Jak nie robić makijażu - 16 najczęstszych błędów!

Jak nie robić makijażu - 16 najczęstszych błędów!

Zobacz, jak zrobić makijaż twarzy. Makijaż to nie tak łatwa sztuka, jak by się mogło wydawać! Pułapek jest wbrew pozorom sporo, a niektóre z nich dają odwrotny efekt do zamierzonego – makijaż zamiast poprawiać nasz wygląd sprawia że wyglądamy starzej lub na zmęczone. Jakie to pułapki i jak ich unikać? Odpowiadamy!

Jak zrobić makijaż bezbłędnie? Odpowiednie przygotowanie cery

Błąd nr 1, jaki można popełnić w makijażu, to niedokładne oczyszczenie skóry, czyli złe przygotowanie twarzy, zanim w ogóle zaczniemy go nakładać. Dlatego uczulamy Cię już w tym miejscu – nigdy nie rób makijażu na nieoczyszczonej twarzy!

W instrukcji makijażu krok po kroku absolutnie najbardziej podstawowym krokiem powinno być właśnie oczyszczanie – niezależnie, czy malujesz się rano, czy przed wieczornym wyjściem, na Twojej cerze zdążyła zebrać się warstewka sebum, kurzu czy innych zanieczyszczeń, które (jeśli przykryte podkładem) nie tylko będą dawały efekt nierówności na skórze, ale sprzyjają rozwojowi bakterii!

Oczyszczanie jest absolutnie konieczne – a najlepiej dwuetapowe, skupiające się na umyciu i złuszczeniu cery. Metodę i kosmetyki do oczyszczania twarzy wybierz zgodnie z własnymi preferencjami. Jeśli szukasz rekomendacji, naszym zdaniem do mycia skóry przed makijażem najlepiej sprawdzi się żel do mycia twarzy, najlepiej z drobinkami peelingującymi, które zadbają o oczyszczenie i wyrównanie cery.

Przeczytaj więcej o oczyszczaniu skóry twarzy w artykule Oczyszczanie z Mycie twarzy bez wody czy z wodą?

Jaki konkretnie żel wybrać? Nasz typ to Profesjonalny żel do mycia twarzy NIVEA MicellAIR® Skin Breathe. Preparat zawiera m.in. peelingujący kwas mlekowy. Cała formuła została stworzona z myślą o tym, by dogłębnie oczyścić skórę (także z zalegających martwych komórek naskórka), by cera przed wykonaniem makijażu była jedwabiście gładka, a makijaż równy. Wówczas makijaż trzyma się skóry o wiele lepiej i dłużej, a Ty wyglądasz naturalnie!

Więcej na temat przygotowania skóry przed wykonaniem make-upu przeczytasz w artykule Jak przygotować skórę pod makijaż? 12 zasad

Jak nie robić makijażu - 16 najczęstszych błędów!

Brak kremu-bazy pod makijaż to także częste potknięcie!

Baza pod makijaż jest dla make-upu jak fundament dla domu. Bez niej nie może być mowy o perfekcyjnym makijażu i jego harmonijnym osadzeniu się na twarzy. Nasze rozumienie bazy pod makijaż różni się jednak od tradycyjnej jej definicji.

Na hasło baza pod makijaż myślisz pewnie o bezbarwnym produkcie z kategorii kosmetyków do makijażu, który po nałożeniu na skórę wypełnia nierówności i nadaje skórze bardzo wysoki stopień gładkości. Taki produkt w przeważającej mierze opiera się na silikonach, które mają za zadanie stworzyć na powierzchni skóry nieprzepuszczalną warstwę, a tym samym nie dopuszczać do wydostawania się na powierzchnię skóry sebum. Baza silikonowa nadaje doskonałą gładkość, ale nie pozwala skórze oddychać – zapycha jej pory. Istnieją też inne bazy, np. na bazie olejów, te jednak mogą nasilać problemy cery mieszanej i tłustej.

Jak nie robić makijażu - 16 najczęstszych błędów!

Nieużywanie bazy pod makijaż to w makijażu twarzy błąd nr 2. Jednak jej nadużywanie bądź stosowanie nieodpowiedniego jej rodzaju to także błąd. Rozwiązanie? Baza w formie kremu pod makijaż! Kremy i bazy pod makijaż w jednym to produkty łączące makijażowe zalety bazy z pielęgnacyjnymi właściwościami kremu na dzień. To kosmetyk z pogranicza makijażu i pielęgnacji. Pozwala uzyskać znaczne wygładzenie, ale nie zatyka porów. Dba o właściwy poziom nawilżenia skóry, odżywia i rozświetla. W ofercie NIVEA znajdziesz Krem na dzień i bazę pod makijaż Glow Beauty Primer oraz Krem-bazę pod makijaż Professional Hydra Primer.

Błędy w makijażu – najczęściej popełniane

Przejdźmy teraz do błędów stricte makijażowych. W makijażu twarzy łatwo o wiele grzechów lżejszego i cięższego kalibru. Problemem bywa często dobór kolorów, miejsce i sposób aplikacji korektora czy podkładu, a także „stapianie się” ze sobą poszczególnych warstw kosmetyków. Prześledź z nami typowe błędy w makijażu twarzy, sprawdź, które popełniasz i naucz się je naprawiać!

Błąd nr 3. Zły kolor podkładu

Chyba najczęściej popełnianym błędem w makijażu twarzy jest stosowanie podkładu o niewłaściwie dobranym kolorze. Malujemy się nie tylko zbyt ciemnymi odcieniami, równie często sięgamy po za jasne albo te w niewłaściwej tonacji. Masz wrażenie, że podczas testowania kolejnych odcieni podkładu tej samej marki, jaśniejszy jest za jasny, a tylko o ton ciemniejszy już za ciemny? Problem może tkwić nie w nasyceniu koloru, ale właśnie w jego tonacji. Być może cała linia produktu utrzymana jest w brzoskwiniowych tonach, natomiast Twoja skóra ma lekko żółte zabarwienie? Wówczas żaden kolor z tej serii nie będzie do Ciebie pasował.
Jak dobrać kolor podkładu? Najlepiej jest zapatrzyć się w próbki i testy wykonać we własnym domu. W drogerii panuje sztuczne światło, które przekłamuje rzeczywisty wygląd barw. I co ważne - podkłady testuj na boku twarzy i w miejscu jej łączenia się szyją, nie na dłoni! Efekty oglądaj przy oknie, przed domem czy na balkonie.

Jak nie robić makijażu - 16 najczęstszych błędów!
Jak nie robić makijażu - 16 najczęstszych błędów!

Na to, jaki kolor podkładu wybrać wpływa także pora roku. Ten sam podkład będzie wyglądał inaczej zimą i latem, zwłaszcza jeśli się opalasz i Twoja skóra może być ciemniejsza lub jaśniejsza w zależności od pory roku. Dlatego możesz potrzebować dwóch różnych odcieni na różne pory roku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której nie opalasz się zbyt mocno i Twoja skóra ma mniej więcej równy koloryt przez cały rok. Wówczas latem różnice możesz zniwelować umiejętnym stosowaniem bronzera. 

Przy okazji warto wskazać na kolejny błąd w związku z wyborem koloru podkładu – malowanie się ciemnym fluidem w makijażu wieczorowym. To już błąd nr 4. Przeświadczenie, że mocny makijaż opiera się na ciemniejszych kolorach, wciąż jest obecne wśród wielu kobiet.Owszem, możesz zaopatrzyć się w kosmetyki do makijażu w ciemnych kolorach, ale niech będzie to paletka kremowych produktów do konturowania twarzy, a nie ciemny podkład nałożony równo na całą twarz.

Na pewno zainteresuje Cię także: Letni makijaż krok po kroku

Zbyt jasny korektor

Korektor pod oczami w założeniu ma za zadanie rozświetlić spojrzenie, zniwelować cienie, otworzyć oko. Wiele kobiet przy użyciu korektora popełnia błąd nr 5: używa zbyt jasnego odcienia. Rozświetlający, promienny makijaż dzienny staje się wówczas… jeszcze bardziej podkreślający cienie pod oczami. Aby ukryć zasinienie, trzeba je zamaskować odpowiednio ciemnym kolorem, za jasny korektor nie tylko nie ukryje cieni, ale wręcz sprawi, że staną się jeszcze bardziej widoczne. W prawidłowym makijażu twarzy używa się nawet lekko jaśniejszego niż karnacja korektora. Jak dobrze zrobić makijaż twarzy z użyciem korektora? Pamiętaj, by przy nakładaniu podkładu ominąć okolice oczu. Korektor powinien znaleźć się bezpośrednio na skórze, a nie na podkładzie, który w jakimś stopniu zmienia już zabarwienie skóry pod oczami. Aplikując podkład, możesz nakładać go pod oko, ale cienką warstwą. Im bliżej dolnej powieki, tym cieńsza powinna być to warstwa.

Nie nakładaj też korektora bezpośrednio na dolnej powiece – jest tak cienka, że nie znosi nadmiaru kosmetyku i może prowadzić do powstawania grudek w zagłębieniach. Najlepiej nałożyć korektor niżej i delikatnymi przyciśnięciami gąbeczki rozprowadzić cienką warstwę pod oko.

Jak nie robić makijażu - 16 najczęstszych błędów!
Jak nie robić makijażu - 16 najczęstszych błędów!

Puder utrwalający – nieumiejętne nakładanie

Puder utrwalający to bezbarwny produkt w formie prasowanej lub sypkiej, który nakłada się w celu utrwalenia makijażu – bez nadawania skórze dodatkowego koloru. Błąd, jaki możesz popełnić na tym etapie, to aplikacja pudru ruchami ścierającymi, która narusza makijaż produktami płynnymi (to już błąd nr 9). Puder należy wklepywać i to dokładnie i hojnie! Do tego celu najlepszy jest duży, puchaty pędzel bądź pędzel kabuki. Są jednak pewne obszary twarzy, do których takim pędzlem możesz nie dotrzeć. To np. obszar pod oczami. W takim razie: czym nakładać puder? Nie ograniczaj się do jednego pędzla! Pod oczami i przy skrzydełkach nosa puder najłatwiej aplikuje się małym, również puchatym pędzelkiem o języczkowym kształcie.

Jak zrobić perfekcyjny makijaż twarzy? Na pewno wystrzegając się kolejnego błędu (nr 10) przy okazji nakładania pudru. Zbyt gruba jego warstwa naturalny makijaż zamienia w makijaż- maskę. Aby puder nie wyglądał na twarzy jak mąka, na koniec twarz należy omieść puchatym pędzlem. Taki zabieg nie spowoduje już starcia podkładu, a pozwoli pozbyć się nadmiaru produktu.

Nakładanie podkładu krok po kroku – błędy i przydatne akcesoria

Istnieje wiele metod aplikacji podkładu. Nie jest tak, że jedna z nich jest lepsza od innych absolutnie u każdej z kobiet. Każda jest dobra, jeśli sprawdza się u Ciebie i jeśli nie popełniasz przy niej błędów.

Błąd nr 6 w makijażu twarzy dotyczy nakładania podkładu gąbeczką. Jeśli używasz gąbeczek, powinnaś wykonywać ruchy wklepujące. Nigdy nie wykonuj ruchów posuwistych, ściągających. Wówczas będziesz jedocześnie nakładać… i ścierać podkład ze skóry. Większość produktu znajdzie się wewnątrz gąbki zamiast na twarzy.

Przy nakładaniu podkładu pędzlem możesz popełniać kolejny błąd – na naszej liście błąd nr 7. Podkład należy aplikować wyłącznie lekko zwilżonym pędzlem, inaczej włosie wchłonie cały produkt. Ruchy powinny mieć charakter stemplujący oraz rozcierający. Używaj wyłącznie płaskiej, ściętej powierzchni pędzla! O czym jeszcze należy wspomnieć w instrukcji nakładania podkładu krok po kroku? O tym, że warto używać niewielkiej ilości kosmetyku, ale w dwóch warstwach. Bardzo ważną wskazówką jest także to, by podkład nakładać cienko także poniżej linii żuchwy i rozcierać go mocno w dół na szyję. Dzięki temu zabiegowi pomiędzy twarzą a szyją i dekoltem nie będzie widać kolorystycznej różnicy.

Jak zrobić makijaż? Nie nakładaj korektora zbyt wysoko

Wróćmy jeszcze do tematu korektora. Błąd możesz popełnić nie tylko podczas wyboru koloru, ale również podczas samej aplikacji kosmetyku. Jak zrobić makijaż z korektorem? Nie popełniaj błędu nr 8: nie nakładaj produktu bezpośrednio pod linią rzęs i nigdy w kształcie naśladującym podkówki pod oczami. Korektor należy nakładać podłużnymi liniami promieniście od wewnętrznego kącika oka i dolnej powieki. Smugi powinny lekko zachodzić na policzek i podkład. Dzięki temu podczas rozcierania produkt ładnie stopi się z podkładem, a podkówki ulegną zamaskowaniu.

Jak wykonać makijaż twarzy? Błędy w konturowaniu

Przy konturowaniu twarzy można popełnić mnóstwo błędów. Pierwszy z nich dotyczy konturowania twarzy bronzerem. Nasz błąd nr 11 to brak korygowania kształtu twarzy. Bronzer powinien się znaleźć nie tylko pod kośćmi policzkowymi, ale także po bokach czoła i na żuchwie, jeśli masz twarz kwadratową, a wzdłuż uszu w makijażu twarzy okrągłej. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że ten kosmetyk w odpowiednim miejscu czyni cuda – nie nakładajmy go dla idei, ale świadomie, wiedząc jakie cechy twarzy chcemy wyeksponować, a które ukryć. Błąd nr 12 dotyczy techniki nakładania. Należy używać pędzla o sporej średnicy (może być skośnie ścięty), a ruchy powinny być delikatne i muskające. Jeśli będziesz zbyt mocno dociskać pędzel do skóry, nabawisz się brzydkich plam!

Jak nakładać róż? Dla tego kosmetyku zarezerwowane są tylko kości policzkowe. Błąd nr 13 to ponownie zbyt mocny nacisk pędzla, a także zbyt duża ilość różu. Kosmetykiem należy muskać skórę, od środka policzka, lekko ku górze i ku zewnętrznej stronie twarzy.

Idealny makijaż krok po kroku – bez zbyt mocnego nacisku pędzli

W idealnym makijażu twarzy krok po kroku musisz pamiętać nie tylko o odpowiedniej kolejności nakładania produktów i ilości aplikowanych jednorazowo kosmetyków, ale też o nacisku włosia pędzli na skórę (o czym wspominaliśmy już w poprzednim punkcie). Jeśli będziesz mocno naciskać na skórę, uzyskasz efekt plam. Warto wspomnieć, że dotyczy to nie tylko produktów do konturowania, ale także podkładu i korektora. Na naszej liście jest to błąd nr 14.

Jak nakładać rozświetlacz? Wybór odpowiednich miejsc

Jak wykonać makijaż twarzy rozświetlaczem? Błędem (nr 15) jest nakładanie zbyt dużej ilości i w miejscach naturalnie rozświetlanych przez sebum. Jeśli aplikujesz rozświetlacz na środku czoła, czubku nosa i brodzie, Twój makijaż od samego początku będzie wyglądał na przetłuszczony.

Jak nie robić makijażu - 16 najczęstszych błędów!

Kolejną odpowiedzią na to, jak używać rozświetlacza jest „oszczędnie”! Ma on służyć jako podkreślenie najbardziej wypukłych części twarzy, a nie sprawienie, że cała nasza twarz będzie świecić. Odpowiednim miejscem do nałożenia rozświetlacza są szczyty kości policzkowych, grzbiet nosa i łuk kupidyna (obszar nad ustami). Dzięki takiej aplikacji uzyskasz efekt trójwymiarowej twarzy pełnej blasku.

Jak nakładać rozświetlacz? Jeśli masz ścięty skośnie pędzel, używaj do tego celu bocznej, krótszej jego krawędzi. Podobnie jak w przypadku bronzera i różu, aplikacja powinna odbywać się płynnymi, muskającymi ruchami. Jeśli masz potrzebę skorygowania kształtu swojej twarzy, nakładaj go w miejscach, które wymagają poszerzenia. Masz wąski nos? Muśnij nim jego boki. Przy trójkątnej twarzy warto potraktować nim także linię żuchwy, która przy tym kształcie jest naturalnie bardzo wąska.

Makijaż delikatny – nie przesadzaj z jasnymi kolorami

Obecnie bardzo modny jest tzw. makijaż glow, czyli lekki makijaż rozświetlający. Daje on efekt mokrej, połyskującej skóry. Ten delikatny makijaż wygląda dobrze tylko wtedy, gdy jest umiejętnie wykonany. Niestety, wiele kobiet ma przy nim tendencję do używania zbyt jasnych kosmetyków. To błąd nr 16. Makijaż rozświetlający zawdzięcza efekt użyciu kosmetyków z połyskującymi drobinkami, nie użyciu kosmetyków jaśniejszych, niż wymaga tego odcień cery. Podobnie dzieje się z makijażem nude. To typ bardzo naturalnego makijażu, który prawie nie rzuca się w oczy. Jeśli wykonasz go przy użyciu za jasnego podkładu i pudru, na pewno będzie się odznaczał i wyglądał nienaturalnie. Makijaż delikatny jest jasny, ale nie zbyt jasny!

Jak zrobić makijaż twarzy? Trzymaj się tych zasad

Wiesz już, jakie błędy możesz popełnić przed makijażem i w trakcie jego wykonywania. Czas na garść porad, jak zrobić makijaż twarzy, aby wyglądał po prostu dobrze.

Jak nie robić makijażu - 16 najczęstszych błędów!
  1. Idealny makijaż twarzy ukrywa wszelkie niedoskonałości. Jeśli masz widoczne zmiany trądzikowe, tuszuj je dodatkowo korektorem, tym samym, który nakładasz pod oczami.
  2. Mniej znaczy więcej. Zawsze lepiej jest dołożyć produktu, niż ścierać zbyt grubą, pochopnie nałożoną warstwę.
  3. Używaj czystych akcesoriów. Po każdym makijażu myj swoje pędzle i gąbeczki. Malowanie się brudnymi akcesoriami może zmienić efekt i powodować plamy. Przyczynia się też do powstawania wyprysków.
  4. Stosuj mgiełkę utrwalającą makijaż. Ten kosmetyk pozwoli zatrzymać makijaż na swoim miejscu na znacznie dłużej. Spray utrwalający makijaż pomaga też znosić efekt pudrowości, dzięki czemu twarz wygląda o wiele naturalniej.
  5. Nie tylko jak się malować, ale także jak usuwać makijaż – o tym również musisz wiedzieć! Nieskazitelny makijaż da się wykonać tylko na dobrze oczyszczonej skórze. Jeśli codziennie wykonujesz demakijaż pobieżnie i niedokładnie, resztki kosmetyków i zanieczyszczeń coraz bardziej kumulują się na skórze. Skóra zmienia koloryt, traci gładkość, pojawiają się zaskórniki i inne zmiany. Nawet najlepsze kosmetyki do makijażu i technika nie pozwalają wtedy uzyskać pożądanego efektu.

Demakijaż twarzy możesz wykonywać dowolnymi kosmetykami przeznaczonymi do tego celu – wybierz te, które sprawdzają się u Ciebie najlepiej. Od wyboru konkretnej formuły ważniejsze jest jej prawidłowe użycie i dokładność. Jeśli używasz płynu micelarnego do usuwania makijażu z twarzy i płynu do demakijażu oczu, zawsze dobrze nasączaj nimi płatki kosmetyczne i często wymieniaj je na nowe. Znakiem dobrego oczyszczenia jest całkowicie czysty ostatni z użytych wacików! W ekstremalnych warunkach, gdy pełny i dokładny demakijaż nie jest możliwy (np. w podróży), mimo wszystko staraj się usunąć makijaż. Wykorzystuj chusteczki do demakijażu, a po powrocie do domu wykonaj dogłębne oczyszczanie twarzy z wykorzystaniem pełnej gamy stosowanych zwykle kosmetyków oczyszczających.

Przeczytaj także: Demakijaż twarzy – jak wykonać go poprawnie?.

Czy makijaż twarzy jest trudny? Nie, jednak łatwo popaść w pułapki. Z naszym poradnikiem możesz ich uniknąć! Teraz będzie Ci o wiele łatwiej wprowadzić pozytywne zmiany i cieszyć się doskonałą cerą!

Jak nie robić makijażu - 16 najczęstszych błędów!