Jak wykonać masaż twarzy? Podpowiedzi i przydatne kosmetyki

Czym jest odmładzający masaż i jak wykorzystać go na własną rękę? Sprawdź, dlaczego ta metoda na ujędrnienie skóry twarzy zyskuje taką popularność! Czytaj dalej i dowiedz się, jak wykonać masaż twarzy, jakie akcesoria do masażu twarzy warto kupić, a także jakie kosmetyki są najlepsze do masażu.

Masaż zamiast kremu na chomiki na twarzy?

Sceptycy powiedzą, że efekty oferowane przez odmładzający masaż twarzy nie mogą się równać z efektami botoksu czy liftingujących nici. Cóż, jeśli mowa o szybkości działania, to rzeczywiście trudno jest porównywać te metody. Zabiegi medycyny estetycznej dają rezultat natychmiastowo lub po wykonaniu całej ich serii. Masaż natomiast jest działaniem rozciągniętym w czasie. Wymaga Twojego zaangażowania, uwagi każdego dnia. Ma jednak inną przewagę – właściwie nic nie kosztuje i absolutnie nie jest inwazyjny. Masaż jest dla Ciebie naturalny i nie powoduje skutków ubocznych. Najważniejsze jest jednak to, że masaż jest jak praca u podstaw – wspiera naturalne procesy odnowy skóry i pobudza ją do samodzielnego wzmocnienia, podczas gdy operacje plastyczne i zabiegi stanowią zewnętrzną ingerencję, rzadko działającą raz na zawsze. Zabiegi inwazyjne odmładzają wizualnie, jednak w rzeczywisty nie odmładzają sposób komórek skóry.

masaż twarzy

A jak masaż ma się do pielęgnacji kremami do twarzy? Jest doskonałym jej uzupełnieniem! Cera regularnie traktowana dobrze dobranym kremem przeciwzmarszczkowym w połączeniu z masażem wygląda znacznie młodziej, niż gdy obie metody stosuje się rozdzielnie. Masaże i kremy to jeden z najlepszych sposobów na to, jak ujędrnić skórę twarzy. Ujędrnienie jest pierwszym efektem, jaki odczujesz dzięki uzupełnieniu o masaż codziennej, np. wieczornej pielęgnacji. Warto poświęcić czas masażowi także wtedy, gdy czujesz, że Twój krem na chomiki na twarzy nie działa z aż taką siłą, jakiej oczekujesz. Oczywiście wskazane jest, by regularnie masować twarz w młodym wieku, nawet już po dwudziestce. Wówczas zmiany związane z upływem czasu będą pojawiały się znacznie wolniej i z mniejszym nasileniem.

Rodzaje masażu kosmetycznego

Przejdźmy do konkretów. Czym jest masaż kosmetyczny, na jakie rodzaje się dzieli? Najbardziej podstawową odmianą odmładzającego masażu twarzy jest ogólny masaż relaksacyjny oraz masaż mięśniowo-powięziowy. Oba masaże są do siebie dość podobne, ich głównym celem jest zwiększenie elastyczności i zrelaksowanie mięśni oraz powięzi. Istnieją jednak także bardziej szczegółowe rodzaje masażu twarzy, które wspierają różne struktury twarzy na odmiennych poziomach. Masaż powięziowy działa płycej niż masaż powięziowo-mięśniowy, natomiast powięziowo-mięśniowy jest płytszy niż masaż kostny twarzy.

Masaż powięziowy twarzy to zabieg, który nie skupia się na pobudzaniu procesów odnowy skóry (co robi np. odmładzający krem) ani nawet na mięśniach twarzy. Jego zadaniem jest rozluźnienie powięzi, czyli struktur okalających poszczególne mięśnie. Kiedy powięzi są przykurczone, przykurczone są także mięśnie. Na skórze widoczne jest to w postaci zmarszczek.

Zdecydowanie najmocniejszym rodzajem masażu jest masaż kostny twarzy. Określa się go niekiedy mianem leczniczego (a więc nie mieści się on w kategorii masaży kosmetycznych). Głęboki ucisk powoduje mikrouszkodzenia skóry i tkanek podskórnych, co uruchamia w organizmie procesy naprawcze. Dokładnie tak samo, jak dzieje się w przypadku stosowania lasera czy zabiegu mikrokanałowania skóry, tylko że zupełnie naturalnie!

Na jeszcze innym poziomie działa masaż limfatyczny twarzy, znany także jako drenaż limfatyczny. Jest to zabieg mający na celu poprawę krążenia krwi i przepływu limfy. Delikatne ruchy okrężne dłoni w kierunku zgodnym z kierunkiem przepływu limfy służą niwelowaniu zastojów i obrzęków, a tym samym usuwaniu toksyn i lepszemu dotlenieniu tkanek pod skórą oraz samej skóry.

Zabiegi z użyciem masażera do twarzy

Wszystkie wyżej wymienione masaże oferują gabinety kosmetyczne i salony masażu. A czy Ty sama, jako osoba niespecjalizująca się w profesjonalnych masażach, możesz zafundować sobie taki zabieg w domu? Jak najbardziej – pokażemy Ci, jak to zrobić!

krem na chomiki na twarzy

W tym celu najprościej jest wykorzystać urządzenie do masażu twarzy. Nie chodzi o żaden zaawansowany i drogi sprzęt na bazie ultradźwięków czy lasera, ale zwykły manualny masażer do twarzy, np. w formie wałka do rolowania. Obecnie najpopularniejsze jest rolowanie twarzy za pomocą wałka jadeitowego. Na rynku dostępne są także masażery z w formie dermarollera z wypustkami, masażery z różowego kwarcu czy z formie stalowych kuleczek. Przeciwzmarszczkowy masażer do twarzy daje natychmiastowe efekty w postaci zmniejszenia obrzęków i delikatnego liftingu (wałki jadeitowe czy kwarcowe dają naturalne uczucie chłodu). W dłuższej perspektywie rolowanie wałkiem działa jak masaż twarzy na zmarszczki, bo relaksuje mięśnie i powięzi, podobnie jak masaż manualny.

Masaż twarzy – instrukcja wykonania

Instrukcji masażu twarzy może być wiele. Wszystko zależy bowiem od techniki, jaką chcesz zastosować, od użytych akcesoriów oraz głównych efektów, które zamierzasz osiągnąć.

Ogólny schemat masażu twarzy mówi o tym, by wykonywać go od dołu ku górze (działając niejako wbrew prawom grawitacji), ale jednocześnie od wewnątrz do zewnątrz. W takim właśnie kierunku przepływa limfa w tej części ciała. Masaż liftingujący twarzy krok po kroku można streścić w tych kilku punktach:

  1. Wybierz stałą porę masażu. Odpowiedni jest każdy moment w ciągu dnia, chodzi tu tylko o to, być wypracowała w sobie nawyk. Ustalona, stała pora masażu zwiększa szanse, że będziesz się masować regularnie.
  2. Zacznij od dokładnego demakijażu i oczyszczenia skóry twarzy!
  3. Nałóż kosmetyk, który ułatwi Ci masaż. Dobrze, by zawierał formułę wspierającą efekty, dla których się masujesz, np. działanie przeciwzmarszczkowe, jeśli masujesz się dla wygładzenia cery. Dobrze sprawdzają się tu olejki do twarzy.
  4. Umyj ręce oraz masażer, jeśli go wykorzystujesz.
  5. Zacznij od szyi i podbródka, potem przejdź do ust i dolnej części twarzy.
  6. Policzki masuj ruchami zagarniającymi aż po same skronie.
  7. Bądź bardzo delikatna przy ruchach okrężnych wokół oczu.
  8. Masaż zakończ na czole.
masaż powięziowy twarzy

Japoński masaż twarzy. Na czym polega?

Masaż japoński twarzy to masaż, który dał podstawy dla większości współczesnych masaży stosowanych na całym świecie. To właśnie Japonki (czy szerzej Azjatki) jako pierwsze stosowały masaże twarzy w ramach codziennej antystarzeniowej pielęgnacji. Masaż twarzy na zmarszczki nie jest dla nich niczym nowym, bo stosują go od dekad, jeśli nie wieków. Do Europy ta metoda dotarła zaledwie kilka lat temu, wraz z falą popularności azjatyckiego rytuału piękna.

Stosowany dziś na szeroką skalę japoński masaż twarzy to technika łącząca akupresurę i system Anma, czyli mówiąc w skrócie, naciskanie oraz pocieranie. Istotą japońskiego masażu twarzy jest holistyczne podejście do urody, mające na względzie także ukojenie ciała i nerwów oraz zrównoważenie ki, czyli siły życiowej.

Masaż twarzy po japońsku w dużej mierze wykorzystuje głębokie techniki uciskowe. Jedną z form tego masażu jest shiatsu. To masaż uciskowy nakierunkowany na pobudzenie mikrokrążenia i przywracanie jędrności. Prawidłowo wykonywany, u osób ze znacznymi napięciami w obrębie twarzy może dawać bolesne odczucia porównywane do… akupunktury, tyle że bez igieł!

Masaż twarzy kobido

Masaż twarzy kobido jest jedną z wielu i jedną z lepiej znanych odmian masażu japońskiego. Kobido można określić jako masaż liftingujący twarzy. Zalicza się do masaży głębokich, z jednej strony odpręża twarz, z drugiej prowokuje skórę do produkcji własnych składników odpowiedzialnych za jędrność. Masaż dzieli się na kilka etapów. Na początku wykonuje się głęboki masaż relaksujący, następnie przechodzi się do części poświęconej drenażowi limfatycznemu oraz liftingowi. Na końcu skórę poddaje się także akupresurze. Główna, najważniejsza część masażu kobido jest dynamiczna i intensywna, opiera się na ruchach ugniatających, pociągających i oszczypujących. Taki masaż jest szczególnie polecany kobietom po 40. roku życia i tym, które obserwują u siebie znaczniejsze oznaki starzenia.

jak ujędrnić skórę twarzy

Masaż twarzy bańką chińską

Jak sama nazwa wskazuje, jest to kolejny rodzaj masażu wywodzącego się z Azji. Masaż twarzy bańką chińską, czy inaczej facial cupping, to masaż za pomocą specjalnego silikonowego gadżetu. Masaż polega na próżniowym zasysaniu skóry, powodującym szybkie i silne pobudzenie krążenia krwi i limfy. Jak wykonać masaż twarzy tą metodą? Wystarczy przyssać bańkę do skóry (najpierw dekoltu, potem szyi i na końcu twarzy) i okrężnymi ruchami przeprowadzić ją po wszystkich wymagających ujędrnienia i odmłodzenia miejscach.

masażer do twarzy

Dla najlepszych efektów – masaż twarzy, szyi i dekoltu

Jak dotąd wielokrotnie już wspomnieliśmy, że odmładzanie twarzy poprzez masaż powinno uwzględniać także dekolt i szyję. To bardzo ważne, bo tylko dzięki tak szerokiemu polu działania możesz zapewnić sobie wyraźne i trwałe efekty!

Masaż twarzy, szyi i dekoltu pozwala odmładzać twarz kompleksowo. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie wszystkich tych trzech części są ze sobą połączone i od siebie zależne. Czy wiesz, że kiedy masz przykurczony mięsień szeroki szyi, owal Twojej twarzy ulega zatarciu? Dzieje się tak dlatego, że mięśnie twarzy i szyi – inaczej niż mięśnie w innych częściach ciała – są bezpośrednio przyczepione do skóry. Kiedy więc mięsień szyi ulega przykurczeniu, pociąga za sobą skórę na twarzy, powodując efekt chomiczych policzków i drugiego podbródka. Masowanie samego czoła czy przestrzeni wokół oczu może więc pomóc na płytkie zmarszczki, ale masaż samej twarzy nakierunkowany na poprawę owalu czy spłycenie pionowych zmarszczek grawitacyjnych nie wystarczy, jeśli nie będzie wykonywany z uwzględnieniem mięśni dekoltu i szyi.

Przeczytaj także: Cera dojrzała: jak pokonać przedwczesne starzenie.

Odmładzający masaż i ćwiczenia twarzy

Warto wiedzieć, że ujędrnianie twarzy można osiągać nie tylko poprzez masaż, ale także trening mięśni twarzy. Ćwiczenia twarzy na zmarszczki polegają na napinaniu w określony sposób i utrzymywaniu napięcia różnych części twarzy, podbródka i szyi. Odmładzający masaż i ćwiczenia twarzy stosowane łącznie dają jeszcze wyraźniejsze efekty, niż sam masaż. Ten duet jest najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak zlikwidować chomiki na twarzy domowym sposobem.

Jak można ćwiczyć twarz? Wiele ćwiczeń polega na jednoczesnym marszczeniu, np. brwi czy mrużeniu oczu z jednoczesnym naciąganiem palcami skóry w przeciwstawnym kierunku. Ćwiczenia na owal twarzy to głównie ćwiczenia z wyciąganiem szyi i pracą żuchwy. W ćwiczeniach na bruzdy nosowo-wargowe, opadające kąciki ust i zmarszczki palacza z pomocą przychodzi… Twój własny język! W cenie są nadymanie policzków i wypychanie od wewnątrz językiem skóry wokół ust. Podobnie jak masaż, ćwiczenia wykonuje się w około 15-minutowym bloku, przynajmniej raz dziennie. My rekomendujemy stałą porę w ciągu dnia, przed lub po masażu. Jeśli chodzi o efekty gimnastyki twarzy i masażu, są one do siebie podobne. Obie metody zapewniają rozluźnienie przykurczów mięśni i efekt zrelaksowania skóry twarzy. Ćwiczenia dodatkowo wzmacniają mięśnie i je pogrubiają, zapobiegając utracie objętości twarzy wraz z wiekiem. Chcesz ćwiczyć twarz? 

Masaż twarzy – jak często go wykonywać?

W masażu kosmetycznym twarzy liczy się systematyczność. Aby efekty były naprawdę zauważalne i długotrwałe, należy poświęcać mu czas każdego dnia. Nie musisz obawiać się przeforsowania, co czasem zdarza się przy jodze twarzy. Codzienny masaż twarzy to same pozytywy, zwłaszcza, gdy za jego pomocą nakładasz swoje odżywcze czy przeciwzmarszczkowe kosmetyki. Taki masaż powinien trwać nie mniej niż 5 minut. Możesz go rozdzielić na dwie sesje, np. rano masować się dla zniwelowania obrzęków, a wieczorem dla przeciwstarzeniowych efektów.

Masaż twarzy – efekty

Efekty masażu twarzy przewinęły się w artykule już parokrotnie. Usystematyzujmy teraz tę wiedzę. Co daje masaż twarzy i kiedy możesz spodziewać się poszczególnych efektów? Zauważalną i odczuwalną różnicę odnotujesz już po pierwszym zabiegu, jeśli tylko oddasz się w ręce specjalisty. Twoja twarz będzie bardziej wypoczęta, mniej spięta, jej wyraz może nawet zmienić się na bardziej pogodny, pozytywny. Wygładzanie drobnych zmarszczek powinnaś zauważyć już po miesiącu regularnego masowania (tu wystarczy już automasaż, któremu poddajesz się w domowym zaciszu).

Natychmiastowe efekty daje też masaż nastawiony na likwidację obrzęków i worków pod oczami. Najlepsze wyniki na tym gruncie osiąga się dzięki zastosowaniu chłodzącego masażera z naturalnych kamieni.

Co z efektem przeciwzmarszczkowym? Na to oczywiście przyjdzie Ci poczekać najdłużej, co raczej nie powinno budzić zdziwienia. Każdy kolejny masaż spłyca zmarszczki coraz bardziej, choć nie widzisz tych zmian z dnia na dzień. Musisz wiedzieć, że takie powolne działanie jest o wiele lepsze i skuteczniejsze na dłużej niż np. natychmiastowo działający botoks. Botoks ma za zadanie czasowo sparaliżować mięśnie, których nadmiarowa ruchomość prowadzi do powstawania zmarszczek mimicznych. Długoterminowo nie jest to korzystne działanie, bo gdy mięsień nie pracuje, to zanika – podobnie otaczające go tkanki. Często stosowany botoks powoduje nadmierne ścieńczenie mięśni, co skutkuje zmniejszeniem objętości twarzy. Skóra się zapada i choć jest wolna od zmarszczek, wygląda staro. Zdecydowanie lepiej jest więc rozmasowywać przykurcze i ćwiczyć mięsnie, by zachować wygląd gęstej, sprężystej skóry.

masaż twarzy odmładzający

Masaż twarzy w domu – jak się przygotować?

Jak zrobić masaż twarzy? Przygotuj lusterko, wybrany gadżet do masażu (np. roller) oraz kosmetyki pielęgnacyjne. Jeśli będziesz się masować ręcznie, zaopatrz się w olejek do masażu twarzy, np. NIVEA Hyaluron Cellular Filler Dwufazowy eliksir w olejku lub NIVEA Q10 Power Multifunkcyjny olejek pielęgnujący. Wypróbuj także masaż na masce w płachcierolowanie skóry pokrytej odżywczą tkaninową maską zwiększy wchłanianie zawartych w niej składników. W zależności od pożądanych efektów wybierz NIVEA Q10 Plus 10-minutową maskę w płachcie (przeciwzmarszczkowa) lub np. NIVEA Urban Skin Detoks 10-minutową maskę w płachcie dla efektu detoksykacji i drenażu limfatycznego.

Masaż twarzy w domu możesz przeprowadzać zarówno przed nałożeniem kosmetyków pielęgnacyjnych (czyli po nałożeniu toniku, ale przed nałożeniem kremu), jak i po. My zdecydowanie polecamy to drugie rozwiązanie. Powodów jest kilka. Po pierwsze nie narażasz się wówczas na odparowanie wilgoci z naskórka, po drugie zyskujesz potrzebny do masażu poślizg, po trzecie możesz w ten sposób poprawić działanie wspomnianej maseczki albo serum, które stosuje się jeszcze przed kremem. Serum to o tyle problematyczny kosmetyk, że zwykle trudno ocenić, po jakim czasie od jego nałożenia można zaaplikować krem. Zamiast więc czekać i odliczać minuty, możesz wykonać masaż, który zwiększy działanie tego kosmetyku. Będziesz mieć pewność, że serum się wchłonęło! Jakie kosmetyki NIVEA do pielęgnacji twarzy polecamy w tym miejscu? Z całą pewnością Skoncentrowane perły młodości Q10 Power, ampułkę 10-dniowej kuracji przeciwzmarszczkowej Q10 Power lub 7-dniową skoncentrowaną kurację przeciwzmarszczkową Hyaluron Cellular Filler.

Automasaż twarzy to wspaniała technika liftingu i odmładzania skóry bez użycia skalpela, lasera i innych drogich oraz inwazyjnych metod. Możesz nauczyć się robić go samodzielnie i dzięki konsekwencji w działaniu nie dopuścić do powstawania wielu z oznak starzenia się skóry!