Musisz wiedzieć, że nawet najlepszy krem nie zapewni Ci właściwej regeneracji skóry twarzy, jeśli będziesz zaniedbywać pewne zasady pielęgnacyjne. Pamiętaj, że skóra zaczyna przygotowania do nocnej regeneracji mniej więcej już od godziny 17. Kiedy po południu wracasz do domu i nie planujesz już nigdzie wychodzić, od razu zmywaj makijaż. Im krótszy kontakt skóry z kosmetykami do makijażu, tym lepiej. Choć może Cię kusić perspektywa szybkiej regeneracji, wstrzymaj się z nią jeszcze kilka godzin. Zaraz po zmyciu makijażu zafunduj sobie np. zabieg nawilżający. Przydadzą Ci się proste, domowe sposoby na nawilżenie twarzy, np. maseczka z płatków owsianych, miodu, siemienia lnianego. Nawilżenie to często pierwszy krok do zniwelowania istniejących podrażnień i zapobiegnięcia podrażnieniom w przyszłości. Nawilżony naskórek to naskórek elastyczny i mniej podatny na uszkodzenia.
Inne domowe sposoby na nawilżenie skóry? Jednym z najprostszych jest kuracja z oliwy z oliwek. Wystarczy nałożyć na czystą skórę cieniutką jej warstwę i odczekać pół godziny. Potem należy umyć twarz (najlepiej olejkiem, bo olejowa formuła najlepiej poradzi sobie ze zmyciem oliwy) i można przystąpić do wieczornych zabiegów regeneracyjnych.
Jeśli chodzi o domowe sposoby na podrażnioną skórę twarzy, warto mieć je w zanadrzu, gdy będziesz w awaryjnej sytuacji. Czy zdarzyło Ci się czasem przesadzić z zabiegami pielęgnacyjnymi, np. peelingiem z dodatkiem kwasów i tym samym nabawić się podrażnień i zaczerwienienia na twarzy? W takiej sytuacji nie ma czasu na poszukiwania ratunku w drogerii czy u kosmetyczki. Przygotuj sobie szybko maseczkę owsianą. Możesz ją zrobić z płatków owsianych i mleka (np. migdałowego), zmielonych migdałów i naparu z liści rozmarynu albo skrzypu polnego (jeśli akurat masz te zioła w domu).
Jeśli masz tendencję do występowania podrażnień na twarzy, przestrzegaj na co dzień jeszcze kilku zasad. Myj twarz wyłącznie letnią wodą, nigdy gorącą. Unikaj też picia gorących napojów i jedzenia gorących, pikantnych potraw. Podrażnienia na twarzy może nasilać także nadmierna konsumpcja alkoholu. Jeśli dodatkowo masz płytko unaczynioną skórę, unikaj nagłych skoków ciśnienia. Nie pal papierosów, nie nadużywaj alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina) i kawy, używaj mniej soli, jedz mniej czekolady i przetworów mięsnych.
Jak się okazuje, choć procesy regeneracji skóry przebiegają nocą, w ciągu dnia także można je wspierać. Już prawidłowe nawilżanie skóry działa wspomagająco na nocną regenerację, podobnie ochrona przed promieniowaniem UV. Krem o właściwościach regenerujących powinien ponadto dostarczać skoncentrowanych substancji odżywczych, które uzupełnią braki w płaszczu hydrolipidowym skóry i pobudzą jej naturalne procesy odnowy.