unikaj błędów w pielęgnacji

6 błędów w pielęgnacji twarzy, których powinnaś unikać

Chociaż każda z nas ma swoje własne przyzwyczajenia i sposoby na pielęgnację skóry twarzy, to jednak istnieją takie zachowania, które nie służą żadnej cerze. Czasem stosowanie nich wynika z niewiedzy, czasem po prosu nie są odpowiednio dobrane do typu cery, jaką mamy. Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z pielęgnacyjnych błędów!

#1 Jak NIE pielęgnować skóry twarzy – używasz źle dobranych kosmetyków

Prawidłowa pielęgnacja każdej twarzy zaczyna się przy sklepowych półkach – tych realnych bądź wirtualnych. Czasem problemy ze skórą twarzy wynikają z nieodpowiednich decyzji zakupowych. Kosmetyk źle dobrany do typu i wieku cery może nawet nasilić istniejące już problemy. Skąd biorą się te pomyłki? Często z niewiedzy – np. mając suchą skórę ciała niektórzy zakładają, że mają także suchą cerę, ale wcale nie musi tak być! Co zrobić, jeśli nie wiesz jaki typ cery masz? Możesz oczywiście udać się do dermatologa, ale są także inne sposoby. Jednym z nich jest po prostu uważna obserwacja skóry swojej twarzy i porównanie jej z cechami charakterystycznymi, które są przypisane do konkretnych rodzajów – sprawdź za pomocą naszego tekstu, jaki masz typ cery.

#2 Jak NIE pielęgnować skóry twarzy – zaczęłaś dbać o cerę dopiero, gdy pojawiły się oznaki starzenia

„Skoro wszystko jest ok, to lepiej tego nie ruszaj” – pewnie wielokrotnie spotkałaś się z mottem, że lepsze jest wrogiem dobrego. Ale pielęgnacja twarzy nie łapie się do tej kategorii. Jak dbać o twarz? Czasem lepszym pytaniem będzie „Kiedy zacząć dbać o twarz?”, a odpowiedź brzmi „Jak najwcześniej!”. Nawet, jeśli nadal cieszysz się młodzieńczym wyglądem i nie masz widocznych zmarszczek, prawidłowa pielęgnacja twarzy polega także na zapobieganiu i opóźnianiu pojawiania się widocznych oznak starzenia się skóry. Oczywiście, nie chodzi o to, by stosować krem przeciwzmarszczkowy w wieku 20 lat – raczej, aby nie zaniedbywać twarzy, myśląc, że nasze codzienne działania jej nie szkodzą! Zawsze zmywaj makijaż przed snem, stosuj kremy nawilżające, regularnie złuszczaj martwy naskórek przy pomocy peelingów i odczytuj sygnały, które daje ci skóra – to, jak reaguje na kosmetyki i czego potrzebuje w danym momencie. Może się zdarzyć, że potrzeby Twojej skóry są inne latem i zimą.

błędy w pielęgnacji twarzy
pielęgnacja twarzy

#3 Jak NIE pielęgnować skóry twarzy – nie stosujesz kremów do twarzy z filtrem

Kolejnym błędem i przykładem tego, jak NIE powinno się dbać o cerę, jest nieużywanie kremów z filtrem do twarzy. Szkodliwe promieniowanie UVA/UVB dociera do skóry twarzy nieustannie, nawet w pochmurny dzień – nie tylko podczas letniego wypoczynku na plaży. Dlatego należy chronić cerę, stosując produkty z odpowiednio wysokim filtrem. Promienie słoneczne powodują tak zwane fotostarzenie się skóry, którego wynikiem jest pogłębienie się zmarszczek, nie wspominając o przyspieszeniu wysuszania się skóry. Jeśli do tej pory tego nie robiłaś i nie wiesz, jak pielęgnować twarz za pomocą kremu z filtrem, to polecamy nasz wpis o tym, jak działa krem z filtrem. W naszej ofercie znajdziesz kilka kremów z naprawdę wysokim filtrem, jak NIVEA Sun Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy SPF 50 lub NIVEA SUN UV FACE Nawilżający krem do twarzy BB z bardzo wysoką ochroną SPF 50+.

 

 #4 Jak NIE pielęgnować skóry twarzy – nie oczyszczasz ceryPrawidłowe i dokładne oczyszczenie twarzy to absolutny klucz do zdrowej cery. Nawet jeśli jest późno a Ty jesteś zmęczona i jedyne o czym marzysz, to pójście spać, koniecznie zmyj makijaż. Inaczej może czekać Cię niemiła niespodzianka w postaci wyprysków i zaskórników. Po całym dniu noszenia makijażu na powierzchni twarzy pojawiają się bakterie i zanieczyszczenia, które, jeśli nie zmyte, wnikną w nocy w głąb skóry. Jak dbać o higienę skóry? Stosować najlepiej kilkuetapowe oczyszczenie cery. Jeśli jednak nie jesteś w stanie zawsze stosować się to takich zasad, pamiętaj, aby w pogotowiu zawsze mieć opakowanie chusteczek do demakijażu. Sprawdź także, jakich błędów w oczyszczaniu twarzy nie popełniać.

#5 Jak NIE pielęgnować skóry twarzy – stosujesz zbyt agresywny demakijaż okolic oczu

Chwila, przed chwilą pisząc o tym, jak dbać o skórę twarzy, wskazywaliśmy na absolutną konieczność oczyszczania cery. Jak więc demakijaż może być problemem? Nie chodzi oczywiście o samo oczyszczanie, ale o nieodpowiedni sposób, zwłaszcza w przypadku okolic oczu. Kiedy makijaż nie chce schodzić, czy zdarza Ci się mocno trzeć skórę wokół oczu? Niestety, takim zachowaniem możesz pogorszyć jej wygląd! Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i o wiele cieńsza od skóry reszty twarzy, dlatego należy oczyszczać ją tak, aby nie naciągać i trzeć jej zbyt mocno. A dlaczego właściwie dochodzi do takich sytuacji? Powodem jest wybór nieodpowiedniego kosmetyku do demakijażu oczu, który nie czyści wystarczająco skutecznie. Rozwiązaniem może być sięgnięcie po płyn na bazie olejku, jak Pielęgnujący Dwufazowy Płyn do demakijażu oczu NIVEA, który z jednej strony nie pozostawi na Twoich oczach resztek makijażu, ale z drugiej nie podrażni skóry. Poradzi sobie z wodoodpornym makijażem i nie pozostawi na skórze tłustej warstwy.

demakijaż
pielęgnacja twarzy

#6 Jak NIE pielęgnować skóry twarzy – wyciskasz pryszcze i zaskórniki

Odkrywasz je rankiem i psują Ci humor na cały dzień. Nieestetycznie wyglądają, czasem bolą. Postanawiasz szybko ich się pozbyć i zaczynasz wyciskać. Ale ta metoda radzenia sobie z pryszczami czy zaskórnikami może przynieść więcej złego niż dobrego. Wyciskanie wiąże się ze sporym naciskiem na skórę, rozciąganiem i tarciem jej, co dla skóry jest nie lada wyzwaniem. Podczas wyciskania możesz doprowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii na inne obszary twarzy, która dodatkowo po takim zabiegu jest podrażniona i zaczerwieniona. Jak zadbać o twarz z niedoskonałościami? Najlepiej postawić na regularne złuszczanie naskórka i dogłębne oczyszczanie cery. Choć powody występowania pryszczy są różne, to czysta skóra jest pierwszym krokiem w walce z tego typu zmianami.

 

Teraz już wiesz, jakich błędów nie popełniać! Pamiętaj, żeby nie wpaść w pułapki wymienione wyżej, a Twoja cera z pewnością Ci się odwdzięczy pięknym i zdrowym wyglądem.