Ampułki do twarzy – co to takiego i kiedy warto po nie sięgać?

Ampułki do twarzy – co to takiego i kiedy warto po nie sięgać?

Ampułka do twarzy kojarzy się z laboratoryjną precyzją działania i zaawansowaną formułą. Czym tak naprawdę są ampułki do twarzy? Czy bliżej im do pielęgnującego kremu, czy mają raczej charakter serum do twarzy? Zobacz, dlaczego warto poznać bliżej ten kosmetyk i co może on Ci dać!

Dobre serum do twarzy – w formie ampułki

Ampułki są jak dobre serum do twarzy. Najczęściej jest to kosmetyk do czasowego stosowania, w formie swego rodzaju kuracji. Serum podzielone jest na tyle ampułek, ile dni powinna trwać kuracja. Są to zwykle szklane ampułki. Dlaczego właśnie taka forma opakowania produktu? Chodzi o to, by składniki były jak najlepiej chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Szkło jest neutralne, tzn. w żaden sposób nie reaguje ze składnikami serum, natomiast podzielenie kosmetyku na porcje pozwala zachować jego absolutną czystość. Codziennie nakładasz na twarz świeżo otwartą ampułkę i zużywasz na raz całą porcję. Kiedy używasz natomiast kosmetyku w większym opakowaniu, to przez codzienne otwieranie słoiczka i zanurzanie w nim palców, zanieczyszczasz kosmetyk bakteriami oraz osłabiasz działanie zawartych w nim substancji aktywnych. W przypadku kremów do twarzy nie ma to aż tak dużego znaczenia, bo ich formuły są uzupełnione o konserwanty, które chronią całość przed wpływem zanieczyszczeń z zewnątrz. Sera odznaczają się jednak nieco innym składem. Często znajdują się w nich bardzo niestabilne składniki aktywne, które z łatwością reagują na działanie czynników zewnętrznych. To dlatego najlepiej jest je zaaplikować na skórę zaraz po otwarciu opakowania i nie przechowywać z dostępem do powietrza przez dłuższy czas.

Nie wszystkie ampułki są jednak podzielone na porcje. Niektóre kosmetyki zamknięte są w jednej zbiorczej buteleczce z pipetką i wystarczy dozować je zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, np. jedna bądź dwie krople na jeden raz. Taka forma również zabezpiecza kosmetyk przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, bo krople serum można aplikować na palec bez konieczności dotykania pipety i całego kosmetyku wewnątrz buteleczki.


Ampułki do twarzy – co to takiego i kiedy warto po nie sięgać?

W porządku, ale tak właściwie – co to jest serum do twarzy? Serum to silnie skoncentrowany kosmetyk wspomagający kosmetyki stosowane na co dzień. Działa uzupełniająco wobec kremów na dzień i na noc i może opierać się na tych samych bądź innych niż kremy składnikach. Serum ma za zdanie wesprzeć zwalczanie konkretnych problemów z cerą w momencie zwiększonego zapotrzebowania na dane składniki pielęgnacyjne bądź pogorszenia się stanu cery pod danym kątem. Kuracje z wykorzystaniem serum warto też powtarzać co jakiś czas w celu podtrzymania osiągniętych efektów i zapobiegania nawrotowi problemów.


Jakie serum do twarzy? Rodzaje ampułek

Ampułki do twarzy – co to takiego i kiedy warto po nie sięgać?

Jakie serum do twarzy masz do wyboru? Paleta możliwości jest bardzo szeroka. Na rynku istnieją sera o różnej konsystencji, od olejku, przez żel, po emulsję, przy czym zawartość ampułek z reguły przyjmuje zupełnie płynną konsystencję. Taki kosmetyk można po prostu z łatwością wydobyć ze szklanej ampułki bądź nabrać pipetką z buteleczki. Jakie działanie zapewnia najlepsze serum do twarzy?

Ampułki nawilżające do twarzy

Bardzo popularne są ampułki nawilżające do twarzy. Nigdy nie jest za wiele nawilżenia w naszej skórze, dlatego zawsze warto włączyć do swojej pielęgnacji taki nawilżający kosmetyk. Zwłaszcza, że często o tym elemencie pielęgnacji zapominamy bądź nie przykładamy do niego wystarczająco dużej wagi. Nawilżające serum do twarzy może stać się uzupełnieniem zarówno dla kremów na noc, jak i na dzień – wszystko zależy od formuły serum (jeśli ma lekką, dobrze wchłaniającą się konsystencję, to może być z powodzeniem stosowane przed nałożeniem kremu na dzień i makijażu). Serum nawilżające do twarzy sprawdza się także w takich momentach w ciągu roku, gdy skora ulega większemu przesuszeniu. Kurację z ampułkami nawilżającymi warto przeprowadzić np. po powrocie z wakacji oraz zimą, na Twoją cerę negatywy wpływ ma suche od ogrzewania powietrze.

Ampułki z kwasem hialuronowym

Swego rodzaju serum nawilżającym są też ampułki z kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy to znana substancja nawilżająca, jedna jej cząsteczka ma zdolność wiązania nawet 200 cząsteczek wody! Kiedy więc znajdzie się w skórze, przyciąga do siebie wodę i nie pozwala jej odparować. Kwas hialuronowy na twarz stosuje się także w charakterze wypełniacza zmarszczek. Naturalnie występuje on w przestrzeniach międzykomórkowych i odpowiada za gęstość oraz jędrność skóry.

Na kosmetycznym rynku standardem jest już krem z kwasem hialuronowym – zawierają go i nawilżające kremy do twarzy, i kremy przeciwzmarszczkowe. Nic zatem dziwnego, że wykorzystuje się go także w serach i ampułkach. Aby serum z kwasem hialuronowym działało nawilżająco, wykorzystany kwas powinien mieć postać nieusieciowioną, natomiast do modelowania twarzy i wypełniania zmarszczek najlepiej nadaje się usieciowiony kwas.

Ampułki do twarzy – co to takiego i kiedy warto po nie sięgać?
Ampułki do twarzy – co to takiego i kiedy warto po nie sięgać?

Kwas hialuronowy jest bardzo bezpieczną i dobrze tolerowaną substancją w kosmetykach. Na tyle dobrze, że wykorzystuje się go nawet w kosmetykach na okolicę oczu. Kwas hialuronowy pod oczy nakłada się w obu głównych celach – zarówno w celu nawilżenia skóry, jak i wygładzenia siateczki zmarszczek w tej okolicy. Kwas hialuronowy jest też łatwo dostępny w czystej postaci i nadaje się do wykorzystania właśnie w takiej postaci. Kwas hialuronowy na twarz w domu? W porządku, pamiętaj jednak, że po zastosowaniu należy zabezpieczyć go warstwą ochronną (np. kremem o emolientowym charakterze), inaczej wkrótce nawilżenie odparuje ze skóry. Zdecydowanie skuteczniejsze będzie więc używanie gotowego serum lub ampułki z kwasem hialuronowym. Taki produkt zawiera odpowiednio dobraną kompozycję dodatkowych składników, które ułatwiają przenikanie cząsteczek kwasu w głąb skóry i zamykają je szczelnie w środku.

Przykładem ampułek do twarzy z kwasem hialuronowym są ampułki z serii Hyaluron Cellular Filler NIVEA. Znajdują się w niej Skoncentrowana kuracja 14-dniowa oraz 7-dniowa skoncentrowana kuracja przeciwzmarszczkowa. Od czasu do czasu warto uzupełnić o jedną z nich swoją zwykłą pielęgnację, także z wykorzystaniem kremów przeciwzmarszczkowych z tej samej linii. Kuracje zwierają najwyższe stężenie kwasu hialuronowego spośród wszystkich produktów z serii Hyaluron Cellular Filler. Ampułki działają nie tylko nawilżająco, ale też przeciwzmarszczkowo, bo zawierają także aktywujący komórki skóry booster kolagenu.

Serum do twarzy z witaminą C

Ampułki nierzadko skrywają w swym wnętrzu także serum do twarzy z witaminą C. Forma ampułki ma tu szczególne uzasadnienie, bo witamina C jest wysoce podatna na utlenianie i czas pomiędzy otwarciem opakowania a nałożeniem na skórę powinien być jak najkrótszy. Serum do twarzy z wit. C zapewnia rozświetlenie twarzy, jest w stanie zniwelować nierówności w kolorycie cery. Poza tym witamina C to znany antyoksydant, więc wspiera skórę w walce z procesami starzenia. Serum do twarzy z twarzy z witaminą C zwalcza wolne rodniki, dobrze sprawdza się u kobiet, które żyją w zanieczyszczonym środowisku lub palących papierosy. Zawarta w nim witamina C pomaga w detoksykacji skóry. Ampułki z tą witaminą warto włączyć do pielęgnacji twarzy zwłaszcza zimą, gdy poziom zanieczyszczeń w powietrzu gwałtownie rośnie, a także na początku wiosny, gdy cera potrzebuje ożywienia i przywrócenia blasku.

Być może zainteresuje Cię również: Przebarwienia skóry – jak ich uniknąć i z nimi walczyć?.

Ampułki do twarzy – co to takiego i kiedy warto po nie sięgać?
Ampułki do twarzy – co to takiego i kiedy warto po nie sięgać?

Serum do twarzy na zmarszczki

Dobra kuracja przeciwzmarszczkowa nie może obyć się bez ampułek. Przydają się one szczególnie wtedy, gdy skóra przyzwyczai się do określonego rodzaju pielęgnacji i przestanie reagować na nią pozytywnymi zmianami. Kuracja ampułkami jest wtedy jak silny bodziec motywujący skórę do bardziej wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Spośród marek serum/boosterów do twarzy na szczególną uwagę zasługuje NIVEA Q10 Power. W serii tej znajdziesz 10-dniową kurację przeciwzmarszczkową w ampułce, której głównym składnikiem jest koenzym Q10. Koenzym Q10 na twarz to jedna z bardziej znanych i skutecznych substancji zwalczających zmarszczki. Za jego pomocą można spłycać nie tylko zmarszczki mimiczne, ale też głębsze zmiany, takie jak lwia bruzda u nasady nosa. W ampułce NIVEA koenzym został połączony ze wzmacniającą kreatyną, która zapewnia skórze ujędrnienie. Jest tu jej aż 5 razy więcej niż w kremie na dzień NIVEA Q10 Power. Założone efekty można zaobserwować już po 10 dniach stosowania!

Odżywcze serum do twarzy

W różnych porach roku i życiowych sytuacjach warto wspierać skórę odżywczym serum do twarzy. W zależności od konkretnej formuły, takie serum może zawierać zróżnicowany zestaw składników. Wśród odżywczych, energetyzujących substancji wymienić można żeń-szeń i inne ekstrakty roślinne bogate w antyoksydanty (np. z jagód goji, ginko biloba, zielonej herbaty). Przeciwutleniająco, a przy tym antystarzeniowo, podziała też serum witaminowe do twarzy. Jeśli Twoja skóra tego wymaga, w ampułkach odżywczych szukaj także składników wzmacniających naczynia krwionośne. Odżywczych ampułek do twarzy używaj zawsze wtedy, gdy Twoja twarz narażona jest na działanie szkodliwych czynników, w tym na promieniowanie słoneczne, klimatyzowane czy zanieczyszczone powietrze. 


Najlepsze serum do twarzy – dobierz do wieku

Ampułki to kosmetyk, który przydaje się na różnych etapach życia. Choć może kojarzyć z pielęgnacją cery dojrzałej, to w zależności od zawartych w nich składników może posłużyć kobietom z różnymi potrzebami.

Serum do twarzy 30+ powinno przede wszystkim nawilżać. Dobre serum do twarzy dla 30-latki może zawierać też koktajl witaminowy, który pomoże zwalczać wolne rodniki powstające na skutek działania czynników środowiskowych oraz… wymagającego trybu życia (w tym wieku zarwane noce na rzecz pracy czy opieki nad dzieckiem zdarzają się jeszcze całkiem często).

Jakie serum do twarzy po 40. urodzinach? Teraz przychodzi czas na boostery kolagenu i elastyny oraz wypełnianie kwasem hialuronowym. Serum do twarzy 40+ powinno zawierać kreatynę oraz substancje ujędrniające: ekstrakt drożdży czy kawior. Jeśli chodzi zaś o ampułki dla cery dojrzałej, np. serum do twarzy 60+ powinno zawierać fitohormony i wzmacniające naskórek proteiny oraz lipidy. 

Ampułki warto dobierać nie tylko do wieku, ale również do indywidualnych potrzeb cery. Co w sytuacji, gdy masz skórę wrażliwą? Wówczas warto, by Twój skoncentrowany kosmetyk uzupełniający zawierał substancje łagodzące zaczerwienienia i podrażnienia. Taką rolę spełnią kwasy omega 3-6-9, aloes czy retinol. Serum z retinolem będzie też dobrym uzupełnieniem dla kremu do cery suchej lub kosmetyków zwalczających niedoskonałości cery.


Jak stosować serum do twarzy w ampułkach?

Odpowiedź na pytanie, jak stosować serum w ampułkach, jest bardzo ważna. Intuicyjne ich zastosowanie nie zawsze jest bowiem prawidłowe. Najłatwiejsze w obsłudze jest serum podzielone na tyle ampułek, ile dni powinna trwać kuracja. Przy stosowaniu jednej zbiorczej ampułki należy trzymać się zaleceń producenta, czyli aplikować każdego dnia dokładnie taką liczbę kropli, jaką podano w sposobie użycia. Opakowanie zawiera zwykle wystarczającą ilość kosmetyku, nawet jeśli w trakcie kuracji uronisz kroplę czy dwie. 

Jak stosować serum do twarzy: rano czy wieczorem? Przed kremem czy po nim? Pora dnia zależy od kosmetyku i celu, w jakim go stosujesz. Twój krem na noc ma działanie regeneracyjne, ale zbyt słabo nawilża w ciągu nocy? Wesprzyj się zatem wieczorną kuracją ampułkami nawilżającymi. Używasz ampułek w celu rozświetlenia skóry? Wówczas najlepiej będzie nakładać je o poranku. Bardziej uniwersalna zasada rządzi na szczęście kolejnością nakładania kosmetyków. Serum aplikuje się na oczyszczoną skórę, jeszcze przed właściwym kremem. W takiej kolejności serum w ampułce ma szansę zadziałać z pełnią potencjału. Krem należy zastosować po całkowitym wchłonięciu serum i jest on tu absolutnie niezbędny. Serum musi być bowiem zabezpieczone dodatkową warstwą, inaczej kluczowe składniki mogą zbyt szybko odparować ze skóry. Istnieją także ampułki, których zawartość dodaje się do porcji zwykle stosowanego kremu i aplikuje łącznie z nim. Bez względu na to, jaką ampułkę wybierzesz, pamiętaj, by nakładać ją nie tylko na twarz, ale też na szyję i dekolt. Najłatwiej jest nałożyć kosmetyk na palce i go w nich rozetrzeć, a następne delikatnie wymasować nim twarz, z pominięciem okolicy oczu i ust. Gdy serum już się lekko wchłonie, opukaj twarz i dekolt opuszkami palców. Nie spiesz się z aplikacją, a skóra Ci podziękuje. To jeden z lepszych momentów na wykonanie odmładzającego masażu twarzy, zwłaszcza, jeśli serum w ampułce ma olejkową konsystencję.

Ten mały kosmetyk, wyglądający niczym wyjęty z laboratorium opracowującego zaawansowane technologie, może całkowicie odmienić Twoją codzienną pielęgnację twarzy. Zwłaszcza, że nie zawsze jest to tak drogi produkt, jak sugerowałaby jego powierzchowność. Czy masz już swoje doświadczenia z ampułkami? Czy po lekturze artykułu chętniej sięgniesz po kolejne ich rodzaje? Mając w pamięci wszystkie te korzyści, jakie dają ampułki, nie może być inaczej!

 
Ampułki do twarzy – co to takiego i kiedy warto po nie sięgać?