Kobieta dotyka jej ramienia

Co na rozstępy?

Odkryj porady ekspertów NIVEA, jak pozbyć się rozstępów

Jak pozbyć się rozstępów

Dowiedz się, skąd się biorą rozstępy, jak im zapobiegać i jak usunąć rozstępy

Rozstępy - linie lub pręgi na skórze - są zjawiskiem powszechnym i dotyczą 90% populacji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Poza tym, że czasem trochę swędzą, są nieszkodliwe i całkowicie naturalne. Rozstępy są mapą Twojego ciała z podróży, którą razem przebyliście, czy to podczas noszenia dziecka, dorastania i rozwoju jako nastolatka, czy podczas uprawiania sportu. Rozstępy występują we wszystkich kształtach i rozmiarach oraz odcieniach i głębokościach. 
Czy rozstępy znikają? Podobnie jak w przypadku blizn, mogą być trwałe lub z czasem blednąć. 
Nie ma nic złego w posiadaniu rozstępów, ale jeśli Ci przeszkadzają, istnieją sposoby na zmniejszenie ich widoczności i złagodzenie dotkniętych nimi miejsc.

Co to rozstępy i co je powoduje?

Rozstępy to rodzaj blizn, które pozostają po szybkim rozciągnięciu lub gwałtownym skurczeniu się skóry. Te nagłe zmiany powodują rozerwanie kolagenu i elastyny, dwóch białek, które nadają skórze elastyczność. Gdy skóra zostaje nagle rozciągnięta, środkowa jej warstwa (zwana skórą właściwą) ulega miejscowemu przerwaniu. W związku z tym, że skóra traci swoją elastyczność, nie może się tak łatwo odbudowywać, przez co głębsza warstwa skóry zostaje odsłonięta. 


Jak wyglądają rozstępy?

By dowiedzieć się, jak pozbyć się rozstępów, trzeba poznać kształty, w jakich występują. 
Rozstępy są tak różnorodne jak osoby, na których się pojawiają. Mogą wyglądać jak wąskie prążki biegnące w poprzek skóry lub rozerwane, pofałdowane ślady, albo jak sinofioletowe smugi lub srebrzyste nitki. Mogą być różowe, czerwone, brązowe, czarne, srebrne lub fioletowe. A jak z czasem zmieniają się rozstępy? Początkowa faza jest na ogół ciemniejsza, potem zmiany zaczynają jaśnieć i blednąć. 
Wygląd rozstępów zależy w dużej mierze od przyczyn ich powstawania, od tego, jak długo je masz, jaki jest kolor Twojej skóry, jaki jest Twój typ skóry oraz w jakim miejscu na Twoim ciele się pojawiają.
Kobieta nakłada olejek do ciała

SKĄD SIĘ BIORĄ ROZSTĘPY?

Rozstępy pojawiają się najczęściej w miejscach, w których organizm magazynuje tłuszcz, czyli na brzuchu, piersiach, pośladkach lub biodrach, choć mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele. Często obserwuje się również rozstępy na udach, w dolnej części pleców lub na grzbietach ramion.  

CO POWODUJE ROZSTĘPY?

Najczęstsze przyczyny - choć w żadnym wypadku nie jedyne - powstawania rozstępów to nagły wzrost lub szybki przyrost masy ciała. Choć każdy może nabawić się rozstępów, to są pewne czynniki, które im sprzyjają, w tym:

1. Ciąża

Rozstępy w ciąży zwykle pojawiają się na brzuchu, gdy ten rośnie, aby pomieścić Twoje dziecko. Zachodzące w ciąży zmiany hormonalne mogą również wpływać na Twoją skórę i zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów. Powszechne w ciąży są rozstępy na udach, często też pojawiają się na piersiach. 
Kiedy zazwyczaj pojawiają się rozstępy?
Wygląd rozstępów i czas ich pojawienia będą dla każdej kobiety inne. Często pierwszym objawem rozstępów w ciąży jest uczucie swędzenia w miejscu, gdzie skóra stała się cieńsza. Rozstępy mogą stopniowo blednąć i stać się mniej widoczne po urodzeniu dziecka. 
Jak długo trwa blednięcie rozstępów? 
To zależy od rodzaju skóry, zwykle od 6 do 12 miesięcy, jednak jest mało prawdopodobne, że rozstępy znikną całkowicie. W końcu to piękna pamiątka po tym, jak niezwykłe jest Twoje ciało i nowe życie, które je wykształciło.

2. Okres dojrzewania

Skokowy wzrost w okresie nastoletnim może spowodować rozciągnięcie i rozerwanie skóry, powodując powstanie rozstępów, które prawdopodobnie zostaną z Tobą na długo po zakończeniu okresu dojrzewania. Nastoletnie dziewczęta mogą je zauważyć na piersiach, udach, biodrach lub pośladkach, natomiast u dorastających chłopców częściej pojawiają się one w dolnej części pleców lub na biodrach.

3. Szybka utrata lub przyrost wagi

Zjawisko rozstępów związane jest z nagłym przyrostem lub utratą wagi. To zupełnie normalne, jak wszelkie gwałtowne zmiany w organizmie, które pozostawiają swój ślad.

4. Predyspozycje genetyczne

Rozstępy mogą być spowodowane rzadkimi zaburzeniami genetycznymi, takimi jak zespół Cushinga. Jest to stan spowodowany zbyt dużą ilością hormonu zwanego kortyzolem w organizmie. Nie leczony, może prowadzić do pważnych powikłań. Jeśli podejrzewasz go u siebie, koniecznie porozmawiaj z lekarzem.

5. Inne czynniki

Kobiety są bardziej podatne na rozstępy niż mężczyźni. Szacuje się, że ma je od 50% do 90% kobiet. Jednak i mężczyźni mogą je mieć, szczególnie na skutek przybrania lub utraty wagi czy w wyniku przyrostu tkanki mięśniowej lub tłuszczowej. 
Jeśli w Twojej rodzinie występują rozstępy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że pojawią się u Ciebie. Tak więc, jeśli Twoja mama miała rozstępy na udach, gdy była z Tobą w ciąży, jest duża szansa, że Ty też je będziesz mieć. 

Czy rozstępy znikają?

Czy możliwe jest usunięcie rozstępów?

Skoro wiemy już, czym są rozstępy i co je powoduje, kolejne pytanie brzmi: jak zapobiegać ich powstawaniu?
Kobieta nakładająca balsam do ciała na ramię

Postawmy sprawę jasno, niestety nie da się całkowicie pozbyć rozstępów, ale jeśli się chce, można znacznie zmniejszyć ich widoczność.

Zbilansowana dieta, odpowiednie nawodnienie, regularne ćwiczenia i systematyczna pielęgnacja ciała sprawią, że Twoja skóra pozostanie nawilżona i elastyczna, co przygotuje ją na ewentualne zmiany spowodowane szybkim przyrostem lub utratą wagi, nawet w okresie ciąży.  

 

Co na rozstępy - usuwanie

Istnieją sposoby na rozstępy i na ich skuteczne zmniejszenie za pomocą zabiegów wykonywanych przez dermatologów. Są to:

  • zabiegi z użyciem światła lub lasera
  • mikrodermabrazja, która usuwa cienką warstwę skóry
  • stosowanie przepisanego roztworu lub kremu z retinolem (nie stosować w ciąży) 

Co na rozstępy - zapobieganie

Tym, co na rozstępy pomaga, są odżywcze balsamy do ciała, które pozwalają nawilżyć rozstępy. Są pomocne szczególnie wtedy, gdy zmiany są jeszcze świeże, a zatem mogą być też zapalne i swędzące.  

Przydatne będą zwłaszcza naturalne olejki, które pomogą zmniejszyć widoczność rozstępów na udach i innych obszarach. Z kolei, kremy i żele zapewnią doskonałe nawilżenie i ujędrnienie oraz szybko się wchłoną, dzięki czemu idealnie nadają się do stosowania w ciągu dnia.

Jeśli masz suchą skórę, wypróbuj Ujędrniający balsam do ciała NIVEA Q10 Plus Witamina C. Zauważalnie ujędrnia on skórę i poprawia jej sprężystość już po 10 dniach regularnego stosowania. Balsam utrzymuje skórę intensywnie nawilżoną i odżywioną przez 48 godzin.     
                              

Kobieta w czerwonej sukience

Porady dla Ciebie