Kremy regenerujące – jak działają i na które warto stawiać?

Kremy regenerujące – jak działają i na które warto stawiać?

Codzienną regenerację zapewnia nam sen, a regenerację głęboką – urlop, wakacje, wyjazd do spa. Jednak na regenerację warto także spojrzeć w ujęciu potrzeć naszej skóry. Jak przebiega naturalna regeneracja i kiedy potrzebuje pomocy z zewnątrz? Wyjaśniamy!

Regeneracja skóry twarzy – kiedy Twoja cera może wymagać regeneracji?

Na twarzy – jak na każdej innej części ciała – może dochodzić do podrażnień i zaburzeń naturalnej równowagi. Regeneracja skóry twarzy bywa konieczna w przeróżnych sytuacjach:

  • Gdy przeszłaś chorobę taką jak kontaktowe zapalenie skory, pokrzywka, uczulenie i zwalczyłaś już objawy, ale Twojej skórze brakuje jeszcze do stanu sprzed choroby,
  • Po zakończonej kuracji antytrądzikowej,
  • Po opalaniu,
  • Gdy skóra zaczyna się starzeć i stopniowo traci zdolność do samoodnowy.

Regeneracja naskórka na twarzy może być potrzebna zarówno w przypadku mechanicznych uszkodzeń, jak i podrażnień będących wynikiem reakcji obronnych organizmu (w przypadku alergii). Czym innym jest jednak zdarty naskórek na twarzy jako wynik nieszczęśliwego wypadku, np. na rowerze, a czym innym podrażnienia wywołane przez słońce. Każdy z rodzajów podrażnień wymaga innego podejścia i zastosowania innych środków pielęgnacyjnych.

Warto wiedzieć, że regenerację twarzy można postrzegać także jako proces potrzebny każdej z nas, każdego dnia. A właściwie każdej nocy, bo skóra ma najlepsze warunki do naturalnej regeneracji właśnie nocą. Podrażnienia pojawiają się na twarzy codziennie, a wywołują je promienie UV, suche powietrze w pomieszczeniach zimą i klimatyzowane powietrze latem, zanieczyszczenia środowiskowe, chlorowana woda na basenie i twarda woda w domu, a także niektóre stosowane na co dzień kosmetyki i środki chemiczne. Skóra przygotowuje się do naprawy tych mikrouszkodzeń już wieczorem, a intensyfikuje je właśnie nocą. Niekiedy jednak czynniki drażniące działają na skórę w takim zagęszczeniu, że naturalne procesy odnowy nie wystarczają. Wówczas skórze twarzy potrzebne jest wsparcie z zewnątrz.

Regeneracja skóry twarzy – kiedy Twoja cera może wymagać regeneracji?

Czym jest krem regenerujący i jak go wybrać?

Krem regenerujący działa wielotorowo. Musi mieć przede wszystkim bogaty skład, dzięki któremu będzie w stanie uzupełnić naturalne braki skóry. Powinien ponadto uszczelniać i wzmacniać naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Krem regenerujący jest więc także kremem intensywnie nawilżającym. Krem regeneracyjny poprawia stan skóry w sposób, który da się poczuć. Wyraźnie redukuje uczucie napięcia, nadaje skórze elastyczność. Poprzez dodanie skórze nawilżenia sprawia, że skóra wygląda młodziej. Jest napięta, z mniej zarysowanymi zmarszczkami. Dobry krem regenerujący powinien działać jak niewidzialny opatrunek i wspierać naturalne mechanizmy odnowy skóry.

Czym jest krem regenerujący i jak go wybrać?

Krem po zabiegach dermatologicznych

Szczególnym rodzajem regeneracji skóry twarzy jest regeneracja po różnego rodzaju zabiegach, np. po depilacji laserowej, mezoterapii, peelingach kwasami czy kuracjach przeciwtrądzikowych. Podrażnienia i uszkodzenia różnych warstw skóry po takich zabiegach są o wiele głębsze niż te powstające na co dzień. Np. istotą zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego jest wywołanie kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry, które mają pobudzić ją do naturalnej regeneracji. Skóra po takich zabiegach jest mocno podrażniona i  wymaga pielęgnacji preparatami specjalnego przeznaczenia. Krem po zabiegach dermatologicznych to najczęściej krem apteczny, nierzadko przygotowywany na zamówienie zgodnie z zaleceniami dermatologa. 

Krem regenerujący po zabiegach dermatologicznych powinien przede wszystkim dobrze zabezpieczać przed działaniem czynników zewnętrznych, zwłaszcza przed promieniowaniem UV. Skóra jest szczególnie wrażliwa na słońce np. leczeniu retinoidami, dlatego w czasie rekonwalescencji konieczne jest stosowanie kremu z wysokim filtrem słonecznym. Silnie podrażniona skóra jest też bardzo narażona na przenikanie do niej drobnoustrojów (ze względu na jej naruszoną naturalną barierę ochronną). Kremy po zabiegach dermatologicznych i medycyny estetycznej mają więc wysoce antybakteryjne właściwości.

Krem na zmiany skórne

Specjalnej pielęgnacji wymaga także skóra ze zmianami skórnymi o charakterze chorobowym. Podrażnienia towarzyszące łuszczycy czy atopowemu zapaleniu skóry mają bowiem zupełnie inną naturę niż zwykłe, codzienne podrażnienia, dlatego w terapii tych schorzeń stosuje się odmienne, lecznicze kremy i maści.

Np. na AZS należy stosować preparaty o charakterze natłuszczającym. Krem regenerująco-natłuszczający na atopowe zapalenie skóry pomaga budować barierę hydrolipidową, której skóra z AZS nie posiada sama z siebie. W kremie na AZS czy łuszczycę znajdują się najczęściej emolienty, czyli substancje tłuszczowe.

Przyczyn zmian skórnych jest jednak więcej. Niekiedy zmiany mają charakter sączących się ran (np. przy chorobie wrzodowej) i podstawowy krem regenerujący nie pomoże ich wyleczyć. Krem na zmiany skórne tego rodzaju powinien zawierać antybiotyk, mieć właściwości ściągające i osuszające. Po typowo regenerujące kremy można sięgać dopiero po wyleczeniu zmian.

Krem po zabiegach dermatologicznych

Dobry krem regenerujący do twarzy – to znaczy jaki?

Czego używać na co dzień? Jaki krem regenerujący do twarzy dobrze spełni zadanie odnowy naskórka w przypadku zwykłych, codziennych podrażnień i uszkodzeń? Dobry krem do twarzy powinien zawierać składniki takie jak:

  • olej arganowy,
  • olej jojoba,
  • masło shea,
  • olej z orzechów macadamia,
  • ekstrakt z lnu,
  • ekstrakt z nasion bawełny,
  • ceramidy,
  • naturalny składnik nawilżający (NMF)
  • wyciąg z rokitnika.
Krem na zmiany skórne

To oczywiście tylko kilka kluczowych składników. Konkretny skład zależy od głównego zadania, które ma spełniać krem. Warto bowiem wiedzieć, że silnie skoncentrowany krem, który jednocześnie odżywia, odbudowuje i nawilża, powinien być zarezerwowany na noc. Na dzień natomiast należy używać lżejszego kremu albo takiego, który spełnia jedną, wybraną funkcję. Najlepiej, by był to dobrze nawilżający krem do twarzy. Skóra z właściwym poziomem nawilżenia pozyskanym w ciągu dnia regeneruje się nocą znacznie skuteczniej. Dobry krem nawilżający do twarzy na dzień o właściwościach regenerujących to np. odżywczy krem do twarzy NIVEA Care 3w1. Ten lekki krem idealnie dba o warstwę wodną i lipidową skóry dzięki zawartym w nich hydro-woskom. Sprawdza się jako baza pod makijaż i wraz z właściwie dobranym kremem na noc zapewnia całodniową regenerację skóry!

Dobry krem regenerujący do twarzy – to znaczy jaki?

Zdecydowanie godny polecenia jest też odżywczy krem do cery suchej i wrażliwej NIVEA 24h NAWILŻENIA o bogatym składzie i lekkiej formule. Wysoka koncentracja składników odżywczych wynika z faktu, że krem został opracowany z myślą o posiadaczkach cery suchej i wrażliwej, a te rodzaje cery wymagają nieco mocniejszej pielęgnacji. Krem napełnia skórę nawilżeniem i składnikami odżywczymi (masło shea), do tego chroni przed czynnikami zewnętrznymi (antyoksydanty).


Regenerujący krem na noc – propozycje od NIVEA

Przejdźmy do sedna sprawy, czyli dobrego kremu na noc o regenerujących właściwościach. Wybór kremu na noc jest kluczowy, bo jak już wiesz, skóra regeneruje się właśnie nocą. Nasza pierwsza propozycja to NIVEA krem regenerujący na noc z linii 24H NAWILŻENIA. Regenerujący krem na noc NIVEA działa w oparciu o trzy kluczowe składniki: witaminę E, antyoksydanty i pantenol. Dzięki nim wspiera naturalne procesy odnowy, zachodzące w skórze każdej nocy, a do tego nadaje uczcie odświeżenia oraz nawilżenie. Po użyciu tego kremu poczujesz lekkość i świeżość, tak pożądane w całym, ciężkim dniu. NIVEA regenerujący krem na noc pomaga przywrócić równowagę między wolnymi rodnikami a antyoksydantami, zmniejszając stres oksydacyjny i wynikającą z niego degenerację komórek. Rano skóra jest odnowiona, a w dłuższej perspektywie wolniej się starzeje.

A co dla cery dojrzałej? Dla kobiet w wieku 55+ polecamy zestaw: Przeciwzmarszczkowy + Rewitalizujący krem na dzień SPF 15 i krem na noc 55+. Krem na noc zawiera olejek z awokado i pantenol, które wspierają procesy odnowy skóry i wygładzają zmarszczki. Ponieważ ten intensywnie regenerujący krem na noc NIVEA występuje w duecie z kremem na dzień, warto rzucić okiem także na ten krem. Stanowi doskonałe uzupełnienie dla kremu na noc, ponieważ zawiera wysoce odżywczy olejek arganowy oraz filtry UV, które zabezpieczają przed fotostarzeniem się skóry.

Regenerujący krem na noc – propozycje od NIVEA

Kremu regeneracyjnego potrzebują także osoby z cerą suchą i wrażliwą. Intensywnie regenerujący krem na noc do cery suchej i wrażliwej to np. NIVEA Care 3w1 lekki krem do twarzy. Osoby ze skłonnością do podrażnień powinny używać kremów o lekkiej formule, by dodatkowo nie obciążać swojej cery. Dzięki Prowitaminie B5 koi i wzmacnia regenerację skóry nocą, a także przywraca jej gładkość i promienność.

Nie tylko skóra twarzy wymaga regeneracji! Kiedy sięgnąć po krem regenerujący do rąk?

Nie tylko skóra twarzy wymaga regeneracji! Kiedy sięgnąć po krem regenerujący do rąk?

Regeneracja skóry dłoni? Jest tak samo (jeśli nie bardziej) ważna, co regeneracja twarzy. Dłonie to nasze narzędzie pracy, są ciągle narażone na działanie czynników zewnętrznych, a przy tym z reguły słabiej chronione. Kto smaruje dłonie kremem do rąk przynajmniej kilka razy dziennie, a zimą nigdy nie wychodzi na zewnątrz bez rękawiczek – niech pierwszy rzuci kamień! Cóż, trudno jest chronić dłonie przed podrażnieniami, zwłaszcza tymi mechanicznymi. Na szczęście jeśli zaprzyjaźnisz się z regenerującym kremem do rąk, możesz znacznie ograniczyć liczbę podrażnień i dolegliwości z nimi związanych. Jaki krem regenerujący do rąk wybrać? Wielokrotnie w ciągu dnia możesz sięgać po NIVEA Intensywnie nawilżający krem do rąk, który zapewnia 24-godzinne nawilżenie, a tym samym ochronę dłoni. Krem nadaje się do używania w ciągu dnia, bo szybko się wchłania i nie pozostawia na dłoniach wrażenia lepkości. Podobne, choć silniejsze działanie, ma regenerujący krem NIVEA 3w1 Repair Care. W tym kremie zawarty jest zabezpieczający naskórek dekspantenol. Krem polecamy szczególnie, jeśli większość podrażnień na Twoich dłoniach wynika z przesuszenia naskórka.

Domowe sposoby na regenerację skóry twarzy

Domowe sposoby na regenerację skóry twarzy

Musisz wiedzieć, że nawet najlepszy krem nie zapewni Ci właściwej regeneracji skóry twarzy, jeśli będziesz zaniedbywać pewne zasady pielęgnacyjne. Pamiętaj, że skóra zaczyna przygotowania do nocnej regeneracji mniej więcej już od godziny 17. Kiedy po południu wracasz do domu i nie planujesz już nigdzie wychodzić, od razu zmywaj makijaż. Im krótszy kontakt skóry z kosmetykami do makijażu, tym lepiej. Choć może Cię kusić perspektywa szybkiej regeneracji, wstrzymaj się z nią jeszcze kilka godzin. Zaraz po zmyciu makijażu zafunduj sobie np. zabieg nawilżający. Przydadzą Ci się proste, domowe sposoby na nawilżenie twarzy, np. maseczka z płatków owsianych, miodu, siemienia lnianego. Nawilżenie to często pierwszy krok do zniwelowania istniejących podrażnień i zapobiegnięcia podrażnieniom w przyszłości. Nawilżony naskórek to naskórek elastyczny i mniej podatny na uszkodzenia.

Inne domowe sposoby na nawilżenie skóry? Jednym z najprostszych jest kuracja z oliwy z oliwek. Wystarczy nałożyć na czystą skórę cieniutką jej warstwę i odczekać pół godziny. Potem należy umyć twarz (najlepiej olejkiem, bo olejowa formuła najlepiej poradzi sobie ze zmyciem oliwy) i można przystąpić do wieczornych zabiegów regeneracyjnych.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na podrażnioną skórę twarzy, warto mieć je w zanadrzu, gdy będziesz w awaryjnej sytuacji. Czy zdarzyło Ci się czasem przesadzić z zabiegami pielęgnacyjnymi, np. peelingiem z dodatkiem kwasów i tym samym nabawić się podrażnień i zaczerwienienia na twarzy? W takiej sytuacji nie ma czasu na poszukiwania ratunku w drogerii czy u kosmetyczki. Przygotuj sobie szybko maseczkę owsianą. Możesz ją zrobić z płatków owsianych i mleka (np. migdałowego), zmielonych migdałów i naparu z liści rozmarynu albo skrzypu polnego (jeśli akurat masz te zioła w domu).

Jeśli masz tendencję do występowania podrażnień na twarzy, przestrzegaj na co dzień jeszcze kilku zasad. Myj twarz wyłącznie letnią wodą, nigdy gorącą. Unikaj też picia gorących napojów i jedzenia gorących, pikantnych potraw. Podrażnienia na twarzy może nasilać także nadmierna konsumpcja alkoholu. Jeśli dodatkowo masz płytko unaczynioną skórę, unikaj nagłych skoków ciśnienia. Nie pal papierosów, nie nadużywaj alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina) i kawy, używaj mniej soli, jedz mniej czekolady i przetworów mięsnych.

Jak się okazuje, choć procesy regeneracji skóry przebiegają nocą, w ciągu dnia także można je wspierać. Już prawidłowe nawilżanie skóry działa wspomagająco na nocną regenerację, podobnie ochrona przed promieniowaniem UV. Krem o właściwościach regenerujących powinien ponadto dostarczać skoncentrowanych substancji odżywczych, które uzupełnią braki w płaszczu hydrolipidowym skóry i pobudzą jej naturalne procesy odnowy.

Przeczytaj także: