Ziemista cera – skąd ten problem

Ziemista cera – skąd ten problem i jak go rozwiązać?

Ziemista cera ma szarawy koloryt, jest matowa i brakuje jej naturalnego blasku. Przyczyn tego stanu jest wiele – od niewłaściwej pielęgnacji po problemy ze zdrowiem. Jeśli Twoja skóra stała się ziemista, zapoznaj się z naszymi poradami!

Ziemista cera – czyli jaka?

Kolor ziemisty nie kojarzy się zbyt dobrze. Jest nijaki, niezdrowy, to właściwie brak konkretnej barwy. A jak wygląda ziemista cera? Ma ona szarawy odcień, to czasami nawet lekko sina skóra. Brakuje jej naturalnego blasku. Nierzadko towarzyszą jej podkrążone oczy, sucha skóra oraz wypryski. Lekko sina twarz bywa też matowa, a osoby z ziemistą cerą wyglądają na zmęczone i osłabione. Ten niezdrowy koloryt skóry często idzie w parze z odwodnieniem oraz suchością. Zatem, ziemista  cera czyli jaka? Być może zanieczyszczona, zmęczona lub odwodniona. Poniżej znajdziesz możliwe przyczyny powstania ziemistej cery.   


Ziemista cera – skąd ten problem

Ziemista cera – przyczyny

Mówiąc o przyczynach szarej cery, należy rozważyć kilka możliwości. Może być to odwodnienie, stres, zbyt rzadkie złuszczanie, a nawet anemia. W grę wchodzi również niewłaściwa pielęgnacja, np. niedopasowana do potrzeb danego typu cery. Pamiętaj, aby nie skupiać się wyłącznie na maskowaniu zewnętrznych objawów – ustalenie i zaadresowanie przyczyn ziemistej cery to pierwsza linia obrony przed pogłębieniem się tego stanu oraz pierwszy krok na drodze do zdrowego wyglądu!

Zmęczona twarz

Patrzysz w lustro i widzisz zmęczoną twarz, a na dodatek sinawy odcień skóry zdobi okolice oczu? Zastanów się, czy na pewno się wysypiasz oraz wystarczająco dużo wypoczywasz. Być może przez ostatni tydzień spałaś krócej niż zwykle? A może ignorowałaś sygnały organizmu, który domagał się drzemki? Możliwe też, że daje Ci się we znaki stres. Sposób na to, jak pozbyć się zmęczenia jest prosty – postaw na więcej snu czasami nawet 15-minutowa drzemka w ciągu dnia potrafi zdziałać cuda. Jeśli na Twojej twarzy odbijają się stres i troski, spróbuj ukoić nerwy. Może Ci w tym pomóc wieczorna kąpiel w otoczeniu świec lub masaż twarzy, np. przy pomocy rollera.

Ziemista cera – skąd ten problem

Papierosy a cera

Niestety, papierosy a cera w dobrej kondycji się wykluczają. Palenie szkodzi Ci pod każdym względem – także skórze, która starzeje się szybciej i traci zdrowy koloryt. Jest tak, ponieważ nikotyna zwęża naczynia krwionośne w jej zewnętrznych warstwach, co wpływa na zmniejszenie dopływu do niej krwi. To z kolei ogranicza dopływ tlenu oraz niezbędnych dla świeżego wyglądu skóry składników odżywczych. Dodatkowo, nikotyna oraz substancje smoliste zawarte w papierosach niszczą elastynę oraz kolagen, które odpowiadają za elastyczność skóry. Nie bez znaczenia jest także mimika twarzy podczas zaciągania się dymem papierosowym. Wszystko to sprawia, że cera wygląda na zmęczoną, a jej kolor niekorzystnie się zmienia. Palenie a cera bez skazy? Niestety, to niemożliwe. Tym bardziej, że kobiety są bardziej narażone na starzenie cery. Właśnie dlatego, jeśli zależy Ci na promiennym wyglądzie, pożegnaj papierosy.

Więcej o cerze palacza przeczytasz w naszym artykule Cera palacza – charakterystyka, pielęgnacja, kosmetyki.

Ziemista cera – skąd ten problem

Picie wody a cera

Nawilżenie jest kluczowe dla dobrej kondycji skóry. Woda to płyn będący głównym składnikiem ciała, dlatego jeśli nie dostarczasz go w odpowiedniej ilości, szybko zauważysz zmiany w całym organizmie. Jeśli pijesz za mało wody, szybko odbije się to też na Twojej twarzy. Nawadnianie od wewnątrz to podstawa w trosce o zdrową skórę. Powinnaś wypijać około 2 litrów wody dziennie. Jak widać, związek między piciem wody a cerą jest ścisły. Jeśli w ostatnim czasie zaniedbałaś obfite przyjmowanie płynów, postaraj się to nadrobić.

Ziemista cera – skąd ten problem
Ziemista cera – skąd ten problem

Szara, ziemista cera a hormony

Niezdrowy odcień skóry może mieć podłoże zdrowotne. Szara, ziemista cera bywa objawem problemów hormonalnych. Przy spadku estrogenów w organizmie w skórze zmniejsza się ilość naczyń włosowatych, co wpływa na to, że jest jej dostarczane mniej składników odżywczych. W efekcie staje się ona szara i bez życia. Warto też zwrócić uwagę na zagadnienie progesteron a cera. Zbyt niski poziom tego hormonu może prowadzić do przesuszenia skóry. Co więcej, w przypadku gdy poziom estrogenu jest bardzo wysoki, a progesteron spada, skóra staje się znacznie cieńsza, co również może wpływać na jej zły wygląd. Jeśli podejrzewasz, że Twoje problemy z cerą mogą mieć podłoże hormonalne, koniecznie udaj się do lekarza! Nie próbuj sama się zdiagnozować – jeśli wykluczysz wszystkie inne czynniki powodujące ziemistość cery, które jesteś w stanie kontrolować (ilość snu, wypitej wody, odpowiednia pielęgnacja, dieta, itp.), wybierz się na wizytę do endokrynologa lub dermatologa. Jeśli rzeczywiści przyczyną jest podłoże hormonalne, bez dedykowanych działań nawet najlepsze kosmetyki do twarzy będą jedynie zewnętrzne poprawić jej stan, a źródło problemu nie zniknie.                                   

Ziemista cera – skąd ten problem

Nie tylko blada skóra – ziemistość z braku słońca

Blada skóra o niezdrowym zabarwieniu może po prostu cierpieć z powodu niedoboru słońca, a dokładnie witaminy D. Gdy nie dostarczamy jej w odpowiednich dawkach, skóra szarzeje. Szara skóra może Ci dokuczać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy w polskim klimacie słońca jest zwykle niewiele. A na dodatek, gdy świeci, zwykle w tych godzinach znajdujemy się w pracy. Jak poprawić wygląd twarzy, która straciła ładny kolory? Warto wzbogacić dietę w produkty bogate w witaminę D, jak tłuste ryb czy tran. Pamiętaj też, że kontakt ze słońcem jest ważny, jednak nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne okazuje się niebezpieczna. Zachowaj więc umiar i stosuj kosmetyki do twarzy z filtrami UV.


Ziemista cera – kto jest bardziej podatny na ten problem?

Ziemista cera to problem częściej dotykający kobiety niż mężczyzn. Wynika to z budowy kobiecej skóry, która jest po prostu cieńsza. Staje się to szczególnie odczuwalne po ukończeniu 40. roku życia, gdy nie regeneruje się ona tak szybko, jak wcześniej.

Problemy z cerą częściej mogą mieć również osoby zmagające się z problemami hormonalnymi czy chorobami tarczycy. Także anemia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia szarej, a nawet nienaturalnie ciemnej cery. Zbyt zimna karnacja o niezdrowym zabarwieniu często bywa też zmorą osób o obniżonej odporności.

Niestety, ziemista cera nierzadko dotyka mieszkańców miast, którzy narażeni są na liczne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, a czasami nawet smog. Dodatkowo prowadzisz niezdrowy styl życia, nie dbasz o dietę, a może nie dosypiasz? Stawia Cię to w grupie bardziej narażonej na niezdrowy kolor cery.

Jak poprawić wygląd cery?

Szarej cery pozbędziesz się, eliminując przyczyny problemu. Jednak jak poprawić wygląd cery, jeśli chcesz prezentować się dobrze tu i teraz? A może szara cera jest z Tobą od zawsze i to jej naturalny odcień? W takich wypadkach wiele może zdziałać odpowiednia pielęgnacja twarzy:

  • Pamiętaj o regularnym złuszczaniu skóry – komórki skóry odnawiają się średnio co 28 dni – oznacza to, że nieustannie wierzchnia, martwa warstwa naskórka jest wypychana, aby mogły ją zastąpić świeże komórki. Jednak nie zawsze ten proces „pozbywania się” martwego naskórka idzie naszej skórze sprawnie. Często sucha w dotyku i szara cera to właśnie martwe komórki naskórka! Pomóż skórze w ich złuszczaniu stosując peelingi do twarzy w swojej pielęgnacji.

  • Odpowiednie nawilżenie – tak, jak wspomnieliśmy na początku, ziemistej skórze często towarzyszy suchość i odwodnienie. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów do twarzy i maseczek pielęgnujących, które nawilżą skórę i odbudują jej płaszcz hydrolipidowy.
  • Ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi – wiatr, słońce, zanieczyszczenia... skóra potrzebuje także naszego wsparcia w zakresie ochrony przed drażniącymi ją elementami środowiska. Odpowiednie kremy na dzień są kluczem dla zahamowania objawów ziemistej cery.
  • Regeneracja osłabionej skóry i przywrócenie jej energii – każdej nocy nasza skóra intensywnie pracuje, naprawiając mikrouszkodzenia i odnawiając komórki. Dobrze jest więc każdego wieczoru dostarczyć jej pomocy w postaci bogatych formuł kremów na noc. Formuły tych kosmetyków zostały specjalne zaprojektowane z myślą o regeneracji skóry, kiedy jest na to najbardziej podatna. Warto także uwzględnić w wieczornym rytuale serum do twarzy, które dodatkowo wzmocni działanie kremu.
  • Dokładne oczyszczanie twarzy rano i wieczorem – po nocnej regeneracji, skóra wymaga oczyszczenia. Z pomocą dopasowanych do Twojego typu cery kosmetyków do oczyszczania twarzy usuń nagromadzone na niej sebum, zanieczyszczenia i resztki kosmetyków. Na tak przygotowaną skórę możesz nałożyć makijaż tuszujący koloryt skóry (pomogą np. kremy BB). Wieczorem pamiętaj oczywiście o demakijażu, np. z użyciem płynów micelarnych.
Ziemista cera – skąd ten problem

Jak wyrównać koloryt skóry twarzy kremem?

Wygląd twarzy w dużej mierze zależy od codziennej pielęgnacji, w tym kremów, z których korzystasz. Jeśli Twoja cera straciła zdrowy koloryt, za to zyskała odcień ziemisty, a dodatkowo stała się cieńsza i delikatna, być może brakuje jej nawilżenia. Przyjrzyj się swojej kosmetyczce i zastanów się, czy używasz właściwego kremu. Powinien on nawadniać skórę i chronić ją. Poszukuj kremów zawierających m.in. kwas hialuronowy. Obfite nawilżenie na aż 48 godzin zapewni Ci krem na dzień Urban Skin Ochrona NIVEA stworzony w odpowiedzi na potrzeby skóry szarej, zmęczonej skóry. Zapewnia on efekt zdrowo wyglądającej cery, przyjemną gładkość oraz odświeżenie na cały dzień. Możesz też sięgnąć po jego odpowiednik przeznaczony na noc, aby witać poranek z wypoczętą, pełną energii twarzą. Krem na noc Urban Skin Detoks ma formułę kremu-żelu, która zapewnia przyjemne odświeżenie. Sprawia on, że ziemista skóra pozbywa się podczas snu toksyn oraz odzyskuje równowagę antyoksydacyjną.

Ziemista cera – skąd ten problem

Jeśli poszukujesz pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, postaw na kosmetyki z witaminą C! Energetyzująca linia NIVEA Q10 Plus C – Odmłodzona i Pełna energii cera zredukuje zarówno oznaki ziemistej skóry (szary koloryt, brak witalności, suchość i brak blasku), jak i zmarszczki! Ujędrnia cerę i przywraca jej zdrowy wygląd. Wśród kremów przeciwzmarszczkowych z tej linii znajdziesz:

Ziemista cera – skąd ten problem

Ziemista cera – skąd ten problem

Wybieraj sera rozświetlające oraz nawilżające. Poszukuj kosmetyków zawierających kwas hialuronowy oraz składniki pobudzające skórę do odnowy. Wśród kosmetyków NIVEA znajdziesz przeciwzmarszczkowe serum do twarzy Professional Hyaluronic, które intensywnie odżywia i nawilża skórę, a przy tym zapobiega zmarszczkom. Nawilżenie, które zapewnia, ma ogromne znaczenie dla kondycji zmęczonej skóry. Funkcję serum mogą też pełnić olejki przeciwzmarszczkowe do twarzy, które zawierają cenne składniki odżywcze i witaminy. Możesz dodawać kroplę produktu do ulubionego kremu bądź nakładać go pod krem. Jeśli lubisz olejkowe formuły, sięgnij po multifunkcyjny olejek pielęgnujący NIVEA Q10 POWER z koenzymem Q10 identycznym z tym naturalnie występującym w skórze oraz olejkiem arganowym. Dzięki niemu skóra pełna blasku jest niemal w zasięgu ręki.


Jak poprawić wygląd skóry za pomocą serum?

Cera ziemista może też potrzebować dodatkowego wsparcia w postaci serum do twarzy. Stanowi ono prawdziwy zastrzyk energii, w chwilach, gdy jej kondycja uległa pogorszeniu. Serum to kosmetyk o formule zawierającej skoncentrowaną dawkę składników odżywczych i witamin, która działa intensywnie i szybko.

Jak poprawić wygląd skóry korzystając z serum lub kuracji do twarzy? Nakładaj je po demakijażu i oczyszczeniu skóry, delikatnie wklepując w całą twarz. Następnie jak zwykle nałóż ulubiony krem. Stosując je regularnie przez około miesiąc z pewnością zauważysz widoczne zmiany. Odpowiedni kosmetyk rozświetli skórę, doda jej blasku i zlikwiduje niepożądany sinawy kolor.

Jak poprawić cerę maseczką?

Maseczki to natychmiastowy ratunek dla skóry. Właśnie dlatego maseczka na zmęczoną twarz doskonale sprawdzi się przed wielkimi wyjściami czy wtedy, kiedy Twoja skóra ma akurat gorszy dzień. Warto stosować je regularnie, ponieważ wówczas pozwalają na uzyskanie długotrwałych efektów pielęgnacyjnych. Ponadto zwykle nałożenie maseczki wiąże się z chwilą relaksu i odpoczynku zbawiennego dla zmęczonej, ziemistej cery. Przed użyciem kosmetyku dokładnie oczyść skórę, możesz też dodatkowo wykonać peeling. Następnie nałóż maseczkę, stosując się do zaleceń producenta.

Ziemista cera – skąd ten problem

Wybieraj maski do twarzy nawilżające oraz takie stworzone specjalnie na potrzeby zmęczonej skóry o ziemistym odcieniu (energetyzujące). Możesz wypróbować energetyzującą maskę z serii Q10 Plus C lub 10-minutową maskę w płachcie NIVEA Urban Skin Detoks, która oczyszcza i odświeża cerę. Dodatkowo mają one wygodną formę maski w maski do twarzy w płachcie, która sprzyja odpoczynkowi (szczególnie w pozycji leżące). Z oznakami zmęczenia upora się także detoksykująca maska na noc Urban Skin Good Night wzbogacona antyoksydantami, Bio zieloną herbatą, kwasem hialuronowym i prowitaminą B5. Gdy Ty śpisz, maska wspiera procesy detoksykujące skóry. Dzięki temu po przebudzeniu zauważysz zdrowy, ładniejszy kolor cery, a przy tym odczujesz wyraźne odświeżenie. Niezwykle przyjemny jest również efekty odprężenia skóry, dzięki wygodnej w użytkowaniu formule oraz zapachowi. Oznaki zmęczenia zostaną zredukowane, a Ty zaczniesz dzień z doskonałym wyglądem.


Domowe sposoby na ziemistą cerę

Zastanawiasz się, jak poprawić stan cery domowymi sposobami? Przede wszystkim zadbaj o dietę wprowadź do jadłospisu świeże warzywa, owoce i pij dużo wody. Możesz też dostarczać skórze witaminy D w postaci tłustych ryb czy tranu. Postaraj się znaleźć czas na wypoczynek i wystarczającą dla Twojego organizmu ilość snu.

Co jeszcze warto zrobić poza tymi ogólnymi zaleceniami? Postaw na masaż, który wspaniale rozluźnia mięśnie twarzy oraz stymuluje mikrokrążenie. Odpowiedni dotyk pobudza metabolizm komórkowy, co z kolei poprawia ukrwienie skóry. Możesz wykonywać go przed nałożeniem kremu lub połączyć go z aplikacją kosmetyku. Lubisz gadżety kosmetyczne? Sięgnij po roller, który pobudza przepływ limfy, dzięki czemu skóra odzyskuje zdrowy wygląd i energię. Masuj skórę od środka na zewnątrz, ale delikatnie, bez ucisku. To niezwykle przyjemne, rozluźniające doświadczenie, które najlepiej powtarzać codziennie. Relaks twarzy” odczujesz natychmiast, a widoczne efekty pojawią się po około miesiącu.

Dowiedz się więcej w naszym artykule: Jak wykonać masaż twarzy? Podpowiedzi i przydatne kosmetyki.

 

Ziemista cera – skąd ten problem

Za ziemisty wygląd cery odpowiadają różne czynniki. Mogą być to niewłaściwe kosmetyki i zbyt rzadko wykonywane peelingi. Problem może mieć też podłoże zdrowotne. Pamiętaj, aby zawsze zacząć od ustalenia źródła szarawego kolorytu cery! Stosuj też odpowiednią pielęgnację, która zdecydowanie poprawi jej stan. Złuszczanie, nawilżanie oraz regeneracja to nasze sprawdzone sposoby na odświeżenie wyglądu.