Złuszczanie naskórka – jak robić to dobrze?

Złuszczanie naskórka – jak robić to dobrze?

Masz poszarzałą cerę? Depilacja nie przynosi idealnej gładkości, a balsam brązujący nie daje równego kolorytu skóry? Prawdopodobnie w codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała pomijasz etap złuszczania naskórka! Zobacz, dlaczego i jak należy stosować złuszczające peelingi, by pobudzić swoją skórę do życia!

Złuszczanie skóry – czemu służy?

Ludzka skóra to dynamiczna struktura. Najbardziej wewnętrzna jej warstwa nieustannie wywarza nowe komórki, które wypychają starsze komórki ku zewnątrz. Komórki ulegają keratynizacji w warstwach naskórka, obumierają i gromadzą się na powierzchni skóry, tworząc warstwę rogową – silną i nieprzepuszczalną dla wody warstwę chroniącą skórę (a tym samym cały organizm) przed czynnikami zewnętrznymi. Skoro więc martwy naskórek pełni tak ważną, ochronną funkcję, dlaczego każe się nam go złuszczać? Czy naturalne procesy jego złuszczania nie wystarczą?

Owszem, warstwa rogowa naskórka ulega złuszczaniu i jest w miarę na bieżąco usuwana z powierzchni skóry. Zwróć jednak uwagę na określenie „w miarę”. Są takie miejsca na naszym ciele, na których złuszczanie skóry jest utrudnione. Są też takie, na których tworzenie się zrogowaciałego naskórka postępuje o wiele szybciej i naturalne złuszczanie przestaje wystarczać. Organizm nie jest w stanie na bieżąco usuwać całego zbędnego naskórka. Te miejsca to np. kolana, łokcie i pięty.

Nagromadzony martwy naskórek jest suchy, twardy i szorstki. Nadaje skórze niezdrowy, szary kolor, a w miejscach takich jak kolana i łokcie może nawet wyglądać jak „skóra słonia” (pomarszczony, pokryty siateczką bruzd naskórek). Zrogowaciała skóra nie wpływa bezpośrednio negatywnie na zdrowie, jednak wygląda bardzo nieestetycznie i utrudnia zachowanie młodości skóry i wchłanianie się substancji odżywczych.

Dlaczego tak się dzieje? Gruba warstwa zrogowaciałych komórek jest barierą dla żywych komórek skóry, blokuje składniki aktywne kremów i innych kosmetyków, które nakładasz na skórę. Martwy naskórek w nadmiarze znacznie obniża skuteczność kosmetyków. Jeśli więc chcesz, żeby balsam ujędrniający faktycznie ujędrniał skórę na Twoich udach, a krem przeciwzmarszczkowy rzeczywiście zwalczał zmarszczki, musisz regularnie złuszczać naskórek. To jednak nie wszystko. Złuszczanie działa także pobudzająco na skórę. Wzmaga procesy naprawcze, dzięki czemu skóra efektywniej produkuje substancje niezbędne do swojego wzrostu. Dzięki złuszczaniu sprawniej zachodzą procesy oddychania komórkowego, a dotleniona skóra lepiej utrzymuje nawilżenie i łatwiej pozbywa się toksyn. Same korzyści!

Złuszczanie naskórka – jak robić to dobrze?


Złuszczanie naskórka na ciele

Złuszczanie naskórka – jak robić to dobrze?

Jeśli chodzi o resztę ciała – które partie ciała należy poddawać peelingowi? Najlepiej, jeśli raz w tygodniu po wieczornym prysznicu wykonasz peeling całego ciała. Wmasuj kosmetyk w mokrą skórę, zaczynając od stóp, kończąc zaś na szyi i karku. W przypadku peelingu do ciała możesz śmiało sięgać po gruboziarnisty, silnie ścierający kosmetyk. Możesz też używać żelu z peelingującym kryształkami, a bardziej skoncentrowany peeling jedynie na łokcie, kolana czy stopy. Czy musisz zaopatrywać się w dwa różne kosmetyki? Niekoniecznie. Do złuszczania naskórka na stopach możesz przygotować porcję własnego peelingu. Do tego celu nadają się dowolne żele pod prysznic i sól kuchenna. Do złuszczania naskórka na dłoniach polecamy mieszankę kremu do rąk z brązowym cukrem. Najlepsze będą tłuste kremy do rąk, które nie wchłaniają się zbyt szybko. Dzięki temu zabieg będzie mógł trwać dłużej!

Na co zwrócić uwagę podczas złuszczania naskórka? Uważaj na gruboziarnisty, silnie ścierający peeling do ciała, jeśli masz tendencję do pękania naczynek, zwłaszcza na nogach. Uważaj także, by nie rozprowadzać peelingu do nóg na suchej bądź niewystarczająco zwilżonej skórze. Tarcie będzie wówczas o wiele silniejsze, co wcale nie przełoży się na większą skuteczność peelingu, a jedynie na silniejsze pocieranie i rozciąganie skóry, które naruszy kruchą siateczkę naczynek widoczną pod skórą. Jeśli Twój peeling ma gęstą konsystencję, możesz go najpierw rozrobić delikatnie z wodą w zagłębieniu dłoni. Zupełnie tak, jak postępujesz (albo powinnaś postępować) z szamponem przed nałożeniem na włosy!

Zdrowa, gładka, promienna, dogłębnie oczyszczona i pobudzona do życia. Taka jest skóra po zastosowaniu peelingu. Czy zebrane tu argumenty przekonały Cię co do konieczności złuszczania naskórka twarzy i ciała? Spróbuj i poczuj różnicę!

Być może zainteresuje Cię także: Dewy skin – co to znaczy i jak osiągnąć ten efekt?.


Peeling – co to za kosmetyk?

W porządku, tylko jak przyspieszyć złuszczanie naskórka? Służy do tego peeling. Co to takiego? Peeling to kosmetyk zdolny do złuszczania naskórka w sposób mechaniczny lub chemiczny. Peeling mechaniczny to żel bądź gęsty krem z dodatkiem drobnych kryształków ścierających. Są to np. kryształki korundu, diamentu bądź granulki mikrokrystalicznej celulozy. Peelingi wykorzystują także złuszczające właściwości substancji znajdujących się wokół nas: cukru, ryżu oraz różnego rodzaju soli. Jeśli chodzi o peelingi chemiczne, te do domowego użytku określamy mianem peelingów enzymatycznych. Jak sama nazwa wskazuje, ich działanie zapewniają enzymy, głównie roślinne papaina i bromelaina pozyskiwane z owoców.
Złuszczanie naskórka – jak robić to dobrze?

Co to jest peeling z pielęgnacyjnego punktu widzenia? Peeling jest jednym z pierwszych elementów w rytuale pielęgnacyjnym twarzy i ciała. Należy do części oczyszczającej, wykonuje się go po wcześniejszym umyciu miejsc, które mają być poddane zabiegowi.

Warto dodać, że peeling można rozumieć także szerzej – jako zabieg. Do złuszczania naskórka można bowiem stosować nie tylko ogólnodostępne peelingi kosmetyczne, ale też zaawansowane preparaty stosowane w gabinetach kosmetycznych (kwasy owocowe, kwas glikolowy, mlekowy itp.), a także urządzenia wykorzystujące zjawisko kawitacji (tzw. peeling kawitacyjny). Tego rodzaju profesjonalne zabiegi polecane są jednak osobom o ponadprzeciętnych potrzebach, np. zmagającym się z bliznami po trądziku albo bardzo widocznymi oznakami starzenia.

Peelingi możemy też podzielić ze względu na głębokość działania. Peeling głęboki (powyżej 0,6 mm w głąb skóry) wykonuje się wyłącznie jako zabieg medycyny estetycznej, służy do usuwania trwałych zmian na twarzy. Peeling średni dociera do górnej warstwy skóry właściwej, a więc oddziałuje na wszystkie warstwy naskórka, nie tylko na martwe komórki. Najbardziej podstawowym rodzajem peelingu jest natomiast peeling powierzchowny. To właśnie ten rodzaj peelingu wykonujesz za pomocą preparatów dostępnych w drogeriach. Może on dotyczyć zarówno skóry twarzy, jak i reszty ciała. Z punktu widzenia codziennej pielęgnacji peeling powierzchowny jest dla Twojej skóry najbardziej pożądanym rodzajem peelingu. Regularne jego stosowanie znosi potrzebę wykonywania innych, głębszych peelingów.Złuszczanie naskórka domowymi sposobami – peeling

Peeling – rodzaje

Jak już wiesz, złuszczanie naskórka domowymi sposobami sprowadza się do powierzchownie działających peelingów, za pomocą mechanicznego ścierania lub rozpuszczania martwych komórek naskórka roślinnymi enzymami. Która metoda jest lepsza? Z całą pewnością możemy powiedzieć, że popularniejsze jest mechaniczne złuszczanie naskórka. Mechaniczny peeling złuszczający daje natychmiastowe, bardzo wyraźnie wyczuwalne rezultaty. Peeling enzymatyczny jest dużo delikatniejszy w działaniu. Jego zdolność do rozpuszczania i usuwania komórek naskórka zależy od stężenia zawartych w nim enzymów oraz indywidualnej podatności naskórka na takie złuszczanie. Przyjęło się, że peelingi enzymatyczne to najlepsze rozwiązanie dla osób ze skórą naczynkową oraz trądzikową. Takie osoby nie mogą sobie pozwolić na silne pocieranie skóry. Drobinki peelingu mogłyby podrażnić naskórek, rozdrapać zmiany trądzikowe i przyczynić się do pękania naczynek. W wymienionych przypadkach rzeczywiście lepiej jest zrezygnować z peelingów mechanicznych.

A co, jeśli podrażnienia na Twojej twarzy nie są znaczne i występują tylko od czasu do czasu, a Ty chciałabyś korzystać z dobrodziejstwa, jakie daje peeling mechaniczny? Na rynku znajdziesz różne rodzaje peelingów, kosmetyki o różnym stopniu złuszczania, także delikatne, z bardzo małymi drobinkami. Posiadaczki nieproblematycznych cer mogą ich używać nawet codziennie, Ty natomiast dostosuj częstotliwość stosowania do własnych możliwości (np. raz na 1-2 tygodnie).

Więcej na temat cery trądzikowej przeczytasz w artykule Cera trądzikowa – jak o nią dbać?.

Złuszczanie naskórka – jak robić to dobrze?

Peeling twarzy a peeling ciała. Czym się różni?

Peeling (określany niekiedy także jako piling i scurb) może mieć różne stopnie złuszczania, a zatem działać z większą bądź mniejszą intensywnością. Drobno-, średnio- i gruboziarniste preparaty to zarówno peelingi złuszczające do twarzy, jak i peelingi do ciała. Niemniej kosmetyki do twarzy zawsze są delikatniejsze niż te do innych partii ciała. Oznacza to, że gruboziarnisty peeling do twarzy i tak nie będzie tak intensywnie złuszczający, jak scrub do ciała. Peeling twarzy i ciała można wykonywać z taką samą częstotliwością. Optymalnie jest to robić 1-2 razy w tygodniu.


Złuszczanie naskórka twarzy

Złuszczanie naskórka – jak robić to dobrze?

Jeśli stawiasz na domowe sposoby złuszczania naskórka twarzy, to potrzebujesz także dobrej instrukcji przeprowadzania zabiegu. Scruby do twarzy w Twojej pielęgnacyjnej rutynie to nie pierwszyzna? Sprawdź zatem, czy dotąd aby na pewno prawidłowo ich używałaś!

 1. Pierwszy krok to oczyszczenie skóry twarzy zwykle stosowanym przez Ciebie preparatem myjącym. Nie myśl, że skoro wykonujesz peeling, to „załatwi” on oba zadania – oczyszczanie i złuszczanie jednocześnie. Peelingując nieumytą twarz, rozprowadzasz do niej zanieczyszczenia i bakterie, a także wtłaczasz je w głąb skóry! Jedyny wyjątek to ten, gdy używasz żelu myjącego z peelingującymi drobinkami. Nie jest to peeling w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale znacznie delikatniej działający żel peelingujący. Ma on najczęściej właściwości antybakteryjne, więc myje i złuszcza jednocześnie.
 2. Skóra oczyszczona, co dalej? Jeśli zdążyłaś już oczyścić twarz, zwilż ją ponownie. Peeling na twarz należy bowiem nakładać na lekko mokrą skórę.
 3. Czas na właściwe złuszczanie naskórka twarzy. Nałóż porcję kosmetyku na czoło, każdy policzek i brodę. Rozmasuj peeling okrężnymi ruchami, najlepiej obiema dłońmi jednocześnie. Zwróć uwagę na zakamarki wokół nosa oraz brwi. Omijaj okolice oczu.
 4. Postępuj tak, jak zaleca producent konkretnego produktu. Zmyj preparat za pomocą letniej wody bądź pozostaw go na kilka minut, jeśli scrub ma charakter maseczki. W przypadku peelingu gommage pozostaw go do wyschnięcia, a następnie usuń z twarzy palcami na sucho (tak, jak byś gumkowała ołówek z kartki papieru).
 5. Jeśli masz czas, możesz teraz nałożyć maseczkę.
 6. Jeśli do zmycia scrubu użyłaś wody, po osuszeniu skóry powinnaś przetrzeć ją tonikiem. W ten sposób przywrócisz jej fizjologiczne pH.
 7. Na koniec posmaruj twarz właściwym do pory dnia kremem.


Peeling do twarzy – na jakie problemy stosować?

Peeling do twarzy powinnaś stosować nawet wtedy, gdy Twoja skóra jest okazem zdrowia i nie sprawia większych problemów. Jest to potrzebne ze względów, o których pisaliśmy na początku (promienniejszy wygląd twarzy, lepsze wykorzystanie składników z kosmetyków pielęgnacyjnych, lepsze dotlenienie i regeneracja skóry). Poza tym domowy peeling pomoże Ci pozbyć się problemów takich, jak:

 • Łuszczenie skóry na twarzy. Sucha skóra na nosie, policzkach czy czole często wynika z prostego faktu, że cerę trzeba wspomóc złuszczaniem z zewnątrz!
 • Spierzchnięte usta. Samo smarowanie ust balsamem nie wystarczy, gdy wargi pokrywa spierzchnięty naskórek. Możesz uwzględniać usta podczas nakładania peelingu na całą twarz, albo stosować osobny peeling do ust.
 • Przebarwienia. Peeling pomoże usuwać drobne plamy pigmentacyjne i płytkie ślady po wypryskach. Regularnie stosowany peeling na przebarwienia działa rozjaśniająco, wyrównując koloryt twarzy.

Z tego dobroczynnego działania peelingów w równym stopniu powinny korzystać nie tylko kobiety, ale też mężczyźni. Peeling do twarzy dla mężczyzn pomaga tym panom, którzy noszą zarost, dokładniej oczyszczać skórę w miejscach porastanych przez brodę.

Złuszczanie naskórka – jak robić to dobrze?


Najlepszy peeling do twarzy – jak go dobrać?

Złuszczanie naskórka – jak robić to dobrze?

Peeling gruboziarnisty do twarzy czy raczej delikatny żel peelingujący? Przegląd najlepszych peelingów do twarzy zacznijmy od linii scrubów o zróżnicowanym stopniu złuszczania – NIVEA Rice Scrub. Oto one, w kolejności od najłagodniejszego, do najintensywniejszego:

Dzięki niskiej intensywności można go stosować nawet codziennie.

 • NIVEA Smooth Rice Scrub – peeling ryżowy z bio borówkami. Ma średnią siłę złuszczania, więc poleca się do stosowania do 4 razy w tygodniu.
 • NIVEA Purify Rice Scrub – peeling ryżowy z bio aloesem. Wysoce intensywny, do użytku 1-2 razy w tygodniu. Jako że aloes znany jest ze swych właściwości nawilżających, NIVEA Purify Rice Scrub można też stosować jako domowy peeling do twarzy suchej.

Jaki peeling do twarzy polecamy cerom ze skłonnością do wyprysków? Zdecydowanie NIVEA Urban Skin Detox Claywash 3w1 żel-peeling-maskę. Jak możesz się domyślać, nie jest to zwykły peeling. To wielofunkcyjny kosmetyk do zadań specjalnych i przykład żelu myjącego oraz peelingu w jednym (to właśnie o tego typu kosmetykach mówiliśmy w pierwszym punkcie instrukcji wykonywania peelingu). Dzięki zawartości czarnego ryżu, ekstraktu z zielonej herbaty i glinki kaolin, preparat ten można traktować jako peeling do twarzy trądzikowej.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o peelingu do ust. To prawdziwie innowacyjny kosmetyk! Ma formę balsamu do ust w sztyfcie i nie wymaga zmywania! Możesz wiec używać go zawsze i wszędzie. Oto dostępne warianty:

Przeczytaj również: Co na spierzchnięte usta?


Głębokie złuszczanie naskórka – czy jest Ci potrzebne?

Gdy Twoja cera ma się wyjątkowo kiepsko, np. po zimie, albo gdy po ostatnim ataku trądziku pozostały Ci na skórze szpecące ślady, zwykły peeling wydaje się niewystarczający. W poszukiwaniu jednocześnie silnych i natychmiastowych efektów może kusić Cię głębokie złuszczanie naskórka.

Co to jest głębokie złuszczanie naskórka i czy faktycznie jest lepsze niż powtarzanie zwykłego peelingu o kilka dni? Tak właściwie to w ogóle nie powinniśmy porównywać tych zabiegów. Peeling powierzchowny ma charakter prostego zabiegu pielęgnacyjnego, natomiast peeling głęboki jest nierzadko zabiegiem leczniczym. Nie wykonasz głębokiego złuszczania naskórka w domu – może się tego podjąć tylko kosmetolog lub nawet lekarz. Z racji tego, że peeling głęboki dociera do środkowej części warstwy siateczkowej skóry właściwej, jest to wysoce inwazyjny zabieg. Nie każdy może się mu poddać, ale i nie każdy powinien. Gojenie się skóry po peelingu głębokim trwa aż 2 tygodnie. Pamiętaj, że w standardowej, domowej pielęgnacji twarzy podstawą jest dobry peeling do twarzy z drogeryjnej półki i konsekwencja w jego stosowaniu!

Złuszczanie naskórka – jak robić to dobrze?