młoda kobieta stosująca serum Nivea

Martwy naskórek - radzenie sobie z martwą skórą, przyczyny i rutynowa pielęgnacja

Dowiedz się, co powoduje gromadzenie się martwych komórek skóry na twarzy i ciele oraz jak usunąć martwy naskórek, aby zachować promienną cerę.

CO TO JEST MARTWY NASKÓREK?

Martwy naskórek to naturalna część procesu odnowy ludzkiego organizmu. Martwe komórki często objawiają się jako szorstkie, suche lub łuszczące się plamy na zewnętrznej warstwie skóry. W poważniejszych przypadkach ich nagromadzenie może prowadzić do powstawania modzeli, szczególnie na podeszwach stóp Stosowanie różnych technik złuszczania może pomóc skórze skutecznie usunąć martwy naskórek.

Po złuszczeniu martwy naskórek jest szary i ma formę płatków.  

W tym artykule omówiono przyczyny powstawania martwych komórek skóry, a następnie przedstawiono rutynową pielęgnację skóry twarzy i domowe sposoby na usunięcie martwych komórek skóry z ciała. Na koniec w artykule podano kilka zalecanych składników, które można włączyć do codziennej rutyny, aby pozbyć się martwych komórek skóry.


JAK POWSTAJE MARTWY NASKÓREK?

W cyklu trwającym od 28 do 42 dni komórki skóry wędrują od warstwy środkowej (skóry właściwej) do warstwy zewnętrznej (naskórka) i w naturalny sposób złuszczają się, odsłaniając pod spodem nowsze. Cykl umożliwia odbudowę skóry i wymianę uszkodzonych tkanek. Czasami jednak martwy naskorek nie odpadają tak, jak powinny, co powoduje ich nagromadzenie, które może powodować problemy skórne.

JAK POWSTAJE MARTWY NASKÓREK?

MARTWY NASKÓREK - 10 PRZYCZYN

 

 1. Wiek
  Wraz z wiekiem proces odnowy komórek skóry spowalnia, co prowadzi do wolniejszego złuszczania. Martwy naskórek jest usuwany wolniej, a produkcja serum zmniejszona. Powoduje to suchość skóry i nawarstwienie martwych komórek skóry. 

 2. Nieodpowiednie oczyszczenie
  Nieregularne lub niewłaściwe oczyszczanie może sprawić, że martwy naskórek na twarzy będzie występował dłużej niż powienien, pozostawiając zanieczyszczenia w postaci olejów i resztek kosmetyków.

 3. Nieprawidłowe złuszczanie
  Peeling usuwający martwy naskórek należy wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu, a nie codziennie. Złuszczanie przyspiesza proces złuszczania naskórka, umożliwiając pojawienie się nowych komórek skóry.

 4. Niewłaściwe użycie kremu nawilżającego
  Używanie niewłaściwego lub niewystarczającego kremu nawilżającego może spowodować, że martwy naskórek nie będzie w stanie oderwać się od odwodnionej skóry.

 5.  Pogoda i klimat
  Suche środowisko i ogrzewanie w pomieszczeniach mogą wysuszyć skórę, sprzyjając temu, że gromadzi się martwy naskórek.

 6. Ekspozycja na słońce
  Niezabezpieczona ekspozycja na promienie UV może prowadzić do wysuszenia, przebarwień i zgrubienia górnej warstwy skóry przez co martwy naskórek jest trudniejszy do usunięcia.

 7. Gorące prysznice i kąpiele
  Gorące prysznice i kąpiele mogą uszkodzić naturalną barierę hydrolipidową skóry. W rezultacie Twoja skóra staje się mniej skuteczna w walce z suchą skórą. Powoduje to, że martwy naskórek gromadzii się w nadmierny sposób.

 8. Agresywne mydła
  Agresywne mydła mogą usuwać sebum ze skóry, powodując wysuszenie i gromadzenie się tłuszczu, szczególnie w przypadku wrażliwej skóry twarzy przez co martwy naskórek gromadzii się w nadmierny sposób.

 9. Baseny
  Martwy naskórek może być efektem ekspozycji na chlor w basenach, ktory może podrażniać i wysuszać skórę.

 10. Inne choroby skóry
  Inne choroby skóry, takie jak łuszczyca i egzema, mogą powodować martwy naskórek (jeśli uważasz, że możesz cierpieć na którykolwiek z nich, zwróć się o poradę do lekarza lub swojego lekarza pierwszego kontaktu).

JAK USUNĄĆ MARTWY NASKÓREK?

W zależności od tego, gdzie występuje martwy naskórek oraz jaki jest rodzaj twojej skóry powinieneś zastosować techniki i produkty.

młoda kobieta czyści twarz

JAK USUNĄĆ MARTWY NASKÓREK NA TWARZY - RUTYNA

1. Oczyść

Bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie i usunięcie makijażu i zanieczyszczeń nagromadzonych na skórze w ciągu dnia. Oczyszczanie pomoże Twojej skórze pozostać czystą, zdrową i promienną. Jeśli nie zostanie odpowiednio wykonand, skóra może być bardziej podatna na wypryski, odwodnienie i wczesne oznaki starzenia.

Oczyszczanie twarzy przed peelingiem jest również korzystne, ponieważ otwiera pory skóry.

NIVEA Derma Skin Clear Żel oczyszczający wzbogacony kwasem salicylowym i niacynamidem, głęboko oczyszcza skórę, usuwając nadmiar sebum i odblokowując pory. Seria jest przeznaczona głównie dla skór ze skłonnością do wyprysków, nie zaleca się stosowania jej w przypadku skóry wrażliwej.

2. Złuszczaj

Istnieją 2 sposoby złuszczania skóry aby martwy naskórek został usunięty: 

Złuszczanie chemiczne: delikatniejsza metoda złuszczania, która rozpuszcza martwy naskórek zamiast go usuwać.

NIVEA Derma Skin Clear Peeling złuszczający na noc jest wzbogacony kwasami salicylowymi i glikolowymi, które stymulują usuwanie i odnowę starych i uszkodzonych komórek skóry. Produkt przeznaczony jest do pielęgnacji skóry skłonnej do niedoskonałości i nie jest zalecany do skóry wrażliwej.


Złuszczanie mechaniczne: w przeciwieństwie do złuszczania chemicznego, złuszczanie mechaniczne fizycznie usuwa martwy naskórek. Technika ta może obejmować użycie miękkiej szczoteczki lub myjki do delikatnego masowania twarzy. Najbardziej skuteczny w przypadku skóry normalnej i tłustej, jest zwykle bardziej ostry niż złuszczanie chemiczne. W przypadku skóry suchej lub wrażliwej zaleca się unikać złuszczania mechanicznego.


NIVEA oferuje szeroką gamę peelingów i środków złuszczających, obejmujących produkty takie jak NIVEA Żel do twarzy przeciw niedoskonałościom, wzbogacony kaolinem, aby usunąć codzienne zanieczyszczenia i głęboko oczyścić skórę. Produkt powstał w oparciu o wegańską formułę, która najlepiej odpowiada potrzebom Twojej skóry.

2. Serum

Serum zawiera wyższe stężenie składników aktywnych i jest w stanie dotrzeć do głębszych warstw skóry, zapewniając najlepsze i szybsze rezultaty.

NIVEA oferuje szeroką gamę serum, które rozwiązują różne problemy, takie jak przeciwdziałanie starzeniu się, walka z przebarwieniami i suchością skóry. Cellular Expert Hialuronowe serum wypełniające to zaawansowane rozwiązanie, które niweluje oznaki starzenia, pomaga utrzymać nawilżoną skórę i wspomaga regenerację komórek.

3. Nawilżenie (krem na dzień/noc)

Ponieważ suchość może powodować martwy naskórek, nawilżenie jest ważnym krokiem w codziennej pielęgnacji skóry. Chcesz odżywiać swoją skórę odpowiednimi składnikami w zależności od rodzaju skóry.

NIVEA oferuje gamę kremów na dzień i na noc, które warto uwzględnić w codziennej pielęgnacji skóry, obejmujące produkty dla każdego rodzaju skóry. Receptury obydwu gam produktów zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiednią ochronę wszystkim rodzajom skóry.

 

4. SPF (rano)

Ważne jest, aby zakończyć poranną rutynę nałożeniem filtra SPF. Promienie UV mogą być bardzo szkodliwe dla skóry, uszkadzając komórki na powierzchni skóry, co zwiększa ryzyko, że powstanie martwy naskórek.


JAK USUNĄĆ MARTWY NASKÓREK?

JAK USUNĄĆ MARTWY NASKÓREK NA CIELE?

Stosuj naturalny peelingu do ciała w celu złuszczania skóry - użyj pędzla, gąbki lub rękawicy. Dokładnie szorują skórę, usuwają martwy naskórek i wspomagają przepływ krwi. To najskuteczniejsza metoda pozbycia się martwych komórek skóry z powierzchni ciała. 

kobieta stosująca balsam do ciała Nivea

Ręce i nogi

Najprostszą metodą jest złuszczanie skóry z rąk i nóg za pomocą pędzla, gąbki lub rękawicy. Może to pobudzić krążenie i pomóc usunąć martwy naskórek.

NIVEA Odżywcze mleczko do ciała jest wzbogacone olejkiem migdałowym i witaminą E, zapewniając 48-godzinne głębokie nawilżenie, pozostawiając skórę nietłustą i zdrowo wyglądającą.

 

Stopy i dłonie

Do szorowania i usuwania twardej skóry na stopach można użyć pumeksu.

Poświęć 10 minut na namoczenie stwardniałej skóry w ciepłej wodzie. Ułatwi to złuszczanie martwych komórek naskórka poprzez ich rozpuszczenie. Następnie wykonaj peeling przy użyciu odpowiedniego dla Twojego rodzaju skóry produktu, aby usunąć martwy naskórek. Po wysuszeniu skóry odżyw ją balsamem do ciała.

Przegląd faktów

martwy-naskórek

Przyczyny: Martwe komórki skóry są naturalne i powstają na skutek wielu czynników, takich jak wiek, pogoda i klimat, ekspozycja na słońce, nieodpowiednie oczyszczenie i inne.

Rozwiązania: Aby usunąć martwy naskórek, możesz zastosować program pielęgnacji skóry, który powinien sprawić, że Twoja skóra będzie bardziej promienna, umożliwiając nowej skórze oddychanie.

Najlepsze składniki: AHA i BHA to bardzo dobre składniki pomagające usuwąć martwy naskórek.

 

JAK USUNĄĆ MARTWY NASKÓREK

DOMOWE ŚRODKI NA USUWANIE MARTWYCH KOMÓREK SKÓRY

 1. Peeling kawowy
  Fusy z kawy stanowią skuteczny środek złuszczający do usuwania martwych komórek skóry. Dodatkowo kawa zawiera dużo flawonoli, które po nałożeniu bezpośrednio na skórę poprawiają strukturę skóry i utrzymują blask.

 2. Peeling owsiany
  Ziarnista konsystencja płatków owsianych przyniesie korzyści każdemu rodzajowi skóry. Peeling owsiany usuwa nagromadzony martwy naskórek wraz z nadmiarem sebum i innymi zanieczyszczeniami.

 3. Proszek ze skórki pomarańczowej
  Aby wykorzystać skórki pomarańczowe jako skuteczny środek złuszczający, wystarczy pozostawić do wyschnięcia na słońcu na kilka dni przed użyciem. Włóż wysuszone skórki pomarańczy do blendera, aby je sproszkować, a następnie przechowuj w zamkniętej torbie. Peeling ze skórki pomarańczy może pomóc odmłodzić cerę, usuwając zanieczyszczenia i martwy naskórek. 

 4. Mąka z ciecierzycy
  Kolejnym produktem, który łatwo znaleźć w kuchennej szafce, jest mąka z ciecerzycy, często nazywana Besan. Mąka z ciecierzycy pomaga złuszczać skórę, pozostawiając ją gładką i promienną. Stosowanie Besan, pomoże Ci usunąć martwy naskórek ale również pozbyć się nadmiaru sebum z tłustej skóry.

 5. Szczotkowanie na sucho
  Martwy naskórek  można skutecznie usunąć poprzez szczotkowanie na sucho. Używając suchej szczotki, możesz łatwo usunąć martwe komórki naskórka ze skóry i rozszerzyć pory. W ten sposób możesz usunąć martwy naskórek, aby Twoja skóra odzyskała naturalny blask.

kobieta stosująca żel do mycia Nivea

JAK USUNĄĆ MARTWY NASKÓREK - JAKIE SĄ NAJLEPSZE SKŁADNIKI DO USUWANIA MARTWEJ SKÓRY

Alfa-hydroksykwasy (AHA)

Roślinne AHA, takie jak kwas cytrynowy, kwas glikolowy, kwas jabłkowy i kwas mlekowy, pomagają w usunąć martwy naskórek, szczególnie w przypadku skóry suchej i normalnej.

AHA działają poprzez oddziaływanie na wiązania adhezyjne, które łączą komórki skóry, co w rezultacie skutkuje odsłonięciem świeżej skóry.

 

Beta-hydroksykwasy (BHA)

BHA, takie jak kwas salicylowy, oczyszczają głęboko pory, dzięki czemu nadają się do skóry tłustej, mieszanej i skłonnej do trądziku.

Jeśli martwy naskórek występuje w nadmiarze, powodując ogniska zapalne i wypryski, NIVEA Derma Skin Clear może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Produkty te, zawierające niacynamid, kwas salicylowy i kwas glikolowy, usuwają martwy naskórek i zapobiegają pojawianiu się nowych wyprysków. Należy pamiętać, że seria Derma nie jest zalecana do stosowania w przypadku skór wrażliwych.

Podsumowanie

Jak usunąć martwy naskórek - podsumowanie

Martwy naskórek jest zjawiskiem naturalnym i stanowi część procesu regeneracji skóry. Ma jednak wpływ na skórę, którą warto wspomóc, usuwając martwy naskórek. Najczęstszymi przyczynami gromadzenia się martwych komórek skóry są starzenie się skóry, niewłaściwe oczyszczanie i warunki środowiskowe. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać rutynowej pielęgnacji skóry twarzy i ciała, kładąc nacisk na oczyszczanie, złuszczanie, stosowanie serum, nawilżanie i ochronę przed słońcem. Dodatkowo, w walce z martwymi komórkami należy wziąć pod uwagę domowe środki do usuwania martwych komórek skóry, a także skuteczność alfa-hydroksykwasów (AHA) i beta-hydroksykwasów (BHA).

Często zadawane pytania

Jak wygląda martwy naskórek?

Martwy naskórek jest naturalną częścią procesu odnowy organizmu człowieka. Wygląda jak  szorstkie, suche lub łuszczące się plamy na zewnętrznej warstwie skóry. W cięższych przypadkach może prowadzić do powstawania modzeli, zwłaszcza na podeszwach stóp.

Jak powstaje martwy naskórek?

Komórki skóry przechodzą cykl, przechodząc od warstwy środkowej (skóry właściwej) do warstwy zewnętrznej (naskórka) przez około miesiąc. Zwykle te martwe komórki są naturalnie usuwane. Czasami jednak martwy naskórek kumuluje się i powoduje problemy skórne.

Jak usunąć martwy naskórek i zapobiegać jego występowaniu?

W zależności od rodzaju skóry i obszaru ciała istnieją różne strategie zapobiegania martwemu naskórkowi i usuwania go:

Twarz: Dokładnie oczyść, złuszczaj (metodami chemicznymi lub mechanicznymi), stosuj serum, dbaj o nawilżenie odpowiednimi kremami nawilżającymi i stosuj filtry SPF.

Ciało: Wykorzystaj peeling usuwający martwy naskórek  - pędzel, gąbkę lub rękawicę. W przypadku obszarów, takich jak ramiona, nogi, stopy i dłonie, wybierz swoją ulubioną metodę złuszczania.

Jakie są najlepsze składniki aktywne do usuwania martwego naskórka?

Skuteczne składniki obejmują

Alfa-hydroksykwasy (AHA): Kwasy roślinne, takie jak kwas cytrynowy, kwas glikolowy, kwas jabłkowy i kwas mlekowy pomagają w usuwaniu martwych komórek skóry, szczególnie w przypadku skóry suchej i normalnej.
Beta-hydroksykwasy (BHA): BHA, takie jak np kwas salicylowy (który rozpuszcza martwy naskórek głęboko w porach), nadają się do skóry tłustej, mieszanej i skłonnej do blizn.

Dlaczego na uszach występuje martwy naskórek?

Suchość uszu może wynikać z niewystarczającej produkcji woskowiny, nadmiernego czyszczenia, alergii skórnych, egzemy, łuszczycy lub zapalenia skóry. Sucha i łuszcząca się skóra wokół uszu może niepokoić, towarzyszący temu świąd jest często bardziej dokuczliwy.

Dlaczego na skórze głowy występuje martwy naskórek?

Suchość skóry głowy może wystąpić zawsze, gdy skóra głowy swędzi i łuszczy się. Problem pojawia się, gdy skórze głowy brakuje wilgoci. Suchość skóry głowy może być spowodowana produktami do pielęgnacji włosów, środowiskiem, starzeniem się i różnymi problemami skórnymi. Zmieniając szampony, możesz zaradzić temu schorzeniu, ale jeśli problem suchej skóry głowy nie zniknie, skonsultuj się z lekarzem.