Mycie twarzy bez wody czy z wodą?
„Woda zdrowia doda” i „sanus per aquam”, czyli zdrowie dzięki wodzie – te dwa powiedzenia znamy chyba wszyscy. Czy są prawdziwe? Niestety, w kontekście oczyszczania twarzy bywa różnie. Czy do mycia twarzy powinno się używać wody? Sprawdzamy!
Oczyszczanie twarzy – metody
Kiedy mowa o oczyszczaniu twarzy, w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy mycie z wykorzystaniem wody. Skoro wodą myjemy całe ciało i włosy, to naturalnym jest także wykorzystywanie jej do oczyszczania twarzy. Oczywiście nie mówimy o myciu samą wodą, ale o myciu kosmetykami wymagającymi jej użycia, np. żele do mycia twarzy, emulsje czy peelingi.
Obecnie jednak nie brakuje także kosmetyków do oczyszczania twarzy bez użycia wody. To przede wszystkim płyny micelarne, mleczka do demakijażu czy toniki. Używa się ich za pośrednictwem płatków kosmetycznych. Mają za zadanie usunąć zarówno makijaż, jak i zanieczyszczenia i nadmiar sebum ze skóry. Po ich zastosowaniu skóra jest gotowa na nałożenie adekwatnych do pory dnia kremów do twarzy.
Mycie twarzy wodą – za i przeciw
Woda jest dla człowieka całkowicie naturalna, w końcu stanowi aż 60-70 procent masy jego ciała. To, że jest naturalna, to nawet za mało powiedziane – jest wręcz niezbędna do życia! Bez prawidłowego nawodnienia organizmu nie może być mowy o zdrowiu, dobrym samopoczuciu i młodym wyglądzie skóry. Wodę należy dostarczać zarówno od wewnątrz, jak od zewnątrz, przez skórę. Pokaźna grupa kosmetyków swój skład opiera na wodzie oraz substancjach, które ułatwiają jej wiązanie w skórze. Mycie twarzy wodą wydaje się więc jak najbardziej zwyczajne i naturalne.
Mycie twarzy bez wody – za i przeciw
Mycie twarzy bez wody pozwala uniknąć wszystkich tych negatywnych aspektów, które wiążą się z myciem z wodą. Ogromną zaletą takiego oczyszczania jest brak uczucia ściągnięcia, jakie występuje zwykle po umyciu twarzy wodą. Kosmetyki do stosowania bez wody nie dopuszczają do odparowywania wilgoci z naskórka, tworzą wręcz dla niego na skórze warstwę ochronną.
Wady mycia twarzy bez wody? Tak samo jak niektóre z nas mogą negatywnie reagować na twardą czy chlorowaną wodę, tak inne kobiety mogą odczuwać nieprzyjemne skutki kontaktu ze składnikami kosmetyków oczyszczających. Jako że nie spłukuje się ich ze skóry wodą, niewielka ilość pozostaje na skórze. Normalnie jest to dla skory obojętne, jednak istnieją przypadki, w których te pozostałości będą wywoływać różne niepożądane reakcje (np. wypryski, uczucie pieczenia).
Czym myć twarz zamiast wody? Zobacz, jakie kosmetyki i metody służą do tego celu.
Duetapowe mycie twarzy – metoda z pogranicza
Oczyszczanie twarzy OCM bywa niestety dość kłopotliwe. Istnieją różne typy olejów, jedno- i wielonienasycone oraz nasycone. Różnią się miedzy sobą budową i w związku z tym są w różny sposób tolerowane przez skórę. Np. tłuszcze nasycone, takie jak olej kokosowy, działają zapychająco na skórę z tendencją do trądziku. Aby skutecznie i bezpiecznie stosować na co dzień OCM, należy orientować się w podziale olejów i właściwościach każdego z nich oraz wiedzieć, które oleje polecane są do danego typu cery.
Czasem nawet dobrze dobrane oleje mogą wywoływać reakcje alergiczne. Kolejnym problemem z OCM jest uczucie tłustości na skórze, które pozostaje po zakończonym oczyszczaniu. Nie każdej z nas będzie ono odpowiadać. Mimo wszystko szkoda rezygnować z tej siły i skuteczności, jaką daje olejowe oczyszczanie twarzy. Czy da się je wykorzystać tak, by ograniczyć wszystkie jego negatywne aspekty?
Oczyszczanie twarzy w domu – metody alternatywne
Czym myć twarz w zależności od typu cery?
Oczyszczanie twarzy – kosmetyki, które warto przetestować
Oczyszczanie twarzy – popełniane błędy
Podczas oczyszczania twarzy – bez względu na to, czy stosujesz metody z wodą czy bez niej – możesz popełniać szereg błędów. Naczelnym z nich jest niewłaściwa kolejność etapów oczyszczania twarzy albo łączenie ze sobą niewłaściwych kosmetyków (np. mycie twarzy żelem po zastosowaniu płynu micelarnego). Błędem jest także mycie twarzy zbyt zimną wodą albo mycie wodą gorącą. Woda do mycia skóry twarzy zawsze powinna być letnia.
O najczęstszych błędach w oczyszczaniu twarzy przeczytasz w naszym artykule: Oczyszczanie twarzy – 10 często popełnianych błędów.
Jakie oczyszczanie twarzy wybrać?
Czym myć twarz rano, a czym wieczorem? Czym najlepiej myć twarz, kiedy potrzebujesz usunąć ciężki makijaż i czym, gdy masz dzień no-make-up? Tak jak już wielokrotnie powtarzaliśmy, to, jakie oczyszczanie twarzy wybrać, zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz tego, z jakimi metodami najlepiej czuje się Twoja skóra. Zarówno mycie twarzy z wodą, jak i bez niej, może by korzystne dla Twojej skóry, jeśli tylko robisz to skutecznie, dokładnie i z wykorzystaniem najlepiej dobranych do potrzeb cery kosmetyków!