Farbowanie brody – tak czy nie?

Farbowanie brody – tak czy nie?

Postanowiłeś, że chcesz zmienić swój wygląd lub ukryć oznaki starzenia? Farbowanie brody to jedna z możliwych opcji, która sprawdzi się właściwie u każdego. Pamiętaj jednak o tym, że zmiana koloru zarostu w domowych warunkach nie jest tak prostym zadaniem, jakim może się wydawać.

Farbowanie brody – za i przeciw

Chcesz sięgnąć po farbę? Nie ma się czego wstydzić! Farbowanie brody to zabieg jak każdy inny. A przecież każdy fan długiego zarostu wie, że modne stylizacje brody wymagają odrobiny poświęcenia. Dlaczego nie sięgnąć więc po kosmetyk z kolorem? Pomoże Ci ukryć pierwsze siwe włoski, a nowoczesne farby bardzo często łączą w sobie zalety produktów pielęgnacyjnych i kolorowych.

Farbowanie brody – tak czy nie?

Farbowanie brody – odpowiedź na siwienie i nie tylko!

Z wiekiem komórki wytwarzające melaninę (melanocyty) przestają produkować barwnik, który nadaje kolor naszym włosom. Pierwsze oznaki siwienia spostrzeżesz właśnie na swojej brodzie. Zarost w tym miejscu zazwyczaj wydaje się jaśniejszy i jest bardziej podatny na utratę barwnika.

Dla niektórych mężczyzn pojawienie się nawet kilku siwych włosków może skutkować natychmiastowym telefonem do fryzjera. Inni wolą poczekać, aż zarost całkowicie zamieni się w siwą brodę – i nie ma nic w tym złego! Siwa broda ma w sobie pewien urok, jeśli jest odpowiednio wystylizowana. Może wyglądać naprawdę elegancko i dostojnie!

Chcesz ukryć siwe włoski? Dobrze dobrana farba i idealnie przycięta broda może optycznie odwrócić działanie czasu oraz wymodelować proporcje Twojej twarzy. Nie przepadasz za swoim wysokim czołem? A może chciałbyś mocniej zaznaczyć swoje rysy? Gra kolorem i strzyżeniem potrafi zupełnie przeobrazić sposób, w jaki jesteśmy postrzegani.

Bez względu na powód, farba do brody może być niesamowitym narzędziem w Twoim arsenale produktów do pielęgnacji zarostu. Nie tylko sprawi, że poczujesz się młodziej, ale potrafi również wizualnie zagęścić brodę, a także nadać jej bardziej modny wygląd.

Przeciwskazania do farbowania brody

Co może być przeciwskazaniem do farbowania zarostu? Bardzo wrażliwa skóra, podrażniona cera lub aktywne zapalenie mieszków włosowych. Chociaż w większości farb nie znajdziesz już amoniaku, mieszanka składników nadal może podrażnić Twoją cerę. Szukaj farb hipoalergicznych i wykonaj test na niewidocznym fragmencie skóry. Nie czujesz pieczenia ani ściągnięcia? Możesz ubierać rękawiczki i zabierać się do farbowania.

Minusem domowego farbowania jest też mała kontrola nad natężeniem uzyskanego koloru. Niektóre włosy są podatniejsze na przyjmowania barwnika i wystarczy im tylko kilka minut w kontakcie z farbą. Rezultat po zbyt długim przetrzymaniu farby na skórze lub dobraniu złego koloru może być komiczny – broda będzie wyglądać po prostu sztucznie. Tutaj sytuacja jest zwłaszcza boląca jeśli farbujemy włosy i brodę na osobny kolor. Możemy niechcący sprawić, że nasza twarz będzie wyglądać nienaturalnie. W takich wypadkach lepiej się oddać w ręce specjalisty.

Farbowanie brody – za i przeciw

Czym farbować brodę?

Czym farbować brodę? Masz przed sobą dwa rozwiązania: farby tymczasowe i permanentne.

  1. Jeśli nie jesteś pewien efektu lub po prostu masz ochotę na chwilową zmianę, sięgnij po tymczasowe rozwiązanie. Nietrwałe farby do brody zwykle utrzymują się przez kilka tygodni. Kolor wypłukuje się stopniowo, z każdym myciem. Tymczasowa farba jest stosunkowo prosta do nałożenia w domowych warunkach: możesz ją do woli dokładać i stopniować efekt. Nie nałożyłeś jej równomiernie lub nie jesteś z zadowolony z finału? Nie martw się! Po kilku tygodniach kolor zniknie.
  2. Chcesz pofarbować zarost raz a dobrze? Postaw na permanentny produkt do koloryzacji. Barwniki z tego typu kosmetyków powodują trwałe zmiany w łodydze włosa. Są to najbardziej popularne farby do włosów, ponieważ kolor nie ulega zmianie aż do momentu zastąpienia zabarwionego odcinka naturalnym odrostem. W ten sposób zyskujesz kilka lub kilkanaście miesięcy spokoju: wystarczy, że raz na jakiś czas pofarbujesz odrosty. Jeśli decydujesz się na trwałe rozwiązanie, upewnij się, że używasz właściwego koloru. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz jest kolor brody, z którego nie będziesz zadowolony przez następny kwartał.

Jak farbować brodę?

Podstawą każdego zabiegu, nawet zwykłej koloryzacji, jest odpowiednia pielęgnacja. Pamiętaj, że włosy na brodzie różnią się swoją budową od włosów na głowie. Zarost rośnie również na bardzo delikatnej skórze twarzy. Żeby oszczędzić sobie podrażnień, zadbaj o odżywienie i nawilżenie cery. Nakładanie potencjalnie drażniącej farby na zaognione stany zapalne lub suchą i spękaną skórę może szybko zakończyć się przerwaniem koloryzacji.

Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się zdrową i lśniącą brodą, zaprzyjaźnij się z produktami zmiękczającymi zarost. Balsamy po goleniu oraz nawilżające wody po goleniu mogą Ci w tym pomóc. Nie zrażaj się nazwą: wcale nie musisz pozbywać się zarostu, aby używać tego typu kosmetyków. Chodzi tu przede wszystkim o ich lekką, nietłustą konsystencję, która odżywia włos oraz dociera do skóry twarzy. Dopiero zaczynasz swoją przygodę z zapuszczaniem zarostu? Wybierz NIVEA Balsam do skóry i krótkiej brody Sensitive, który dzięki wyciągowi z rumianku oraz olejowi migdałowemu ukoi swędzenie spowodowane wzrostem włosa.

Farbowanie brody – odpowiedź na siwienie i nie tylko!

Jak farbować brodę - poradnik

Jak prawidłowo zafarbować brodę? Poniżej znajdziesz krótki poradnik: pamiętaj jednak, żeby przede wszystkim stosować się do instrukcji zawartych na opakowaniu farby.

  1. Dobierz kolor farby do brody - Jeśli nie jesteś całkowicie siwy, wybierz kolor farby, który jest o kilka odcieni jaśniejszy niż twoja broda. W ten sposób nie doznasz nieprzyjemnego szoku, gdy zarost stanie się znacznie ciemniejszy, niż się spodziewałeś.
  2. Przygotuj brodę - Na dwa dni przed farbowaniem wykonaj peeling złuszczający. W ten sposób pozbędziesz się resztek suchych skórek na twarzy, które mogą utrudnić równomierne nakładanie farby w precyzyjny sposób. Możesz również nałożyć odrobinę wazeliny na skórę wokół brody. Zapobiegnie to zabarwieniu cery.
  3. Wymieszaj farbę do brody - Zanim zaczniesz mieszać farbę, pamiętaj o założeniu rękawiczek ochronnych i starych ubrań. Nie chcesz przecież zafarbować dłoni lub ulubionej koszulki. Przeczytaj uważnie instrukcję. Większość farb do brody wymaga zmieszania bazy koloru z wywoływaczem koloru, który aktywuje kolor podstawowy. Zawsze używaj pędzla (zazwyczaj dołączonego do zestawu do farbowania).
  4. Ostrożnie nałóż farbę - Po wymieszaniu barwnika do brody natychmiast nałóż go na suche włosy. Równomiernie pokryj brodę, wykonując ruchy w górę i w dół. Po zakończeniu nakładania mieszanki przeczesuj brodę grzebieniem, aby równomiernie rozprowadzić kosmetyk. Przejrzyj się w lustrze i dołóż kolor tam, gdzie tworzą się prześwity.
  5. Pozostaw kolor na określony czas - Ustaw minutnik na czas podany w instrukcjach. Uważaj, aby nie pozostawić barwnika na dłużej niż zalecany okres. W przeciwnym razie możesz skończyć z zbyt ciemnym zarostem, który wygląda nienaturalnie.
  6. Zmyj farbę - Wreszcie nadszedł czas, aby zmyć farbę pod prysznicem lub nad umywalką. Nie ściągaj jeszcze rękawiczek.
Przeciwskazania do farbowania brody

Jak rozjaśnić brodę?

Rozjaśnianie brody, zwłaszcza tej ciemnej to trochę inna historia. Nie zrobisz tego zwykłą farbą, a raczej utleniaczem, który wydobędzie z włosa barwnik, pozostawiając jasny odcień brody. Więc jak rozjaśnić brodę? Sam proces rozjaśniania wygląda bardzo podobnie jak farbowanie, jednak najpewniej zajmie dużo mniej czasu – utleniacza nie trzeba trzymać na skórze przez długi czas, ponieważ naturalne ciepło bijące od skóry przyspieszy jego działanie. Możesz więc nałożyć rozjaśniacz wcześniej na włosy na dole brody (zwłaszcza, jeśli rozjaśniasz długą brodę), a dopiero po około 10-15 minutach na włosy przy skórze i odrosty.

Dlaczego broda robi się ruda po rozjaśnianiu?

Nałożyłeś produkt, odczekałeś zalecany czas, umyłeś i wysuszyłeś włosy. Dlaczego broda robi się ruda? Być może wybrałeś drastyczny wariant koloryzacji. Jeśli chciałeś zamienić kruczoczarne włosy na fryzurę w kolorze platynowego blondu, mogłeś skończyć z nieestetyczną rudością, ponieważ włosy stopniowo pozbywają się pigmentu. Niestety, rozjaśnianie ciemnych włosów powinno odbywać się kilkukrotnie. Zbyt agresywny zabieg rozjaśniający może zadziałać na pigment w zupełnie nieprzewidziany sposób lub skutkować pojawieniem się rudej brody. Co zrobić w takim wypadku?

Możesz dodać odrobinę rozjaśniacza do szamponu do brody – umycie włosów takim produktem pomoże ci delikatnie wyzbyć się barwnika z włosów. Jeśli Twoje włosy są bardziej żółte niż pomarańczowe, sięgnij po kosmetyki z fioletowym pigmentem, które ochłodzą uzyskany po rozjaśnianiu kolor. Możesz przebierać w produktach tego typu: odżywki, płukanki i szampony są dostępne niemal w każdej drogerii. Pamiętaj jednak że włosy po rozjaśnianiu wymagają szczególnej troski.

 

Już wiesz, jak farbować brodę. A co jeśli nie wyjdzie? Zawsze możesz udać się do barbera lub fryzjera, który poprawi pomyłki. Ewentualnie – jeśli Twoja broda nie jest długa i ci jej nie szkoda – możesz ją zgolić, przecież odrośnie!

Przeciwskazania do farbowania brody