Cienie i worki pod oczami

Cienie i worki pod oczami

artykuł eksperta
Skąd się biorą i jak je zwalczać?

SKĄD SIĘ BIORĄ CIENIE POD OCZAMI

CO Z TYM MOŻNA ZROBIĆ?

Cienie pod oczami są wynikiem przeświecania przez bardzo cienką skórę poszerzonych naczyń krwionośnych. Wynika to najczęściej z predyspozycji genetycznych, które warunkują określoną grubość skóry tej okolicy, jej karnację czy skłonność do zaburzeń w mikrokrążeniu. Czasami pozorne cienie obserwujemy u osób, które mają specyficzną budowę oczodołu i głęboko osadzone oczy. Oczywiście cienie mogą pojawiać się także u ludzi przewlekle zmęczonych, niedotlenionych (krew gorzej utleniona jest ciemniejsza, sina, stąd bardziej widoczna przez skórę). Przyczyną mogą być również niektóre choroby np. niedokrwistość, niedobory żywieniowe, choroby onkologiczne itp.

Walka z cieniami pod oczami jest niestety trudna i zależy od przyczyny. Najbardziej żmudne zadanie czeka osoby o silnych predyspozycjach genetycznych- są czasami silniejsze od nas. Oczywiście na co dzień można zwalczyć „sińce” pod oczami na kilka sposobów:
• można próbować je zwalczać - pomogą kremy pod oczy z dużą ilością antyutleniaczy np. koenzymu Q10 (np. w NIVEA Q10 Plus Energetyzujący Roll-on Pod Oczy), witaminy E czy C oraz z zawartością flawonoidów i składników poprawiających mikrokrążenie np. wyciąg z żeńszenia, białej i zielonej herbaty itp.
• można je maskować, korzystając z bogatej oferty specjalnych korektorów pod oczy
• można rozświetlać skórę okolicy oczu przy pomocy odpowiednich pigmentów odbijających światło (np. w NIVEA Cellular Perfect Skin Udoskonalający Krem pod Oczy)
• można korzystać z zabiegów dermatologii estetycznej (mezotermia, laseroterapia itp.)

Osoby zmęczone i niedotlenione powinny pozwolić sobie na relaks na świeżym powietrzu, a chorzy muszą przede wszystkim leczyć schorzenie podstawowe.

SKĄD SIĘ BIORĄ WORKI POD OCZAMI

CO Z TYM MOŻNA ZROBIĆ?

Worki pod oczami powstają na skutek przesięku i nagromadzenia się płynu w przestrzeniach międzykomórkowych skóry. Sprzyja temu stosunkowo wiotka struktura skóry i tkanki podskórnej w tej okolicy, a także zastój w mikrokrążeniu. Niestety, i w tym przypadku najważniejsze są uwarunkowania genetyczne, ale także niehigieniczny tryb życia (zmęczenie, nadużywanie alkoholu itp.), a w rzadszych przypadkach niektóre choroby (alergie, niewydolność krążenia, choroby nerek czy tarczycy). Czasami worki pod oczami nie są wynikiem gromadzenia się płynu, ale efekt taki daje gromadząca tu się tkanka tłuszczowa (często jest to podyktowane predyspozycjami genetycznym).

Efektywna redukcja worków pod oczami jest chyba trudniejsza niż cieni – te ostatnie można łatwiej zamaskować. Worki pomogą zmniejszyć kosmetyki zawierające wyciągi roślinne, które usprawniają krążenie (miłorząb japoński, kofeina, escine itp.), bogate w antyutleniacze i składniki ściągające (takie działanie mają m.in. garbniki zawarte w herbatach). Bardzo efektywny jest delikatny masaż limfatyczny; podobny skutek dają specjalne aplikatory w kosmetykach pod oczy – najczęściej chłodzące, metalowe kulki, które usprawniają mikrokrążenie i pomagają głębszemu wnikaniu składników. Dla lepszych efektów, zaleca się schłodzić preparat, wkładając go na niedługi czas do lodówki. Chłodny produkt pobudza krążenie, co za tym idzie - skuteczniej zwalcza opuchliznę oczu, oraz pomaga zmniejszyć widoczność ,,worków” pod oczami.

W sytuacji, gdy za „poduszki” pod oczami odpowiedzialne jest odkładanie się tłuszczu, najlepszy efekt daje chirurgiczny zabieg tzw. blepharoplastyki powieki dolnej.

Nasze rekomendacje dla Ciebie