style brody

Stylizacje brody – jak modnie nosić zarost?

Zarost zaskakująco odmienia wygląd twarzy. Jednego dnia możesz być zarośniętym drwalem, ale już następnego stać się eleganckim gentlemanem. Przekonaj się, jak stylizować zarost, aby zawsze prezentował się doskonale.

Rodzaje brody – poznaj podstawy!

zarost męski

Istnieją niezliczone style noszenia brody. Zarost męski możesz dowolnie stylizować, oczywiście w ramach tego, na co pozwala Ci natura. Choć i jej można nieco pomóc za pomocą odpowiednich kosmetyków. Pamiętaj jednak, że wzory brody najlepiej dostosować do gęstości Twojego zarostu oraz kształtu twarzy. Wówczas efekty przerosną Twoje oczekiwania.

Zatem, jakie typy zarostu wyróżniamy? Przede wszystkim broda dzieli się na krótką i długą. Dopiero jej odpowiednie przycięcie decyduje o tym, czy będzie do Ciebie pasować. Może łączyć się z wąsami lub występować solo. Niektóre rodzaje brody zakładają wygolenie boków, inne pokrywają twarz aż do policzków, a przy tym tworzą imponujące bokobrody godne samego Wolverine. Istnieją brody stylizowane na niedbałe, w których skręt włosów jest pożądaną cechą oraz takie, w których każda linia ma znaczenie.

Jednak aby szaleć z różnymi rodzajami brody, musisz uzbroić się w cierpliwość i wyhodować odpowiedni zarost. Wejście do szanownego grona brodaczy powinno zająć Ci około 4 tygodni. Dopiero wtedy przyjdzie czas na poczynienie pierwszych kroków w kierunku zmiany wyglądu.

Przeczytaj także kilka pomocnych informacji o tym, jak zapuścić brodę.

Modna broda – obecne trendy

Broda to hit w stylizacjach męskich już od kilku dobrych sezonów i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Opcji jest naprawdę sporo, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Wśród aktualnych trendów króluje zarost w kształcie paska, który biegnie wokół szczęki lub pionowego paska pod ustami. Na czasie są również baki połączone z wąsem oraz zarost w stylu rewolwerowca – opcja odważna, ale warta podjęcia ryzyka. Te modne brody świetnie sprawdzą się, jeśli masz prostokątną twarz o mocnych rysach.

Z kolei modna broda dla twarzy okrągłej ma za zadanie ją wysmuklić. Niezmienny hit to zarost stylizowany na muszkietera. To niewielka kozia bródka bez połączenia z wąsami. Zwróć też uwagę na pełny, ale starannie przycięty zarost. Inna opcja to szpiczasta broda z niewielkimi wąsami. A może wolisz brodę Balbo? Obecnie najczęściej kojarzona jest z Robertem Downeyem Jr., co stanowi nieomylny znak, że warto się na nią skusić.

Niezaprzeczalny hit to zarost Hollywoodian, jak sama nazwa wskazuje, chętnie wybierany przez gwiazdy kina. Łączy on kozią bródkę oraz pełny zarost. Możesz też postawić na stylizację przypominającą kilkudniowy (najlepiej trzydniowy) zarost. Każda z tych stylizacji idealnie pasuje do twarzy owalnej. Modne brody dla kwadratowej twarzy to nieśmiertelne kozie bródki bez wąsów i to w różnych wydaniach. Inna opcja to okrągła broda wokół ust. Świetnie wygląda też broda królewska, czyli kozia bródka połączona z wąsami typu chevron.

Poza tym od co najmniej kilku sezonów ogromną popularnością cieszą się brody typu kaczy kuper, brody hipsterskie oraz holenderskie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z modelowaniem zarostu, warto testować nowe cięcia w zaciszu własnej łazienki. Niewątpliwie pomoże Ci w tym szablon do brody, dzięki któremu zawsze uzyskasz idealnie symetryczny kształt i równe linie.

typy zarostu

Długa broda – pomysły na stylizację

Długa broda robi wrażenie, a doprowadzenie jej do odpowiedniej długości pozwala na prawdziwe szaleństwo w stylizacji. Jak zacząć zapuszczanie brody? Pierwszy, najtrudniejszy etap to 4 tygodnie od chwili podjęcia decyzji o zmianach. W tym czasie zaczyna okalać ona twarz, niestety nierzadko rośnie nierównomiernie, a przy tym włoski mogą nieprzyjemnie swędzieć. Warto wtedy wspomagać się kosmetykami łagodzącym podrażnienia (polecamy Balsam do skóry i krótkiej brody NIVEA MEN Senstitive). Po tym czasie pozostaje już jedynie regularne przycinanie brody, aby nie straciła pierwotnego kształtu.

Gdy Twój zarost osiągnął odpowiednią długość, postaw na modne cięcie. Jedno z nich to wspomniany już kaczy kuper, zwany też Ducktail. Skąd ta nietypowa nazwa? Otóż dolna część zarostu przypomina kształtem ogon kaczki. Może mieć dowolną długość, jednak właśnie w długiej wersji robi największe wrażenie. Ten typ zarostu zakłada przystrzyżenie lub wygolenie górnej części zarostu w okolicach policzków. Wymaga raczej starannej pielęgnacji, najlepiej z użyciem szamponu oraz olejków, lecz zapewniamy, że rezultaty są tego warte.

rodzaje brody

Inna chętnie wybierana stylizacja brody to tzw. Garibaldi. To gęsty, niewymagający wielu zabiegów zarost, który delikatnie rozszerza się ku dołowi. Tutaj kluczem do sukcesu jest cierpliwość, ponieważ dopiero po około 4 miesiącach zyska on pożądany kształt. Pamiętaj, że dla utrzymania jego charakteru, należy dość precyzyjnie strzyc wąsy. Staraj się też nie przekraczać długości 20 centymetrów.

Twój zarost postanowił żyć własnym życiem? W takim wypadku wielu mężczyzn, zastanawia się, jak wyprostować brodę. Mamy na to sprawdzone metody. Pierwsza z nich wymaga przede wszystkim regularności. Polega ona na czesaniu umytej szamponem brody po każdej kąpieli. Z czasem (oraz wraz z zwiększającą się długością) zyska ona odpowiednią strukturę. Drugi i szybszy sposób to suszenie zarostu na szczotce. Jak to zrobić? Częściowo osuszone włosy pokryj ulubionym olejkiem. Następnie sięgnij po okrągłą szczotkę o niewielkiej średnicy i delikatnie nawijaj na nią brodę, kierując się w dół. Nigdy nie stosuj gorącego nawiewu oraz nie zbliżaj zbyt mocno suszarki! Może to doprowadzić cenny zarost do wypadania.

Broda na drwala

Jedna z najchętniej wybieranych odmian długiego zarostu to broda na drwala. Najczęściej pod tym określeniem kryje się broda wystylizowana na hipsterską modłę. Taki typ zarostu znany jest także jako Bandholtz od nazwiska człowieka, który ją wykreował. Broda drwala w tym wypadku wymaga długości co najmniej 15 centymetrów oraz dużych, nierzadko lekko podkręconych wąsów. Pamiętaj, że długość w tym przypadku działa na Twoją korzyść! Jak zapuszczać brodę w takim stylu? Najlepiej przez pierwsze 4 miesiące pozwolić jej żyć własnym życiem, po czym przejść do subtelnej stylizacji. Następnie zadbaj, aby delikatnie zwężała się ku dołowi. Wcale nie musisz nosić jej wyłącznie w zestawie z flanelową koszulą!

Lekki zarost – inspiracje

Długa broda nie jest dla Ciebie? Spokojnie, lekki zarost wygląda równie dobrze. Poza tym prezentuje się bardzo męsko i lekko niedbale. Ale o to właśnie chodzi! Najlepiej sprawdzi się taki stylizowany na trzydniowy zarost, czyli o długości 3–4 milimetrów. W tym wypadku niezbędne okazuje się regularne strzyżenie brody za pomocą trymera. Tylko wtedy będzie ona wyglądać schludnie. Sama linia brody może pozostać naturalna, ale warto pokusić się również o idealnie geometrycznie wyznaczone granice. Wówczas w stylizacji zarostu przyda Ci się szablon do brody.

Broda męska krótka – pełna broda

Krótka męska broda świetnie wygląda w pełnej wersji. Jest nieco dłuższa niż trzydniowy zarost i wymaga starannej pielęgnacji. Pamiętaj o jej dokładnym trymowaniu! Inaczej szybko zaczniesz przypominać kloszarda.

Poza tym to bardzo często wybierany wzór brody, ponieważ dzięki drobnym szczegółom można dopasować ją do każdego kształtu twarzy, a przy tym pozwala na różne modyfikacje. Zawsze jednak jest to broda rozciągająca się od ucha do ucha z pozostawionym wąsem. Przed jej dokładniejszą stylizacją zawsze zaczynaj od zgolenia rzadko porośniętych miejsc na twarzy i szyi, które mogłyby zepsuć cały efekt. Możesz pozostawić połączenie brody z wąsami lub je oddzielić.

Taką brodę męską noś w niemal naturalnym kształcie lub wypróbuj wariant z głębszym wygoleniem policzków. Stosuj ostre lub łagodne linie, pod kątem lub proste. Taka broda dobrze wygląda również w stylu hiszpańskim. W takim wydaniu ma dość mocno zwężone paski zarostu na policzkach oraz wyraźnie zaznaczony wąs – wciąż jednak tworzy pełen zarost.

wzory brody

Broda bez wąsów

broda rodzaje

Wielu mężczyzn decyduje się na brodę bez wąsów, która wygląda zdecydowanie lżej oraz bardziej odsłania twarz niż przy wariancie z wąsami. Wybierz ją, jeśli Twój wąs nie jest dostatecznie gęsty.

Broda bez wąsów występuje w wariancie krótkim lub długim. Krótka broda bez wąsa ma postać wianuszka rozciągającego się od ucha do ucha, ale tylko do połowy szerokości podbródka. Okala ona twarz wąskim paskiem, a przy tym wymaga gładko wygolonych policzków, wąsów i obszaru nad ustami. Dowolnie reguluj jej szerokość, dopasowując ją do kształtu twarzy. Do tej grupy zalicza się holenderska stylizacja brody, w której policzki pokrywa zarost, a broda rozciąga się dokładnie od ucha do ucha. Ma ona nieco zaokrąglony kształt i z pewnością pasuje do mężczyzn, którzy lubią się wyróżniać.

Jeśli poza gęstą brodą wysoko sięgającą policzków pozostawisz też bujne bokobrody, zyskasz stylizację w stylu Abrahama Lincolna.

Broda męska – kozia bródka

Można pokusić się o stwierdzenie, że kozia bródka ma wiele twarzy. Zawsze jednak dodaje wyglądowi pazura i zadziornego charakteru. Tę ciekawą brodę męską polecamy mężczyznom mającym problem z zapuszczeniem pełnego zarostu. Jak strzyc brodę w tym stylu? Opcji jest kilka.

Klasyczna bródka łączy się z wąsami i dokładnie pokrywa podbródek. Możesz dowolnie regulować jej szerokość, lecz postaraj się, aby nie wychodziła ona za bardzo na policzki. Jej popularniejsza wersja dodatkowo łączy się z wąsami niemal stykającymi się z wargami. Każdą z nich możesz nosić w wersji eleganckiej i schludnej, czyli równo przyciętej trymerem. Jeśli chcesz zaszaleć, pozwól jej swobodnie rosnąć, a zyskasz wygląd zbuntowanego rockmana.

Inne wariacje koziej bródki koncentrują się wokół zarośniętego podbródka i oddzielonych od niego wąsów. Miłośnikom oryginalnego, artystycznego wyglądu polecamy stylizację a’la Van Dyck. Jej cechą charakterystyczną jest trójkątny, wydłużony dół w zestawie z podkręconym wąsem. W stylistykę dla odważnych wpisuje się także tzw. francuski widelec, czyli zarost rozdzielony u dołu na dwie części. Spokojniejsza wersja koziej bródki z oddzielonym wąsem to broda królewska. Elegancko przycięta i zaokrąglona u dołu z masywnymi wąsami.

modny zarost

Jak stylizować brodę przy trójkątnej twarzy?

Trójkątna twarz wymaga kształtu zarostu, który ją skróci, optycznie wypełni oraz wyrówna dysproporcję między czołem a podbródkiem. Jak stylizować brodę przy takim kształcie twarzy? Polecamy Ci krótką brodę, która nie wydłuży dodatkowo twarzy. Będziesz też dobrze wyglądać w pełnym zaroście, równej długości na całej twarz. Jeśli bardzo zależy Ci na dłuższym wariancie, zadbaj o dość szeroką stylizację brody, ponieważ wtedy wyrówna proporcje twarzy. Unikaj długiego zarostu w trójkątnym kształcie.

Jak przyciąć brodę, gdy masz pociągłą twarz?

Wybierając kształt brody dla pociągłej twarzy, kieruj się tymi samymi zasadami, które dotyczą twarzy trójkątnej. Tutaj również sprawdzi się krótka broda, a najlepiej pełny, gęsty zarost, utrzymany na wysokości kości policzkowych. Jak przyciąć brodę, aby nieco skrócić twarz? Staraj się stawiać na poziome cięcia na wysokości policzków oraz szerszy zarost na poziomie szczęki. Każdy trójkątny, ciągnący ku dołowi kształt zarostu dodatkowo wydłuży twarz, a tego chcesz uniknąć.

Rzadki zarost – jak go modnie stylizować?

Rzadki zarost nie musi przekreślać Twoich marzeń o oryginalnej stylizacji. Wystarczy, że postawisz na właściwy typ strzyżenia. Rzadka broda świetnie prezentuje się w postaci opisanej wcześniej koziej bródki. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a zawsze wygląda bardzo stylowo. W przypadku niezbyt bujnego zarostu sprawdzi się też stylizacja brody przypominająca trzydniowy zarost.

Jak pielęgnować brodę?

modne brody

Broda, tak samo jak włosy na głowie, wymaga troski. Kontrola długości, golenie, odżywianie oraz modelowanie składają się na staranną pielęgnację brody. Gdy opanujesz wszystkie punkty, Twój zarost stanie się prawdziwą ozdobą. Sprawdź, jak pielęgnować brodę!

1. Codzienne mycie to podstawa higieny. W ten sposób oczyścisz zarost z resztek jedzenia, które chętnie w nim pozostają oraz osiadających na nim zapachów. Zapobiegniesz również podrażnieniom skóry i wypryskom. Do mycia brody posłużą Ci kosmetyki dla mężczyzn, których używasz na co dzień, takie jak szampon do włosów lub wielofunkcyjny żel. Wśród kosmetyków NIVEA znajdziesz Szampon NIVEA MEN 2w1 Włosy+Broda, który myje i pielęgnuje, a przy tym nie pozostawia uczucia lepkości. Możesz też użyć Żelu do mycia twarzy i zarostu NIVEA MEN Deep, który zmiękcza włoski i głęboko oczyszcza skórę.

2. Jeśli nosisz dłuższy zarost, koniecznie codziennie go przeczesuj. Sprawisz, że będzie się lepiej układał i unikniesz splątania.

3. Masz wyjątkowy suchy lub sztywny zarost? A może odczuwasz nieprzyjemne swędzenie podczas zapuszczania brody? Koniecznie włącz do pielęgnacji olejki lub specjalne balsamy do brody.

4. Zaopatrz się trymer oraz porządne nożyczki. Pierwsze narzędzie pomoże Ci w osiągnięciu równiej długości zarostu, z kolei nożyczkami przytniesz precyzyjnie nawet najmniejsze włoski.

5. Niektóre z typów zarostu wymagają golenia części twarzy jak np. kozia bródka. Podejdź do tej kwestii z najwyższą starannością, wykorzystując właściwe kosmetyki do golenia, z którymi unikniesz podrażnień oraz dokładnie pozbędziesz się zarostu. Jak golić brodę na mokro? Sięgnij po piankę do golenia dopasowaną do potrzeb Twojej cery. Jeśli masz skórę wrażliwą, możesz wybrać Łagodzącą piankę do golenia NIVEA MEN Sensitive. Następnie dokładnie usuń zarost idealnie ostrą maszynką zgodnie z ustalonym wcześniej kształtem. Po zmyciu pianki przyda Ci się woda po goleniu. W podobny sposób działają balsamy po goleniu, które mocno nawilżają skórę.

6. Możesz też stosować kosmetyki do stylizacji brody, jeśli chcesz nadać zarostowi określony kształt lub gdy broda po prostu okazuje się odrobinę niesforna. Odpowiednie woski przeznaczone do tego typu włosów skutecznie ją zdyscyplinują. Ponadto mogą sprawić, że zarost nabierze blasku i witalności, a przy tym stanie się odżywiony.

Dołączenie do grona brodaczy to zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Właściwa pielęgnacja, przycinanie zarostu, kosmetyki do brody... To wszystko ma znaczenie! Jednak tak naprawdę troska o zarost może stać się prawdziwą przyjemnością i codziennym rytuałem, któremu będziesz oddawać się z niekłamaną przyjemnością. Poza tym, dzięki stylizacji zarostu możesz dowolnie bawić się swoim wizerunkiem. Dlatego nie czekaj, tylko zapuść brodę!

modna broda