Keratyna to białko, główny budulec włosa. Czynniki zewnętrzne, takie jak wysoka temperatura czy źle dobrane kosmetyki wpływają na niszczenie się cząsteczek keratyny. Poza tym znaczną część składu włosów stanowi woda, która z łatwością odparowuje, gdy często wystawiasz je na działanie słońca czy innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ważnymi składnikami włosów są także pierwiastki, siarka, cynk, wapń, żelazo, miedź, fosfor, mangan. Dostarczamy je włosom głownie poprzez dietę, wiec jeśli kiepsko się odżywiasz, Twoje włosy mogą cierpieć na niedobory wymienionych minerałów. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o jednym składniku włosów – melaninie. Jest to barwnik włosów. Im bardziej nasycone melaniną są Twoje włosy, tym intensywniejszy ich kolor. Melanina ma także wpływ na grubość i elastyczność włosów, dlatego też brunetki mają mocniejsze włosy niż blondynki (o pielęgnacji włosów tych drugich przeczytasz w artykule Pielęgnacja włosów blond – wszystko co musisz wiedzieć).
Nie tylko kolor włosów ma związek ich siłą i odpornością na zniszczenia, ale także tzw. porowatość. Powierzchnia włosów nie jest gładka, lecz składa się z nachodzących na siebie łusek. Jeśli łuski przylegają do siebie ściśle, to włosy mają niską porowatość, jeśli mocno od siebie odstają, to włosy są wysokoporowate. Porowatość wynika częściowo z naszego sposobu obchodzenia się z włosami na co dzień (jeśli dbamy o nie nieprawidłowo, będą miały wyższą porowatość), a częściowo z indywidualnych, wrodzonych cech włosów. Zabiegi regeneracyjne mogą zmniejszać poziom porowatości włosów, zmniejszając tym samym ich podatność na uszkodzenia.
Jak więc widać, włosy można zregenerować, ograniczając obciążające zabiegi stylizacyjne (suszenie suszarką i prostowanie prostownicą) oraz poprawiając jakość swojej diety. Niekiedy to jednak nie wystarcza. Silnej regeneracji włosów, a więc profesjonalnych zabiegów fryzjerskich, wymagają włosy, w których uszkodzeniu uległy struktury ich wnętrza, na poziomie warstwy rdzennej.