Oczyszczanie porów – 8 znanych i mniej znanych sposobów

Oczyszczanie porów – 8 znanych i mniej znanych sposobów

Każdego dnia Twoja skóra walczy z potem, zanieczyszczeniami i makijażem twarzy, które zatykają pory. Chociaż ich rzeczywisty rozmiar i wygląd zależy od genetyki, istnieje kilka sposobów głębokiego oczyszczenia skóry, które zmniejszą ich widoczność.

Oczyszczanie porów – co warto o nim wiedzieć?

Choć może to być zaskakujące, pory pokrywają niemal nasze ciało! To po prostu mikroskopijne ujścia mieszków włosowych oraz maleńkie dziurki, przez które organizm odprowadza toksyny, sebum i pot. Występowanie porów w żadnym razie nie jest defektem, a zupełnie normalną sprawą. Kiedy jednak są widoczne, mogą stać się źródłem kompleksów i dyskomfortu dla wielu kobiet.

Żeby wziąć się za oczyszczanie porów, najpierw musimy poznać przyczyny ich zatykania. Skąd biorą się nieestetyczne, ciemne kropki na skórze naszej twarzy? Na początku powiedzmy sobie szczerze: to problem każdej z nas! Możemy jednak znacząco zmniejszyć widoczność porów. Zatkane pory są wynikiem uwięzienia martwych komórek skóry właśnie w porach, czyli naturalnych zagłębieniach cery. Pory wyglądają i zachowują się jak maleńkie kieszonki. To bardzo małe otwory w skórze, które uwalniają sebum oraz pot. Ich funkcja regulacyjna jest bardzo ważna! Nasza skóra to przecież pierwsza bariera ochronna: dzięki właściwemu funkcjonowaniu, brud, kurz, bakterie i toksyny z powietrza zatrzymują się na powierzchni cery.

Dlaczego systematyczne oczyszczanie skóry jest tak istotne? Ponieważ zatkane pory są częstą przyczyną powstawania zaskórników, a nawet trądziku. Sprawdzenie kondycji cery jest bardzo proste. Możesz stwierdzić, czy Twoje pory są zatkane, jeśli zauważysz zaskórniki, wągry lub ogólną matowość cery. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z zabiegami oczyszczającymi pory. Jeśli będziesz sięgać po zabiegi i kosmetyki na ten problem zbyt często, pozbawisz delikatną skórę twarzy naturalnego płaszcza ochronnego. Zaburzona w ten sposób równowaga hydro-lipidowa zareguje jeszcze silniejszą produkcją sebum, a nie o to nam przecież chodzi! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o głównych mitach i pomyłkach związanych z dbaniem o urodę, przeczytaj nasz artykuł 6 błędów w pielęgnacji twarzy, których powinnaś unikać. 

Również czynniki środowiskowe przyczyniają się do zatkania porów. Mowa tu choćby o wysokiej temperaturze, która sprzyja poceniu i przez to zanieczyszczaniu cery. Jak zacząć dbać o poprawę stanu skóry i pozbyć się zaskórników oraz niedoskonałości? Zacznij swoją świadomą pielęgnację od oczyszczania porów nosa. To właśnie na skrzydełkach i czubku nosa pory zatykają się najszybciej. Jeśli Twoja cera szybko się przetłuszcza, możesz też rozprawić się z rozszerzonymi porami w strefie T oraz na policzkach. W jaki sposób sprawić, że skóra stanie się bardziej promienna, a zaskórniki przestaną spędzać nam sen z powiek?

Oczyszczanie porów – 8 znanych i mniej znanych sposobów

Oczyszczanie porów u kosmetyczki – sposób nr 1

Jeśli borykasz się z nasilonym trądzikiem, a Twoje pory zapychają się w ekspresowym tempie, najlepiej udać się wprost do specjalistki. Zabiegi na oczyszczanie porów w profesjonalnym salonie trwają tylko chwilę i w ogóle nie są bolesne. Usunięcie zanieczyszczeń ma w sobie same zalety: nie tylko zapobiegniesz rozwijaniu się zatkanych ujść gruczołów w stany zapalne, ale też sprawisz, że substancje aktywne z kremów nawilżających i odżywczych serów będą przenikać w głębsze warstwy skóry. Warstwa sebum wymieszanego z kurzem i resztkami makijażu skutecznie blokują działanie cennych składników odżywczych.

Kosmetyczka dobierze zabieg do potrzeb i kondycji Twojej skóry. Dogłębne oczyszczanie porów możesz uzyskać dzięki zabiegowi mikrodermabrazji, peelingu chemicznego (wykonanego przy pomocy kwasów złuszczających) czy specjalnych masek. Specjalistka może zaproponować Ci również manualne oczyszczenie porów - nie myl tego jednak z domowym i mechanicznym oczyszczaniem porów! To właśnie pokusa ręcznego usuwania nieprzyjaciół sprawia, że nasz problem tylko się zwiększa – w ten sposób rozsiewamy bakterie po całej skórze twarzy!

Oczyszczanie porów – 8 znanych i mniej znanych sposobów

Jakie urządzenie do oczyszczania porów wybrać?

Wiele z nas widziało (a nawet próbowało) całą masę produktów i akcesoriów, które miały pomóc dokładnie i raz na zawsze pozbyć się brudu zalegającego w porach. Dzisiejszy rynek jest pełen mniej i bardziej skutecznych gadżetów: od kosmetyków, przez plastry, po odkurzacze do mechanicznego usuwania zanieczyszczeń i głębokiego oczyszczania twarzy. Które z nich są rzeczywiście warte uwagi?

Peeling kawitacyjny – sposób nr 2

Być może słyszałaś o fantastycznych właściwościach peelingu kawitacyjnego. Ta nazwa może być jednak myląca. Nie chodzi o nałożenie złuszczającej maski lub kwasu, który rozpuści zanieczyszczenia, ale o urządzenie do oczyszczania porów. Ten niewielki gadżet kryje w sobie olbrzymi potencjał, a swoim wyglądem przypomina… pilot do telewizora!

Urządzenie składa się ze szpatuły oraz kilku przycisków regulujących siłę działania. Dzięki gadżetowi do kawitacji wykonasz w zaciszu domowym najwyższej klasy zabieg kosmetyczny. Nie tylko usuniesz zrogowaciały naskórek, ale też pozbędziesz się zanieczyszczeń, które osiadły w porach skóry. Peeling jest absolutnie bezbolesny: możesz zauważyć jedynie delikatne zaczerwienie skóry: to jednak metoda mechanicznego oczyszczania porów.

Czym jest jednak sama kawitacja? To proces, w którym dochodzi do zmiany wody (lub hydrolatu) w gaz. Peeling kawitacyjny to więc nic innego, niż przemiana cieczy w mikroskopijne pęcherzyki gazu, które pękają i wymiatają zanieczyszczenia z zakamarków cery. Wszystko to dzięki ultradźwiękom emitowanym przez urządzenie oraz wilgotnej od płynu cerze.

Oczyszczanie porów – 8 znanych i mniej znanych sposobów

Sposób nr 3 – „odkurzacz”

Kolejnym, skutecznym przyrządem do oczyszczania twarzy, jest urządzenie do domowej mikrodermabrazji. Na pierwszy rzut oka gadżet wygląda jak niewielki odkurzacz. Niech nie zwiedzie Cię jednak niepozorny rozmiar! W wielu modelach możesz zmieniać głowice i dostosowywać je do potrzeb swojej skóry.

W jaki sposób dochodzi do głębokiego oczyszczenia porów? Gadżet zasysa naskórek i ściera go dzięki wymiennym głowicom (często diamentowym tarczom). Dzięki zabiegowi cera staje się bardziej promienna i rozświetlona. Przyrząd usuwa martwe, zrogowaciałe komórki skóry i odsłania świeżą warstwę skóry. O czym jednak musisz pamiętać? O tym, że każdy zabieg złuszczający (mechanicznie i chemicznie) odkrywa podatną na działanie promieni słonecznych cerę. W przypadku takich kuracji niezbędne jest stosowanie kremów z filtrem do twarzy. Inaczej nabawisz się nieestetycznych przebarwień, których trudno będzie się pozbyć!

Oczyszczanie porów w domu – 3 sposoby

Jest coś bardzo satysfakcjonującego w uczuciu, że masz świeżą, czystą skórę. Problem polega na tym, że samo umycie twarzy wodą nie wystarczy, a odblokowanie porów wymaga zdecydowanego działania. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów na oczyszczenie porów w domu.

Sposób nr 4 – para

To jeden z bardzo prostych zabiegów, który wykonasz właściwie wszędzie. Po prostu wlej wrzątek do miski (na dno możesz nasypać kojące zioła, na przykład rumianek), przykryj głowę ręcznikiem i powoli opuść twarz w stronę wody – oczywiście nie zamaczając jej! Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt (na przykład oczyszczenie zatok), dodaj do wody kilka kropli wyciągu z mięty pieprzowej. Jeśli masz skłonność do wyprysków, kilka kropli olejku z drzewa herbacianego będzie idealną opcją. Gorąca para w 10-15 minut rozszerzy Twoje pory i sprawi, że usunięcie zanieczyszczeń z porów będzie o wiele prostsze!

Oczyszczanie porów – 8 znanych i mniej znanych sposobów

Domowa maseczka oczyszczająca pory – sposób nr 5

Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznych kosmetyków, możesz zrobić maseczkę DIY. Wystarczy, że wykorzystasz to, co znajdziesz w kuchni. Niemal każda domowa mikstura na zwężenie widocznych porów zawiera w sobie miód. Ten cenny składnik wykazuje właściwości lecznicze, a także ściągające. Możesz nałożyć kilka łyżeczek bezpośrednio na twarz, lub wymieszać z cytryną i jogurtem naturalnym.

Sposób nr 6 - peeling cukrowy własnej roboty

Regularne stosowanie peelingów to właściwie konieczność, jeśli chcesz cieszyć się czystą i jędrną skórą. Czasem jednak drobiny peelingu mogą być nieco zbyt ostre dla wrażliwej skóry. Właśnie dlatego kolejną świetną opcją jest cukier! Z łatwością przygotujesz z niego peeling – możesz dodać odrobinę soku z cytryny lub miodu.

Oczyszczanie porów – 8 znanych i mniej znanych sposobów

Oczyszczanie porów – jakie kosmetyki wybrać?

Jeśli nie przepadasz za własnoręcznym wyrabianiem kosmetyków, możesz zdać się na przebadane i skuteczne formuły, za którymi stoją lata badań i doświadczeń kosmetologów. Po jakie produkty do pielęgnacji twarzy najlepiej sięgnąć, jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu porów?

Maseczka oczyszczająca pory – sposób nr 7

Nic nie działa na kondycję skórę twarzy tak dobrze, jak maseczki oczyszczające. Jeśli nie przepadasz za konsystencją tego typu kosmetyków do pielęgnacji twarzy, nic straconego! Na pomoc przychodzą również maski w płachcie - ich nawilżające działanie docenisz zwłaszcza po podrażniających zabiegach z wykorzystaniem kwasów lub mechanicznego usuwania zrogowaciałego naskórka.

Oczyszczanie porów – 8 znanych i mniej znanych sposobów

Sposób nr 8 – demakijaż to podstawa!

Oczyszczanie zatkanych porów to przede wszystkim prawidłowe (czyli: całkowite!) usuwanie resztek makijażu z powierzchni naszej cery. Jeśli stawiasz na kosmetyki kolorowe o przedłużonej trwałości, używaj kosmetyków do demakijażu przeznaczonych do makijażu wodoodpornego. Możesz np. sięgnąć po olejki do demakijażu, które rozpuszczą nawet najtrwalsze formuły. Jeśli chcesz mieć pewność, że w porach nie ostała się nawet najmniejsza drobina podkładu czy pudru, dodaj do swojej pielęgnacji jeszcze jeden, złuszczający krok: peeling ryżowy do twarzy z linii Glow Rice Scrub. Ten wyjątkowy kosmetyk zmyje resztki zabrudzeń oraz bardzo delikatnie usunie resztki martwego naskórka dzięki maleńkim, ale skutecznym cząstkom organicznego ryżu.

Które ze sposobów na oczyszczanie znasz, a które zupełnie Cię zaskoczyły? Czy od teraz swój repertuar zabiegów, narzędzi i kosmetyków poszerzysz o kolejne? Daj im szansę i spróbuj!

Oczyszczanie porów – 8 znanych i mniej znanych sposobów