma szczególnie intensywną, ostrą woń. Na szczęście wykluczenie wymienionych produktów z jadłospisu rozwiązuje ten problem.

Druga grupa, która może przyczynić się do pogorszenia zapachu potu, to produkty zawierające cukry proste. Należą do nich oczywiście słodycze, ale też soki, biała mąka oraz owoce. Ich ograniczenie zapewne ograniczy nieprzyjemny zapach. Co ciekawe, także zdrowe produkty bywają zdradliwe. Właśnie tak jest w przypadku pora, czosnku, cebuli, brokułów, fasolki, szparagów oraz kalafiora. To warzywa zawierające dość dużo związków siarki, przez co zmieniają Twój zapach potu. Nie oznacza to jednak, że należy z nich całkowicie zrezygnować. Każde z nich ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie. Wystarczy za to umiar w ich spożywaniu.

Zmianę zapachu potu mogą u siebie odczuć również miłośnicy ostrych przypraw. Podnoszą one temperaturę ciała, co z kolei powoduje intensywniejsze pocenie. Wówczas bakterie na skórze mają większe możliwości do rozwoju.

Co na pocenie?

Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć, że pocenie się to naturalny proces zachodzący w naszym organizmie. Jeśli źle pachnący pot pod pachami wiąże się z wyżej opisanymi przyczynami, postaraj się o ich wykluczenie. Gdy podejrzewasz, że ma on źródło w chorobie, należy udać się do lekarza. Jak już zostało wspomniane, zależność między dietą a potliwością ma duże znaczenie, dlatego należy ograniczyć lub całkowicie wykluczyć produkty, które pogarszają zapach potu. W szczególności weź pod uwagę ostre przyprawy i produkty, które rozgrzewają organizm, przez co zwiększają potliwość.

Poza tym bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny dostosowanej do Twoich potrzeb. Zatem bierz prysznic tyle razy w ciągu dnia, ile potrzebujesz. Możesz też w razie potrzeby odświeżać jedynie kłopotliwe miejsca, np. pachy czy stopy. Staraj się używać w tym celu raczej zimnej lub chłodnej wody, unikaj za to gorącej, która może wzmagać potliwość. Możesz też stosować mydła antybakteryjne lub chłodzące i odświeżające żele pod prysznic dla mężczyzn, które znajdziesz również w ofercie NIVEA MEN.

zmiana zapachu potu

Działanie chłodzące wyróżnia Żel pod prysznic Cool Kick NIVEA MEN, który zawiera mentol. Gwarantuje on przyjemne odświeżenie i zapewnia poczucie orzeźwienia na długi czas. Przeznaczony jest do pielęgnacji ciała, twarzy oraz włosów. Nie powoduje przesuszenia skóry, a męski zapach utrzymuje się na niej przez długi czas. Możesz też sięgnąć po Żel pod prysznic NIVEA MEN Silver Protect. Zawiera on jony srebra, które powstrzymują rozwój bakterii, co pozwala na długotrwałe odczuwanie świeżości po kąpieli. Umyjesz nim ciało, włosy oraz twarz bez ryzyka podrażnień. Uczucie świeżości pozostanie z Tobą na cały dzień.

Pocenie się pod pachami. Jak zwalczyć?

Zastanawiasz się, co robić, żeby się nie pocić pod pachami? To kwestia, która dokucza wielu mężczyznom ze względu na duże nagromadzenie gruczołów apokrynowych właśnie w tym miejscu. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone kosmetyki dla mężczyzn, które zminimalizują samo wytwarzanie potu oraz jego przykry zapach, a przy tym pozwolą Ci przez długi czas cieszyć się przyjemną świeżością. Należą do nich oczywiście antyperspiranty dla mężczyzn. Obecnie na rynku znajduje się ogromny wybór różnego rodzaju produktów, które pomogą Ci poradzić sobie z potem pod pachami. Zatem, co na pocenie?

Możesz wybrać bardzo wygodne w użyciu antyperspiranty w kulce dla mężczyzn. Znajdziesz je również wśród produktów NIVEA MEN. Są naprawdę przyjemne w użyciu, a ich niewielkie opakowanie sprawia, że zabierzesz je ze sobą wszędzie na siłownię i w dłuższą podróż. Jeśli zależy Ci na pewnej ochronie przed potem, ale też na łagodnym działaniu na Twoją skórę, wybierz Antyperspirant roll on Protect&Care NIVEA MEN. Zapewnia on aż 48-godzinną ochronę, nie zawiera alkoholu, a przy tym ma łagodny, męski zapach. Wypróbuj też Antyperspirant NIVEA MEN Silver Protect roll on z jonami srebra, które hamują rozwój bakterii. To bezpieczna ochrona na długi czas.

dziwny zapach potu
nadmierne pocenie się przy małym wysiłku

Wolisz antyperspiranty w sprayu dla mężczyzn? Wyróżnia je szybkość działania wysychają niemal od razu po użyciu. Co więcej, zapewniają też przyjemny zapach. Jeśli jest to efekt, który lubisz polecamy Ci Fresh Intense antyperspirant spray NIVEA MEN. Ma on intensywny męski zapach, a przy tym zapewnia natychmiastowe odświeżenie i to na długi czas. W szczególny sposób łączy on ochronę przed poceniem z pielęgnacją NIVEA. Nie zawiera alkoholu etylowego! Wyjątkową świeżość i długotrwałe odświeżenie zapewni Ci również Antyperspirant spray NIVEA MEN Fresh Aquatic, który pielęgnuje delikatną skórę pod pachami. Zapewnia aż 48 godzin ochrony przed poceniem!

Możesz też wybrać antyperspiranty w sztyfcie dla mężczyzn. Podobnie jak wariant w kulce mają niewielkie opakowania, które możesz zabrać, gdziekolwiek zechcesz. Ponadto nie musisz czekać na ich wyschnięcie przed włożeniem ubrania. Jeśli to Twoja ulubiona forma antyperspirantu, koniecznie wypróbuj propozycje NIVEA MEN. Możesz sięgnąć po Black&White Invisible Original antyperspirant w sztyfcie zapewniające ochronę 5w1: przed poceniem się, nieprzyjemnym zapachem, podrażnieniami,  białymi śladami na ciemnych ubraniach oraz żółtymi na białych. Ma on męski, klasyczny zapach. Możesz też wybrać Antyperspirant w sztyfcie NIVEA MEN Silver Protect (dostępny również w kulce) – równie skuteczny, a przy tym wygodny.

Co zrobić żeby się nie pocić na całym ciele?

  • Na pocenie się całego ciała duży wpływ mają ubrania, które nosisz. Sztuczne, nieprzepuszczające powietrza materiały sprzyjają poceniu. Właśnie dlatego lepiej wybierać naturalne przewiewne tkaniny, takie jak len czy bawełna. Staraj się ubierać warstwowo, a nie w jedno grube ubranie. W ten sposób w razie potrzeby możesz coś zdjąć, ponadto kilka cienkich tkanin lepiej przepuszcza powietrze niż jedna o dużej grubości.
  • Poza odpowiednią higieną, dietą, a także antyperspirantami, warto wspomóc się również sposobami prosto z natury. Na rynku znajdziesz ziołowe preparaty zapobiegające nadpotliwości zawierające mieszankę szałwii, ziele skrzypu polnego, pokrzywy, sporyszu oraz pokrzyku. Wymienione rośliny mają wpływ na hamowanie nadpotliwości poprzez wpływ na układ nerwowy. Możesz też wspomagać się piciem naparu z szałwii lub melisy w liczbie nawet 3 szklanek każdego dnia.
zapach potu a hormony
brzydki zapach potu
  • Możesz również brać kąpiele z dodatkiem rumianku, pokrzywy, macierzanki, kozieradki czy szałwii, które działają tonizująco, a przy tym wyciszająco. Są one polecane szczególnie wtedy, kiedy pocenie się związane jest z emocjami. W takim wypadku możesz też włączyć inne działania wyciszające, jak np. ćwiczenia jogi, masaże czy praktykowanie tai-chi. Pamiętaj też, że czynnik emocjonalny ma duże znacznie w potliwości dłoni.
  • Co zrobić, żeby się nie pocić na całym ciele podczas uprawiania sportu? Jeśli ćwiczysz głównie w pomieszczeniach, dbaj o to, aby były chłodne i dobrze wentylowane. Zwróć również uwagę na strój. Wybierz ubrania z bawełny lub nowoczesnych materiałów termoaktywnych, które stworzono właśnie dla sportowców. Poszukuj też modeli ubrań sportowych z wkładkami wentylacyjnymi w okolicach pach oraz krocza. Na siłowni przydatne okażą się także skarpetki wchłaniające pot, choć jeśli masz z tym duży problem, noś je również na co dzień.
  • Nie rezygnuj ze sportu tylko ze względu na uciążliwy pot aktywność fizyczna poprawia metabolizm, gospodarkę hormonalną, a tym samym reguluje woń potu. Jeśli nie ćwiczysz, włącz do swojego życia choć krótkie ćwiczenia. Zwróć również uwagę na to, ile ważysz, ponieważ nadprogramowe kilogramy sprzyjają poceniu się.

Wśród opisanych sposobów na to, jak zwalczyć pocenie się pod pachami, z pewnością wybierzesz ten odpowiedni. Antyperspirant w kulce, sprayu, a może w sztyfcie? Wybierz wariant, który najbardziej Ci odpowiada. W utrzymaniu higieny może pomóc Ci również depilacja włosów pod pachami.

Jeśli jednak w Twoim przypadku opisane metody okazują się niewystarczające, możesz rozważyć zabiegi medyczne, które pomogą Ci uporać się z problemem. Należy do nich podanie toksyny botulinowej w okolicach gruczołowych potowych. Ten prosty zabieg wykonuje zwykle lekarza medycyny estetycznej. Efekty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Inny polecany w tym wypadku zabieg to jonoforeza polegająca na podaniu leku oraz substancji aktywnych do tkanek za pomocą prądu stałego zabieg ten jest bezpieczny i nie wywołuje skutków ubocznych.

  • W ciepłe dni unikaj bardzo nasłonecznionych miejsc. Cień jest Twoim sprzymierzeńcem w walce z poceniem się.Staraj się też przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach.
  • Nie rezygnuj z picia wody. Dbaj o odpowiednie nawodnienie każdego dnia. Optymalne nawodnienie wspomaga kontrolę gruczołów potowych, a przy tym schładza organizm.
  • Jeśli chodzi o potliwość stóp możesz zastosować specjalne spraye i talki przeznaczone właśnie do tych okolic. Wskazane jest również częste chodzenie boso.

Jak widać na opisanych przykładach, nieprzyjemny zapach potu może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich są całkowicie naturalne, inne wymagają konsultacji ze specjalistą. Zawsze jednak, niezależnie od przyczyn, należy przykładać należytą wagę do higieny, w tym kąpieli z użyciem ulubionych żeli pod prysznic oraz do używania antyperspirantów. To oraz pozostałe opisane wskazówki pozwolą Ci czuć się pewnie każdego dnia. Nie pozwól, aby nieprzyjemny zapach potu popsuł Twój dzień!