Jak wygląda łuszczyca? Najważniejsze fakty o tej chorobie

Jak wygląda łuszczyca? Najważniejsze fakty o tej chorobie

Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która powoduje szybkie nadbudowywanie się komórek skóry. Tak nagromadzone komórki równie szybko obumierają i widocznie się łuszczą. Poznaj najważniejsze fakty związane z łuszczycą, jej odmianami i mylonymi z nią chorobami.

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca jest wynikiem przyspieszonego procesu produkcji skóry. Zazwyczaj komórki rosną głęboko w skórze i powoli pojawiają się na jej powierzchni. W końcu zaś odpadają lub usuwamy je peelingami do twarzy lub ciała. Typowy cykl życia takiej komórki skóry trwa około miesiąca.

 

U osób z łuszczycą taki proces może nastąpić w ciągu zaledwie kilku dni. Z tego powodu komórki skóry nie mają czasu na naturalne złuszczenie się. Szybkie nadbudowywanie się komórek prowadzi do gromadzenia się ich na powierzchni ciała w formie plackowatych zmian.

 

Zmianom skórnym tego typu często towarzyszy również zaczerwienienie na ich obrzeżach. Typowe łuski łuszczycowe są zazwyczaj połączeniem białych i czerwonych plam. Zdarza się, że zmiany te pękają, powodując krwawienie i ból. To jedna z bardziej dotkliwych chorób autoimmunologicznych.

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca – rodzaje

Istnieje aż pięć typów łuszczycy:



  1. Łuszczyca plackowata - to najczęściej spotykany wariant choroby, który dotyczy niemal 80% osób dotkniętych łuszczycą. Jak wygląda? To głównie czerwone, zapalne plamy, które pokrywają białe płaty lub łuski skóry. Placki tego typu pojawiają się zwłaszcza na łokciach, kolanach i skórze głowy.

     

  2. Łuszczyca kropelkowa (lub: kropelkowata) - jest powszechna w dzieciństwie. Ten rodzaj choroby powoduje występowanie małych różowych plamek. Najczęstszymi miejscami, na których pojawiają się wykwity są tułów, ręce i nogi. Plamy te rzadko są jednak grube lub wypukłe (w przeciwieństwie do łuszczycy plackowatej).

     

  3. Łuszczyca krostkowa - to najczęściej przypadłość osób dorosłych. Choroba tego typu powoduje pojawianie się białych, wypełnionych ropą pęcherzy oraz czerwonych stanów zapalnych skóry. Łuszczyca krostkowa występuje zazwyczaj na mniejszych partiach ciała, takich jak dłonie lub stopy, ale łatwo może rozprzestrzenić się po całej skórze.

     

  4. Łuszczyca odwrócona – ten typ łuszczycy sprawia, że na skórze pojawiają się duże połacie zaczerwienień. Plamy łuszczycy odwróconej rozwijają się pod pachami lub piersiami, w pachwinie lub w okolicy genitaliów.

     

  5. Łuszczyca erytrodermiczna - to bardzo ciężka i rzadka odmiana łuszczycy. Ta forma choroby często obejmuje jednocześnie dużą powierzchnię ciała. Skóra wydaje się na spaloną przez słońce. Placki łuszczycowe złuszczają się często w postaci dużych płatów. Często zdarza się, że osoba z tego rodzaju łuszczycą ma podwyższoną temperaturę lub jest w zaawansowanym stadium innej choroby. Ten typ schorzenia może zagrażać życiu.
Łuszczyca – rodzaje

Łuszczyca - przyczyny

Przyczyn łuszczycy jest naprawdę wiele. Często współistnieje ona z innymi schorzeniami: cukrzycą typu II, zapalną chorobą jelit, chorobą serca, ale również depresją, wzmożonym stresem i niepokojem.

Łuszczyca – początki

Objawy łuszczycy różnią się w zależności od osoby i zależą od typu choroby. Zmiany łuszczycowe mogą być małe (mowa na przykład o kilku płatkach na skórze głowy czy łokciu) lub pokrywać większość ciała.

 

Do najczęstszych objawów łuszczycy plackowatej zalicza się:

 

  • czerwone i wypukłe plamy na skórze,
  • białawo-srebrne łuski lub blaszki pojawiające się na czerwonych plamach,
  • sucha skóra, która może pękać i krwawić,
  • bolesność wokół pojawiających się plam,
  • swędzenie i pieczenie wokół zmian skórnych,
  • zgrubiałe, podziurawione paznokcie,
  • bolesne, opuchnięte stawy.

 

Większość osób z łuszczycą przechodzi przez „cykle” objawów. Choroba powoduje wówczas ciężkie objawy przez kilka dni lub tygodni, które mogą ustąpić lub znacząco się zmniejszyć. 
 Łuszczyca - przyczyny

Następnie, w ciągu kilku kolejnych tygodni lub po nagłym wyeksponowaniu na czynnik wyzwalający łuszczycę (może być nim nawet stres), stan może znów się zaostrzyć.

 

Czasami objawy łuszczycy znikają całkowicie. Kiedy nie masz żadnych aktywnych oznak tej choroby, możesz znajdować się właśnie w „remisji”. To nie znaczy, że łuszczyca nie wróci, nawet pomimo wyciszenia objawów.

 

Za nawroty choroby odpowiadają zewnętrzne czynniki. Takimi „wyzwalaczami”, które mogą zwiastować nowy atak łuszczycy jest wysoki poziom stresu, spożywanie dużej ilości alkoholu, różnego rodzaju obrażenia (skaleczenie, otarcie) i oparzenia słoneczne.

 

Jeśli borykasz się z łuszczycą, pamiętaj o zabezpieczeniu się przed szkodliwym wpływem promieniowania na skórę: stosuj kremy z filtrem do twarzy oraz balsamy do opalania SPF 50. Nie rezygnuj z ochrony nawet zimą: NIVEA Sun Sensitive Balsam do skóry wrażliwej SPF 50+ nie tylko zabezpieczy wrażliwą i reaktywną skórę, ale również zadba o jej nawilżenie dzięki wyciągom z aloesu. To kosmetyk odpowiedni nawet dla alergików: nie zawiera substancji zapachowych.

Łuszczyca – początki

Łuszczyca – gdzie występuje?

Łuszczyca zwykle rozwija się w okolicach stawu łokciowego i wokół kolan. Wówczas, ze względu na miejsce występowania, mówimy o łuszczycy stawów.

 

Zmiany mogą wystąpić jednak w dowolnym miejscu na całym ciele, w tym na:

  • rękach
  • dłoniach
  • szyi
  • skalpie
  • twarzy

 

Mniej powszechnymi typami choroby jest łuszczyca paznokci, jamy ustnej i narządów płciowych.

 

Warto jednak pamiętać o tym, że nie każda czerwonawa plama skórna musi być zwiastunem łuszczycy. Problemy związane z rozległymi i bolesnymi zmianami mogą być wywołane również łojotokowym zapaleniem skóry twarzy czy trądzikiem neuropatycznym.

 

A co ze skalpem? Również w przypadku suchej i bolesnej skóry głowy, podrażnienie wcale nie musi wiązać się z nieuleczalną łuszczycą. Możesz borykać się z łupieżem pstrym, który jest całkowicie wyleczalny. Jeśli jesteś posiadaczką przesuszonej skóry skłonnej do powstawaniu łupieżu, pamiętaj o tym, żeby na co dzień wybierać jedynie delikatne kosmetyki do pielęgnacji włosów. Nawilżający Micelarny Szampon NIVEA® z esencją kwiatu lotosu ochroni naturalne pH skalpu oraz pozbędzie się zanieczyszczeń i sebum.

Łuszczyca – gdzie występuje?

Łuszczyca – leczenie

Jak leczyć łuszczycę? Niestety na to schorzenie nie ma lekarstwa. Kuracja polega więc na łagodzeniu przebiegu choroby oraz uśmierzaniu miejscowego bólu na przykład za pomocą dobranych przez specjalistę maści na łuszczycę.

 

Podstawą skutecznego leczenia łuszczycy jest jednak przede wszystkim jej poprawne rozpoznanie. Wiele osób myli łuszczycę z egzemą (atopowym zapaleniem skóry, czyli AZS), nad którą z kolei da się zapanować.

 

Dbanie o cerę przy atopowym zapaleniu skóry na początku może wydawać się trudnym zadaniem. Wystarczy jednak, że zmienisz swoje nawyki, a Twoja skóra szybko Ci się odwdzięczy. Pamiętaj, żeby po każdej kąpieli delikatnie osuszać ciało ręcznikiem. Ruchy pocierające mogą Cię niepotrzebnie podrażnić.

 

Równie ważne w rytuale pielęgnacyjnym osób z AZS jest odpowiednie natłuszczanie skóry oraz wzmocnienie jej naturalnej bariery ochronnej. Usuń ze swojej kosmetyczki produkty silnie perfumowane, z silikonami i alkoholem w składzie. Postaw na jak najbardziej naturalne produkty. Żel pod prysznic NIVEA NATURALLY GOOD z kwiatem bawełny i bio olejkiem delikatnie oczyści skórę i przygotuje ją do dalszej pielęgnacji. W jego składzie znajdziesz aż 98% składników pochodzenia naturalnego. O odżywienie zadba z kolei Rozpieszczający Balsam do Ciała z 100% naturalnym awokado z tej samej serii.

 

Jeśli chcesz przeczytać więcej o AZS i sposobach pielęgnacji przy tym zapaleniu skóry, przeczytaj nasze artykuły:

Egzema - co to za schorzenie?

Egzema na dłoniach. Jak się objawia i jak ją leczyć?

 

Przejrzyj także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o łuszczycę.

Łuszczyca – leczenie

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Nie. Łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą. Dotykanie zmiany łuszczycowej innej osobie nie spowoduje rozwoju schorzenia u drugiej. Warto o tym pamiętać, ponieważ osoby chorujące na łuszczycę często spotykają się z krzywdzącym wykluczeniem (a nawet budzą strach u zdrowych ludzi) ze względu na swój stan.

Czy łuszczyca jest dziedziczna?

Tak. Jeśli ktoś z Twoich bliskich cierpi na tę przypadłość, ryzyko dziedziczenia łuszczycy i jej pojawienia się w dorosłym życiu się zwiększa.

Lekarze po dziś dzień nie są pewni tego, co powoduje łuszczycę. Typuje się dwa czynniki: wyjątkowo gwałtowną reakcję układu odpornościowego oraz genetykę.

Czy łuszczyca jest wyleczalna?

Często możesz natknąć się na pytanie, czy łuszczyca stawowa jest wyleczalna. Niestety, na żaden typ łuszczycy nie ma lekarstwa. Zabiegi i leki mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego skóry oraz spowolnienie wzrostu komórek.

Czy łuszczyca swędzi?

Tak. Zastanawiasz się, które objawy schorzenia są najbardziej irytujący dla cierpiących na łuszczycę? Swędzenie. Wiąże się ono ze znacznym podrażnieniem skóry.