męski kok

Męski kok – jak zrobić kok samuraja?

Od kilku sezonów modne fryzury męskie to różnego rodzaju koki lub kitki. Należy do nich także fryzura na samuraja – wygodna, a przy tym oryginalna. Dowiedz się, jak układać kok samuraja, aby wyglądać dobrze i modnie!

Kucyk u faceta jest modny? Przegląd trendów

Jakie stylizacje włosów męskich są obecnie na topie? Od kilku sezonów króluje niezmiennie kilka uczesań. Fryzury męskie 2021 nawiązują do klasyki, choć wyróżnia je nowoczesny sznyt. Przede wszystkim, mimo doskonałego wyglądu, muszą też sprawiać wrażenie, że powstały bez większego wysiłku. Swoboda i naturalność to podstawa.

Zatem na jakie modne fryzury warto zwrócić uwagę? Najprostszym możliwym cięciem jest buzz cut, w którym włosy są przycięte na długość kilku milimetrów. Brak stylizacji, za to całkowita wygoda – to właśnie buzz cut. Panowie bardzo często decydują się też na uczesania z dłuższą górą, eksponujące przy tym szyję i rysy twarzy. Przykładem takiej fryzury jest french crop z mocno wyciętymi bokami. Góra w tym uczesaniu nie wymaga właściwie stylizacji i może swobodnie opadać na czoło, kręcić się lub wywijać. Inna modna fryzura to side part, czyli po prostu włosy z przedziałkiem na bok. Starannie wygładzone czy raczej naturalnie rozwichrzone? To już zależy od Ciebie! Od kilku sezonów na topie jest też fryzura pompadour, którą cechuje dłuższa grzywka zrolowana do tyłu. 

Męski kok

Z kolei absolutny klasyk to cięcie znane jako undercut. Jest ono niezwykle uniwersalne, a polega na krótszym przycięciu włosów na bokach i pozostawieniu dłuższej partii u dołu. Daje ono różne możliwości stylizacji. Możesz nosić włosy zaczesane do tyłu, na bok, użyć do ich stylizacji odpowiednich kosmetyków bądź pozostawić je w naturalnym wydaniu. Sprawdza się ono zarówno w eleganckim, jak i sportowym wydaniu. Dodatkowo daje idealną bazę do zapuszczenia włosów do innej modnej fryzury 2021 – czyli koka w stylu samuraja.

Więcej o undercut przeczytasz w artykule Fryzura undercut – jak wykonać to modne męskie cięcie?, natomiast o stylizowaniu i czesaniu długich włosów piszemy w tekście Jak układać włosy męskie?

Męski kok

Fryzura samuraj – co to takiego?

Dlaczego samuraj? Fryzura inspirowana jest bowiem uczesaniem japońskich wojowników. W czasach samurajów uczesanie to wiązało się z gotowością do walki i odwagą. Choć obecnie występuje ono w unowocześnionej wersji, wciąż charakteryzuje się zadziornością i stanowi doskonałe podkreślenie indywidualnego stylu. Fryzura samuraja zwana jest także fryzurą wikinga, zgodnie z serialową inspiracją. Obie nazwy oznaczają to samo uczesanie.

Jak wygląda fryzura samuraja? To wysokie upięcie włosów na czubku głowy w formie koka lub kucyka. Same upięcia włosów mogą mieć różną formę – wiele zależy od rodzaju włosów. Kok samuraj będzie się prezentować inaczej na kręconych włosach, a inaczej na prostych. Znaczenie ma również długość. Te krótsze zwykle lepiej wyglądają związane w kucyk, zaś z dłuższych stworzysz kok samuraja. Fryzura różni się też w zależności od stopnia wygolenia boków i tyłu.

Męski kok

Kok samuraja – pełny kok samuraj i pół kok

Można wyróżnić dwa typy koków samurajskich. Są to pełny kok oraz półkoczek, zwany też half-bun. Pełny kok powstaje z włosów bez wygolonych boków, raczej równych i długich. Z kolei half-bun obejmuje tylko część włosów z czubka głowy. Reszta może być wygolona lub swobodnie opadać po bokach.

Męski kok

Włosy samuraj a broda

Kok samuraja pasuje do twarzy z każdym typem zarostu. Sprawdzi się również, gdy stawiasz na dokładne golenie. W połączeniu z brodą czy wąsami kok tworzy niezwykle oryginalny look współczesnego hipisa czy artysty.

Samuraj – fryzura dla każdego?

Włosy samuraj sprawdzą się niezależnie od stylu, jaki preferujesz. Nosisz brodę i jesteś współczesnym hipisem? A może na co dzień nosisz garnitur? Wysoki kok lub kucyk sprawdzą się w każdym przypadku. Warto za to zwrócić uwagę na długość włosów oraz kształt twarzy.

Kok samuraja – jaka długość włosów?

Bez problemu zbierzesz w koka włosy półdługie lub długie. Co więcej, włosy do ramion umożliwią Ci stworzenie okazałego upięcia, a także otworzą furtkę do różnorodnych eksperymentów. Możesz postawić na większy luz lub dopracowaną fryzurę wygładzoną żelem czy specjalną pastą. Ponadto, jeśli chodzi o fryzury, długie włosy (a nawet już półdługie) pozwolą Ci stworzyć bardziej fantazyjne wersje koka samuraja. Możesz w niego wpleść np. warkocze. Pamiętaj, że cieniowane włosy mogą wysuwać się z koka czy kucyka. Dlatego, aby fryzura zachowała kształt, warto ją odpowiednio utrwalić przed związaniem.

Fryzura kitka męska i kok – dobierz do kształtu twarzy

Ważny jest też wspomniany kształt twarzy. Fryzura na samuraja wspaniale podkreśla urodę mężczyzn o raczej pociągłych rysach, czyli takich w kształcie litery U, V czy trójkąta. Nie oznacza to jednak, że pozostali panowie powinni z niej rezygnować. 

Wiele zależy od tego, jak wysoko zostaną wycięte boki – tutaj warto skorzystać z porady dobrego fryzjera. Zwróć też uwagę na tył, gdyż jest to miejsce idealne do eksperymentów. Może zostać wycięty w kształt litery V, U bądź na równo.

Męski kok

Kok męski – fryzura dobra na co dzień i na imprezę

Jak już zostało wyżej wspomniane, kok męski to fryzura nadzwyczaj uniwersalna. Stwarza wiele możliwości stylizacji, a przy tym pasuje na przeróżne okazje. Przede wszystkim koki to bardzo proste fryzury na co dzień. Ich wykonanie nie zajmuje wiele czasu, nie wymagają też dopracowanej techniki. Wystarczy, że zrobisz luźny kok, używając wcześniej swojego ulubionego produktu do stylizacji.

Jednak koki to również świetne fryzury na imprezę. Jeśli nosisz długie bądź półdługie włosy bez wyciętych boków, możesz postawić na dokładne wygładzenie i zrobienie gładkiego upięcia. To niezwykle elegancki wariant, który sprawdzi się nawet podczas wieczornych wyjść czy imprez. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby pełny męski kok lub half-bun wzbogacić o warkocze lub artystycznie potargać.

Kok męski – krok po kroku

Jak zrobić męskiego koka? To naprawdę proste, gdy Twoje włosy osiągnęły odpowiednią długość. Fryzura samuraj wymaga włosów o grzywce długości minimum 20 cm i tyle około 10-centymetrowym. Zapuszczanie włosów zawsze najlepiej zacząć od grzywki. Długość boków to oczywiście kwestia indywidualna, lecz zazwyczaj są one krótkie.

Oto instrukcja, jak zrobić kok męski krok po kroku:

  1. Dokładnie rozczesz włosy i zaczesz je do góry.
  2. Zbierz włosy w kucyk i załóż gumkę. Nie ma prostszej metody niż kok z kucyka!
  3. Natapiruj powstałą kitkę.
  4. Obwiąż włosy wokół gumki tyle razy, aż powstanie kok.
  5. Zabezpiecz go gumką lub wsuwkami.

Uwaga! Jeśli masz krótsze włosy, wystarczy, że zrobisz kucyk i powstałe pasemko przełożysz jeszcze raz przez gumkę, zatrzymując się w połowie długości. To najłatwiejszy przepis na to, jak zrobić koka z krótkich włosów w szybki sposób.

Jeśli chodzi o fryzury męskie z długimi włosami spiętymi w kok, wygolone boki eksponują je w szczególnie atrakcyjny sposób. To świetne rozwiązanie na to, jak ułożyć włosy męskie szybko, a zarazem schludnie.

Pamiętaj też, że warto sięgnąć po kosmetyki do włosów dla mężczyzn, dzięki którym Twoje uczesanie będzie trwałe, a włosy zadbane. 

Męski kok

Luźny kok męski

Bardzo łatwą w wykonaniu wariacją fryzury na samuraja jest luźny kok. Idealne do jego stworzenia będą długie męskie włosy. Jednak gdy masz włosy średnie, ta fryzura również może się udać! Jak zrobić luźnego koka? Jego zrobienie wymaga od Ciebie wykonania wyżej wymienionych kroków, postaraj się jednak nie zaczesywać włosów zbyt mocno. Najlepiej je dość mocno zmierzwić lub tapirować, po czym luźno omotać gumką. Możesz też delikatnie poluzować powstały kok palcami i wyciągnąć delikatnie kilka pasem. Kok na gumce, choć luźny, powinien bez obaw przetrwać cały dzień, szczególnie jeśli delikatnie go utrwalisz.

Pełny kok męski – jak zrobić koka z długich włosów?

Kok pełny to fryzura męska, która zakłada upięcie całych włosów. Mogą ją wykonać mężczyźni, którzy nie mają wygolonych boków głowy, a po prostu długie włosy. Jak zrobić koka? Po prostu zwiąż wszystkie kosmyki w kucyk, a następnie owiń je wokół siebie. Możesz podpiąć je też wsuwkami. To bardzo wygodna fryzura męska dla dłuższych włosów, która pozwala ujarzmić kosmyki i wyglądać niezwykle stylowo.

Męski kok

Męski kok half bun

Męski kok typu half-bun jest dobry dla średniej długości włosów lub dla włosów przyciętych partiami na różne długości. Składa się jedynie z włosów z czubka głowy. Boki zazwyczaj pozostają wygolone lub bardzo krótko przycięte, gdyż wówczas najlepiej eksponują upięcie. Upięcie tej fryzury jest bardzo proste. Wystarczy, że złapiesz włosy i przeciągniesz je przez gumkę. Jeśli Twoje włosy wciąż są dość krótkie, możesz pozostawić je w formie kucyka. 

Pół kok męski – fryzura z włosów średniej długości

Jednak uczesanie typu half-bun może wykonać również na włosach nieprzyciętych po bokach. To przykład fryzury pół-spiętej, pół-rozpuszczonej. Tutaj również upinasz w kok tylko górną partię włosów. Reszta pozostaje puszczona swobodnie, niezależnie od tego, czy są to włosy proste, czy kręcone. Fryzura kok tego typu idealnie pasuje do mężczyzn żyjących aktywnie, ponieważ nie wymaga pracochłonnej stylizacji, a przy tym jest niezwykle wygodna. Włosy nie wpadają w oczy ani nie opadają na twarz.

Męski kok

Jak zrobić wysokiego koka?

Kok samuraj z reguły upinany jest na średniej wysokości, rzadziej nad karkiem. Czasami można się też spotkać z męskim kokiem na czubku głowy. Niestety, nie zawsze wygląda on dobrze, zwłaszcza przy głęboko wygolonych bokach głowy. Jak zrobić wysokiego koka, by wyglądał dobrze i schludnie? Postaw na mniej wygładzone włosy przy głowie (nadaj im lekki efekt messy) i dużą objętość koka. Zrezygnuj z wygalania boków - ten wariant męskiego koka samuraja wygląda o niebo lepiej w pełnej wersji.

Fryzura na samuraja – uważaj!

Kitka męska oraz kok z kucyka wyglądają modnie, ale... czy są dla Ciebie zdrowe? Okazuje się, że codzienne układanie męskiego koka może powodować albo przyspieszać łysienie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy włosy są już osłabione, masz tendencję do łysienia lub ten proces już się u Ciebie toczy. Jednak co ważne, fryzura samuraj powoduje taki efekt głównie w sytuacji, gdy włosy są zbyt mocno zaczesywane i zbyt ciasno ściągane gumką. Niestety, mężczyźni często popełniają ten błąd, bo przecież fryzura kok musi odznaczać się idealnym wygładzeniem.

Zacznijmy od tego, że kok samuraja wcale nie musi być gładki! Istnieje wiele wariantów tej fryzury, w których włosom na czubku głowy celowo dodaje się objętości, a przy twarzy wypuszcza się pojedyncze, falujące kosmyki. Owszem, taki luźniejszy, delikatny kok wymaga gęstszych i grubszych włosów, dlatego jeśli Twoja czupryna jest osłabiona i przerzedzona, łatwiej jest Ci układać wygładzonego kucyka albo koka, który może jeszcze bardziej osłabiać włosy. Błędne koło...

Wiesz już, że bezpieczniejszym rozwiązaniem może być delikatny kok albo fryzura pośrednia - pół kok. Jednak delikatny kok z cienkich i przyklapniętych włosów będzie wyglądał co najmniej marnie. Jak zatem się uczesać, by fryzura samuraja była gładka, ale włosy nie były przy tym ciasno związane? Powinieneś użyć właściwych kosmetyków do stylizacji włosów męskich! To właśnie one zapewnią Twoim włosom gładkość i nie będziesz musiał kreować jej za pomocą ciasnego upinania kosmyków.

Kok męski – jak zrobić przy pomocy produktów do stylizacji?

Stylizacja włosów męskichnie musi być trudna, szczególnie jeśli sięgniesz po właściwie dobrane kosmetyki. Mężczyznom zwykle zależy na utrwaleniu wykonanej fryzury i ujarzmieniu odstających kosmyków. Wykonana rano fryzura powinna przetrwać cały dzień. Dotyczy to również upięcia, jakim jest męski kok. Sprawdź, którekosmetyki do stylizacji włosówmęskich od NIVEA warto wykorzystać w jego układaniu.

Czego używać do stylizacji kitki męskiej i koczka? Jeśli masz dłuższe włosy, sięgnij po Spray modelujący NIVEA MEN Crafts Stylers. To produkt przeznaczony do wszystkich rodzajów włosów. Pozwoli Ci on na prostsze zebranie włosów w kok lub kucyk, gdyż ogranicza ich sypkość, zazwyczaj odczuwalną od razu po umyciu. Spray, dzięki wydłużonemu czasowi schnięcia pozwoli Ci dowolnie modelować fryzurę. Nie skleja, a nadaje włosom zdrowy blask. Świetnie nadaje się do codziennego użytkowania.

Jak stylizować włosy męskie, które są szczególnie niesforne? Tutaj konieczne będzie ultra mocne utrwalenie. Zapewnia je Utrwalający żel do włosów NIVEA MEN Craft Stylers. Mimo bardzo mocnego działania nie wysusza on włosów. Za sprawą naturalnej witaminy E zapewnia on kosmykom odżywienie i połysk. A co najważniejsze nie skleja ich! Nie pozostawia też na włosach nieestetycznych śladów.

Męski kok

Wymienione kosmetyki do stylizacji włosów dla mężczyzn sprawią, że układanie fryzury będzie łatwiejsze, ponadto wpłyną one na jej trwałość. Ujarzmią nawet niesforne kosmyki czy loki i zapewnią Ci idealny wygląd na cały dzień. 

Jak stylizować męskie koki i kucyki pod względem techniki? Przede wszystkim zachowaj umiar. Niewielką ilość kosmetyku rozprowadź na dłoniach. Dzięki temu dokładnie określisz, czy jest ona wystarczająca. Ponadto delikatnie rozgrzany dzięki ciepłu rąk kosmetyk łatwiej naniesiesz na włosach, bez efektu sklejenia.

Jak dbać o włosy męskie? Poznaj porady pielęgnacyjne

Podstawą do wykonania wymarzonej fryzury samuraj jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Choćby była minimalistyczna, zawsze powinna być właściwie dobrana do potrzeb Twoich włosów.

Jak dbać o włosy męskie? Zacznij od częstotliwości mycia. Jeśli każdego dnia uprawiasz sport, żyjesz bardzo aktywnie czy pracujesz fizycznie, postaw na codzienne odświeżenie fryzury. Prowadzisz spokojniejszy tryb życia, a Twoje włosy nie wykazują skłonności do przetłuszczania się? Nic złego się nie stanie, jeśli postawisz na mycie co dwa, a nawet trzy dni. Włosy męskie potrzebują przede wszystkim oczyszczenia, dlatego wybierz dobry szampon dla mężczyzn. Zmyje on nagromadzone na włosach i skórze głowy zanieczyszczenia i kosmetyki.

Męski kok

Potrzebujesz intensywnej dawki odświeżenia każdego dnia? Wypróbuj Szampon NIVEA MEN Cool Freshz mentolem i Active-Power-System. Dzięki niemu przygotujesz włosy do dalszej stylizacji i przez cały dzień będziesz czuć przyjemną orzeźwiającą świeżość na skórze głowy. Dodatkowo, szampon Cool Fresh silnie odżywia kosmyki Twoich włosów.

Twoje włosy są delikatne i brakuje im odżywienia? Włącz do codziennej pielęgnacji szampon, który przywróci im energię oraz zdrowy wygląd. Efekt ten osiągniesz z Szamponem NIVEA MEN Strong Power. Zapewni im utraconą objętość i utraconą równowagę, dzięki zawartości składników, takich jak minerały morskie. W połączeniu z nowoczesną technologią pielęgnacji wzmacnia kosmyki od samej nasady aż po końce. Fryzura wygląda na bardziej gęstą i zadbaną, co przekłada się na późniejszą stylizację.

Jeśli z kolei zmagasz się z łupieżem, dobrym wyborem może okazać się Szampon przeciwłupieżowy Power NIVEA MEN. Oprócz tego, że z jego pomocą pozbędziesz się nieestetycznych białych płatków, zadbasz też o zrównoważoną pielęgnację kosmyków. Ekstrakt z bambusa oraz Active-Power-System są na tyle skuteczne, że efekty zauważysz już po jednym użyciu.

Dobrym wyborem będą również produkty 2w1 do ciała i włosów NIVEA MEN. To świetna opcja dla mężczyzn żyjących w biegu. Przy szybkim prysznicu możesz jednym kosmetykiem umyć ciało i włosy!

Takim kosmetykiem jest np. Deep Clean Żel pod prysznic do ciała, twarzy i włosów od NIVEA MEN. Dzięki zawartości mikrocząsteczkowej glinki pochodzenia naturalnego absorbującej cząsteczki zanieczyszczeń pozostawia skórę dokładnie oczyszczoną, bez niepożądanego wysuszenia. Pod wpływem wody zamienia się on w delikatną dla skóry obfitą pianę. Bez obaw możesz stosować go każdego dnia!

Ponadto, jeśli nosisz długie włosy, pamiętaj, aby od czasu do czasu dać im odpocząć od upięcia. Inaczej mogą stać się osłabione i zacząć wypadać. Zawsze rozczesuj je delikatnie za pomocą grzebienia o szerokich ząbkach lub szczotki z wysokiej jakości włosia.

Męski kok

Fryzura na samuraja to idealny przykład stylowej, a zarazem wygodnej fryzury męskiej. Możesz nosić ją podczas każdej okazji – pasuje do sportowych i eleganckich ubrań, komponuje się z zarostem, lecz sprawdzi się także przy gładko ogolonej twarzy. Świetnie wygląda też w różnych wariantach, zarówno z krótkimi, jak i nieco dłuższymi włosami. Odpowiednie przystrzyżenie włosów sprawia też, że pasuje do właściwie każdego typu urody. Kok czy kucyk? To już zależy od Ciebie! Żaden z nich nie wymaga pracochłonnej stylizacji. Wystarczy, że użyjesz jednego kosmetyku, który ułatwi Ci ułożenie fryzury, a przy tym utrzyma ją w ryzach przez długi czas!