produkty z plamami starczymi

Jak pozbyć się plam starczych?

Dowiedz się wszystkiego o plamach starczych - od tego, czym są, co je powoduje i jak się ich pozbyć.

Jak pozbyć się plam starczych?

Brązowe plamy na dłoniach? Małe, ciemne przebarwienia na twarzy? Spokojnie: tak zwane plamy starcze są całkowicie naturalną i nieszkodliwą reakcją skóry. Mimo to wiele osób chciałoby się ich pozbyć. Czym więc są plamy starcze? Pokażemy Ci, co pomaga i doradzimy, jak pozbyć się tych nieprzyjemnych zmian skórnych.

Co to są plamy starcze?

Plamy starcze na dłoniach, czy to na twarzy pojawiają się zwykle po 40. roku życia i są naturalną oznaką starzenia się. W końcu nasza skóra wiele dla nas zniosła przez te wszystkie lata. Plamy starcze mogą dotyczyć osób o każdym typie skóry, ale częściej występują u osób dorosłych o jasnej karnacji.
 
Plamy starcze to jasno brązowe lub czarne przebarwienia skóry. Ponieważ z upływem lat ich liczba i intensywność wzrasta, nazywa się je "plamami starczymi". W zasadzie są to jednak plamy barwnikowe powstające w wyniku starzenia się skóry i wieloletniej ekspozycji na słońce.
 
Istnieje wiele plam skórnych, więc skąd wiadomo, co to są plamy starcze? Plamy starcze można rozpoznać po tym, że skóra przebarwia się, ale nie podnosi się (jak na przykład w przypadku plam wątrobowych). Piegi również się nie podnoszą i dlatego łatwo je pomylić z plamami starczymi. Plamy starcze można jednak rozróżnić od piegów ponieważ są one bardziej rozległe. Ponadto, ponieważ piegi są genetycznie uwarunkowanymi plamami barwnikowymi w naskórku, zazwyczaj są tam od dzieciństwa.
 
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powoduje powstawanie plam starczych i jak się ich pozbyć.


Co powoduje powstawanie plam starczych?

Plamy starcze są przede wszystkim spowodowane długotrwałą ekspozycją na słońce. Ponadto przyczyną powstawania plam starczych mogą być również czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Aby zrozumieć, w jaki sposób powstają przebarwienia skóry, rozróżnia się lentigines seniles (plamy starcze) i lentigines solaris (plamy posłoneczne).

 

 

Oto różnice:

Lentigines seniles: Z czasem na naskórku odkłada się żółtawy barwnik lipofuscyna (zwany także pigmentem starczym). W niektórych miejscach odbarwia je. Proces ten jest częścią naturalnego procesu starzenia się skóry, ale promienie UV i stres oksydacyjny mogą go przyspieszyć.

 

Plamy soczewicowate słoneczne (Lentigines solaris): Pod wpływem promieniowania słonecznego skóra wytwarza barwnik - melaninę, aby się chronić. Wieloletnia ekspozycja na słońce może w końcu doprowadzić do nadmiernej produkcji melaniny, w wyniku czego barwnik gromadzi się i objawia się w postaci plamy.


Czy plamy starcze są niebezpieczne?

 

 

Plamy starcze zazwyczaj nie są niebezpieczne. Są one naturalną oznaką starzenia się skóry. Istnieje jednak ryzyko, że można je pomylić z czerniakiem. W razie wątpliwości należy zlecić zbadanie przebarwienia skóry dermatologowi.

Plamy starcze pojawiają się głównie na twarzy i rękach

 

Ponieważ powstawanie plam starczych jest tak ściśle związane z ekspozycją na słońce, która "gromadziła się" przez dłuższy czas, plamy starcze pojawiają się głównie w miejscach skóry narażonych na działanie promieni słonecznych. W związku z tym plamy starcze powstają przede wszystkim na twarzy i dłoniach. Mogą one jednak dotyczyć także innych obszarów: plamy często pojawiają się na górnej stronie przedramion lub w dekolcie.


Co to są plamy starcze na twarzy?

młoda kobieta uśmiechnięta

 

 

Plamy starcze na twarzy są bardzo powszechne, ponieważ jest to obszar często wystawiony na działanie promieni słonecznych, które są głównym czynnikiem wywołującym powstawanie plam starczych.
 
Plamy posłoneczne pojawiają się, gdy melanina (odpowiedzialna za pigmentację skóry) jest produkowana w dużych stężeniach - jest to tzw. hiperpigmentacja, dlatego też plamy starcze występują częściej na tych obszarach skóry, które są wystawione na działanie promieni słonecznych.


Plamy starcze na twarzy lub na rękach mają różną wielkość i często powiększają się z czasem. 

 

Zwykle zaczynają się od większych rozmiarów niż piegi, z którymi są czasem mylone, ale plamy starcze na twarzy nie znikną bez pomocy zabiegów pielęgnacyjnych.


Jak pozbyć się plam starczych na twarzy

Najlepszym sposobem leczenia plam starczych na twarzy jest ograniczenie do minimum ekspozycji skóry na promieniowanie UV, co oznacza codzienne stosowanie kremu z filtrem SPF, nawet w chłodne, pochmurne dni.

Jeśli martwią Cię plamy starcze na twarzy, ważne jest, abyś poddała je badaniu u specjalisty w celu wykluczenia wszelkich innych schorzeń.

 

Jeśli dokuczają Ci plamy starcze, dostępne są zabiegi, które mogą leczyć plamy starcze na twarzy - w tym laseroterapia lub krioterapia. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem inwazyjnego (i często kosztownego) leczenia zwrócić się o pomoc do specjalisty.
 
Zanim zdecydujesz się na inwazyjne i kosztowne leczenie, spróbuj stosować regularną pielęgnację skóry. Przyjęcie rutyny, która wykorzystuje składniki zwalczające plamy starcze na twarzy, może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia ich widoczności i wyrównania kolorytu skóry.
 
Dzień dobry: Cellular LUMINOUS630 INTENSYWNE SERUM PRZECIW PRZEBARWIENIOM to nasz przełomowy preparat przeciw ciemnym plamom, który, stosowany regularnie, współpracuje ze skórą, aby zmniejszyć widoczność plam starczych na twarzy w ciągu czterech tygodni. Najpierw nałóż nasze serum na czystą skórę, a następnie wmasuj je w skórę z filtrem SPF, który chroni istniejące plamy przed ciemnieniem i zapobiega ich ponownemu pojawianiu się.
 
Wieczorem: Po nałożeniu Serum Komórkowego LUMINOUS630 na czystą skórę, wmasuj regenerujący i rewitalizujący krem na noc.


Co to są plamy starcze na dłoniach?

age-spots-hand-cream_Luminous630_NX21_F07_SUPERNOVA_Digital_Static_9379

 

 

Twoje dłonie są tak samo narażone na działanie słońca i innych czynników, jak twarz - a my często nie jesteśmy dla nich tak mili. Nasze dłonie są często pomijane przy stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej, co sprawia, że są szczególnie narażone na powstawanie plam starczych. 

 

Plamy starcze na dłoniach pojawiają się zwykle na ich grzbietach i, podobnie jak plamy starcze na twarzy, mogą się powiększać i zlewać ze sobą.

 

Plamy starcze na dłoniach mogą być płaskie i mieć brązowawy kolor. Czasami plamy starcze na dłoniach mogą występować w postaci uniesionych narośli, znanych jako rogowacenie łojotokowe.

 

 


Jak pozbyć się plam starczych na dłoniach?

 

 

 

 

Aby zminimalizować plamy starcze na dłoniach, stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym na grzbietach rąk tak często, jak na twarzy.

 
Wyrób sobie nawyk smarowania rąk kremem, który zwalcza plamy starcze na dłoniach. Stosuj odżywczy balsam, który w widoczny sposób zmniejsza widoczność zmarszczek, zapobiega powstawaniu plam spowodowanych promieniowaniem UV i wyrównuje koloryt skóry. Stosuj go regularnie, zwłaszcza przed snem, aby w pełni wykorzystać jego zalety.

NIVEA 3IN1 Q10 ANTI-AGE CARE HAND CREAM


Co to są plamy starcze na nogach

kobieta leżąca na łóżku

 

 

 

Choć plamy starcze na twarzy i plamy starcze na rękach są powszechne, plamy starcze mogą pojawiać się także na innych częściach ciała, w tym na nogach. Plamy starcze na nogach są najczęstszą przyczyną powstawania tego typu przebarwień i, podobnie jak plamy starcze na twarzy, pigmentacje te powstają w wyniku ekspozycji na słońce, zmian hormonalnych, ciąży lub przyjmowania niektórych rodzajów leków.
 
Chociaż plamy starcze na nogach, podobnie jak plamy starcze na twarzy czy na rękach, nie stanowią problemu medycznego, to czasami te brązowe plamy mogą być wczesnym objawem choroby podstawowej, takiej jak przewlekła niewydolność żylna. Jeśli niepokoi Cię nagłe pojawienie się brązowych plam, zasięgnij porady lekarza.

 


Jak zapobiegać powstawaniu plam starczych

Czy odkryłaś już pierwsze plamy starcze? Jeśli tak, można je leczyć przy zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. Oto jak pozbyć się plam starczych za pomocą kilku wskazówek i trików.
 
 Porady na temat tego, jak zapobiegać powstawaniu plam starczych i jak się ich pozbyć:
 
 Aby usunąć plamy starcze, masz następujące możliwości, jak pozbyć się plam starczych:
Q10 ENERGY HEALTHY GLOW DAY CREAM

Stosowanie kremu na plamy starcze:

Krem na plamy starcze może pomóc zmniejszyć widoczność plam starczych i zapobiec powstawaniu nowych plam. Idealne są receptury z aktywnymi składnikami chroniącymi komórki, takimi jak witamina C lub witamina E - pomogą one również chronić Cię przed plamami starczymi na twarzy.
 
 Wskazówka: Aby uzyskać wyraźny efekt, powinnaś stosować krem na plamy starcze codziennie, przez dłuższy czas.

Stosuj serum przeciw plamom starczym:

Serum ma bardziej intensywną formułę niż krem na dzień i na noc. Dlatego też doskonale odpowiadają na indywidualne potrzeby skóry i stanowią doskonały dodatek do rutynowej pielęgnacji skóry, zwłaszcza jeśli chcesz pozbyć się plam starczych. Specjalne serum przeciw plamom starczym może pomóc rozjaśnić ciemne przebarwienia, a tym samym w sposób ukierunkowany poprawić wygląd Twojej cery.
 
 Wskazówka: delikatnie wklepuj serum w skórę.

Zastosuj peeling chemiczny:

Peelingi z kwasami owocowymi powodują złuszczanie wierzchniej warstwy skóry, która następnie tworzy się na nowo. Powierzchowne przebarwienia mogą zniknąć po kilku zabiegach. Jeśli jednak chcesz usunąć głębsze plamy starcze, peeling chemiczny musi być bardziej skoncentrowany. Tak czy inaczej, zabieg powinien być zawsze wykonywany przez dermatologa, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia skóry.
 
 Ważne: po zastosowaniu peelingu kwasowego skóra jest podrażniona i bardziej wrażliwa na światło niż wcześniej.

Wykonaj mikrodermabrazję:

Podczas tego zabiegu górne warstwy skóry są kontrolowane i usuwane w sposób mechaniczny. Wykorzystuje się do tego drobne kryształki, które są wydmuchiwane na skórę z dużą prędkością, a następnie ponownie odsysane. Rezultat: Głębokie przebarwienia zostają usunięte, a skóra się regeneruje.
 
Ważne: Mikrodermabrazja jest wykonywana przez kosmetyczki i dermatologów. Najlepiej najpierw dokładnie dowiedzieć się, czy dany zabieg jest odpowiedni dla Twojego typu skóry.

age-spots-clean-face

Laserowe usuwanie plam starczych:

Plamy starcze można również usuwać za pomocą lasera. Metoda, w której energia świetlna niszczy nadmiar pigmentów, jest uważana za szczególnie skuteczną. Obrzęk i pieczenie po zabiegu nie są jednak rzadkością. Ponadto przez kilka tygodni do obszaru skóry objętego zabiegiem nie powinno docierać promieniowanie UV.

Wypróbuj domowe sposoby leczenia:

Cytryny są uważane za naturalny domowy środek na plamy starcze. Uważa się, że olejki eteryczne zawarte w skórkach cytryn oraz witamina C zawarta w owocach pomagają zahamować produkcję melaniny i rozbić ciemne pigmenty w skórze. Jeśli chcesz wypróbować to działanie, po prostu posmaruj miejsca dotknięte zmianami olejkiem lub sokiem z cytryny i pozwól im działać. Inne domowe sposoby na plamy starcze to ocet jabłkowy lub sok z ziemniaków. Te środki również mogą mieć działanie rozjaśniające, jeśli zostaną zastosowane na skórę.
 
Ważne: Te domowe sposoby nie zastąpią codziennej rutyny kosmetycznej.

Korektor:

Jeśli chcesz ukryć plamy starcze, możesz zmniejszyć lub zakryć ich widoczność za pomocą korektora, podkładu lub kremu z filtrem na dzień.
 
Wskazówka: Im ciemniejsze są plamy starcze, tym bardziej kryjący powinien być makijaż. Ponadto, produkty zawierające składniki pielęgnacyjne i zintegrowany filtr przeciwsłoneczny zapobiegają powstawaniu nowych plam starczych.

 

Nie zapominaj: ochrona przeciwsłoneczna

Najbardziej niezawodnym sposobem na pozbycie się plam starczych i zapobieganie im jest ochrona przeciwsłoneczna. Ponieważ przy odpowiednio wysokiej ochronie przed promieniowaniem UV, ciemne przebarwienia skóry pojawiają się rzadziej.


Jak zapobiegać plamom starczym: chroń przed słońcem

Plamy starcze na twarzy i w innych miejscach są bardzo przyjemną oznaką dojrzałej skóry. Jednak różne czynniki mogą powodować bardzo szybkie i poważne starzenie się skóry. Aby temu zapobiec, istnieje przede wszystkim jeden sposób, aby pozwolić skórze starzeć się zdrowo i powoli, zgodnie z duchem powolnego starzenia się: ochrona przed słońcem. Oto kilka wskazówek, jak nie tylko pozbyć się plam starczych, ale także spowolnić ich pojawianie się.

Nakładanie balsamu: Osoby, które konsekwentnie chronią skórę przed promieniami słonecznymi, stosując odpowiedni filtr przeciwsłoneczny, unikną pojawienia się plam starczych - lub przynajmniej opóźnią ich pojawienie się. Kremy przeciwsłoneczne to konieczność, zwłaszcza w słonecznych miesiącach. Dotyczy to w szczególności tych części skóry, których nie chroni odzież: twarzy, dekoltu, przedramion i dłoni.
 Wskazówka: Latem unikaj słońca w południe, kiedy świeci ono najintensywniej. Należy wtedy znaleźć miejsce w cieniu. Jako dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV zaleca się również kapelusze przeciwsłoneczne i parasole.
 
Unikaj solarium: Sztuczne promieniowanie UV w solarium również sprzyja powstawaniu plam starczych i ogólnemu starzeniu się skóry. Na marginesie: Nawet jednorazowa wizyta na solarium zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry.

Korzystaj z antyoksydantów: Promieniowanie UV powoduje powstawanie wolnych rodników. Te z kolei prowadzą do stresu oksydacyjnego, który powoduje starzenie się skóry i powstawanie plam starczych. Program przeciwdziałania: antyoksydanty. W kremach do skóry pomagają one neutralizować wolne rodniki w postaci witaminy C lub Q10.
Wskazówka: właściwości regeneracyjne skóry można także wspomagać zdrową dietą. Zwłaszcza pokarmy bogate w przeciwutleniacze zapewniają zdrową i promienną skórę. Dlatego jedz dużo owoców, warzyw i roślin strączkowych.

Porady dla Ciebie