kobieta spacerująca po plaży

Jakie są objawy udaru słonecznego?

Poznaj objawy udaru słonecznego i jego przyczyny

Czym jest udar słoneczny?

Mówiąc najprościej, udar słoneczny to stan, w którym ciało uległo przegrzaniu zwykle w wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu lub w wysokich temperaturach. Udar słoneczny może prowadzić do poważnych konsekwencji, jeśli nie zostanie szybko leczony. Wpływa on na serce, płuca i nerki.

Ryzyko udaru słonecznego jest znacznie wyższe w miesiącach letnich, ale może także wystąpić kiedy indziej – zwłaszcza jeśli intensywnie ćwiczysz. Jeżeli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twojego otoczenia wykazuje oznaki udaru słonecznego, staraj się natychmiast uzyskać pomoc medyczną.
szczęśliwa rodzina na plaży

Czy udar słoneczny jest tym samym co udar cieplny?

dziewczyna się uśmiecha

Oba pojęcia odnoszą się do tego samego stanu, w którym organizm nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury do poprawnego funkcjonowania. Niektórzy wolą używać terminu udar cieplny, ponieważ słońce nie zawsze musi być czynnikiem determinującym jego wystąpienie.

 

Udar słoneczny i udar cieplny mogą być używane zamiennie.


Obie przypadłości różnią się jednak od przegrzania organizmu, które charakteryzuje się szybką regeneracją (zwykle w ciągu 30 minut). Przegrzanie organizmu może przekształcić się w pełny udar cieplny, dlatego bardzo ważny jest szybki kontakt z lekarzem. 


Co może spowodować udar słoneczny?

Udar słoneczny czy udar cieplny i przegrzanie organizmu występują wtedy, gdy ciało człowieka nie jest w stanie regulować własnej temperatury.

Kiedy jest nam zbyt gorąco, nasze ciało wytwarza pot, aby pomóc nam się ochłodzić. Jednak jeśli jest szczególnie ciepło, ciało może nie być w stanie wytworzyć potu wystarczająco szybko, aby nas ochłodzić, zanim zaczniemy się źle czuć.

Niektóre badania sugerują, że stosowanie kremów przeciwsłonecznych może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała na słońcu. Chociaż nie unikniemy w ten sposób udaru słonecznego, krem przeciwsłoneczny pomoże nam chronić skórę przed poparzeniem.

Szukając kremu przeciwsłonecznego, najlepiej wybrać taki, który ma najwyższy poziom ochrony przed promieniami parzącymi skórę UVA i UVB – wybierz zatem filtr 50, Balsam do opalania SPF 50+ Protect & Moisture.
OCHRONA I NAWILŻANIE W SPRAYU SPF 50

Jakie są objawy udaru słonecznego?

Wraz ze wzrostem temperatury ważne jest zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na oznaki, które mogą świadczyć o dostaniu udaru cieplnego lub przegrzania  organizmu. Objawy udaru słonecznego mogą zacząć się od czegoś tak błahego, jak skurcze mięśni lub wysoka temperatura, a te mogą szybko przekształcić się w:

- Silne bóle głowy
- Zawroty głowy 
- Uczucie dezorientacji
- Mdłości
- Nagłą utratę apetytu
- Nadmierną potliwość i bladą, wilgotną skórę.
- Szybki oddech lub puls.
- Pragnienie nie do ugaszenia
kobieta siedząca na słońcu

Często, jeśli ktoś już wykazuje oznaki udaru słonecznego, może nie być w stanie sam sobie pomóc. Osoby doświadczające udaru mogą czuć się bardzo słabe i niezdolne do poruszania się, zatem konieczna jest odpowiednia opieka nad nimi. 


Kto jest zagrożony udarem cieplnym?

Każdy może doznać udaru cieplnego, ale najbardziej zagrożone są osoby, które pasują do następujących kategorii:
kobieta i dziecko na plaży
Wiek

Osoby w młodym lub starszym wieku, mogą być bardziej narażone na udar słoneczny niż inne grupy wiekowe – więc zazwyczaj dzieci poniżej 4 roku życia i dorośli powyżej 65 roku życia są szczególnie podatni. Dzieje się tak głównie dlatego, że zdolność organizmu do regulowania temperatury w tym okresie życia jest trudniejsza.

Waga

Ze względu na podwyższony poziom tkanki tłuszczowej osoba z nadwagą może być zagrożona udarem słonecznym. Dzieje się tak dlatego, że ciało zatrzymuje ciepło bardziej niż w przypadku szczupłej osoby. Utrudnia to chłodzenie ciała, gdy zaczyna się przegrzewać.

Lek

Niektóre leki mogą zwiększać wrażliwość na ciepło i przy ich przyjmowaniu istnieje większe prawdopodobieństwo udaru słonecznego. Zalicza się do nich m.in. leki stosowane w leczeniu chorób serca lub wysokiego ciśnienia krwi.

Klimat

Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do życia w chłodniejszym kraju niż ten, który odwiedzamy na wakacjach, możemy mieć trudności z przystosowaniem się do różnicy temperatur. W takim przypadku nasz organizm może zacząć się przegrzewać, co prowadzi do wyczerpania cieplnego lub udaru słonecznego.
Prawdopodobne jest także dostanie udaru cieplnego przy odwodnieniu. Jesteśmy na to narażeni także wtedy, gdy piliśmy alkohol. Zatem jeśli spożywałeś/aś napoje procentowe na słońcu, kluczowe jest regularne nawadnianie.


Udar cieplny u dzieci

Małe dzieci są szczególnie narażone na choroby z powodu przegrzania, takie jak udar słoneczny. Dlatego ważne jest, aby mieć je na oku podczas gorących letnich miesięcy. Wiedza o tym, jak zapobiegać oparzeniom słonecznym jest niezbędna.Zwłaszcza że dzieci nie są w stanie same rozpoznać wszystkich objawów udaru słonecznego. 

Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić maluchom bezpieczeństwo. Zacznijmy od ochrony skóry za pomocą dobrej jakości kremu przeciwsłonecznego, który zapobiegnie poparzeniom.

Balsam do opalania NIVEA Kids Ultra Protect & Care SPF50+ zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVB i 5-gwiazdkową ochronę przed promieniowaniem UVA mając na uwadzę delikatną skórę dzieci.

mała dziewczynka uśmiechnięta

Jak leczyć udar słoneczny

Najważniejszą rzeczą jest zwrócenie się o pomoc lekarską, jeśli objawy udaru słonecznego utrzymują się dłużej niż 30 minut. Po takim czasie oznacza to, że wyczerpanie cieplne zamieniło się w pełny udar cieplny. Jest to bardzo niebezpieczne.

Jeśli objawy udaru słonecznego dopiero zaczynają się pojawiać, istnieje kilka sposobów leczenia:

- Pij wodę lub napoje dla sportowców –  nawadnianie jest bardzo ważne, więc pij tyle wody, ile możesz. Napoje dla sportowców świetnie nadają się również do uzupełniania elektrolitów, które organizm utracił w wyniku nadmiernego pocenia się.

- Przenieś się w chłodniejsze miejsce – jeśli siedziałeś bezpośrednio na słońcu, spróbuj przenieść się w zacienione miejsce, aby ciało się ochłodziło. Jeśli jesteś w domu, możesz się rozebrać.

- Weź zimny prysznic – aby szybko obniżyć temperaturę ciała, zimny prysznic pomoże ci się ochłodzić. Alternatywnie możesz spróbować okładów z lodu, jeśli masz go pod ręką.

- Połóż się –  staraj się nie forsować, ogranicz nawet chodzenie. Każdy wysiłek fizyczny prawdopodobnie jeszcze bardziej podniesie temperaturę ciała, czego należy unikać.

Pamiętaj, że udar słoneczny jest uważany za nagły przypadek medyczny. Jeśli więc spróbowałeś jednego lub dwóch z powyższych sposobów, a objawy udaru nadal nie ustąpiły, zadzwoń do lokalnych służb ratunkowych i spróbuj natychmiast umówić się do lekarza.