Udar słoneczny: Co musisz wiedzieć


ZOBACZ JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY UDARU SŁONECZNEGO I JAK MU ZAPOBIEGAĆ

To forma udaru cieplnego jest bardzo poważnym stanem, który często wymaga interwencji lekarza. Udar słoneczny powstaje przy intensywnym nasłonecznieniu - zwłaszcza głowy oraz karku. Posiadając odpowiednie informacje, będziesz w stanie się ochronić.

Czym jest udar słoneczny i kto jest szczególnie narażony?

Wszyscy kochamy lato, jednak w słoneczne dni udar słoneczny może stanowić poważne zagrożenie, jeśli nie zastosujesz odpowiednich środków ostrożności.

Udar słoneczny należy traktować poważnie

Jeżeli spędzasz dłuższy czas na słońcu, narażasz się na udar słoneczny, a objawy mogą być poważne, jeżeli w porę nie podejmiesz odpowiednich działań.

Czym faktycznie jest spowodowany udar słoneczny?

Kiedy nasze ciało jest zbyt długo wystawione na działanie promieni słonecznych, pojawić się może udar słoneczny. Zazwyczaj organizm reaguje na podwyższoną temperaturę pocąc się, co skutkuje ochłodzeniem po odparowaniu potu. Jednak kiedy powietrze jest wilgotne, pot nie odparowuje i temperatura ciała szybko rośnie, co wywołuje objawy udaru słonecznego.

Niewielka ilość potu wydzielana przez Twój organizm w upalne dni to pierwszy sygnał, że może wystąpić u Ciebie udar słoneczny. Inne objawy udaru słonecznego to między innymi odwodnienie.Odwodnienie może stanowić ważny czynnik, gdyż obniża objętość krwi. Ponieważ serce musi dostarczyć wystarczającą ilość krwi do skóry, aby przeprowadzić proces chłodzenia, może mieć to duży wpływ na zdolność organizmu do regulacji temperatury. Dlatego podczas przebywania na słońcu tak ważne jest uzupełnianie płynów. Zatem nawadniaj organizm, by nie wystąpił u Ciebie udar słoneczny.

Udar słoneczny jest też możliwy w pochmurne dni, zwłaszcza przy wysokiej wilgotności powietrza. Uprawiając sport lub wykonując jakikolwiek wysiłek fizyczny jesteśmy szczególnie narażeni, ponieważ przyspiesza to proces odwodnienia i szybciej podnosi temperaturę ciała.

Zachowaj ostrożność

Udar słoneczny może wystąpić u każdego, nawet jeśli teoretycznie ryzyko jest niskie. Także u Ciebie na przykład gdy długo przebywasz na słońcu lub w bardzo gorących pomieszczeniach. Osoby wrażliwe powinny zachować szczególną ostrożność i chronić siebie oraz swoich bliskich.

5 grup szczególnie narażonych na udar słoneczny

  • Niemowlęta i małe dzieci
  • Osoby starsze
  • Osoby z przewlekłymi chorobami (np. chorobą serca lub nadciśnieniem)
  • Sportowcy lub osoby regularnie wykonujące ekstremalny wysiłek fizyczny
  • Osoby cierpiące na zakażenia wirusowe lub krótkotrwałe zatrucie

Dlaczego niektóre osoby są bardziej narażone na udar słoneczny

Udar słoneczny powstaje, gdy Twoje ciało jest zbyt długo wystawione na działanie promieni słonecznych. Może on dotknąć każdego. Istnieje jednak szereg czynników, które mogą sprawić, że ryzyko udaru będzie u Ciebie wyższe niż u innych.

Odwodnienie spowodowane chorobą lub po prostu piciem niewystarczającej ilości płynów w ciągu dnia może znacznie podnieść ryzyko i sprawić, że wystąpi u Ciebie udar słoneczny. Innym czynnikiem jest wiatr. Jeżeli wiatr jest słaby, organizmowi jest dużo trudniej się ochłodzić.

Ciężkie, opięte ubranie, które ogranicza krążenie krwi, może stanowić kolejny czynnik sprzyjający udarowi, a przyjmowanie pewnych leków zwiększa ryzyko nawet bardziej. Bądź czujny i zwróć uwagę, czy nie występują u Ciebie objawy udaru słonecznego.


Jak leczy się udar słoneczny?

W wypadku udaru słonecznego, po konsultacji z lekarzem, należy położyć się w chłodnym miejscu i pić dużo chłodnych napojów. Sportowe napoje izotoniczne świetnie się tu sprawdzą, ponieważ zawierają wodę, sól i cukier. Należy natychmiast zdjąć opinające ubranie, a stopy ułożyć wyżej niż głowę. Pomocnym sposobem na udar słoneczny jest intensywne wachlowanie poszkodowanego.

W przypadkach łagodnych ochłodzenie organizmu i poprawa powinny nastąpić już po pół godzinie od udzielenia pierwszej pomocy. Jeżeli jednak powyższe środki nie przyniosą poprawy lub objawy nasilą się i będą obejmować utratę przytomności lub atak padaczkowy, należy natychmiast zadzwonić po karetkę – wymagana może być hospitalizacja. Bądź ostrożny - udar słoneczny może mieć poważne konsekwencje.

Chroń głowę – zawsze noś nakrycie głowy, kiedy świeci słońce

Głowa jest szczególnie wrażliwa na słońce i wysoką temperaturę, a co za tym idzie - udar słoneczny. Zawsze pamiętaj o nakryciu głowy podczas przebywania na słońcu, aby uniknąć poparzeń i udaru słonecznego.

Kosmetyki, które pomogą bezpiecznie cieszyć się słońcem

Jak zapobiegać udarowi słonecznemu

Na udar słoneczny najlepsza jest prewencja – wykonaj kilka prostych czynności, aby ograniczyć ryzyko i bezpiecznie cieszyć się słońcem

Bezpieczna zabawa na słońcu – 5 porad

W lecie słońce świeci najmocniej pomiędzy godziną 11 a 15. W tym czasie próbuj trzymać się cienia, aby uniknąć przegrzania.

  1. Pij dużo wody w ciągu dnia, jednak unikaj nadmiaru alkoholu i kofeiny.
  2. Noś luźne, jasne ubrania, które pozwalają skórze oddychać.
  3. Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w czasie upału.
  4. Zawsze noś nakrycie głowy – głowa jest szczególnie wrażliwa na udar słoneczny.

Udar słoneczny to przegrzanie, którego można uniknąć

Podejmując kilka środków ostrożności podczas upału możesz uniknąć udaru słonecznego. Po pierwsze zawsze sprawdzaj, jaka ma być temperatura i uważaj na prognozy zbliżających się upałów. Kiedy wychodzisz, zawsze stosuj skuteczny kosmetyk do opalania. Do wyboru masz wiele produktów - balsamy do opalania, olejki do opalania czy spraye do opalania (na przykład Spray do opalnia Protect & Refresh od NIVEA), ponieważ oparzenie słoneczne często idzie w parze z udarem. Powoli przyzwyczajaj ciało do nowego klimatu przez ograniczanie ilości czasu spędzanego na słońcu. Podczas najcieplejszej części dnia odpocznij w chłodnym pomieszczeniu lub znajdź kawałek cienia. Jeżeli przyjmujesz jakieś leki, zapytaj swojego lekarza, czy nie zwiększą one ryzyka udaru słonecznego.

Pamiętaj, że udar słoneczny u dzieci jest szczególnie niebezpieczny i są one bardziej narażone. Pamiętaj, aby ubrać dziecko odpowiednio do pogody i nigdy nie zostawiać go w gorących, zamkniętych miejscach, takich jak samochód. Pływanie lub chłodne prysznice mogą być świetnym sposobem na schłodzenie się w ciągu dnia.

Zobacz więcej na temat ochrony przeciwsłonecznej każdego rodzaju skóry.

Porady dla Ciebie