W NIVEA dbamy o Twoje dane osobowe, dlatego chcielibyśmy Cię poinformować, że w naszej polityce wprowadziliśmy zmiany. Zapraszamy Ciebie do zapoznania się z nimi.

udar-słoneczny-header

Udar słoneczny: Co musisz wiedzieć

Udar słoneczny – na co uważać i jak mu zapobiegać

Udar słoneczny (forma udaru cieplnego) jest bardzo poważnym stanem, który często wymaga interwencji lekarza. Posiadając odpowiednie informacje, będziesz w stanie się ochronić.

Czym jest udar słoneczny i kogo dotyczy?

Wszyscy kochamy lato, jednak udar słoneczny może stanowić poważne zagrożenie w słoneczne dni, jeśli nie zastosujesz odpowiednich środków ostrożności.

Dlaczego niektóre osoby są bardziej narażone na udar słoneczny

Istnieje szereg czynników, które mogą sprawić, że ryzyko udaru będzie u Ciebie wyższe niż u innych.

Odwodnienie spowodowane chorobą lub po prostu piciem niewystarczającej ilości płynów w ciągu dnia może znacznie podnieść ryzyko. Innym czynnikiem jest wiatr. Jeżeli wiatr jest słaby, organizmowi jest dużo trudniej się ochłodzić.

Ciężkie, opięte ubranie, które ogranicza krążenie krwi może stanowić kolejny czynnik sprzyjający udarowi, a przyjmowanie pewnych leków zwiększa ryzyko nawet bardziej.

Zachowaj ostrożność

kobieta-w-kapeluszu-przeciwsłonecznym

Udar słoneczny może wystąpić u każdego, nawet jeśli teoretycznie ryzyko jest niskie. Osoby wrażliwe powinny zachować szczególną ostrożność i chronić siebie oraz swoich bliskich.

5 grup szczególnie narażonych na udar słoneczny

 • Niemowlęta i małe dzieci
 • Osoby starsze
 • Osoby z przewlekłymi chorobami (np. chorobą serca lub nadciśnieniem)
 • Sportowcy lub osoby regularnie wykonujące ekstremalny wysiłek fizyczny
 • Osoby cierpiące na zakażenia wirusowe lub krótkotrwałe zatrucie

Udar słoneczny należy traktować poważnie

kobieta-w-cieniu-ręcznika

Jeżeli spędzasz dłuższy czas na słońcu, narażasz się na większe ryzyko udaru, a objawy mogą być poważne, jeżeli w porę nie podejmiesz odpowiednich działań.

Czym faktycznie jest spowodowany udar słoneczny?

Kiedy nasze ciało jest zbyt długo wystawione na działanie promieni słonecznych, pojawić się może udar słoneczny. Zazwyczaj organizm reaguje na podwyższoną temperaturę pocąc się, co skutkuje ochłodzeniem po odparowaniu potu. Jednak kiedy powietrze jest wilgotne, pot nie odparowuje i temperatura ciała szybko rośnie, co wywołuje objawy udaru słonecznego.

Odwodnienie może stanowić ważny czynnik, gdyż obniża objętość krwi. Ponieważ serce musi dostarczyć wystarczającą ilość krwi do skóry, aby przeprowadzić proces chłodzenia, może mieć to duży wpływ na zdolność organizmu do regulacji temperatury. Dlatego podczas przebywania na słońcu tak ważne jest uzupełnianie płynów.

Udar słoneczny jest też możliwy w pochmurne dni, zwłaszcza przy wysokiej wilgotności powietrza. Uprawiając sport lub wykonując jakikolwiek wysiłek fizyczny jesteśmy szczególnie narażeni, ponieważ przyspiesza to proces odwodnienia i szybciej podnosi temperaturę ciała.

Udar słoneczny – na jakie objawy uważać i jak postępować

Udar słoneczny może mieć łagodny lub bardzo ciężki przebieg, zależy to od stopnia dolegliwości i czy zastosowane zostało właściwe leczenie.

Jak leczy się udar słoneczny?

W wypadku udaru słonecznego, po konsultacji z lekarzem, należy położyć się w chłodnym miejscu i pić dużo chłodnych napojów. Sportowe napoje izotoniczne świetnie się tu sprawdzą, ponieważ zawierają wodę, sól i cukier. Należy natychmiast zdjąć opinające ubranie, a stopy ułożyć wyżej niż głowę.

W przypadkach łagodnych ochłodzenie organizmu i poprawa powinny nastąpić już po pół godzinie od udzielenia pierwszej pomocy. Jeżeli jednak powyższe środki nie przyniosą poprawy lub objawy nasilą się i będą obejmować utratę przytomności lub atak padaczkowy, należy natychmiast zadzwonić po karetkę – wymagana może być hospitalizacja.

Chroń głowę – zawsze noś nakrycie głowy, kiedy świeci słońce

balsam-z-filtrem-na-ramiona

Głowa jest szczególnie wrażliwa na słońce i wysoką temperaturę. Zawsze pamiętaj o nakryciu głowy podczas przebywania na słońcu, aby uniknąć poparzeń i udaru słonecznego.

Udar słoneczny: częste objawy

 • Bóle głowy
 • Osłabienie lub zawroty głowy
 • Pragnienie i zmniejszone oddawanie moczu
 • Niewielka ilość potu lub jego brak
 • Poczucie zmęczenia i osłabienia

Jak zapobiegać udarowi słonecznemu

Na udar słoneczny najlepsza jest prewencja – wykonaj kilka prostych czynności, aby ograniczyć ryzyko i bezpiecznie cieszyć się słońcem

Zabawa w słońcu – 5 pomocnych porad zapewniających bezpieczeństwo

 1. W lecie słońce świeci najmocniej pomiędzy godziną 11 a 15. W tym czasie próbuj trzymać się cienia, aby uniknąć przegrzania.
 2. Pij dużo wody w ciągu dnia, jednak unikaj nadmiaru alkoholu i kofeiny.
 3. Noś luźne, jasne ubrania, które pozwalają skórze oddychać.
 4. Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w czasie upału.
 5. Zawsze noś nakrycie głowy – głowa jest szczególnie wrażliwa na słońce.

Unikanie ryzyka udaru

Udaru słonecznego można uniknąć, podejmując kilka środków ostrożności podczas upału. Po pierwsze zawsze sprawdzaj, jaka ma być temperatura i uważaj na prognozy zbliżających się upałów. Kiedy wychodzisz, zawsze stosuj skuteczny produkt przeciwsłoneczny, na przykład Spray do opalnia Protect & Refresh od NIVEA, ponieważ oparzenie słoneczne często idzie w parze z udarem.

Powoli przyzwyczajaj ciało do nowego klimatu przez ograniczanie ilości czasu spędzanego na słońcu. Podczas najcieplejszej części dnia odpocznij w chłodnym pomieszczeniu lub znajdź kawałek cienia. Jeżeli przyjmujesz jakieś leki, zapytaj swojego lekarza, czy nie zwiększą one ryzyka udaru słonecznego.

Pamiętaj, że udar słoneczny u dzieci jest szczególnie niebezpieczny i są one bardziej narażone. Pamiętaj, aby ubrać dziecko odpowiednio do pogody i nigdy nie zostawiać go w gorących, zamkniętych miejscach, takich jak samochód. Pływanie lub chłodne prysznice mogą być świetnym sposobem na schłodzenie się w ciągu dnia.

Zobacz więcej na temat ochrony przeciwsłonecznej każdego rodzaju skóry.