kobieta z milia

Co to są prosaki na twarzy?

Wszystko, co musisz wiedzieć o prosakach i ich pielęgnacji

Prosaki na twarzy

Prosaki to małe białe guzki w pobliżu powierzchni skóry. Występują bardzo często u niemowląt (czasami nazywane są plamami mlecznymi lub nasionami oleistymi), ale u każdego z nas mogą się pojawić w dowolnym momencie życia. Można je znaleźć w dowolnym miejscu na ciele, ale często skupiają się wokół oczu, nosa, policzków i czoła.

Przyjrzyjmy się bliżej, co powoduje prosaki na twarzy, dlaczego się pojawiają i jak je usunąć.


Co to są prosaki na twarzy?

Prosaki są trochę nieodgadnione – niewiele wiadomo o tych małych mlecznobiałych plamkach. Na pewno wiemy, że nie są niebezpieczne i zwykle znikają same. Ludzie często zauważają je na twarzy, gdzie mogą tworzyć skupiska. Prawdopodobne jest także znalezienie jednego wokół oka, możliwy jest też prosak na powiece lub na szyi i dłoniach. Możesz także zauważyć prosaki pod oczami wokół cieni lub na ciemniejszych plamach na policzkach.

kobieta lecząca milia

Te maleńkie cysty są wypełnione keratyną – białkiem znajdującym się w skórze, włosach i paznokciach – powstają wtedy, kiedy skupiska martwej skóry zamiast zostać wyeliminowane, zwijają się, tworząc kulkę pod powierzchnią skóry, czyli małe guzki. Są naprawdę malutkie, zwykle nie większe niż 1-2 milimetry średnicy.

Chociaż nie wiemy jeszcze wszystkiego o przyczynach powstawania tych białych guzków, istnieją czynniki obciążające. Prosaki są czasami powiązane z ekspozycją na słońce lub wielokrotnym stosowaniem kremów sterydowych, ale istnieją też predyspozycje genetyczne, co oznacza, że niektórzy ludzie są na nie bardziej podatni niż inni. Prosaki mogą jednak wpływać na wszystkie rodzaje skóry – suchą, mieszaną, wrażliwą lub tłustą – i w każdym wieku, od skóry niemowlęcia po skórę dojrzałą.Prosaki na twarzy – jak usunąć? Te małe białe pryszcze są łagodne i powierzchowne, ale jeśli Cię niepokoją, możesz się ich pozbyć. Poznaj środki ostrożności, które należy podjąć i sprawdź, jak usunąć prosaki, jeśli to konieczne.

Jaka jest różnica między zaskórnikiem a prosakiem?

Prosaki i zaskórniki (lub zaskórniki zamknięte) to mikrocysty. Są one spowodowane nagromadzeniem materiału pod cienką warstwą skóry, tworząc wypukłe bezbarwne pryszcze.

Jednak skład prosaków i zaskórników jest inny. Zaskórnik zamknięty jest spowodowany nagromadzeniem sebum, oleju w skórze, któremu czasami towarzyszą bakterie. Może on ulec zakażeniu i przekształcić się w czerwony pryszcz.


Jak powstają prosaki?

Przyczyna prosaków na twarzy nadal pozostaje niejasna. Ich pojawienie się spowodowane jest niedrożnością mieszków włosowych pod porami skóry. Zablokowanie może być wynikiem słabej eliminacji martwych komórek lub agresywnych czynników zewnętrznych zdzierających skórę.

Prosaki mogą być również genetyczne. Ich powstawanie może być uwarunkowane przez czynniki, które destabilizują skórę i zakłócają odnowę komórek.

Oto kilka obciążających czynników, które mogą sprawić, że ich pojawienie się będzie bardziej prawdopodobne:

- Ekspozycja na promieniowanie UV
- Tytoń i alkohol
- Nadmierne używanie środków higienicznych
 - Mocne lub nieodpowiednie produkty kosmetyczne
- Powtarzające się uszkodzenia przy zbyt mocnym myciu twarzy
- Uszkodzenie: rana, oparzenie, interwencja chirurgiczna lub estetyczna
- Niektóre choroby skóry, takie jak dermatozy.

kobieta oczyszcza twarz
śmiejąca się blond kobieta

Czy możemy zapobiec pojawianiu się prosaków?

Nie można całkowicie zapobiec pojawieniu się prosaków,  ale kilka środków ostrożności i dobra rutyna pielęgnacji skóry może pomóc ograniczyć ich wygląd.

Środki zapobiegawcze mogą również korzystnie wpływać na ogólny wygląd skóry i mogą spowolnić pojawianie się zaskórników, zwiększyć blask cery i zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry.- Wybieraj kosmetyki, których formuła nie zatyka porów skóry.

- Wybierz delikatne produkty oczyszczające, które szanują Twój typ skóry.

- Nie obciążaj skóry zbyt bogatymi formułami lub produktami za bardzo kryjącymi. O ile Twój typ skóry tego nie wymaga, wybierz uniwersalne, nietłuste formuły.

- Użyj podkładu, który pasuje do Twojego rodzaju skóry i nie jest zbyt ciężki.

- Zastosuj prostą, ale regularną pielęgnację skóry, aby promować eliminację martwych komórek: myj twarz każdego wieczoru i delikatnie rano. Raz w tygodniu złuszczaj, aby przyspieszyć usuwanie martwych komórek naskórka.

- Unikaj stosowania środków lub produktów ściernych i zdzierających. Zdecyduj się na delikatne peelingi i ogranicz ich częstotliwość. Unikaj peelingów i laserów, dopóki prosaki nie znikną. Osusz skórę poprzez wcieranie, a nie pocieranie.

- Nawilż i odżywi skórę, aby ułatwić odnowę komórek. Nakładaj krem nawilżający na twarz rano i wieczorem. Wybierz odżywczą formułę dla skóry suchej lub coś kojącego dla wrażliwej skóry.

- Zadbaj o konkretną pielęgnację konturu oka. Aby wesprzeć ten delikatny obszar, wybierz odpowiednią metodę, która nie jest zbyt obciążająca.

- Chroń się przed promieniami UV. Unikaj leżaków, noś kapelusz na słońcu, ogranicz czas ekspozycji i zawsze noś krem z filtrem, nawet zimą.

- Czynniki związane ze stylem życia odgrywają pewną rolę: wysypiaj się, ograniczaj stres, ćwicz regularnie, unikaj alkoholu i tytoniu w jak największym stopniu, nadmiaru tłuszczu i cukru.

kobieta z prosakiem na twarzy

Prosaki na twarzy – jak usunąć

Teoretycznie usuwanie prosaków nie jest konieczne. Znikają naturalnie, bez interwencji, za kilka tygodni… lub kilka miesięcy.

Dla tych, którym bardzo przeszkadzają lub kiedy na twarzy znajduje się ich skupisko, istnieje możliwość skontaktowania się z dermatologiem w celu ich wyeliminowania.

W zależności od rozległości prosaków, specjalista od pielęgnacji skóry może zalecić profesjonalne zabiegi złuszczające lub oczyszczanie skóry: małe nacięcie wykonuje się specjalną igłą.

Czy możesz samodzielnie usunąć prosaki na twarzy?

Nie! Możesz pomóc im zniknąć, stosując delikatne peelingi, ale uważaj, aby nie podrażnić skóry, używając ich zbyt często (zwykle wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu) lub szorując zbyt intensywnie.

Odkryj nasz Oczyszczający Peeling Purify Rice Scrub, wykonany z nawilżającego aloesu, który złuszcza martwy naskórek, jednocześnie utrzymując naturalną równowagę skóry.

Zdecydowanie odradza się podejmowanie samodzielnego usuwania prosaków w domu, bez profesjonalnego wsparcia. Wyciskanie prosaków rzadko kończy się sukcesem, a uszkodzona skóra może zostać zainfekowana, co z kolei może pozostawić blizny. Lepiej uzbroić się w cierpliwość lub zwrócić się do dermatologa z prośbą o wybór odpowiedniego leczenia.

śmiejąca się kobieta
kobieta złuszczająca

Prosaki i ich pielęgnacja

Wybierz przyjazne dla skóry, delikatne środki czyszczące. Poznaj naszą gamę produktów do mycia twarzy NIVEA, zapewniających niezawodne i skuteczne oczyszczanie twarzy – z delikatnymi formułami, które pielęgnują Twoją skórę i utrzymują jej nawilżenie.

Złuszczanie jest również ważne, ale nie szoruj zbyt mocno wybranym produktem i ogranicz jego stosowanie do raz lub dwa razy w tygodniu. Utrzymanie nawilżenia skóry pomoże również utrzymać jej naturalną równowagę pH i da jej większą szansę na zachowanie pełni zdrowia.