Udar słoneczny - bezpieczne przebywanie na słońcu

ZOBACZ, JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY UDARU SŁONECZNEGO I JAK MU ZAPOBIEGAĆ
Udar słoneczny to forma udaru cieplnego, który jest bardzo poważnym stanem i często wymaga interwencji lekarza. Udar słoneczny powstaje przy intensywnym nasłonecznieniu, zwłaszcza głowy oraz karku. Posiadając odpowiednie informacje będziesz w stanie chronić się przed udarem słonecznym. Przeczytaj o tym więcej poniżej.

Udar cieplny – definicja

W letnie upalne dni wszyscy kochamy spędzać czas na słońcu, dlatego udar słoneczny może stanowić zagrożenie i nieść za sobą poważne objawy, jeśli nie zastosujesz odpowiednich środków ostrożności. Ważne jest, abyś w porę podjęła odpowiednie działania.

Udar słoneczny to rodzaj udaru cieplnego (ang. heat stroke), czyli przegrzania organizmu. W związku z tym określa się go też jako słoneczny udar cieplny. Do udaru cieplnego dochodzi na skutek zbyt intensywnego nasłonecznienia ciała. Sprzyja temu przede wszystkim brak nakrycia głowy i przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów. Udar cieplny występuje w momencie, w którym następuje wzrost temperatury ciała powyżej 40 stopni Celsjusza.


Udar cieplny – objawy

Przyczyny udaru słonecznego

Kiedy nasze ciało jest zbyt długo wystawione na działanie promieni słonecznych, pojawić się może udar słoneczny. Zazwyczaj organizm reaguje na podwyższoną temperaturę pocąc się, co skutkuje ochłodzeniem po odparowaniu potu. Jednak kiedy powietrze jest wilgotne, pot nie odparowuje i temperatura ciała szybko rośnie, co wywołuje objawy przegrzania organizmu.

Udar cieplny – objawy

Niewielka ilość potu wydzielana przez Twój organizm w upalne dni to pierwszy sygnał, że może wystąpić u Ciebie udar słoneczny. Inne objawy porażenia słonecznego to między innymi odwodnienie. Odwodnienie może stanowić ważny czynnik w przegrzaniu organizmu, gdyż obniża objętość krwi. W celu przeprowadzenia procesu chłodzenia, serce musi dostarczyć wystarczającą ilość krwi do skóry, dlatego może mieć to duży wpływ na zdolność organizmu do regulacji temperatury. W związku z powyższym, podczas przebywania na słońcu zadbaj o uzupełnianie płynów i nawadniaj organizm, by nie wystąpiły u Ciebie objawy udaru słonecznego.

Przy udarze występuje też gorączka od słońca, nudności i zawroty głowy. Działanie słońca na głowę powoduje bowiem przekrwienie opon mózgowych. Wysoka gorączka po opalaniu nie może być lekceważona, bo przekroczenie 40 st. C temperatury ciała zagraża zdrowiu.

Przegrzanie organizmu – objawy poważniejsze

Jeśli pierwsza pomoc nie przyszła w porę, u chorego mogą wystąpić: zwiotczenie mięśni, drgawki i utrata przytomności.

Poważne konsekwencje przebycia udaru słonecznego

Skutki uboczne przegrzania organizmu mogą być poważne dla zdrowia. Może dojść do niewydolności nerek, zaburzeń w obrębie układu oddechowego, czynności serca czy nawet zapadnięcia w śpiączkę.

Objawy udaru cieplnego nie tylko od słońca

Udar słoneczny jest też możliwy w pochmurne dni, zwłaszcza przy wysokiej wilgotności powietrza. Uprawiając sport lub wykonując jakikolwiek wysiłek fizyczny jesteśmy szczególnie narażeni, ponieważ przyspiesza to proces odwodnienia i szybciej podnosi temperaturę ciała.

Przyczyny udaru słonecznego

Jak rozpoznać udar słoneczny?

Osoba doznająca przegrzania jest osłabiona, może się zataczać, charakterystyczne jest to, że ma zaczerwienioną twarz, a reszta ciała jest blada i zimna.

Ból głowy od słońca

Jak natomiast rozpoznać udar u siebie samego? Sygnałem ostrzegawczym jest m.in. ból głowy po wyjściu na słońce. Jeśli przebywasz od jakiegoś czasu w dużym nasłonecznieniu i zaczyna boleć Cię głowa, warto, byś schowała się do cienia i napiła wody. Nie jest to jeszcze objaw udaru, a bardziej osłabienie cieplne. Wskazują na nie także dreszcze po opalaniu.

A co jeśli jest Ci zimno po opalaniu? To również dość typowa konsekwencja działania promieni słonecznych na skórę.

Udar słoneczny – ile trwa?

Wszystko zależy od nasilenia objawów i od siły organizmu. Osoby starsze będą przechodzić udar ciężej niż osoby młode. Jeśli pierwsza pomoc zostanie udzielona szybko, konsekwencje mogą być nieznaczne i uda się je złagodzić w ciągu kilku godzin. Jeśli konieczna okaże się hospitalizacja, powrót do zdrowia może potrwać nawet kilka dni.

Udar cieplny – kto jest na niego narażony?

Udar słoneczny może powstać u każdego, nawet jeśli teoretycznie ryzyko jest niskie. Wystąpić może także u Ciebie, gdy długo przebywasz na słońcu lub w bardzo gorących pomieszczeniach. Osoby wrażliwe powinny zachować szczególną ostrożność i chronić siebie oraz swoich bliskich.

5 grup szczególnie narażonych na objawy udaru słonecznego

U kogo z większym prawdopodobieństwem może wystąpić przegrzanie organizmu?

  • Niemowląt i małych dzieci,
  • osób starszych,
  • osób z przewlekłymi chorobami (np. chorobą serca lub nadciśnieniem),
  • sportowców lub osób regularnie wykonujących ekstremalny wysiłek fizyczny,
  • osób cierpiących na zakażenia wirusowe lub krótkotrwałe zatrucie.

Co zwiększa prawdopodobieństwo, że wystąpi przegrzanie na słońcu?

Udar słoneczny powstaje, gdy Twoje ciało jest zbyt długo wystawione na działanie promieni słonecznych. Może on dotknąć każdego z nas, jednak istnieje szereg czynników, które mogą sprawić, że ryzyko udaru będzie u Ciebie wyższe niż u innych.

Odwodnienie spowodowane chorobą lub po prostu piciem niewystarczającej ilości płynów w ciągu dnia może znacznie podnieść ryzyko i sprawić, że wystąpi u Ciebie udar słoneczny. Innym czynnikiem jest wiatr - jeżeli jest słaby, organizmowi dużo trudniej jest się ochłodzić.

Ciężkie, opięte ubranie, które ogranicza krążenie krwi, może stanowić kolejny czynnik sprzyjający udarowi, a przyjmowanie pewnych leków zwiększa ryzyko jeszcze bardziej. Bądź więc czujny i zwróć uwagę, czy nie występują u Ciebie objawy udaru słonecznego.

Pierwsza pomoc w przypadku wystąpienia udaru słonecznego

Pierwsza pomoc powinna zacząć się od przeniesienia poszkodowanego do zacienionego miejsca. Należy podać dużo chłodnych napojów. Świetnie sprawdzają się tu napoje izotoniczne, ponieważ w ich składzie występuje woda, sól i cukier. Należy natychmiast zdjąć opinające ubranie, a stopy ułożyć wyżej niż głowę. Pomocnym sposobem na udar słoneczny jest intensywne wachlowanie poszkodowanego. Nie należy gwałtownie zmniejszać temperatury ciała, gdyż może to wywołać szok termiczny. Sprawdzi się przyłożona do głowy i karku koszulka zmoczona w chłodnej wodzie, ale już lód w woreczku - nie. Podobnie zanurzanie chorego w zimnej wodzie. Nigdy nie zachęcaj osoby z udarem słonecznym do wejścia do zimnego morza!

Jeśli pojawia się utrata przytomności, jak najszybciej wezwij lekarza.

Jak leczy się udar słoneczny?

Jeśli przez porażenie słoneczne chory trafi do szpitala, to z pewnością otrzyma nawadniające kroplówki. Jeśli jego stan jest poważny, leczenie będzie uzależnione od konkretnych zaburzeń, które u niego wystąpiły. Prawdopodobnie konieczne będzie też leczenie oparzeń skóry, które niezwykle często towarzyszą udarowi.

W przypadkach łagodnych ochłodzenie organizmu i poprawa powinny nastąpić już po pół godzinie od udzielenia pierwszej pomocy. Jeżeli jednak powyższe środki nie przyniosą poprawy lub objawy nasilą się i będą obejmować utratę przytomności lub atak padaczkowy, należy natychmiast zadzwonić po karetkę – wymagana może być hospitalizacja. Bądź ostrożny - udar słoneczny może mieć poważne konsekwencje.


UDAR SŁONECZNY: CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Jak zapobiegać udarowi słonecznemu

Na udar słoneczny najlepsza jest prewencja – wykonaj kilka prostych czynności, aby ograniczyć ryzyko i bezpiecznie cieszyć się słońcem. Dowiedz się więcej poniżej.

Chroń głowę – by nie wystąpił ból głowy po wyjściu na słońce i udar

Głowa jest szczególnie wrażliwa na słońce i wysoką temperaturę, a co za tym idzie - udar słoneczny. Zawsze pamiętaj o nakryciu głowy podczas przebywania na słońcu, aby uniknąć poparzeń i udaru słonecznego.

Bezpieczna zabawa na słońcu – 5 porad

W lecie słońce świeci najmocniej pomiędzy godziną 11 a 15. W tym czasie próbuj trzymać się cienia, aby uniknąć przegrzania.

  1. Pij dużo wody w ciągu dnia, jednak unikaj nadmiaru alkoholu i kofeiny.
  2. Noś luźne, jasne ubrania, które pozwalają skórze oddychać.
  3. Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w czasie upału.
  4. Zawsze noś nakrycie głowy – głowa jest szczególnie wrażliwa na udar słoneczny.

Udar słoneczny to przegrzanie, którego można uniknąć

Podejmując kilka środków ostrożności podczas upału możesz uniknąć udaru słonecznego. Po pierwsze zawsze sprawdzaj, jaka ma być temperatura i uważaj na prognozy zbliżających się upałów. Kiedy wychodzisz, zawsze stosuj skuteczny kosmetyk do opalania. Do wyboru masz wiele produktów - balsamy do opalaniaolejki do opalania czy spraye do opalania (na przykład PROTECT& MOISTURE Nawilżający Spray do opalania SPF 30), ponieważ oparzenie słoneczne często idzie w parze z udarem. Powoli przyzwyczajaj ciało do nowego klimatu przez ograniczanie ilości czasu spędzanego na słońcu. Podczas najcieplejszej części dnia odpocznij w chłodnym pomieszczeniu lub znajdź kawałek cienia. Jeżeli przyjmujesz jakieś leki, zapytaj swojego lekarza, czy nie zwiększą one ryzyka udaru słonecznego.

Pamiętaj, że udar słoneczny u dzieci jest szczególnie niebezpieczny i są one bardziej narażone. Pamiętaj, aby ubrać dziecko odpowiednio do pogody i nigdy nie zostawiać go w gorących, zamkniętych miejscach, takich jak samochód. Pływanie lub chłodne prysznice mogą być świetnym sposobem na schłodzenie się w ciągu dnia.

Udar cieplny – definicja

Porady dla Ciebie