Trądzik z rozdrapania (neuropatyczny, przeczosowy) – jak leczyć tę specyficzną odmianę trądziku?

Trądzik z rozdrapania (neuropatyczny, przeczosowy) – jak leczyć tę specyficzną odmianę trądziku?

Trądzik neuropatyczny jest specyficzną i dość trudną w leczeniu chorobą. To bowiem schorzenie o podłożu psychicznym, które wymaga wsparcia nie tylko dermatologa, ale przede wszystkim psychologa. Po czym poznać trądzik neuropatyczny oraz jak go leczyć?

Trądzik z rozdrapania (neuropatyczny) – co warto o nim wiedzieć?

Trądzik z rozdrapania (neuropatyczny) to rodzaj schorzenia, którego podłożem jest psychika. Jego cechą charakterystyczną jest kompulsywne wyciskanie pryszczy, zaskórników czy rozdrapywanie krost. Ten rodzaj trądziku może dotykać zarówno osoby młode, jak i dorosłych, przy czym ci drudzy gorzej znoszą problemy skórne i trudniej jest im zaakceptować pojawiające się wypryski. Jeśli się do nich zaliczasz, sprawdź nasz artykuł: Trądzik u dorosłych – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

Trądzik neuropatyczny jest trudny w leczeniu, ponieważ wymaga zaangażowania zarówno dermatologa, jak i psychologa, który ma pomóc m.in. ograniczyć wyciskanie pryszczy i ich rozdrapywanie. Nałóg związany jest z niskim poczuciem własnej wartości, lękiem, skłonnościami do autodestrukcji, a nawet z depresją. Osoby borykające się z chorobą nie radzą sobie z problemami natury emocjonalnej i poszukują ujścia dla nagromadzonego napięcia i stresu. W tym przypadku ulgę przynosi im wyciskanie krost. Chorzy traktują to jako sposób na rozładowanie emocji, a jednocześnie oczekują, że pozwoli im to poprawić stan skóry.W praktyce wyciskanie i rozdrapywanie często tylko pogarsza wygląd i pogłębia stany depresyjne.

Trądzik z rozdrapania (neuropatyczny) – co warto o nim wiedzieć?

Trądzik neuropatyczny a trądzik z rozdrapania

Trądziki neuropatyczny to inaczej trądzik z rozdrapania. Wiąże się z nim nałogowe wyciskanie pryszczy, które w rozumieniu chorego ma zapewnić mu piękną skórę i lepszy wygląd. Trądzik z rozdrapania może występować zarówno na twarzy, jak i na innych częściach ciała. Przyczyny powstawania wyprysków, mogą być różne, ale zwykle są takie jak w trądziku pospolitym. Pogorszeniu stanu skóry sprzyjają niekiedy zaburzenia hormonalne, dieta, a nawet pielęgnacja.

Trądzik z rozdrapania (neuropatyczny) – objawy

Wyciskanie i rozdrapywanie pryszczy na twarzy i ciele to pierwsze symptomy, po których możesz poznać, że masz trądzik neuropatyczny. Objawy tego schorzenia rozpoznasz nie po pojedynczej czy nawet kilkukrotnej chęci na wyduszanie pryszczy, ale po niepohamowanej, kompulsywnej potrzebie wyciskania wszelkich zmian, a także nieustannego kontrolowania, czy na ciele pojawiły się nowe wypryski. Osoby zmagające się z trądzikiem neuropatycznym zwykle spędzają długie godziny przed lustrem i poszukują najdrobniejszych zmian czy wykwitów skórnych, a samodzielne ich usuwanie traktują jako sposób na zadbany wygląd.

Trądzik neuropatyczny a trądzik z rozdrapania

Trądzik z rozdrapania (neuropatyczny) – jak go leczyć?

Podejrzewasz u siebie trądzik neuropatyczny? Jak leczyć to schorzenie? W przypadku tej choroby przede wszystkim zwróć się po pomoc do specjalistów, którzy pomogą w sferze psychicznej. Psycholog pełni niezwykle ważną rolę w powodzeniu leczenia, bo to dzięki niemu pacjent uczy się radzić sobie z emocjami, jak nie wyciskać pryszczy i co robić w razie wystąpienia niedoskonałości.

Już samo niewyciskanie pryszczy i poradzenie sobie ze stresem przynosi pacjentowi ulgę, poprawia stan skóry, a także łagodzi trądzik neuropatyczny. Sposoby leczenia pojawiających się wyprysków podpowiada natomiast dermatolog. Czasem wystarczy niewiele np. zmiana diety lub dotychczasowej pielęgnacji. Zdarza się, że powodem pojawiania się zmian jest jadłospis obfitujący w cukier i fast foody, a także używanie podrażniających produktów. Dlatego zawsze wybieraj delikatne kosmetyki do twarzy. Postaw na bezalkoholowy płyn micelarny, niewysuszający żel do mycia twarzy, jak również nawilżające i niezapychające kremy i bazy pod makijaż. Jeśli chodzi o dietę, warto wyeliminować cukier, przetworzoną żywność oraz alkohol i papierosy, a zamiast tego wprowadzić warzywa i owoce, pełnowartościowe białko, produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze oraz pić dużo wody.

Wyciskanie pryszczy – choroba psychiki czy skóry?

Wyciskanie pryszczy – choroba psychiki czy skóry?

Trądzik neuropatyczny to choroba zaliczana do kręgu zaburzeń psychodermatologicznych. Oznacza to, że jest zarówno schorzeniem skóry, które objawia się powstawaniem zmian, jak i problemem psychicznym, z którym wiąże się wyciskanie pryszczy. Choroba powinna być zatem leczona zewnętrznie, co polega nawyciszaniu objawów trądziku oraz łagodzeniu skutków rozdrapywania krostek, ale ważne jest również to, by pomóc pacjentowi uporać się z problemami emocjonalnymi i ograniczyć obsesyjne wyciskanie pryszczy.

Trądzik z rozdrapania (neuropatyczny) – objawy