wplyw-diety-a-nadmierne-pocenie-sie

Nadmierna potliwość a dieta

PORADY EKSPERTA

Co zrobić żeby się nie pocić? Okazuje się, że na nadmierną potliwość niemały wpływ ma dieta. Przekonaj się jakich potraw należy unikać.

wplyw-diety-a-nadmierne-pocenie-sie

WPŁYW DIETY A NADMIERNE POCENIE SIĘ

Charakter diety może wpływać na intensywność wydzielania i zapach potu. Gorące, pikantne potrawy, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce mogą nasilać nadpotliwość . Podobnie działają używki (alkohol, papierosy), mocna kawa, herbata czy napoje bogate w kofeinę. Na specyficzny zapach wpływają posiłki obfite w tłuszcze zwierzęce, ostre przyprawy, cebulę, czosnek itd. Ciekawe obserwacje poczyniono porównując preferencje zapachowe kobiet z różnych części świata. I tak np. Japonki wybierają dezodoranty czy perfumy o delikatniejszej nucie zapachowej niż np. Niemki. Autorzy tłumaczą to właśnie rodzajem stosowanej diety. W Japonii dominuje delikatna dieta warzywno-rybna, która ogranicza pocenie się.  W Niemczech z kolei kuchnia opiera się na ostro przyprawionych daniach mięsnych.

CO ZROBIĆ ŻEBY SIĘ NIE POCIĆ?

Nadmierna potliwość dotyczy wielu z nas. W walce z nią od lat znane są i sprawdzone metody płynące z natury. Dostępne na rynku doustne preparaty zwalczające nadpotliwość opierają się przede wszystkim na wyciągach ziołowych. Znajdziemy w nich m.in. szałwię, ziele skrzypu polnego, liście pokrzywy, a także pokrzyk i sporysz.  To należące do alkaloidów rośliny, które wpływają na hamowanie nadmiernego pocenia na poziomie układu nerwowego. Zalecane jest również picie naparu z ziół np. szałwi (3 szklanki/dzień) czy melisy. Dobre jest również dodawanie ziół do kąpieli (szałwii, kozieradki, pokrzywy, macierzanki, rumianku). Zioła, oprócz bezpośredniego wpływu na ilość i zapach wydzielanego potu pomagają również w sposób pośredni. Działają lekko tonizująco, wyciszająco. Pomaga to zwłaszcza w przypadkach, gdzie nadmierne pocenie się powstaje głównie w sytuacjach emocjonalnych czy stresujących. U tych osób przydatne stają się również naturalne metody walki z stresem. Idealne okazują się joga, tai-chi, zabiegi akupresury, masaże itp.

wplyw-diety-a-nadmierne-pocenie-sie
wplyw-diety-a-nadmierne-pocenie-sie