pani uśmiechnięta

Jak mam typ cery?

Poznaj różne rodzaje skóry i dowiedz się jaki typ cery posiadasz!

Jaki Mam Typ Cery? Poznaj 6 Typów Cery

W NIVEA zdajemy sobie sprawę, że ustalenie typu cery i dobranie najbardziej optymalnej pielęgnacji może być wyzwaniem. Istnieją różne rodzaje skóry: mieszana, sucha, wrażliwa, z przebarwieniami czy dojrzała - ta lista może być znacznie dłuższa. Rzadko kiedy jest to takie oczywiste. Stworzyliśmy dla Ciebie prosty sposób, aby odpowiedzieć na ważne pytanie: "jaki mam typ cery"?


SKÓRA MIESZANA, SKÓRA SUCHA, SKÓRA NORMALNA... JAKI MAM TYP CERY?
"NIVEA oferuje produkty i porady dla różnych rodzajów skóry. Zapoznaj się z pełną gamą produktów, aby przekonać się, jakie korzyści mogą przynieść Ci nasze produkty.

Każdy może skorzystać z regularnej, codziennej pielęgnacji skóry, dostosowanej do swoich potrzeb, bez względu na rodzaj skóry. Kwestia "typu cery" jest kluczem do stosowania właściwych dla danego typu zabiegów pielęgnacyjnych. Czasami nasz rodzaj skóry nie mieści się w jednym konkretnym przedziale; może on znajdować się na granicy kilku różnych rodzaje skóry lub zmieniać się w zależności od pory roku, czynników zewnętrznych i zmian w trybie czy sposobie życia. Czytaj dalej, aby poznać rodzaje skóry i dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniej pielęgnacji, której potrzebuje Twoja skóra, dzięki naszemu testowi typu cery.
 

Skóra Mieszana, Skóra Sucha, Skóra Normalna... Jaki Mam Rodzaj Skóry?

         NIVEA oferuje produkty i porady dla różnych rodzajów skóry. Zapoznaj się z pełną gamą produktów, aby przekonać się, jakie korzyści mogą przynieść Ci nasze produkty.
 
Każdy może skorzystać z regularnej, codziennej pielęgnacji skóry, dostosowanej do swoich potrzeb, bez względu na rodzaj skóry. Kwestia "rodzaju skóry" jest kluczem do stosowania właściwych dla danego typu zabiegów pielęgnacyjnych. Czasami nasz rodzaj skóry nie mieści się w jednym konkretnym przedziale; może on znajdować się na granicy kilku różnych rodzaje skóry lub zmieniać się w zależności od pory roku, czynników zewnętrznych i zmian w trybie czy sposobie życia. Czytaj dalej, aby poznać rodzaje skóry i dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniej pielęgnacji, której potrzebuje Twoja skóra, dzięki naszemu testowi typu cery.
Jaki Mam Typ Cery?

Typ Cery 1: Cera Mieszana

Cera mieszana charakteryzuje się połączeniem jej dwóch rodzajów skóry na całej powierzchni twarzy: normalnej i suchej skóry w okolicach policzków i podbródka oraz tłustej i z przebarwieniami w okolicach czoła i nosa. Cera mieszana ma tendencję do błyszczenia się i tworzenia wyprysków, szczególnie w tłustych strefach T. Z kolei okolice policzków są normalne lub suche. Może to utrudniać codzienną pielęgnację, ponieważ ten rodzaj skóry wymaga dbania o wszystkie partie twarzy.

Wskazówki, jeśli odpowiedź na pytanie "jaki jest mój typ cery" brzmi: Skóra mieszana

Aby oczyścić skórę, należy zmyć z niej tłuste partie, dbając jednocześnie o to, by suche partie nie uległy dalszemu wysuszeniu. Aby to ułatwić, rozpocznij pielęgnację od delikatnego preparatu oczyszczającego, a zakończ ją nałożeniem bezolejowego kremu nawilżającego. Wystarczy ilość kremu nawilżającego wielkości orzecha laskowego. Stosuj go oszczędnie na bardziej natłuszczoną strefę T, koncentrując się na obszarach bardziej suchych. Matujący krem na dzień jest przeznaczony do typu cery mieszanej, redukuje błyszczenie się skóry, a jednocześnie nawilża te obszary, które najbardziej tego potrzebują.
Jeśli nie ma pewności, wtedy warto wybrać produkt przeznaczony specjalnie dla cery mieszanej. Posiadamy szeroką gamę produktów przeznaczonych dla typu cery mieszanej.


Jaki Mam Typ Cery?

Typ Cery 2: Cera Sucha

Jeśli Twoja cera wygląda na suchą i łuszczącą się, jest wysoce prawdopodobne, że posiadasz typ cery suchej. Cerze suchej brakuje wilgoci i lipidów, czyli tłuszczów. Z tego powodu jest mniej elastyczna, a przez to bardziej napięta. Może to nawet powodować, że skóra sucha zaczyna swędzieć, a nawet być bolesna. Skóra sucha jest szczególnie podatna na działanie czynników środowiskowych, takich jak promienie słoneczne czy wiatr. Ważne jest, by chronić ją za pomocą kremów z filtrem przeciwsłonecznym i odpowiedniej odzieży, np. kapeluszy przeciwsłonecznych. Kremy regenerujące i nawilżające mogą być stosowane, aby pomóc w odbudowie zapasów wilgoci i wzmocnić bariery ochronne skóry.

Oto jak wygląda skóra sucha:

- napięta i skłonna do swędzenia
- szorstka i łuszcząca się
- szybko reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura.

                                         Wskazówki, jeśli odpowiedź na pytanie "Jaki jest mój typ cery" brzmi Cera sucha                                            

Wiele czynników związanych ze stylem życia może pomóc w złagodzeniu niepożądanych objawów suchej skóry.

 • Po pierwsze, zadbaj o to, aby Twoja codzienna pielęgnacja cery była zoptymalizowana pod kątem łagodzenia suchości skóry, np. unikaj silnych środków oczyszczających i stosuj głęboko nawilżające preparaty nawilżające. Mamy gamę kremów na dzień wzbogaconych naturalnym olejkiem migdałowym, które łagodzą podrażnienia i nawilżają skórę suchą i wrażliwą.
 • Picie co najmniej 2 litrów niegazowanej wody dziennie również przyniesie Twojej skórze wiele korzyści.
 • Kremy na dzień z faktorem przeciwsłonecznym pomogą chronić skórę przed promieniowaniem UV, które może dodatkowo wysuszać skórę.
 • Serum jest doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji nawilżającej. Produkty pielęgnacyjne zawierające naturalne olejki mogą pomóc w odprężeniu skóry. Serum to doskonały sposób na rozwiązanie problemów cery, a ponadto pomaga przygotować ją na przyjęcie kremu nawilżającego, umożliwiając wchłonięcie większej ilości składników nawilżających. Kwas hialuronowy jest dobrodziejstwem dla wszystkich rodzajów skóry, ale typy suchej i wrażliwej mogą najbardziej na tym skorzystać. Kwas hialuronowy jest humektantem - to znaczy, że ma zdolność przyciągania cząsteczek wody do skóry i może zatrzymać nawet do 1000 razy więcej wody niż wynosi jego masa. Oznacza to, że może utrzymywać nawilżenie skóry przez znacznie dłuższy czas i jest bezcennym preparatem dla osób z suchą skórą.

Jaki Mam Typ Cery?

Typ Cery 3: Cera Normalna

woman laughing

W przypadku gładkiej i delikatnej cery, można czuć się dosłownie uprzywilejowanym, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że mówimy o rodzaju skóry normalnej i codzienny sposób pielęgnacji jest idealnie dopasowany do potrzeb skóry twarzy. Jednak, aby zachować zdrowy wygląd, cera normalna potrzebuje nawilżenia i ochrony, dlatego ważne jest, aby regularnie stosować zabiegi pielęgnacyjne. Im lepiej zadbamy o skórę teraz, tym większe prawdopodobieństwo, że pozostanie ona zrównoważona i zdrowa. Codziennie oczyszczaj i nawilżaj twarz, a co najmniej raz w tygodniu wykonuj głębokie złuszczanie naskórka, aby usunąć zanieczyszczenia i martwe komórki skóry.
 
Tak właśnie wygląda skóra normalna:

- drobnoporowata, bez problemów  
- dobrze ukrwiona i elastyczna
- Nie jest napięta ani nieprzyjemna w dotyku po myciu
- Nie jest wyraźnie tłusta ani łuszcząca się.

 

Wskazówki, jeśli odpowiedź na pytanie "Jaki jest mój typ cery" brzmi: Cera normalna

 • Regularna pielęgnacja na dzień i na noc zapewnia skórze świeżość, np. dobry płyn micelarny do mycia twarzy, który pozostawia zdrowo wyglądającą i świeżo wyglądającą skórę.
 • Delikatne złuszczanie usuwa zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka, dzięki czemu twarz jest czysta i gotowa do nałożenia kremu.
 • Delikatnie wmasowując krem w skórę twarzy, pobudzasz także krążenie. Wybieraj lekkie kremy na dzień z dodatkiem filtra SPF. Jeżeli masz normalny rodzaj skóy, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz musiała zmienić swoją dzienno-nocną rutynę, ponieważ nie będziesz potrzebowała na noc silnie działających kremów ukierunkowanych na problemy związane z danym rodzejem skóry. Jednak niezależnie od typu skóry, uwielbia ona uczucie nawilżenia, dlatego na noc stosuj odżywczy krem nawilżający.
 • Pielęgnacja okolic oczu - nawet normalny typ cery zdradza stres, zmęczenie i oznaki starzenia się skóry wokół oczu i mogą skorzystać z nawilżającej dawki kremu pod oczy.

Jaki Mam Typ Cery?

Typ Cery 4: Skóra Z Przebarwieniami

Osoby z niedoskonałościami mają również wrażliwą cerę, która ma tendencję do produkowania większej ilości sebum niż jest to konieczne, czyli wydzieliny gruczołów łojowych. Może to powodować powstawanie zaskórników, plam i trądziku. Często są to predyspozycje genetyczne, za które odpowiada stres i wahania hormonalne. Dzięki antybakteryjnym produktom do oczyszczania i pielęgnacji możesz przywrócić naturalną równowagę skóry. Jeśli masz szczególnie wrażliwą skórę, postaraj się znaleźć delikatne i łagodzące produkty do twarzy.

Tak właśnie wygląda rodzaj skóry z przebarwieniami:

- duże pory
- błyszcząca
- ma tendencję do gromadzenia się zanieczyszczeń.

Wskazówki, jeśli odpowiedź na pytanie "jaki jest typ mojej cery" brzmi Cera z przebarwieniami

 • Oczyszczanie skóry twarzy przed snem jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku osób o typie cery z przebarwieniami lub trądzikowej. W przypadku tego rodzaju skóry makijaż należy usuwać również wieczorem. Może on bowiem zablokować pory w ciągu nocy, co tylko zwiększy problemy z przebarwieniami. Skóra z przebarwieniami może skorzystać z oczyszczenia podwójnie, ale należy uważać, aby nie nakładać na siebie zbyt wielu składników, ponieważ może to spowodować pojawienie się wyprysków. Usuń makijaż i zanieczyszczenia za pomocą wody micelarnej, a następnie zastosuj delikatny preparat oczyszczający, np. żel micelarny do mycia twarzy.
 • Raz w tygodniu wykonaj delikatny peeling i maseczkę, które zwalczają wypryski i odblokowują pory.
 • Trzymaj ręce z dala od skóry: nie wyciskaj zaskórników ani plam! Może to prowadzić do powstania blizn potrądzikowych lub rozprzestrzeniania się bakterii po całej twarzy.
 • Suszenie skóry może nasilać wypryski, więc nie ulegaj pokusie pomijania tego kroku. Aby zmniejszyć świecenie się skóry, wypróbuj matujący krem na dzień.

Jaki Mam Typ Cery?

Typ Cery 5: Cera Wrażliwa

woman with sensitive skin

Cera wrażliwa reaguje silniej na czynniki zewnętrzne, takie jak stres, suche powietrze z grzejników, silny wiatr lub promieniowanie UV. Jeśli ten rodzaj skóry zostanie w pewien sposób wytrącony z naturalnej równowagi, wtedy cera odczuwa napięcie, swędzenie i suchość oraz pojawia się na niej zaczerwienienie. Cera wrażliwa może również charakteryzować się obecnością suchości, przebarwień, trądziku i zaskórników. Dlatego wymaga ona szczególnej troski, aby ją zbalansować i wzmocnić jej bariery ochronne, dzięki czemu stanie się bardziej odporna.
 
Taka właśnie jest skóra wrażliwa:

- Wrażliwa na działanie czynników środowiskowych, takich jak słońce
- Napięta i swędząca
- Często zaczerwieniona lub z popękanymi naczynkami
- Łatwo się czerwieni lub rumieni
- Suche plamy
- Wrażliwość na produkty zapachowe
- Skóra łatwo pęka

Porady, jeśli odpowiedź na pytanie "Jaki jest typ mojej cery" brzmi Cera wrażliwa

 • Wybierz krem, który zapewnia ochronę przed szkodliwym wpływem środowiska i stosuj filtr SPF. Oczyść twarz mleczkiem oczyszczającym, które zostało stworzone specjalnie z myślą o skórze wrażliwej, pomagając zredukować trzy główne oznaki wrażliwości skóry - zaczerwienienie, napięcie i suchość - a następnie zastosuj Łagodzący krem na dzień. W słoneczne dni lub gdy przebywasz na zewnątrz przez dłuższy czas, stosuj krem z filtrem SPF na dzień.
 • Po oczyszczeniu twarzy delikatnie wycieraj ją ręcznikiem, zamiast energicznie pocierać.
 • Wybieraj produkty bezzapachowe: substancje zapachowe mogą powodować podrażnienia skóry.
 • Zwracaj uwagę na swoją dietę - ostre przyprawy nie są dobre dla Twojej skóry.

Jaki Mam Typ Cery?

skóra-dojrzała

 

Wraz z wiekiem w skórze zachodzi wiele różnych procesów, które zmieniają jej wygląd, strukturę i dobrostan. Procesy te obejmują zmniejszoną aktywność komórek, wolniejszą regenerację, mniejszą produkcję kolagenu lub uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Cerze dojrzałej może brakować nawilżenia i elastyczności, co często jest przyczyną suchości skóry w późniejszych latach życia. Dzięki innowacyjnym produktom pielęgnacyjnym można zredukować linie, zmarszczki i plamy pigmentacyjne. Możesz przyczynić się do tego, by niepożądane efekty dojrzałej cery nie pojawiały się za wcześnie, stosując produkty przeciw starzeniu się skóry, takie jak kremy na dzień i na noc.

 
Oto, jak wygląda skóra dojrzała:

- Mniej elastyczna
- Brak nawilżenia
- Widoczne są linie, zmarszczki lub plamy pigmentowe.

woman with mature skin

Wskazówki, jeśli odpowiedź na pytanie "Jaki jest typ mojej cery" brzmi:  Cera dojrzała

 • Upewnij się, że stosujesz odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną: zbyt silne promieniowanie UV powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Codziennie stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym lub krem nawilżający z filtrem SPF. Nawet jeśli nie wychodzisz na zewnątrz, niebieskie światło z ekranów może mieć odwadniający i szkodliwy wpływ na skórę. Ta dodatkowa bariera ochronna może zapobiec dalszym przedwczesnym uszkodzeniom.
 • W miarę możliwości unikaj nawyków życiowych, które przyspieszają proces starzenia się skóry, takich jak palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu oraz spożywanie nadmiernej ilości słodyczy lub tłustych potraw.
 •   Stosuj specjalny krem pielęgnacyjny pod oczy: linie ekspresji wokół oczu pojawiają się jako pierwsze, często nazywane "liniami śmiechu". Delikatnie wklepuj na noc przeciwzmarszczkowy krem pod oczy celem dobrego nawilżenia i łagodzenia napięć skórnych.

Jak Mogę Się Dowiedzieć, Jaki Jest Mój Typ Cery?

Jeśli nadal nie wiesz, jakie są rózne rodzaje skóry i nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie "jaki jest mój typ cery?", szybki test może pomóc Ci lepiej go zidentyfikować. Wszystko, czego potrzebujesz, to lustro, środek oczyszczający i 30 minut czasu:

Umyj twarz delikatnym środkiem oczyszczającym. Osusz twarz i nie nakładaj żadnych serum, kremów nawilżających itp. Po 30 minutach sprawdź swoją twarz w lustrze:


- Jeśli cała jest błyszcząca, prawdopodobnie masz tłusty typ cery.
- Jeśli strefa T - czyli czoło, nos i broda - jest błyszcząca, prawdopodobnie masz mieszany typ cery.
- Czy skóra jest napięta lub łuszczy się? Oznacza to, że masz suchy typ cery.
- Jeśli natomiast Twoja skóra nie błyszczy się wyraźnie, jest dobrze nawilżona i wygląda na gładką, najprawdopodobniej masz normalny typ cery.Metoda bibułkowa to kolejny sposób na odpowiedź na pytanie "jaki mam typ cery", szczególnie w przypadku tej tłustej i suchej. W tym przypadku potrzebna jest bibuła (świetna, jeśli masz skórę tłustą, bo pozwala na bardzo szybką identyfikację). Delikatnie przyłóż bibułę do twarzy. Następnie, przyłóż ją do światła. Jeśli olejku jest niewiele lub nie ma go wcale, prawdopodobnie masz suchy rodzja skóy. Jeśli bibuła zebrała olejek ze strefy T, to prawdopodobnie masz mieszany rodzaj skóry, a jeśli jest przesiąknięta olejkiem, to Twój typ skóry jest prawdopodobnie tłusty.