dziewczyna uśmiecha się

Szorstka skóra - co ją powoduje i jak sobie z nią radzić?

Sucha, chropowata skóra na twarzy - poznaj 6 przyczyn, 6 wskazówek dotyczących profilaktyki oraz 7 sposobów na poprawę stanu szorstkiej skóry.

SZORSTKA SKÓRA - JAK POZBYĆ SIĘ PROBLEMU

kobieta dotyka jej twarzy

CO TO JEST SZORSTKA SKÓRA?

Skóra o nierównej teksturze to taki stan, kiedy w pewnych miejscach skóra wydaje się wybrzuszona, chropowata lub szorstka. Taka skóra może pojawić się w każdym miejscu na ciele, ale najczęściej zauważamy ją na twarzy, gdzie może być nierównomierna i sucha w dotyku. Jest to często wynik rozszerzonych porów, trądziku lub blizn potrądzikowych.

Niemożliwe jest uzyskanie całkowicie gładkiej i równej skóry, ponieważ oznaczałoby to brak porów - a pory odgrywają przecież ważną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry.

Istnieją jednak metody zapobiegania i minimalizowania nierówności skóry. Wśród nich znajdują się domowe sposoby, takie jak stosowanie peelingu złuszczającego, serum z retinolem oraz produktów zawierających kwasy alfa-hydroksylowe (AHA).

 

Skóra o nierównej teksturze to taki stan, kiedy w pewnych miejscach skóra wydaje się wybrzuszona, chropowata lub szorstka.


GDZIE NA CIELE POJAWIA SIĘ SZORSTKA SKÓRA?

dziewczyna uśmiecha się

Szorstka, nierówna skóra może wystąpić na różnych częściach ciała i z różnych powodów. Do częstych obszarów należą:

1. Plecy: ponieważ obszar ten ma dużą powierzchnię i jest trudno dostępny, mogą nagromadzić się tam martwe komórki naskórka, które nadają skórze fakturę. Na plecach trudniej jest usunąć wszelkie wypryski i blizny potrądzikowe, co również przyczynia się do powstania nierówności w strukturze skóry.

2. Twarz: znamiona i zatkane pory na twarzy mogą się z czasem powiększyć, powodując nierówności w strukturze. Sucha szorstka skóra twarzy bywa także spowodowana uszkodzeniami działaniem promieni słonecznych, które niszczą kolagen w skórze, przez co traci ona elastyczność i staje się nierówna.

3. Szyja: na podobnej zasadzie, ponieważ obszar ten jest często wystawiony na działanie promieni słonecznych, promieniowanie UV z czasem rozbija produkcję kolagenu w skórze.

4. Nogi: szorstka lub nierówna skóra na nogach może być spowodowana ogólną suchością lub, w niektórych przypadkach, stanem zwanym keratosis pilaris (KP), czyli rogowaceniem mieszkowym, spowodowanym nagromadzeniem białka zwanego keratyną.

5. Ramiona: na ramionach może również wystąpić KP, w wyniku czego powstają małe zgrubienia.


SZORSTKA SKÓRA – PRZYCZYNY

Chropowata skóra na twarzy, plecach, ramionach czy nogach może mieć wiele możliwych przyczyn zależnych od miejsca na Twoim ciele, w którym problem występuje. Do częstych przyczyn należą:

1. Starzenie się: wraz z wiekiem skóra w naturalny sposób traci zdolność do łatwej produkcji elastyny, a w efekcie traci jędrność, co prowadzi do nierównej tekstury.

2. Suchość: sucha skóra, która może być wynikiem łuszczycy lub KP, bywa szorstka w dotyku i łatwo się łuszczy, co wpływa na jej ogólny wygląd.

3. Trądzik: uporczywy i nasilony trądzik może pozostawić na skórze blizny, przez co skóra wygląda na chropowatą.

4. Ekspozycja na słońce: sucha, szorstka skóra twarzy i innych części ciała może wynikać z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, które niszczy kolagen w skórze i powoduje utratę jej elastyczności, zwłaszcza kiedy dochodzi do oparzeń słonecznych.

5. Genetyka: w ogólnym wyglądzie i strukturze skóry dużą rolę odgrywa genetyka. Jeśli rodzice i dziadkowie borykali się z nierównościami skóry lub rozszerzonymi porami, Ty również jesteś na nie bardziej podatna.

6. Choroby skóry: sucha, chropowata skóra na twarzy może być spowodowana dolegliwościami takimi jak egzema, łuszczyca i trądzik różowaty.

kobieta trzyma różę

Ustalenie przyczyny jest pierwszym i najważniejszym krokiem do pozbycia się problemu W przypadku wątpliwości, skonsultuj się z dermatologiem, aby uzyskać profesjonalną diagnozę oraz wskazówki i zalecane rozwiązania.


SZORSTKA SKÓRA – JAK SIĘ POZBYĆ PROBLEMU

Chociaż nie jest to kwestia medyczna, dla wielu osób tekstura skóry może stanowić problem kosmetyczny - stąd też istnieje wiele dostępnych rozwiązań w zależności od stanu zdrowia i miejsca występowania efektu tekstury. Trzeba jednak pamiętać, że mimo poprawy wyglądu skóry z teksturą, opcje te mogą nie być w 100% skuteczne.

Określenie najbardziej odpowiedniego rozwiązania będzie zależało od nasilenia i przyczyny powstania tekstury skóry. Oprócz wspomnianych wcześniej porad zapobiegawczych, oto kilka możliwych opcji:
kobieta stosująca peeling chemiczny NIVEA Derma Skin Clear

- Witamina C: ten szczególnie skuteczny składnik pielęgnacji skóry jest powszechnie uznawany za źródło wielu korzyści. Witamina C pomaga kontrolować nadmierne wydzielanie sebum dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia pryszczy i zatykania porów.

- Kwasy AHA: popularnym przykładem AHA jest kwas glikolowy, czyli substancja chemiczna, odpowiednia dla wrażliwych typów skóry. Składnik ten działa poprzez usuwanie wierzchnich warstw naskórka, aby odsłonić znajdującą się pod nim świeższą skórę, ale też stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Znajdziesz go w preparacie NIVEA Derma Skin Clear Peeling złuszczający na noc, zawierającym również kwas salicylowy i niacynamid, które głęboko oczyszczają i odświeżają pory skóry.

- Retinol: może pomóc w stymulowaniu obrotu komórkowego i kontrolowaniu nadprodukcji sebum poprzez regulację pracy gruczołów łojowych. Retinol pomaga również w redukcji drobnych zmarszczek, poprawia koloryt skóry i jej ogólną strukturę.

- Składniki przeciwzapalne: tekstura skóry może być wynikiem stanu zapalnego, dlatego aby zmniejszyć ten stan, możesz stosować łagodzące składniki miejscowe, takie jak aloes, niacynamid i kurkuma.

- Wspomaganie kolagenem: stosowanie produktów do pielęgnacji skóry zawierających peptydy kolagenowe (miejscowo stosowana forma kolagenu, która może być wchłaniana przez skórę) może pomóc w ujędrnieniu skóry i ust. Może też pomóc złagodzić stan zapalny i poprawić barierę ochronną skóry, która mogła ulec uszkodzeniu w wyniku nadmiernego złuszczania.

- Składniki nawilżające: dobrym pomysłem jest poszukiwanie składników o właściwościach humektantu, ponieważ zatrzymują one dużo wilgoci. Przykładem takiego składnika jest kwas hialuronowy, który można znaleźć w wielu produktach NIVEA.

- Opcje profesjonalne: terapia laserowa, peelingi chemiczne, mikronakłuwanie i mikrodermabrazja to przykłady zabiegów klinicznych dostępnych u profesjonalistów. Jeśli Twój stan nie poprawia się po wypróbowaniu konwencjonalnych metod domowych, zwróć się do dermatologa.

 

Pamiętaj, że nie wszystkie metody są dla każdego. Przed wprowadzeniem drastycznych zmian w stylu życia lub zastosowaniem nowych produktów w pielęgnacji skóry zalecamy konsultację z dermatologiem.

dziewczyna z krótkimi włosami

SZORSTKA SKÓRA – JAK ZAPOBIEGAĆ

Najlepszym sposobem na pozbycie się szorstkiej skóry jest zapobieganie. Nie ma jednego rozwiązania, ale stosując się do poniższych wskazówek, z pewnością uda Ci się zminimalizować występowanie nierówności:

CODZIENNIE NAWILŻAJ SKÓRĘ:

zapobiegnie to jej wysuszeniu, które samo w sobie mogłoby spowodować szorstką skórę, ale także zapobiegnie nadmiernej produkcji sebum przez pory i powstawaniu pryszczy.

STOSUJ KREM Z FILTREM:

przed wyjściem z domu nałóż warstwę kremu SPF o faktorze minimum 30 (jeśli nie wyższym) i unikaj długiej ekspozycji na słońce. Pomoże to uniknąć rozkładu kolagenu przez promieniowanie UV. Najwygodniej jest wybrać krem z filtrem do twarzy, który będzie Ci o tym przypominał.

ZMNIEJSZ OBJAWY TRĄDZIKU:

regularnie oczyszczaj skórę, unikaj dotykania pryszczy i skorzystaj z porady dermatologa – postaraj się rozwiązać problem trądziku, zanim przekształci się on w blizny i chropowatą skórę.

REGULARNIE ZŁUSZCZAJ SKÓRĘ:

systematyczne usuwanie złuszczonego naskórka przynosi wiele korzyści szorstkiej skórze. Delikatne złuszczanie pozwala usunąć martwe komórki skóry i pobudzić wzrost nowych, pomagając odblokować pory i zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych. Stosuj delikatny peeling lub chemiczny środek złuszczający, taki jak AHA lub BHA.

     - Przykładem kwasów AHA są: kwas glikolowy i kwas mlekowy, które mogą poprawić teksturę i tonację skóry

- Przykładem kwasu BHA jest kwas salicylowy, który doskonale oczyszcza zanieczyszczenia i tłuszcze z głębi porów.

OGRANICZ DO MINIMUM STOSOWANIE SILNYCH SKŁADNIKÓW PIELĘGNACYJNYCH:

włączenie do pielęgnacji nadmiernej ich ilości może pozbawić skórę naturalnych olejków, powodując jej wysuszenie i podrażnienie.

PROWADŹ ZDROWY TRYB ŻYCIA:

podobnie jak w przypadku wielu kwestii związanych ze skórą, na pierwszym miejscu należy postawić zdrowy tryb życia. Zapewnij sobie 7-8 godzin snu każdej nocy, stosuj zrównoważoną i zróżnicowaną dietę pełną owoców i warzyw oraz regularnie ćwicz.