kobieta z twarzą w dłoniach

6 przyczyn przebarwień na twarzy

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o przebarwieniach na skórze

CZYM SĄ PRZEBARWIENIA NA TWARZY

Przebarwienia na skórze lub ciemne plamy mogą być frustrujące – zwłaszcza przebarwienia na twarzy. Kontynuuj czytanie i dowiedz się, czym są plamy pigmentacyjne na skórze i jak się ich pozbyć. Przybliżymy Ci także najczęstsze przyczyny przebarwień na skórze oraz podpowiemy, co na przebarwienia na twarzy najlepiej stosować spośród kremów i innych kosmetyków NIVEA.
uśmiechnięta kobieta
kobieta z kręconymi włosami, uśmiechnięta
CO TO JEST PIGMENTACJA SKÓRY?

CZYM SĄ PLAMY PIGMENTACYJNE?

Melanina jest pigmentem odpowiedzialnym za nadanie skórze koloru. Nadmierna pigmentacja skóry ma miejsce, gdy skóra wytwarza więcej melaniny niż normalnie. Nadmiar pigmentu nadaje dotkniętym obszarom ciemniejszy wygląd niż skórze wokół, co prowadzi do nierównej pigmentacji – inaczej zwanej przebarwieniami.

Nierówny odcień lub kolor skóry – znany jako nadmierna pigmentacja lub przebarwienia – jest częstą chorobą skóry, której objawem są ciemne plamy (często nazywane plamami słonecznymi lub plamami starczymi), czasem mniejsze, czasem większe. Plamy pigmentacyjne często pojawiają się w miejscach regularnie wystawionych na działanie słońca, które może powodować nadmierną pigmentację skóry na twarzy, dłoniach i ramionach. Plamy mogą wystąpić na niewielkim obszarze skóry lub też pokryć nawet całe ciało. Przebarwienia dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, są niezależne od wieku i występują na każdym kolorze skóry.

CO POWODUJE RÓŻNE RODZAJE PRZEBARWIEŃ?

Co to jest nadmierna pigmentacja i od czego zależy? Plamy pigmentacyjne powstające na Twoim ciele zależą od rodzaju i koloru skóry oraz od innymch czynników, w tym tych genetycznych. Wrócimy jeszcze do tematu pozbywania się przebarwień ze skóry, tymczasem jednak chcemy rzedstawić rodzaje plam pigmentacyjnych spowodowane różnymi czynnikami:
carousel image 1

WIEK

Melanocyty to komórki w naszym ciele, które produkują melaninę. Kiedy Twoja skóra zaczyna dojrzewać, zwłaszcza po 30. roku życia, liczba melanocytów zarówno w skórze wystawionej na słońce, jak i tej nienarażonej na słoneczne promienie zmniejsza się od około 8 do 20% co dekadę. Ale komórki, które pozostają, powiększają się i „zatrzymują” więcej melatoniny. Może to powodować plamy słoneczne lub starcze.
Cellular Luminous630 Nawilżający krem ​​przeciw przebarwieniom na dzień Spf50

EKSPOZYCJA NA SŁOŃCE

Ekspozycja na słońce jest główną przyczyną plam pigmentacyjnych na skórze, ponieważ promienie UV wyzwalają produkcję melaniny, która powoduje nierównomierną pigmentację. Melanina, brązowy pigment, który określa kolor skóry, stanowi ochronę organizmu przed szkodliwymi promieniami UV. Skóra wytwarza więcej melaniny, aby chronić się podczas nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Ten wzrost poziomu melaniny sprawia, że na naszej skórze pojawia się opalenizna. Plamy słoneczne – zwane również plamami starczymi lub wątrobowymi – są spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Piegi są również bardzo powszechną formą przebarwienia słonecznego.W niektórych przypadkach słońce może również powodować nierównomierny rozkład melaniny (barwnika skóry), czyli ciemniejsze plamy, w których jej nagromadzenie jest większe. W tym przypadku przebarwienia mogą wystąpić nie tylko na twarzy, ale także na dekolcie lub ramionach.

Ekspozycja na promienie UV przyspiesza również starzenie się skóry ze względu na sposób, w jaki przerywa jej złożone struktury komórkowe, powodując utratę jej jędrności i elastyczności.

Skóra twarzy jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra ciała – i przez to właśnie komórki łatwiej ulegają uszkodzeniu. Kiedy są uszkodzone przez ekspozycję na słońce, często uwalniają więcej melaniny. Prowadzi to do powstawania przebarwień na twarzy po opalaniu, zazwyczaj małych i okrągłych. Pamiętaj, Twoja twarz codziennie wystawiona jest na słońce – nie tylko latem i nie tylko na plaży. Nawet jeśli nie planujesz się opalać, polecamy stosować krem do twarzy z SPF – np. CELLULAR LUMINOUS630 KREM PRZECIW PRZEBARWIENIOM NA DZIEŃSPF50 – aby uchronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i powstawaniem przebarwień.

Nie zapomnij też o pozostałych częściach ciała – tam skóra może reagować w podobny sposób. Na słońcu zawsze używaj balsamu do opalania dopasowanego do rodzaju Twojej skóry
image carousel 3

HORMONY

W czasie ciąży zmiany hormonalne mogą powodować przebarwienia na twarzy. Melasma – znana również jako ostuda – to większy obszar powstały na skutek nadmiernej pigmentacji skóry, który rozwija się głównie na twarzy, zwłaszcza wokół ust i czoła. Może również pojawić się na skórze brzucha. Zmiany hormonalne są częstą przyczyną powstawania melasmy, szczególnie u kobiet w ciąży – dotyka to aż połowy z nich. W większości przypadków pociążowe przebarwienia na twarzy ustępują samoistnie po przywróceniu równowagi hormonalnej. By zapobiec plamom pigmentacyjnym skóry w czasie ciąży, możesz stosować kremy z filtrami UV, które należy nakładać zawsze, gdy wychodzisz z domu. Polecamy również naszą gamę NIVEA Cellular Luminous 630 ®, która jest bezpieczna w trakcie ciąży oraz już po urodzeniu.
Ten rodzaj nadmirnej pigmentacji może również wystąpić w okresie menopauzy i dotyczyć kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną i hormonalną terapię zastępczą. Inną przyczyną przebarwień na twarzy może być nieprawidłowe funkcjonowanie jajników, nadnerczy lub tarczycy. Jednak w tym przypadku przebarwienia zwykle nie występują jako małe plamy, raczej następuje ogólna zmiana odcienia skóry.
kobieta z kremem na twarzy

ZAPALENIE

Przebarwienia pozapalne (PIH) to ciemne lub czerwone ślady lub plamy powstałe na skutek uszkodzenia lub podrażnienia skóry. Mogą wystąpić w następstwie choroby skórnej, takiej jak zapalenie skóry lub łuszczyca, a także po trądziku lub oparzeniu – właściwie po wszystkim, co spowodowało uraz skóry. PIH występuje również często u osób cierpiących na egzemę. Unikaj drapania lub skubania trądziku, strupów lub plam, ponieważ może to prowadzić do stanów zapalnych i zwiększenia obszarów nadmiernej pigmentacji skóry. Jeśli uważasz, że ten problem Cię dotyczy, dobrym pomysłem jest zasięgnięcie profesjonalnej porady medycznej.
Krem do twarzy Nivea Acne Control

PRZEBARWIENIA PO TRĄDZIKU

Nadmierna pigmentacja skóry na twarzy może często pojawiać się po atakach trądziku – zwłaszcza jeśli krosty były wyciśnięte lub podrażnione. Jeśli zastosowałeś szczególnie silne środki do zwalczania wyprysków, mogły one wpłynąć na biologię Twojej skóry, nierównomiernie rozkładając melaninę i miejscowo spowodować powstanie jaśniejszych plam.
Niestety przebarwienia potrądzikowe mogą być trudne do usunięcia, ponieważ blizny mogą być dość głębokie. Kremy do pigmentacji skóry, maści do mikrodermabrazji, kwas trójchlorooctowy i laseroterapia mogą z czasem poprawić wygląd blizn potrądzikowych. Więcej o trądziku i bliznach znajdziesz tutaj.
image carousel 6

CHOROBA I LEKI

Leki – w tym niektóre antybiotyki – również mogą prowadzić do nadmiernej pigmentacji skóry. Dzieje się tak z powodu ich reakcji z melaniną w skórze, co powoduje przebarwienia. Tu również polecamy zasięgnąć porady medycznej, jeśli uważasz, że ten przypadek dotyczy właśnie Ciebie.

PRZEBARWIENIA NA TWARZY ORAZ PRODUKTY NIVEA, KTÓRE POMAGAJĄ JE ZWALCZAĆ

POZNAJ NIVEA CELLULAR LUMINOUS630®

 

Innowacyjny składnik LUMINOUS630® równoważy produkcję melaniny w skórze. przy regularnym stosowaniu gamy możesz nie tylko rozjaśnić, ale nawet zredukować powierzchnię przebarwień.
• Krem na noc NIVEA Cellular Luminous630® przeciw przebarwieniom,
• NIVEA Cellular Luminous630® przeciw przebarwieniom na dzień nawilżający SPF 50
• Serum do twarzy Cellular Luminous630® przeciw przebarwieniom
• Krem pod oczy Cellular Luminous630® na cienie pod oczami

Cała seria przeznaczona jest także dla skóry wrażliwej, dla każdej karnacji i dla każdego rodzaju skóry.

Specjalnie zaprojektowane serum pozwala na skuteczne zabiegi na przebarwienia, ponadto udowodniono, że zmniejsza przebarwienia nawet o połowę w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.

 

PRZEBARWIENIA NA TWARZY SPOWODOWANE PROMIENIAMI UV

Skóra twarzy i szyi jest niezwykle delikatna, poza tym zwykle jest to najbardziej odsłonięta część Twojego ciała. Dlatego też większość przebarwień na twarzy i szyi można przypisać promieniom UV.
dziewczyny na plaży

CO MOŻESZ ZROBIĆ, ABY ZAPOBIEC PRZEBARWIENIOM?

Jak mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć – dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym i stosowanie produktów przeznaczonych do blokowania szkodliwych promieni.

Chociaż znalezienie odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego dla danego typu skóry jest ważne, technika aplikacji może również mieć wpływ na skuteczność działania kosmetyku. Kliknij tutaj, aby poznać najważniejsze wskazówki, jak stosować krem przeciwsłoneczny.

Krem przeciwsłoneczny należy nakładać 30 minut przed planowanym wyjściem na zewntrąz – a dla uzyskania najlepszych rezultatów należy powtarzać proces aplikacji co 2 godziny.

Chociaż nie można zapobiec wszystkim formom nadmiernej pigmentacji skóry, ograniczenie ekspozycji na szkodliwe promienie UV i ochrona przed nimi są najskuteczniejszym antidotum na przebarwienia.

Spróbuj na co dzień stosować filtry przeciwsłoneczne – nie tylko na plaży czy na basenie – ponieważ jest to podstawa w zapobieganiu nadmiernej pigmentacji i przebarwieniom. Wybierz filtr przeciwsłoneczny o „szerokim spektrum działania”, co oznacza, że będzie chronił Cię przed promieniami UVA i UVB. Wyrób sobie nawyk regularnego stosowania kremów przeciwsłonecznych, aby uchronić się przed nadmierną pigmentacją skóry.
CO POMAGA W WALCE Z PRZEBARWIENIAMI?

DOMOWE SPOSOBY NA PRZEBARWIENIA

Chcesz dowiedzieć się, jak pozbyć się przebarwień? Szukasz dobrego zabiegu na przebarwienia? Znamy kilka skutecznych domowych sposobów, które możesz wypróbować już dziś.
dziewczyna z domową maską upiększającą na twarzy

DOMOWE MASECZKI

Borykasz się z problemem przebarwień na twarzy? Wypróbuj domowe maseczki! Są bardzo łatwe w przygotowaniu i – co najważniejsze – skuteczne.

Niektóre naturalne składniki, takie jak kurkuma, pomagają zmniejszyć przebarwienia skóry, leczą trądzik, a nawet mogą mieć właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne (co pomaga zmniejszyć przebarwienia pozapalne). Aby zrobić taką maseczkę, potrzebujesz kurkumy, soku z cytryny, miodu, jogurtu i oliwy z oliwek. Wymieszaj składniki, nałóż na twarz na 20 minut, a następnie dokładnie spłucz ciepłą wodą.

Równie skutecznym zabiegiem na przebarwienia może być maseczka zrobiona z miodu i żółtek jaj. Miód złuszcza naskórek rozświetlając skórę i stymulując procesy jej regeneracji, a żółtka jaj są doskonałym źródłem składników odżywczych – nawet jeśli są stosowane miejscowo na skórę. Aby przygotować tę maseczkę, połącz miód i żółtka, nałóż na skórę i dokładnie spłucz po 15 minutach.
cytryna i cukier

CYTRYNA NA PRZEBARWIENIA SKÓRY

Cytryna to świetne domowe antidotum na przebarwienia. Kiedy pytasz, jak się ich pozbyć, cytryny zdecydowanie powinny znaleźć się na Twojej liście.

Wymieszaj sok z cytryny i łyżkę puree z papai, następnie nałóż na czystą i osuszoną skórę twarzy i pozostaw na 30 minut. Dokładnie spłucz, a dla najlepszych rezultatów stosuj tę miksturę 3 razy w tygodniu.

Innym sposobem leczenia przebarwień skóry jest maseczka do twarzy z sodą oczyszczoną i cytryną. Aby wzmocnić efekt wybielania, możesz dodać trochę wody utlenionej (ale zachowaj ostrożność). Wymieszaj składniki razem, aż się połączą i nałóż na twarz. Pozostaw na około 10 minut, a następnie dokładnie spłucz zimną wodą.

Dobra rada: po użyciu sody oczyszczonej skóra może się lekko zaczerwienić. Jeśli tak się stanie, przed wyjściem na zewnątrz nałóż krem ochronny i krem do opalania. Upewnij się, że nie używasz sody oczyszczonej częściej niż raz w tygodniu.

Innym sposobem wykorzystania soku z cytryny jako zabiegu na nadmierną pigmentację skóry jest po prostu wcieranie soku z tego owocu w skórę twarzy. Po około 10 minutach umyj twarz ciepłą wodą. Możesz również dodać sok z cytryny do innej maseczki, którą stosujesz lub przygotować tonik do twarzy z sokiem z cytryny. Prosty przepis: wymieszaj sok z cytryny z przegotowaną wodą w proporcji 1:1.
Nivea Facial Fresh Hydro Gel

OGÓREK

Z pewnością widziałaś mnóstwo sytuacji w życiu i w filmie, w których ludzie stosowali plasterki ogórka na oczy – i jest to świetny zabieg, który skutecznie pomaga zniwelować przebarwienia na twarzy. Wystarczy pokroić ogórek i nałożyć go na wcześniej oczyszczoną skórę twarzy na około 15 minut. Aby wzmocnić działanie ogórka, skrop go odrobiną soku z cytryny. Warzywo to ma również działanie nawilżające i odświeżające. Co więcej, może nawet łagodzić podrażnienia i zmniejszać zaczerwienienia.
dziewczyna z różową maską na twarz

PYSZNY JOGURTOWY ZABIEG NA SKÓRĘ

Jogurt świetnie radzi sobie z przebarwieniami skóry. Wystarczy nałożyć odrobinę na skórę i po 20 minutach spłukać ciepłą wodą. Co ciekawe, jogurt ma właściwości złuszczające, w dodatku nawilża skórę, ściąga pory i dezynfekuje rany.
Aby rozjaśnić przebarwienia na skórze, możesz również wypróbować pastę miodowo-migdałową. Wymieszaj miód i mielone migdały w proporcji 2:1, nałóż na twarz i po 10 minutach dokładnie spłucz, aby uzyskać promienną cerę. Efekt? Zachwycający!

PROFESJONALNE ZABIEGI NA PRZEBARWIENIA NA TWARZY

Jeśli szukasz sposobów na pozbycie się przebarwień, w salonach kosmetycznych dostępne są również profesjonalne zabiegi na przebarwienia. Te najbardziej popularne to m.in mikrodermabrazja i personalizowane peelingi do twarzy. Jeśli nic Ci to nie mówi, już podpowiadamy, czym te zabiegi są.
dwie dziewczyny z maseczkami na twarzach

MIKRODERMABRAZJA
Mikrodermabrazja to zabieg na przebarwienia na twarzy polegający na mechanicznym usunięciu warstwy naskórka. W tym celu stosuje się specjalne kryształy diamentu lub korundu.

PEELINGI CHEMICZNE
Dużą popularnością cieszą się również różnego rodzaju medyczne peelingi chemiczne oraz zabiegi z udziałem witaminy C i kwasów owocowych.

TERAPIA LASEROWA
Najskuteczniejszym zabiegiem na przebarwienia jest zwykle laseroterapia. Jest niezwykle wszechstronna i może być stosowana do wszystkich rodzajów przebarwień. Aby ten zabieg był w pełni skuteczny, potrzebujesz kilku sesji. W zdecydowanej większości przypadków przebarwienia znikają już po 3-5 wizytach w salonie kosmetycznym.

 

KTÓRY ZABIEG NA PRZEBARWIENIA NA TWARZY JEST NAJLEPSZY?

Zawsze powinnaś omawiać zabiegi z licencjonowanym profesjonalistą, aby wybrać zabieg najlepszy dla Twojej skóry i dobrany do indywidualnych problemów z przebarwieniami.


WYPRÓBUJ MAKIJAŻ KORYGUJĄCY

Dobrze dobrany korektor to świetny sposób na szybkie zamaskowanie przebarwień na twarzy. Dla lepszego efektu często polecamy korektory w różnych kolorach.  Zielony skutecznie ukryje czerwone blizny potrądzikowe będące "pamiątką" po wypryskach, będzie też odpowiedni dla kobiet zmagających się z ogólnym zaczerwienieniem skóry.

 

Jeśli Twoje przebarwienia mają ciemniejszy, brązowy odcień, poszukaj fioletowego korektora. Jeśli masz fioletowe przebarwienia przypominające siniaki, użyj żółtego korektora.Podkład kryjący jako dopełnienie całości pomoże ukryć wszelkie przebarwienia skóry, które próbujesz zakryć.

 
Nivea Cellular Luminous Anti Spot