kobieta zmniejszająca rozmiar porów

Jak zmniejszyć rozszerzone pory

Wszystko, co musisz wiedzieć o rozszerzonych porach na twarzy i które produkty NIVEA mogą pomóc

JAK ZMNIEJSZYĆ PORY NA TWARZY

Pory. Wszyscy je mamy, w różnych kształtach i rozmiarach i można rzec, że są całkowicie naturalnym zjawiskiem. Osoby z większymi porami mogą się zastanawiać, jak je zmiejszyć i czy istnieją produkty, które mogą jakoś w tym pomóc.

Rozszerzone pory na twarzy mogą zwiększać prawdopodobieństwo powstawania zaskórników, a makijaż może wnikać w skórę głębiej niż w przypadku mniejszych porów.

Co na rozszerzone pory na twarzy można poradzić? Jest na to kilka sposobów. Czytaj dalej i odkryj wskazówki i triki NIVEA, jak zaspokoić potrzeby skóry na co dzień.
kobieta trzymająca paczkę chusteczek do twarzy Nivea
dziewczyna z kręconymi włosami

JAK ZMNIEJSZYĆ PORY NA TWARZY: CO JE POWODUJE?

ROZSZERZONE PORY NA TWARZY: RÓŻNE KSZTAŁTY I ROZMIARY

Rozmiar porów zależy od ilości sebum wytwarzanego przez ciało i może się znacznie różnić w zależności od osoby. Sebum to inaczej łój skórny wytwarzany przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze, a jego rolą jest natłuszczenie skóry i włosów na naszym ciele. Niektórzy z nas produkują więcej sebum niż inni, a wielkość porów musi być dostosowana do ilości, jaką produkujemy. Dlatego im więcej wytworzysz sebum, tym większe będą Twoje pory.

WIELKOŚĆ PORÓW ZMIENIA SIĘ Z WIEKIEM

Uszkodzenia słoneczne i inne czynniki środowiskowe mogą powodować powiększanie się porów wraz z wiekiem, ponieważ skóra staje się mniej elastyczna i sprężysta. Pory stają się przez to mniej zdolne do utrzymywania swojego kształtu i łatwiej będą się powiększać czy rozszerzać.

Dlatego tak ważne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej na całym ciele w miesiącach wiosennych i letnich oraz przez cały rok z filtrem SPF na twarzy. Pomaga to nie tylko zachować zdrową skórę, ale także zmniejszyć liczbę powiększających się z czasem porów.

uśmiechnięta kobieta

UŻYWAJ TONIKU

Stosowanie toniku przed nałożeniem kremu nawilżającego skutecznie oczyszcza i zamyka pory na twarzy przed nałożeniem na skórę „cięższych" kosmetyków. Tonik jednocześnie zapewnia skórze niezbędny zastrzyk nawilżenia i nadaje jej zdrowy wygląd. Przeczytaj nasz przewodnik i odkryj wszystkie zalety stosowania toniku na co dzień.

LEKKIE KREMY NAWILŻAJĄCE

Lekki krem nawilżający zapewni Twojej skórze potrzebne nawilżenie bez obciążania jej tłustymi składnikami, które mogą zatykać pory na twarzy i powodować ich rozszerzenie. To szczególnie istotne dla osób z tłustą skórą, więc jeśli czujesz, że do nich należysz, wypróbuj lekki 24-godzinny matujący krem na dzień NIVEA do skóry mieszanej i tłustej.

blonde woman smiling

STOSUJ ZABIEGI PAROWE NA TWARZ

Zabieg parowy otwiera pory i pozwala je dogłębnie oczyścić z zalegających w nich zanieczyszczeń. Taki zabieg parowy łatwo wykonasz w domu. Nalej do miski wrzącą wodę i umieść miskę na płaskiej powierzchni przed sobą. Nachyl się nad miską zakrywając głowę ręcznikiem (tak, aby powstał „namiot parowy”) i trzymaj twarz nad parującą wodą przez 5 minut. Po oczyszczeniu możesz nałożyć na twarz zimny kompres zamykający pory, co pozwoli zapobiec ponownemu utknięciu w nich zanieczyszczeń.

Upewnij się, że temperatura pary jest odpowiednia. Bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury mogą być szkodliwe dla niektórych rodzajów skóry.

SKORZYSTAJ Z USŁUG PROFESJONALISTY

Nadmiar sebum na skórze ma wiele przyczyn. Może być spowodowany czynnikami takimi jak niedostateczne lub nadmierne nawodnienie, predyspozycje genetyczne lub zależeć od diety. Kosmetyki skutecznie oczyszczające skórę nie zawsze gwarantują zmniejszenie porów, ale ich odpowiedni dobór jest bardzo ważny. Unikaj wysuszających formuł, ponieważ mogą one prowadzić do jeszcze większego nadmiaru sebum. Zamiast tego wypróbuj NIVEA MicellAIR Water Sensitive Skin, który szybko wchłania się w skórę.

USUWAJ MAKIJAŻ PRZED SNEM

Wskazówka dotycząca makijażu: usuń makijaż, delikatnie oczyszczając twarz przed snem, aby zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń. Szczególną uwagę poświęć najbardziej problematycznym obszarom – nosowi i brodzie, gdzie pory zatykają się najczęściej. Pomoże to skutecznie zmniejszyć ich rozmiar.

MASECZKI Z GLINKI

Stosowanie maseczki z glinki sprawia, że nadmiar sebum ze skóry jest przez nią wchłaniany, a maseczka jednocześnie usuwa zanieczyszczenia z dużych, zatkanych porów. Idealnie do tego nadaje się oczyszczająca maska peelingująca NIVEA Pore Purifying Wash Scrub Mask.

dziewczyna w glinianej masce

UNIKAJ PRODUKTÓW, KTÓRE POBUDZAJĄ TWOJĄ SKÓRĘ DO PRODUKCJI SEBUM

Produkty mające na celu wysuszenie skóry tylko zwiększą ilość wytwarzanego przez nią łoju – w ten sposób skóra automatycznie broni się przed wysuszeniem. Należy więc raczej unikać kosmetyków, które pobudzają skórę do wytwarzania sebum. Im więcej sebum wyprodukuje skóra, tym większe będą pory na twarzy.

ALOES

Aloe vera, czyli aloes zwyczajny, posiada naturalne właściwości zwężające pory i nie zawiera żadnych ostrych chemikaliów, które mogłyby podrażniać skórę. Ma również doskonałe właściwości łagodzące, które sprawiają, że Twoja skóra czuje się odmłodzona. Kosmetyki z aloesem są idealne dla osób, które mają skórę wrażliwą ze skłonnością do podrażnień.