dziewczyna nakłada krem ​​na twarz

Zmarszczki – jak się ich pozbyć

Jak powstają zmarszczki? Jak się ich pozbyć? Odkryj, skąd się biorą drobne linie i zmarszczki na twarzy oraz jak sobie z nimi radzić z NIVEA

blond kobieta uśmiechnięta

Zmarszczki: Dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić

Bez względu na to, jak konsekwentnie pilnujesz swojej rutyny pielęgnacyjnej, z czasem Twoje ciało i tak będzie się zmieniać.

 

Wraz z wiekiem pojawią się zmarszczki, to jedna z najbardziej oczywistych zmian. Zmarszczki na twarzy, kurze łapki, zmarszczki mimiczne – to odzwierciedlenie tego wszystkiego, co dzieje się w naszym życiu.

 

Niezależnie od tego, czy chcesz dowiedzieć się, jak zapobiegać zmarszczkom, czy jak je redukować, w tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć oraz wskazówki, jak sobie z nimi radzić. Odkryjesz też kosmetyki na zmarszczki dopasowane do Twojej skóry.


Czym dokładnie są zmarszczki?

 

Zmarszczki to linie i bruzdy, które pojawiają się na skórze wraz z wiekiem. Wyglądają trochę jak linie na naszych dłoniach. Nie ma cudownego sposobu, by im zapobiec – zmarszczki są całkowicie naturalną częścią procesu starzenia się skóy.

Czy istnieją różne rodzaje zmarszczek?

Tak. Podczas gdy u niektórych z nas pojawią się drobne linie lub bardziej widoczne zmarszczki wokół delikatnych okolic oczu, u innych będą to na przykład pionowe zmarszczki między brwiami.

Zmarszczki najczęściej występują na naszej twarzy, szyi i ramionach, ale mogą pojawić się też w dowolnym miejscu na naszym ciele.


Are there different types of wrinkles?

Zmarszczki – 7 głównych typów

Oto 7 najczęstszych rodzajów zmarszczek na twarzy:
 

1. Zmarszczki na czole

Znane również jako zmarszczki poprzeczne czoła, są to poziome wgłębienia biegnące w górnej części naszej strefy T. Są najbardziej zauważalne, gdy przybieramy określony wyraz twarzy, unosząc na przykład brwi.
 

2. Zmarszczki międzybrwiowe

Czasami nazywane zmarszczkami zmartwienia, linie te mają tendencję do rozwijania się między brwiami i tworzenia kształtu, który przypomina liczbę jedenaście. Powtarzające się grymasy twarzy, takie jak marszczenie brwi, mogą z czasem sprawić, że staną się one bardziej widoczne. Znane są również jako "lwia zmarszczka".
 

3. Zmarszczki królicze

Odnoszą się one do cienkich poziomych linii i maleńkich zmarszczek, które pojawiają się na grzbiecie naszego nosa i po obu stronach, gdy go marszczymy, na przykład śmiejąc się lub uśmiechając. To przykład zmarszczek mimicznych, które jako jedne z pierwszych pojawiają się w wyniku powtarzających się ruchów twarzy.
 

4. Kurze łapki

Jest to termin nadany cienkim zmarszczkom, które rozchodzą się z zewnętrznych kącików oczu. Przypominają łapki kury, stąd ich nazwa, ale są również znane jako „zmarszczki śmiechu”, ponieważ często tworzą się, gdy się uśmiechamy. Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka, więc tego typu zmarszczki mogą powstawać dość wcześnie.
 

5. Linie uśmiechu

Jak sama nazwa wskazuje, zmarszczki te pojawiają się na częściach twarzy, które marszczą się, gdy się śmiejemy bądź uśmiechamy. Znane jako bruzdy nosowo-wargowe, rozciągają się z obu stron od krawędzi nosa do kącików ust. Z wiekiem mogą stać się bardziej widoczne i trwałe, zwłaszcza jeśli palimy lub nie chronimy skóry przed słońcem.
 

6. Linie wokół ust

Te małe pionowe zmarszczki wyglądają u każdego nieco inaczej, ale zazwyczaj tworzą się zarówno na górnej wardze, jak i na skórze nad nią. Na ustach często rozciągają się z jednej strony wargi na drugą.
 

7. Zmarszczki marionetki

Gdy nasza skóra z wiekiem zaczyna opadać, zmarszczki mogą pojawić się również w dolnych partiach twarzy. Zmarszczki marionetki, nazywane inaczej zmarszczkami smutku, to linie dzielące podbródek od policzka. Nadają twarzy posępny wygląd i mogą sprawić, że nasze usta będą wyglądać na opuszczone jak u marionetki, stąd nazwa.

Zmarszczki – co je powoduje?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, dlaczego pojawiają się zmarszczki i co na zmarszczki można poradzić, czytaj dalej.

Zmarszczki, bruzdy i linie zaczynają się rozwijać, gdy skóra staje się cieńsza, sucha i z czasem traci elastyczność. Wraz z wiekiem zmniejsza się poziom kolagenu i elastyny w naszym organizmie. 

As we age, our body’s levels of collagen and elastin decreases. These are both proteins naturally found in the skin responsible for its firmness and elasticity. Są to oba białka naturalnie występujące w skórze, odpowiedzialne za jej jędrność i elastyczność.
 
 
Nasza mimika też ma duży wpływ na zmarszczki. Uśmiechanie się, śmiech, marszczenie brwi, mrużenie oczu i częste przybieranie tego samego wyrazu twarzy powodują niewielkie skurcze mięśni, które mogą prowadzić do powstawania drobnych linii i zmarszczek już wtedy, gdy jesteśmy młodsi. Te zmarszczki mogą się pogłębiać wraz z wiekiem i czasami stają się trwałym elementem naszej twarzy. Dzieje się tak głównie dlatego, że gdy jesteśmy młodsi, nasza skóra jest sprężysta i wraca do "pozycji wyjściowej", a starsza skóra ma już mniejszą elastyczność, traci młodzieńczą sprężystość.

kobieta uśmiechająca się w słońcu

Zmarszczki: dynamiczne vs statyczne

Wgłębienia i bruzdy, które się pojawiają na naszej twarzy, dzielą się na dwie kategorie:
 

Zmarszczki dynamiczne – inaczej mimiczne, są to zmarszczki spowodowane wyrażaniem emocji lub powtarzającymi się ruchami twarzy, na przykład zmarszczki na ustach, które mogą się pojawić, jeśli często używamy słomki.

Zmarszczki statyczne – wynikają z utraty elastyczności i mają tendencję do pogłębiania się wraz z wiekiem. Przykładami są linie w kącikach ust i na szyi.

 

Z czasem zmarszczki dynamiczne mogą stać się zmarszczkami statycznymi. Jednym z przykładów jest to, że nasze policzki stają się mniej zaokrąglone, przez co drobne zmarszczki uśmiechu mogą zmienić się w bardziej widoczne zagłębienia.


Co na zmarszczki – jak im zapobiec

Niestety nie możemy zatrzymać procesu starzenia się skóry ani zmienić pewnych czynników, takich jak genetyka, która ma duży wpływ na powstawanie zmarszczek. Możesz jednak zadbać o zdrowszy styl życia, który pomoże Ci opóźnić powstawanie zmarszczek i zachować młodzieńczy wygląd skóry na dłużej.
kobieta trzymająca krem ​​do twarzy Nivea
kobieta nakłada serum na twarz

1. Zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry

Nasza oferta kremów i kosmetyków przeciwstarzeniowych NIVEA została opracowana specjalnie, by zapobiegać i minimalizować powstawanie zmarszczek oraz odżywiać skórę. W asortymencie znajdują się m.in. regenerujące serum wzmacniające obronę przeciwzmarszczkową skóry, innowacyjne kremy nawilżające z formułami pobudzającymi produkcję kolagenu oraz ujędrniające kremy pod oczy, które pozytywnie oddziałują na ten delikatny obszar.
 
Nasze oczy mogą być szczególnie podatne na oznaki starzenia – przeczytaj nasz poradnik o tym, jak zapobiegać zmarszczkom wokół oczu.

2. Chroń skórę przed słońcem

Promieniowanie słoneczne może uszkodzić kolagen skóry i przyczynić się do utraty elastyczności i wysuszenia skróry, która z wiekiem i tak już traci odpowiedni poziom nawilżenia. Zbyt duża ekspozycja na słońce może przedwcześnie postarzać naszą skórę. Jest to znane jako fotostarzenie i nieco różni się od naturalnego starzenia, powodując głębokie zmarszczki, zwiotczenie skóry, piegi i przebarwienia.

Wiedza o tym, jak chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi to pierwszy krok do tego, aby temu zapobiec. Warto przy tym nabrać dobrych nawyków w zakresie ochrony przeciwsłonecznej.

3. Rzuć palenie

Palenie to kolejny czynnik, który powoduje szybkie starzenie się skóry. Zdrowa skóra sama będzie się stale regenerować, niestety palenie jednak mocno zmniejsza produkcję kolagenu. A mniej kolagenu oznacza więcej zmarszczek. Gęste zmarszczki mimiczne wokół ust to charakterystyczne oznaki palenia.
 

4. Dieta i ćwiczenia

Niezdrowe nawyki wpływają na strukturę naszej skóry i mogą przyspieszyć proces starzenia. Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w witaminy A i C oraz białko (drób, ryby, jajka i chude mięso) to dobry początek. Dodaj kilka regularnych, codziennych ćwiczeń, aby poprawić krążenie i zmniejszyć poziom stresu. Zbyt dużo cukru i alkoholu może uszkadzać kolagen i elastynę, najlepiej więc zachować tu umiar.
 

5. Zadbaj o nawodnienie

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia naszej skóry jest zawsze ważne. Pamiętaj, aby pić wystarczającą ilość wody, a nawet spróbować herbat ziołowych, które zawierają przeciwutleniacze, które mogą poprawić kondycję naszej skóry w inny sposób. Unikaj zbyt dużej ilości kofeiny, ponieważ może to spowolnić tempo wytwarzania kolagenu przez nasz organizm.
 

6. Wysypiaj się

Nasza skóra zawsze będzie wdzięczna za zalecane 8 godzin snu w nocy – lub chociaż tyle, jak to możliwe. Ale czy wiesz, że pozycja spania również ma wpływ na zmarszczki? Nasza skóra może się pomarszczyć, jeśli śpimy w tej samej pozycji każdej nocy. Spanie na plecach lub inwestowanie w jedwabne poszewki na poduszki, które powodują mniejsze tarcie o naszą twarz, będzie mieć pozytywny wpływ na naszą skórę.

Jak pozbyć się zmarszczek

Chociaż nie ma sposobu na pozbycie się zmarszczek na dobre, przestrzeganie odmładzająccego rytuału pielęgnacji skóry pomoże zredukować zmarszczki i drobne linie oraz nada naszej skórze bardziej młodzieńczy blask z biegiem czasu. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji przeciwzmarszczkowej:

Wskazówka 1: Prawidłowo oczyszczaj skórę
Pocieranie skóry może powodować podrażnienia i przyspieszać starzenie się skóry, a zbyt częste oczyszczanie może ją wysuszać. Myj twarz dwa razy dziennie delikatnym kosmetykiem oczyszczającym. Płyny micelarne NIVEA to kosmetyki, które delikatnie oczyszczają skórę, skutecznie usuwając ze skóry także makijaż i zanieczyszczenia. Pamiętaj, aby zawsze zmywać makijaż przed pójściem spać.
 
Wskazówka 2: Nawilżaj regularnie
Starzejąca się skóra jest mniej zdolna do ochrony przed uszkodzeniami zewnętrznymi, dlatego wybór odpowiedniego kremu nawilżającego jest bardzo ważny. Jednym z naszych polecanych kremów przeciwzmarszczkowych jest NIVEA Q10 SPF15 ujędrniający krem przeciwzmarszczkowy na dzień. Został specjalnie opracowany w celu redukcji 3 rodzajów zmarszczek: zmarszczek na czole, kurzych łapek oraz zmarszczek wokół policzków i ust, aby pomóc Ci uzyskać gładszą i bardziej odżywioną skórę. Dodatkową zaletą jest filtr SPF, który chroni przed promieniami UVA/UVB, powodującymi przedwczesne starzenie się skóry.

Wskazówka 3: Używaj produktów wysokiej jakości
Inwestowanie w wysokiej jakości produkty i stosowanie dobrych rutyn pielęgnacyjnych pomaga nam chronić skórę przed zanieczyszczeniami, ale nie zawsze mamy czas na to, by robić to sumiennie. Dzięki szerokiej gamie produktów do pielęgnacji skóry NIVEA i łatwym do przestrzegania wskazówkom dotyczącym pielęgnacji, znalezienie idealnej rutyny pielęgnacyjnej dla Twojej skóry powinno od dziś być proste.

Życie pełne emocji

Zmarszczki oczywiście nie wymagają żadnej ingerencji, jeśli nie masz na to ochoty. Są naturalną i piękną oznaką dojrzałej skóry. Możesz je próbować niwelować na różne sposoby, jeśli nie czujesz się z nimi komfortowo. Ale równie dobrze możesz potraktować swoje zmarszczki śmiechu i te wokół oczu jako odzwierciedlenie Twoich życiowych doświadczeń i przeżytych emocji.

Porady dla Ciebie