Wysuszona skóra na twarzy i ciele, cienie pod oczami i spierzchnięte usta to również podstawowe objawy odwodnienia. Nasza skóra zawiera mniej więcej 20% wody znajdującej się w całym ciele. Większość tej wody znajduje się tak zwanej skórze właściwej. W warstwie naskórka powinno być zwykle około kilkunastu procent tej części wody. W momencie, gdy z naszego naskórka wyparowuje więcej wody, niż organizm jest w stanie do niego dostarczyć, następuje odwodnienie skóry. Taka utrata wody i elektrolitów może być spowodowana nadmiernymi upałami, spożywaniem zbyt małej ilości wody, biegunką czy gorączką. To czy nasza skóra jest odwodniona, możemy sprawdzić za pomocą prostego testu. Wystarczy kciukiem i palcem wskazującym ścisnąć skórę na przykład na dłoni. Jeśli skóra bardzo powoli wraca do swojego naturalnego kształtu i koloru, może to oznaczać niedobór wody.
Przyczyną suchej skóry może być także zły stan zdrowia. Istnieje kilka chorób, których objawem będzie sucha skóra na szyi, pod oczami, czy na całym ciele. Jeśli odpowiednio pielęgnowana skóra nadal pozostaje przesuszona, możemy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania pod kątem takich schorzeń jak:
- cukrzyca
- łuszczyca
- niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
- atopowe zapalenie skóry.
Wysuszona twarz będzie o wiele szybciej podlegać procesom starzenia. Warto więc zadbać o odpowiednie nawilżenie i wyeliminowanie przyczyn suchej skóry.