Grupa trzech dziewczyn

Sebum – co to jest?

Co powoduje wydzielanie sebum na Twojej twarzy i jak możesz zmniejszyć jego produkcję? Dowiedz się wszystkiego dzięki NIVEA

Sebum – co to jest? Dowiedz się wszystkiego o sebum na twarzy

Co to jest sebum? Sebum na twarzy i na ciele w ogóle, czyli tłusta, lekko błyszcząca warstwa na skórze nie omija nikogo. Każdy produkuje sebum. Każdy ma gruczoły łojowe. Ale teraz możesz dowiedzieć się, co się dzieje, gdy wydziela się sebum i jak możesz kontrolować i zrównoważyć jego produkcję, aby uzyskać piękną – rozświetloną, a nie błyszczącą – skórę.

Sebum – co to jest?

Nasz organizm codziennie wytwarza sebum – oleistą substancję składającą się z różnych cząsteczek tłuszczu i skwalenu. Sebum pełni ochronną rolę dla naszej skóry, większość z nas jednak nie darzy go sympatią – ponieważ nadmiar sebum sprawia, że skóra staje się tłusta.

Co to jest sebum? Sebum na twarzy i ogólnie na ciele to oleista substancja wytwarzana przez organizm w celu utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Składa się z cząsteczek tłuszczu, wosków i skwalenu.
Kobieta dotyka jej twarzy

Sebum na twarzy – jakie spełnia funkcje?

Sebum na twarzy, złożone z tłuszczów, pomaga zatrzymać wilgoć w skórze i chronić skórę przed promieniowaniem UV. Ma również właściwości przeciwbakteryjne, chroniąc Ciebie i Twoją skórę przed infekcjami.

Na sebum składają się tłuszcze, woski i skwenole, które wspierają skórę na różne sposoby:

  • Nawodnienie
    Sebum zatrzymuje wilgoć i sprawia, że skóra jest bardziej nawilżona i elastyczna.

  • Właściwości antyoksydacyjne
    Sebum zatrzymuje przeciwutleniacze rozpuszczalne w tłuszczach, dzięki czemu pozostają na powierzchni skóry. Te przeciwutleniacze pomagają zwalczać szkodliwe działanie wolnych rodników.

  • Ochrona
    Sebum jest lekko kwaśne, co oznacza, że może chronić przed ewentualnymi patogenami i zapobiegać ich wnikaniu w skórę.


Co to jest sebum – skąd się bierze?

To dobre pytanie. Odkryj gruczoły łojowe, z których wydzielane jest sebum.

Gdzie znajdują się gruczoły łojowe?

Gruczoły łojowe przyczepione są do mieszków włosowych i nawilżają włosy, aby zapobiec ich przesuszaniu.

Ciało pokryte jest gruczołami łojowymi – można je znaleźć wszędzie poza podeszwami stóp i wewnętrzną cześcią dłoni. Skóra głowy, twarz i klatka piersiowa mają ich najwięcej, dlatego te obszary są najbardziej podatne na wystąpienie niedoskonałości.

Czy można usunąć gruczoły łojowe?

Na pytanie, czy można usunąć gruczoły łojowe, powinien odpowiedzieć lekarz specjalista, ale z pewnością nie jest to wskazane – chyba, że wystąpią torbiele łojowe lub przerost łojowy. Nawet wtedy zależy to jednak od Twojego stanu zdrowia i wymaga rozważenia wszystkich plusów i minusów.

Nadmierna produkcja sebum

Na produkcję sebum mają wpływ związane z wiekiem wahania hormonów, niektóre leki i czynniki związane z dietą i nawykami. Jeśli prowadzisz zdrowy styl życia, Twoja skóra powinna być odpowiednio nawilżona i nawodniona.

Ale nadmiar sebum może prowadzić do przetłuszczania się skóry. Osoby o skórze tłustej mogą zauważyć, że ich pory wydają się większe, a ich skóra wydaje się przetłuszczona lub błyszcząca. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak zmniejszyć wydzielanie sebum.

Nadmiar sebum może być przyczyną problemów takich jak:

Zablokowane gruczoły łojowe

Nadmiar sebum może zablokować gruczoł i rozwinąć się w coś, co nazywa się torbielą łojową. Dzieje się tak, gdy zablokowane pory nadal wypełniają się sebum, komórkami skóry i zanieczyszczeniami.

W końcu zablokowane pory pękają, rozlewając bakterie, sebum i martwe komórki skóry do pobliskiej tkanki, tworząc w efekcie zmiany trądzikowe, które mogą być bolesne. Rozprzestrzenienie się bakterii na skórze może nawet nasilić trądzik, dobrze jest więc w porę zainwestować w kosmetyki do pielęgnacji skóry, które będą likwidowały również przyczyny powstawania niedoskonałości.

Zatyczki sebum

Różnie się je nazywa – raz "zatyczkami" sebum, raz pryszczami sebum, a czasem wysypką sebum. Wszystkie nazwy mówią jednak o tym samym zjawisku.

Nadmiar sebum w połączeniu z martwymi komórkami skóry może tworzyć w porach tzw. zatyczkę, która przyczynia się do powstawania zaskórników i pryszczy. Taka "zatyczka" zatrzymuje również nadmiar bakterii w porach, co może prowadzić do stanów zapalnych i wyprysków.

4 kroki, jak zmniejszyć wydzielanie sebum

Możemy kontrolować tłustą skórę i nadmierną produkcję sebum, stosując produkty zawierające składniki takie jak beta-hydroksykwasy, nadtlenek benzoilu, kwas glikolowy i kwas salicylowy.

Jak zmniejszyć wydzielanie sebum? Jeśli zauważysz u siebie nadprodukcję sebum, istnieje wiele różnych produktów do pielęgnacji skóry NIVEA, które mogą Ci pomóc.

1) Znajdź najlepszy środek oczyszczający dla swojej skóry

Pamiętaj o oczyszczeniu twarzy kosmetykiem przeznaczonym do usuwania zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, ale bez usuwania zbyt dużej ilości wytwarzanych przez Twoją skórę olejków. KOsmetyki, któe wysuszają za bardzo, mogą w rzeczywistości prowadzić do wzrostu produkcji sebum.
Wypróbuj kosmetyki micelarne..
Nasza seria płynów micelarnych NIVEA doskonale sprawdza się w roli kosmetyków do oczyszczania twarzy i demakijażu. Delikatnie usuwają wszelkie zanieczyszczenia, aby Twoja skóra mogła naprawdę oddychać.


2) Znajdź najlepszy krem dla swojej skóry

Pamiętaj, że jeśli zbyt mocno wysuszysz skórę, ta wyprodukuje dodatkowe sebum, by to zrekompensować. Bardzo ważne jest więc także nawilżenie. Wybierz dla siebie odpowiedni kosmetyk, np. nasz NIVEA Matujący Krem na Dzień 24H NAWILŻENIA. Krem ten wykorzystuje składniki mineralne i przeciwutleniacze, aby zmniejszyć poziom natłuszczenia skóry, zapewniając jednocześnie nawilżenie, które utrzymuje się przez cały dzień.


3) Pomyśl o zdrowej diecie

Zróżnicowana, bogata w świeże produkty dieta może zdziałać cuda. Pokarmy zawierające siarkę, takie jak ryby, warzywa, rośliny strączkowe, jajka i orzechy, mogą pomóc w zmniejszeniu nadmiernej produkcji sebum.


4) Zwróć uwagę na produkty do pielęgnacji włosów

Czy wiesz, że szampon i odżywka mogą mieć wpływ na Twoją skórę? Jeśli używasz szczególnie wysuszającego szamponu, na Twojej głowie może pojawić się łupież. Aby przeciwdziałać efektowi wysuszenia, Twoja skóra może zacząć nadmiernie produkować sebum. Dobrym sposobem na przeciwdziałanie temu jest znalezienie kombinacji szamponu i odżywki, która nie zawiera siarczanów.


Ale zaraz! A co, jeśli mam suchą skórę?

Kobieta dotyka jej twarzy

Sucha skóra może być spowodowana zbyt małą ilością sebum.

Łatwo temu na szczęście zaradzić.Spróbuj pić więcej wody, jeść więcej zdrowych tłuszczów i unikać zbyt gorących pryszniców (mogą one naprawdę wysuszyć skórę!).

 

Delikatny peeling może również pomóc w usunięciu złuszczającej się skóry.

 

Jeśli problem wciąż się pojawia, spróbuj stosować kosmetyki do pielęgnacji wrażliwej skóry, o delikatnej formule i – oczywiście – kremy i balsamy nawilżające.

Trzymanie skóry w ryzach

Nadmiar sebum lub jego niedobór może powodować problemy ze skórą, dlatego tak ważne jest, aby zachować idealną równowagę.

NIVEA oferuje pełną gamę kosmetyków dopasowanych do różnych rodzajów skóry, możesz więc znaleźć wśród nich te idealnie odpowiadające Twoim potrzebom.

Jeśli jednak zauważysz, że stan Twojej skóry nie ulega poprawie, możesz rozważyć skonsultowanie się z lekarzem lub wykwalifikowanym specjalistą ds. pielęgnacji skóry w celu uzyskania dalszych, bardziej spersonalizowanych wskazówek.