kobieta nakłada serum na twarz

Retinol: efekty

Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak działa retinol i jak go stosować

Retinol - co to jest i jak działa?

Retinol, bohater kosmetyków przeciwstarzeniowych, jest pochodną witaminy A, która znana jest ze swoich właściwości napinających, wygładzających i odmładzających skórę. 

Ten aktywny składnik do pielęgnacji skóry stał się popularnym produktem przeciwstarzeniowym dla wielu, ale jeśli nie masz doświadczenia z retinolem, wiedza o tym, jak go używać i zrozumienie, co z czym łączyć, a czego nie, może być zniechęcające.

Retinol do pielęgnacyjnej rutyny najlepiej wprowadzać powoli i stabilnie, ale nawet wtedy nie jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry.

Przyjrzymy się, jakie daje retinol efekty, jak go stosować – jak wpływa na skórę i jakie są jego alternatywy.

Co to jest retinol?

Retinoidy to pochodne witaminy A – najczęściej spotykanym jest retinol. Mogą one występować w wielu stężeniach i mocach, a silniejsze formuły są zwykle dostępne tylko na receptę. Retinol dostępny bez recepty, występujący w wielu produktach, od serum po kremy na noc, jest tym, po który większość ludzi sięga, aby poprawić nierówny koloryt, pigmentację i teksturę skóry.

Jak działa retinol?

Do 30 roku życia Twoje ciało wytwarza świeże komórki skóry co 28 dni, ale gdy dochodzisz do połowy swoich lat 30., regeneracja komórek skóry staje się wolniejsza, aż komórki odnawiają się co 50,60 lub 70 dni. Gdy starsze komórki utrzymują się dłużej, skóra może wyglądać na suchą, matową i odwodnioną.

Retinol stymuluje obrót komórkowy w skórze, zwiększając częstotliwość regeneracji świeżych komórek skóry, pozostawiając ją miękką jak u dziecka.

Retinoid kontra retinol

Retinoidy to związki chemiczne i pochodne witaminy A. To szerokie pojęcie, które obejmuje także retinol dostępny bez recepty (np. stosowany w produktach do pielęgnacji skóry), a także kwasy retinowe na receptę, takie jak Tretinoina i Tazaroten.

Retinoidy są silniejsze i bardziej skoncentrowane niż retinol, dzięki czemu szybciej działają na komórki skóry. Retinoidy są najczęściej stosowane w medycynie do regulacji wzrostu komórek.


Jak stosować retinol?

Jeśli jesteś nowy/a w temacie retinolu, powinieneś/aś podchodzić do niego powoli i systematycznie. Stosowanie go zbyt często lub w zbyt wysokim stężeniu może podrażniać skórę, pozostawiając ją zaczerwienioną, zaognioną, a w niektórych przypadkach łuszczącą się. To zjawisko znane jest jako „retinol uglies” lub po prostu „ oczyszczenie retinolu” i występuje u wielu osób, jednak reakcja wrażliwej skóry może być bardziej intensywna.
brunetka kobieta uśmiecha się

Nierzadko nowicjusze stosujący retinol doświadczają nadmiernej suchości i podrażnienia podczas pierwszego użycia. Jeśli nie jest to aż tak bolesne, eksperci zalecają przejście przez ten etap oczyszczania. Retinol najlepiej stosować raz lub dwa razy w tygodniu i zwiększać częstotliwości w miarę budowania tolerancji. Stosowanie nawilżających serum i łagodzących kremów nawilżających w ramach rutynowej pielęgnacji pomoże złagodzić podrażnioną skórę.

Wprowadzenie retinolu do rutyny pielęgnacyjnej wymaga cierpliwości. Nie oczekuj wyników z dnia na dzień. Konsekwentne stosowanie może potrwać od dwóch do trzech miesięcy. Po tym czasie można zauważyć jaśniejszą, jędrniejszą skórę.


Retinol - jak stosować?

Asortyment produktów Nivea Expert Lift Cellular

- Zacznij od stosowania produktu z retinolem na twarz dwa do trzech razy w tygodniu
- Nie aplikuj więcej niż kropkę wielkości grochu
- Nałóż krem nawilżający na skórę po nałożeniu produktu z retinolem na noc
- Użyj nawilżającego serum przed nałożeniem produktu zawierającego retinol
- Stosuj tylko na noc, a krem do opalania w ciągu dnia, ponieważ retinoidy mogą sprawić, że skóra stanie się bardziej wrażliwa na słońce
- Unikaj stosowania kwasów przed lub po produkcie z retinolem, ponieważ może to podrażnić skórę
- Jeśli Twoja skóra jest szczególnie wrażliwa na retinol, niektórzy eksperci zalecają nałożenie lekkiego kremu nawilżającego przed retinolem, aby ochronić skórę
- Nie wprowadzaj produktów z retinolem do swojej rutyny pielęgnacyjnej, jeśli masz duże wydarzenie, takie jak ślub lub wakacje, musisz dać skórze czas na przystosowanie się do tego produktu.

Retinol występuje w kilku stężeniach i nie trzeba decydować się na pełną moc, aby czerpać korzyści przeciwstarzeniowe – badania wykazały, że retinol o niskiej sile nadal daje tak dobre wyniki, jak silniejsze stężenia, zatem nie trzeba ciągle zwiększać jego mocy.

Nawilżająca alternatywa dla retinolu o tych samych właściwościach przeciwstarzeniowych to formuła NIVEA Bakuchiol, która wzmacnia kolagen i skórę. Regularne stosowanie może odmienić skórę, wygładzić zmarszczki i rozjaśnić cerę.

Nasza linia NIVEA Pure Bakuchiol oferuje alternatywę dla retinolu na dzień, która działa wypełniając, wygładzając i nawilżając skórę – zawiera filtr SPF30. Bakuchiol stymuluje aktywność komórek skóry i pomaga ją odświeżyć.


Jakie korzyści daje pielęgnacja twarzy retinolem?

Wypychając świeże komórki skóry na powierzchnię i rozpoczynając proces odnowy skóry, retinol może zredukować drobne zmarszczki, ciemne plamy i trądzik. Te świeże komórki skóry sprawią, że Twoja skóra będzie jaśniejsza, napięta i czystsza.

Retinol - efekty, które widać, obejmują:

- Redukcję oznak starzenia poprzez zmniejszenie widoczności drobnych linii i zmarszczek
- Leczenie trądziku
- Wyrównanie kolorytu skóry oraz redukuję ciemnych plam i blizn, w tym blizn potrądzikowych

Z czym nie łączyć retinolu?

Retinol jest silnym składnikiem aktywnym, a nakładanie go z innymi składnikami może w najlepszym razie zmniejszyć korzyści lub, co gorsza, spowodować podrażnienie i bolesność.

Sprawdź składniki produktów, których regularnie używasz i unikaj nakładania retinolu na te, które zawierają poniższe składniki:
- Witamina C
- Nadtlenek benzoilu (BPO)
- alfa-hydroksykwas (AHA)
- Kwas beta-hydroksylowy (BHA) – znany również jako kwas salicylowy

kobieta sprawdzająca jej skórę

Retinol na trądzik

Retinol może być dobrodziejstwem dla skóry skłonnej do trądziku i jest przydatnym składnikiem w walce z wypryskami, ponieważ reguluje tłustą skórę i zapobiega zatykaniu się porów. Regularne stosowanie może prowadzić do mniejszej liczby zaskórników, wyprysków i przebarwień oraz może uspokoić stan zapalny skóry.

Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa i już leczysz trądzik specjalistycznymi produktami, podejdź do retinolu ostrożnie. Kiedy używasz produktów zawierających aktywne składniki, takie jak nadtlenki benzoilu lub kwas salicylowy, zamień je na produkt z retinolem – nie używaj ich tej samej nocy, ponieważ może to dodatkowo podrażnić skórę.

Porady dla Ciebie