Mycie twarzy bez wody czy z wodą?

Mycie twarzy bez wody czy z wodą?

„Woda zdrowia doda” i „sanus per aquam”, czyli zdrowie dzięki wodzie – te dwa powiedzenia znamy chyba wszyscy. Czy są prawdziwe? Niestety, w kontekście oczyszczania twarzy bywa różnie. Czy do mycia twarzy powinno się używać wody? Sprawdzamy!

Oczyszczanie twarzy – metody

Kiedy mowa o oczyszczaniu twarzy, w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy mycie z wykorzystaniem wody. Skoro wodą myjemy całe ciało i włosy, to naturalnym jest także wykorzystywanie jej do oczyszczania twarzy. Oczywiście nie mówimy o myciu samą wodą, ale o myciu kosmetykami wymagającymi jej użycia, np. żele do mycia twarzy, emulsje czy peelingi.

Obecnie jednak nie brakuje także kosmetyków do oczyszczania twarzy bez użycia wody. To przede wszystkim płyny micelarne, mleczka do demakijażu czy toniki. Używa się ich za pośrednictwem płatków kosmetycznych. Mają za zadanie usunąć zarówno makijaż, jak i zanieczyszczenia i nadmiar sebum ze skóry. Po ich zastosowaniu skóra jest gotowa na nałożenie adekwatnych do pory dnia kremów do twarzy.

Mycie twarzy wodą – za i przeciw

Woda jest dla człowieka całkowicie naturalna, w końcu stanowi aż 60-70 procent masy jego ciała. To, że jest naturalna, to nawet za mało powiedziane – jest wręcz niezbędna do życia! Bez prawidłowego nawodnienia organizmu nie może być mowy o zdrowiu, dobrym samopoczuciu i młodym wyglądzie skóry. Wodę należy dostarczać zarówno od wewnątrz, jak od zewnątrz, przez skórę. Pokaźna grupa kosmetyków swój skład opiera na wodzie oraz substancjach, które ułatwiają jej wiązanie w skórze. Mycie twarzy wodą wydaje się więc jak najbardziej zwyczajne i naturalne.

Mycie twarzy bez wody czy z wodą?

Niestety, mycie skóry twarzy wodą nie zawsze jest dla niej korzystne. W ogromnej mierze zależy to od stanu wody, jaka płynie dziś w naszych kranach. Obecnie daleko jej do tej wody, której używali kilkadziesiąt lat temu nasi dziadkowi czy rodzice. Twarda, często chlorowana woda prosto z kranu jest dla skóry drażniąca. Zwłaszcza, jeśli masz cerę wrażliwą, co jest całkiem prawdopodobne. Coraz więcej kobiet cierpi dziś z powodu nadmiernej nadwrażliwości, której podłoże trudno jest jednoznacznie określić. Jedną z przyczyn może być właśnie ciągły kontakt z wodą złej jakości, ale woda może nasilać nadwrażliwość wywoływaną przez inne czynniki. Błędne koło, z którego trudno się wyrwać. Może być tak, że reszta Twojego ciała reaguje na wodę neutralnie, natomiast twarz negatywnie. Nie ma w tym nic dziwnego, skóra twarzy jest bowiem najwrażliwszym obszarem ciała i to właśnie na niej koncentruje się większość objawów nadwrażliwości. Więcej na temat cery wrażliwej i nadwrażliwości nabytej przeczytasz w artykule Skąd się bierze cera wrażliwa?

Mycie twarzy...samą wodą?

Niektóre zwolenniczki naturalnej pielęgnacji idą w swoich działaniach tak daleko, że całkowicie rezygnują z kosmetyków do mycia twarzy na rzecz oczyszczania skóry wyłącznie czystą wodą. Czy takie rozwiązanie jest dla skóry korzystne? Niestety nie! Mycie twarzy samą wodą nie pozwala usunąć ze skóry niemal połowy znajdujących się na niej zanieczyszczeń. Są to sebum, kosmetyki do makijażu o tłuszczowej formule (zwłaszcza wodoodporne) oraz wszelkie zanieczyszczenia rozpuszczalne w tłuszczach. Mycie twarzy tylko wodą jest szczególnie kuszące, gdy danego dnia nie robiłaś makijażu oraz gdy nie masz przetłuszczającej się skóry. Wówczas po całym dniu twarz może nie wydawać się aż tak zanieczyszczona. W rzeczywistości jednak efekty oczyszczania twarzy bez wykorzystania z jakichkolwiek kosmetyków myjących zwykle są dość marne. Największa korzyść to orzeźwienie, jaką daje potraktowanie skóry chłodną wodą i niewiele ponad to.

Mycie twarzy bez wody czy z wodą?

Nie jest jednak tak, że wykorzystywanie wodociągowej wody do mycia twarzy jest jednoznacznie złe. Istnieje sporo grono osób, dla których to właśnie woda zapewnia największy komfort podczas oczyszczania skóry. Nie da się ukryć, że opłukanie twarzy po zastosowaniu danego kosmetyku myjącego pozwala osiągnąć uczucie maksymalnej czystości. Wcale nie trzeba rutynowo rezygnować z oczyszczania wodą, bez wyraźnych wskazań ze strony skóry. Każda z nas ma bowiem inną skórę i sposób oczyszczania powinna dobierać zawsze zgodnie ze swoimi indywidualnymi preferencjami. Obserwacja swojej skóry i jej reakcji to najlepsza wskazówka!

Mycie twarzy bez wody – za i przeciw

Mycie twarzy bez wody pozwala uniknąć wszystkich tych negatywnych aspektów, które wiążą się z myciem z wodą. Ogromną zaletą takiego oczyszczania jest brak uczucia ściągnięcia, jakie występuje zwykle po umyciu twarzy wodą. Kosmetyki do stosowania bez wody nie dopuszczają do odparowywania wilgoci z naskórka, tworzą wręcz dla niego na skórze warstwę ochronną.

Wady mycia twarzy bez wody? Tak samo jak niektóre z nas mogą negatywnie reagować na twardą czy chlorowaną wodę, tak inne kobiety mogą odczuwać nieprzyjemne skutki kontaktu ze składnikami kosmetyków oczyszczających. Jako że nie spłukuje się ich ze skóry wodą, niewielka ilość pozostaje na skórze. Normalnie jest to dla skory obojętne, jednak istnieją przypadki, w których te pozostałości będą wywoływać różne niepożądane reakcje (np. wypryski, uczucie pieczenia).

Czym myć twarz zamiast wody? Zobacz, jakie kosmetyki i metody służą do tego celu.

Mycie twarzy bez wody czy z wodą?

Najbardziej popularną metodą oczyszczania twarzy bez wody jest użycie płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu. Oba te typy kosmetyków stosujesz poprzez nasączenie nimi płatka kosmetycznego i w kolejnym kroku przyłożenia wacika do skóry – aby zawarty na nim płyn rozpuścił makijaż i zabrał go ze sobą, kiedy delikatnie przesuwasz płatkiem po skórze.
Zalety tego typu oczyszczania są duże. Po pierwsze – działasz szybko i dokładnie. Patrząc na stopień „zabrudzenia” trzymanego płatka masz pewność, czy rzeczywiście usunęłaś wszystkie resztki makijażu i zanieczyszczenia. Często wymieniaj waciki i oczyszczanie zakończ w momencie, kiedy zauważysz, że ostatni użyty wacik jest już czysty – znak, że na Twojej skórze nie ma już makijażu ani niechcianych drobinek. Jeśli używasz kosmetyków wodoodpornych, sięgnij po dwufazowe kosmetyki do demakijażu, które poradzą sobie także z trwałymi produktami.
Kolejną ważną zaletą przy stosowaniu płynów micelarnych jest to, że nie zaburzają one naturalnej równowagi pH skóry. Właśnie dlatego, po oczyszczeniu skóry bez wody z użyciem płynu micelarnego, nie musisz stosować dodatkowo tonika do twarzy.
Tonik sprawdzi się jako uzupełnienie oczyszczania po zastosowaniu mleczka lub kosmetyków do oczyszczania skóry z wodą, a przykład żelów do mycia twarzy.

Oczyszczanie twarzy OCM – metoda bez wody

Jedną z metod oczyszczania twarzy z makijażu i innych zanieczyszczeń jest OCM – Oil Cleansing Method, czy oczyszczanie twarzy olejami. Metoda ta wykorzystuje prawo, zgodnie z którym podobne „lubi się” z podobnym, czyli tłuszcze rozpuszczają się najskuteczniej również w tłuszczach. Jako że mnóstwo zanieczyszczeń na Twojej twarzy ma właśnie tłuszczowy charakter, zmycie ich również tłuszczem daje bardzo dobre rezultaty. Mieszanki do olejowego mycia twarzy najczęściej komponuje się samodzielnie, na podstawie obserwacji, na które oleje skóra najlepiej reaguje. Po wymasowaniu skóry mieszaniną olejów należy zebrać ją wraz z wszelkimi zanieczyszczeniami specjalnie przeznaczoną do tego celu zwilżoną w wyraźnie ciepłej wodzie ściereczką. Ściereczkę należy przyłożyć do twarzy na kilka sekund i dopiero wtedy ściągnąć nią olej. Całość powtarza się w zależności od potrzeb 2-3 razy. Na końcu opłukuje się twarz wodą, jednak nie powoduje to efektu ściągnięcia skóry, bo jest ona zabezpieczona przez cząsteczki olejów.

Mycie twarzy bez wody czy z wodą?

Duetapowe mycie twarzy – metoda z pogranicza

Oczyszczanie twarzy OCM bywa niestety dość kłopotliwe. Istnieją różne typy olejów, jedno- i wielonienasycone oraz nasycone. Różnią się miedzy sobą budową i w związku z tym są w różny sposób tolerowane przez skórę. Np. tłuszcze nasycone, takie jak olej kokosowy, działają zapychająco na skórę z tendencją do trądziku. Aby skutecznie i bezpiecznie stosować na co dzień OCM, należy orientować się w podziale olejów i właściwościach każdego z nich oraz wiedzieć, które oleje polecane są do danego typu cery.

Czasem nawet dobrze dobrane oleje mogą wywoływać reakcje alergiczne. Kolejnym problemem z OCM jest uczucie tłustości na skórze, które pozostaje po zakończonym oczyszczaniu. Nie każdej z nas będzie ono odpowiadać. Mimo wszystko szkoda rezygnować z tej siły i skuteczności, jaką daje olejowe oczyszczanie twarzy. Czy da się je wykorzystać tak, by ograniczyć wszystkie jego negatywne aspekty?

Mycie twarzy bez wody czy z wodą?

Tak! Właśnie w tym celu powstały olejki do demakijażu. Są to produkty z tzw. pogranicza, czyli łączące oczyszczanie olejami z oczyszczaniem wykorzystującym wodę. W ofercie NIVEA znajdziesz dwa rodzaje olejków oczyszczających:

Z metody OCM oraz z olejków oczyszczających mogą korzystać posiadaczki każdego typu cery, jednak w szczególny sposób poleca się je posiadaczkom cery suchej i wrażliwej. Powód? Regeneracyjne i zabezpieczające przed czynnikami zewnętrznymi właściwości olejów. Warto, by przetestowały je także panie z cerą tłustą, które dotąd miały tendencję do stosowania silnie wysuszających i ściągających kosmetyków myjących. Przestawienie się na olejki pomoże sprawdzić, czy czasem nadmierne przetłuszczanie nie było reakcją obronną skóry na tego typu agresywne oczyszczanie.

Jak działają olejki oczyszczające? To kosmetyki, które świetnie nadają się do tzw. udoskonalonego dwuetapowego mycia twarzy. Co to znaczy?

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to metoda, w której pierwszy etap zakłada rozpuszczenie i usunięcie tłustych zanieczyszczeń, drugi natomiast – zmycie pozostałych zanieczyszczeń kosmetykiem z użyciem wody. Na czym natomiast polega dwuetapowe oczyszczanie przy użyciu olejków NIVEA? Na oczyszczaniu z użyciem wyłącznie jednego produktu! Olejek aplikuje się na skórę i poprzez masowanie rozpuszcza się nim makijaż i tłuste zanieczyszczenia. Następnie twarz zwilża się wodą, a olejek zamienia swoją konsystencję na mleczną! W takiej formie bardzo łatwo zmywa się ze skóry przy użyciu wody i nie pozostawia tłustego filmu na skórze!

Oczyszczanie twarzy w domu – metody alternatywne

Jakie jeszcze metody oczyszczania twarzy w domu stosują Polki? Przyjrzyjmy się bardziej i mniej popularnym pomysłom na oczyszczanie i ustalmy, czy warto z nich korzystać.

Wiele kobiet utrzymuje, że do oczyszczania twarzy nie potrzeba żadnych zaawansowanych formuł kosmetycznych, a jedynie… mydła. Choć mówi się o tym dużo, powtórzmy to raz jeszcze: mycie twarzy mydłem jest bardzo niewskazane! Wszystko przez to, że mydło jest mocno zasadowe, ma odczyn około 10 pH, podczas gdy prawidłowy odczyn skóry wynosi 5,5. Kwaśne środowisko naturalnie ogranicza namnażanie się bakterii, więc kiedy myjąc skórę mydłem podwyższasz je do zasadowego, zwiększasz podatność swojej skóry na wypryski. Poza tym w kolorowych, pachnących mydełkach może znajdować się szereg substancji drażniących, z którymi skóra twarzy zdecydowanie nie powinna się stykać. Wyjściem wydaje się mycie twarzy szarym mydłem, które pozbawione jest tego typu dodatków, jednak w tym przypadku wciąż pozostaje problem z wysokim pH mydła.

Mycie twarzy bez wody czy z wodą?

Inne metody? Np. posiadaczki cery tłustej i trądzikowej próbują mycia twarzy glinką, która znana jest z oczyszczających, antybakteryjnych i regulujących wydzielanie sebum właściwości. Jeśli chodzi o całkiem częste dziś mycie twarzy olejem kokosowym, należy je zakwalifikować do metody mycia twarzy olejem. Oczywiście oczyszczanie samym, czystym olejem kokosowym nie jest wskazane, bo ma on silne działanie zapychające pory skóry. Zwolenniczki naturalnej pielęgnacji polecają także mycie twarzy miodem, który ma właściwości silnie nawilżające i jest antybakteryjne. Podobne działanie ma mycie twarzy mlekiem. Jednak czy oczyszczanie twarzy tymi produktami to prawdziwe oczyszczanie? Cóż, być może poradzą sobie z lekkimi zanieczyszczeniami, jednak te tłuste pozostaną nienaruszone. Miód i mleko powinnaś traktować co najwyżej jako dodatek do dokładniej działających kosmetyków myjących.

Czym myć twarz w zależności od typu cery?

Mycie twarzy bez wody czy z wodą?

W doborze zarówno metody, jak i konkretnego kosmetyku do oczyszczania, warto kierować się typem swojej skóry. Typy cery to kopalnia wiedzy na temat tego, jakie środki są dla nich najkorzystniejsze! A zatem: czym myć twarz w zależności od typu skóry?

Czym myć twarz trądzikową?

W myciu twarzy trądzikowej powinnaś skupić się na dogłębnym oczyszczaniu porów z zanieczyszczeń nasilających wypryski, na działaniu antybakteryjnym oraz ściągającym. Musisz jednak uważać na kosmetyki silnie wysuszające. „Odzieranie” skóry z płaszcza hydro-lipidowego paradoksalnie jeszcze bardziej nasila wydzielanie sebum.
Czym myć twarz trądzikową? Rekomendujemy mycie z wykorzystaniem wody, bo da Ci wyraźniejsze uczucie odświeżenia i czystości. Oczywiście jeśli również odpowiada Ci metoda bez wody, np. z użyciem płynu micelarnego – w wyborze masz wolną rękę. Nie musisz obawiać się o to, że na Twojej skórze pozostaną resztki kosmetyku, które będą nasilać trądzik.

Czym myć twarz wrażliwą?

W tym przypadku zdecydowanie najkorzystniej będzie oczyszczać twarz bez wody (choć pamiętaj o zasadzie, że najlepsza metoda to ta, która sprawdza się najlepiej konkretnie w Twoim przypadku). Kosmetyki takie jak płyn micelarny i olejki oczyszczające pozwolą Ci zachować miękkość, nawilżenie i równowagę skóry! Czym myć twarz wrażliwą? Wybieraj produkty opracowane z myślą właśnie o cerze wrażliwej, np.:

Mycie twarzy bez wody czy z wodą?
Mycie twarzy bez wody czy z wodą?

Czym myć twarz suchą?

Sucha cera to kolejny typ, któremu służy mycie bez wody. Podobnie jak cera wrażliwa, potrzebuje maksymalnie łagodnego oczyszczania bez pocierania i bez dodatkowego wysuszania naskórka. Czym myć twarz suchą?

Oczyszczanie twarzy – kosmetyki, które warto przetestować

Jakie jeszcze kosmetyki do oczyszczania twarzy możemy Ci polecić? W kategorii „z wodą” polecamy m.in. Profesjonalny żel do mycia twarzy NIVEA MicellAIR® Skin Breathe. To żel, który bardzo dobrze przygotowuje skórę na makijaż. Jeśli chodzi zaś o usuwanie makijażu, tu możesz postawić na płyn micelarny z tej samej linii, czyli kosmetyk „bez wody”: Profesjonalny płyn micelarny NIVEA MicellAIR® Skin Breathe.

A co do oczyszczania twarzy po żelu myjącym? Oczywiście tonik do twarzy, który pomaga przywrócić zaburzone przez wodę pH skóry (to jego główne zadanie, oczyszczanie z resztek makijażu to niejako dodatkowy plus tego produktu). Proponujemy trzy produkty: Tonik łagodzący NIVEA, Tonik odświeżający NIVEA oraz Odświeżający tonik NIVEA Naturally Good.

Kosmetyki do mycia twarzy to oczywiście także peelingi. Warto, byś przetestowała peelingi ryżowe do twarzy NIVEA Rice Scrub o 3 różnych intensywnościach dla potrzeb każdego typu skóry.

Mycie twarzy bez wody czy z wodą?

Oczyszczanie twarzy – popełniane błędy

Podczas oczyszczania twarzy – bez względu na to, czy stosujesz metody z wodą czy bez niej – możesz popełniać szereg błędów. Naczelnym z nich jest niewłaściwa kolejność etapów oczyszczania twarzy albo łączenie ze sobą niewłaściwych kosmetyków (np. mycie twarzy żelem po zastosowaniu płynu micelarnego). Błędem jest także mycie twarzy zbyt zimną wodą albo mycie wodą gorącą. Woda do mycia skóry twarzy zawsze powinna być letnia.

O najczęstszych błędach w oczyszczaniu twarzy przeczytasz w naszym artykule: Oczyszczanie twarzy – 10 często popełnianych błędów.

Jakie oczyszczanie twarzy wybrać?

Czym myć twarz rano, a czym wieczorem? Czym najlepiej myć twarz, kiedy potrzebujesz usunąć ciężki makijaż i czym, gdy masz dzień no-make-up? Tak jak już wielokrotnie powtarzaliśmy, to, jakie oczyszczanie twarzy wybrać, zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz tego, z jakimi metodami najlepiej czuje się Twoja skóra. Zarówno mycie twarzy z wodą, jak i bez niej, może by korzystne dla Twojej skóry, jeśli tylko robisz to skutecznie, dokładnie i z wykorzystaniem najlepiej dobranych do potrzeb cery kosmetyków!