Emolienty dla dorosłych 1

Emolienty dla dorosłych i inne kosmetyki do suchej skóry na ciele

Emolienty stosuje się w pielęgnacji skóry niemowlęcej oraz skóry z problemami (np. przy AZS lub łuszczycy). Dzięki nim poprawimy wygląd skóry oraz złagodzimy stany zapalne. Ale po emolienty mogą sięgnąć także dorośli, którzy nie mają alergii skórnych. Co trzeba wiedzieć o emolientach dla dorosłych? Sprawdź!

Czym są emolienty ?

Generalnie emolienty mają kilka znaczeń i zastosowań. Mówiąc zatem o emolientach, możemy mieć na myśli albo kosmetyki, albo składniki kosmetyków, które nawilżają skórę, ale nade wszystko ją natłuszczają. Jaka jest różnica między nimi?

Emolienty-kosmetyki mają za zadanie odbudowę naruszonego naskórka, a także jego ochronę. Do tego typu dermokosmetyków zaliczyć możemy m.in. emulsje do kąpieli, balsamy do ciała i kremy do ciała. Nie tylko nawilżają i natłuszczają skórę, ale wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry, a co za tym idzie – zmniejszają skutecznie podrażnienia. Emolienty ponadto chronią naszą skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Emolienty z uwagi na swe dobroczynne właściwości często stosowane są u niemowląt i dzieci – zwłaszcza gdy naszym maleństwom doskwierają problemy dermatologiczne, jak choćby atopowe zapalenie skóry.

Emolienty to także składniki wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry, które charakteryzują się dobrymi właściwościami natłuszczającymi, zmiękczającymi i wygładzającymi. Kosmetyki te w swym składzie zawierają zazwyczaj naturalne oleje i masła roślinne, lanolinę czy witaminę E.

Emolient dla dorosłych może być dostępny jako:

  • żel do kąpieli,
  • emulsja do kąpieli,
  • krem,
  • szampon,
  • emulsja do pielęgnacji twarzy i ciała,
  • emulsji do skóry głowy,
  • oliwka.
Emolienty dla dorosłych 2

Kiedy stosować emolienty dla dorosłych?

Emolienty mogą się kojarzyć przede wszystkim z pielęgnacją skóry małych dzieci. W naszej ofercie znajdziecie zresztą sprawdzone emolienty dla niemowląt, takie jak np. NIVEA BABY Emolient kojący krem SOS czy Nivea BABY emolient kojące mleczko nawilżające 500 ml. Ale na rynku dostępne są także emolienty dla dorosłych. Tego typu dermokosmetyki rekomendowane są zwłaszcza osobom zmagającym się z różnego typu schorzeniami dermatologicznymi. Zaleca się stosowanie emolientów m.in. osobom chorującym na atopowe zapalenie skóry (emolienty na AZS). W takim wypadku nie pomogą nam zwykłe kosmetyki dostępne w drogerii, gdyż nie tylko nie złagodzą objawów, a wręcz mogą je nasilać.

Ale po emolienty do kąpieli i do pielęgnacji ciała mogą sięgać także te osoby, u których problemem jest skóra sucha lub bardzo sucha, o czym więcej napiszemy w dalszej części artykułu. Taki emolient sprawdzi się także w przypadku skóry wrażliwej, narażonej na zanieczyszczenia środowiska czy niskie temperatury, przy której typowy kosmetyk może wywołać uczulenie.

Emolienty dla dorosłych 2

Co zawierają emolienty dla dorosłych?

Skład emolientów jest tak dobrany, aby nasza skóra uzyskała odpowiednie nawilżenie, a także natłuszczenie. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe pozwalają odbudować niedobory lipidowe a także znacząco poprawiają nawilżenie skóry. Nie od dziś wiadomo, że kwasy omega 3-6-9 mają zbawienny wpływ na skórę suchą i atopową. Emolienty zawierają ponadto liczne substancje nawilżające (hialuronian sodu, Kkompleks NMF czy mocznik) oraz łagodzące podrażnienia: (D-panthenol czy alantoina). Olej kukurydziany łagodzi uczucie świądu, natomiast masło shea uszczelnia i odbudowuje barierę naskórka.

Podstawowe działanie emolientów:

  • łagodzą uczucie świądu,
  • łagodzą objawy suchej skóry (m.in. zaczerwienienie, pieczenie czy swędzenie skóry),
  • natłuszczają skórę i zmniejszają jej szorstkość,
  • powodują, że skóra staje się bardziej elastyczna,
  • zatrzymują wodę w naskórku, co zapobiega przesuszeniu skóry,
  • dostarczają składniki wchodzące w skład skóry (np. białka i lipidy),
  • działają przeciwzapalnie.
Emolienty dla dorosłych 4

Emolienty dla dorosłych - czym się różnią od tych dla dzieci?

Kosmetyki dla niemowląt z reguły odznaczają się delikatnym, bądź nawet hipoalergicznym składem. W praktyce oznacza to brak substancji potencjalnie uczulających w składzie, barwników, substancji zapachowych. Emolienty natomiast - czy to dla dzieci, czy dla dorosłych - z założenia również mają mieć formuły z maksymalnie ograniczoną zwartością takich składników. Są to przecież produkty przeznaczone do skóry a AZS, łojotokowym zapaleniem skóry, łuszczycą, a więc problemami, które często wynikają z nieprawidłowej pracy układu immunologicznego. Ta nieprawidłowa praca polega m.in. na tym, że organizm rozpoznaje niektóre neutralne substancje jako wrogie i reaguje na nie zmianami skórnymi. W pielęgnacji takiej skóry nie należy więc używać kosmetyków ze składnikami, które organizm może właśnie w opisany sposób zinterpretować. Stąd wyjątkowo bezpieczny skład emolientów. Pomiędzy poszczególnymi kosmetykami zachodzą najczęściej różnice na poziomie rodzaju zastosowanych w nich substancji emolientowych.

Emolienty do mycia dla dorosłych

Na rynku dostępne są różnego typu preparaty - np. emolienty do kąpieli dla dorosłych czy emolienty do twarzy dla dorosłych. Nie ma uniwersalnego kosmetyku, który zadowoliłby każdego. Trzeba też pamiętać o tolerancji skóry, która może się zmieniać i dotychczasowe dla nas dobre emolienty będą przynosić słabsze efekty. Jeśli doskwiera nam suchość skóry, warto sięgnąć po emolienty do włosów, ale o delikatnym działaniu (np. bez sztucznych barwników czy innych substancji, które mogą podrażniać skórę). Chodzi jednak nie tylko o skład kosmetyku, ale także konsystencję czy zapach, tak by stosowanie emolientów było dla nas przyjemnością, a jednocześnie poprawiało kondycję naszej skóry.

Przyczyny suchej skóry

Sucha skóra w dotyku jest szorstka. Czasem łuszczy się i pęka. Zazwyczaj jest też cieńsza od innych typów skóry. Często skóra staje się sucha wraz z upływem lat – ma to związek z obniżeniem się stężenia odpowiednich hormonów. Ale to nie jedyna przyczyna. Skóra może zacząć się przesuszać, jeśli wiele czasu spędzasz w klimatyzowanym pomieszczeniu albo często bierzesz gorące kąpiele. Wystawienie skóry na skrajne warunki atmosferyczne – bardzo zimne lub bardzo ciepłe powietrze – a także ekspozycja skóry na słońce mają negatywny wpływ na jej kondycję.

Pielęgnacja suchej skóry – jak zatrzymać wodę?

Sucha skóra to wynik nadmiernej utraty wody. Dzieje się tak, gdy z jakichś przyczyn doszło do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego skóry.

Pielęgnacja suchej skóry wiąże się więc z odbudową tego płaszcza i z utworzeniem na powierzchni skóry warstwy, która zatrzyma wodę wewnątrz skóry. Jest to zadanie substancji nawilżających – takich jak olejki.

Jeśli zmagasz się z bardzo suchą skórą albo cierpisz na AZS – atopowe zapalenie skóry – od razu sięgnij po kosmetyki z emolientami (emolienty na AZS). Substancje te natłuszczają skórę i tworzą na jej powierzchni film, czyli warstwę okluzyjną, która zapobiega utracie wody.

Jeśli jednak Twoja skóra jest umiarkowanie sucha albo gdy suchość występuje miejscowo, nie musisz sięgać od razu po emolienty. Na początek wystarczy dobry żel pod prysznic, który nie tylko oczyści skórę, ale także ją nawilży. Jakie dokładnie masz możliwości?

Kremowe żele pod prysznic dla suchej skóry

Jak wspomnieliśmy, żele pod prysznic, aby nawilżały równie dobrze, co oczyszczały skórę, powinny mieć w swoim składzie odpowiednie substancje, takie jak olejki.

Na uwagę zasługuje między innymi olejek monoi, który znajdziesz w Żelu pod prysznic NIVEA Care & Star Fruit oraz olejek awokado zawarty w Żelu pod prysznic NIVEA Orange & Avocado Oil. Oba produkty to kremowe żele pod prysznic, które odznaczają się niezwykle przyjemną w dotyku konsystencją oraz które cudownie się pienią.

Kosmetyki te nie zaburzają naturalnego pH skóry, a wersja z zapachem karamboli dostarcza dodatkowego uczucia rześkości dzięki orzeźwiającemu zapachowi tego egzotycznego owocu.

Świetnymi składnikami nawilżającymi są także masło shea, które znajdziesz między innymi w pielęgnującym Żelu pod prysznic NIVEA Creme Smooth, a także olejek migdałowy – wykorzystaliśmy go do stworzenia chociażby Żelu pod prysznic NIVEA Creme Soft oraz Żelu NIVEA Rose & Almond Oil, który dodatkowo przepięknie pachnie płatkami białej róży.

Emolienty dla dorosłych 6

Żele pod prysznic z olejkiem – idealne dla skóry suchej

Idealnym kosmetykiem do suchej skóry są żele pod prysznic z olejkiem. Drogocenne perełki rozpuszczają się podczas kąpieli, uwalniając nawilżającą moc kryjących się wewnątrz olejków. Do takich produktów zaliczają się między innymi NIVEA żel pod prysznic Naturally Good Kwiat bawełny i bio olejek z olejkiem arganowym, również zawierający olejek arganowy NIVEA żel pod prysznic Diamond & Argan Oil oraz NIVEA żel pod prysznic Lemongrass & Oil o zapachu trawy cytrynowej.

Emolienty do kąpieli? Nie tylko żel pod prysznic!

Oczywiście żele pod prysznic to nie jedyne kosmetyki do kąpieli, po które możesz sięgnąć, aby zadbać o swoją skórę. Jeśli od czasu do czasu bierzesz kąpiele w wannie, nie zapomnij o płynach do kąpieli, których zadaniem jest zmiękczenie wody. Pamiętaj jednak, że długie, gorące kąpiele nie są wskazane przy suchej skórze.

Jeśli natomiast szukasz alternatywy dla żeli pod prysznic, polecamy mus do mycia ciała. Innowacyjna formuła musu do ciała NIVEA sprawia, że lekka pianka w kontakcie ze skórą nabiera kremowej konsystencji. Jeśli lubisz słodkie aromaty, z pewnością przypadnie Ci do gustu Mus do mycia ciała o zapachu wanilii i karmelu.

Emolienty dla dorosłych 7

Emolient dla dorosłych nie powinien być kosmetykiem pierwszego wyboru!

Z tego, co ustaliliśmy do tej pory, wynika prosty wniosek - w pielęgnacji suchej skóry należy w pierwszej kolejności sięgać po kosmetyki o właściwościach dogłębnie nawilżających bądź jedynie z dodatkiem substancji emolientowych (a nie z emolientami jako bazą kosmetyku). Zarówno emolienty dla dzieci, jak i emolienty dla dorosłych nie powinny być używane jako zastępnik zwykłych kosmetyków, a jedynie w uzasadnionych przypadkach. Jakie to przypadki? Zwykle niedobory w naturalnych właściwościach skóry. Jeśli bariera hydrolipidowa skóry niedomaga sama z siebie, używanie emolientów jest uzasadnione. Jeśli jednak skóra "radzi sobie samodzielnie", nie warto dokładać jej substancji natłuszczających z zewnątrz. Zarówno więc emolienty do kąpieli dla dorosłych, jak i emolienty pielęgnacyjne dla małych dzieci traktujmy jako środek do rozwiązania problemu, nie zaś środek zapobiegawczy rozwojowi problemów skórnych takich, jak AZS.