Potocznie liszajami na twarzy nazywa się rozmaite zmiany w postaci grudek czy czerwonej wysypki. Jednak tak naprawdę pod tę nazwą kryją się aż trzy ściśle określone jednostki chorobowe. Mowa tu liszaju płaskim, twardzinowym oraz rumieniowatym. Omówmy je.
● Co to jest liszaj płaski? To przewlekła choroba skóry oraz błon śluzowych. Zmiany powstają w wyniku przerwania błony podstawnej oraz uszkodzenia komórek podstawnych nabłonka oraz naskórka. Bardzo często wykwity układają się w jednej linii. To choroba, z którą zmagają się głównie kobiety w przedziale wiekowym od 30 do 60 lat.
● Znacznie poważniejsze schorzenie to liszaj rumieniowaty na twarzy. Zwany jest on toczniem rumieniowatym układowym. Ma on dwie postaci, a mianowicie skórną i narządową. Oznacza to, że wykwity charakterystyczne dla choroby pojawiają się nie tylko na skórze, ale i na narządach wewnętrznych oraz stawach. To odmiana, która może dawać pierwsze objawy w postaci silnego bólu stawów. Charakterystyczne zmiany pojawiają się później. Czasami poprzedzają je owrzodzenia w jamie ustnej.
● Liszaj twardzinowy ma charakter przewlekłego zapalenia skóry. Często występuje na twarzy i dłoniach.
W każdym z opisanych przypadków liszaj to schorzenie skóry o przewlekłym charakterze i nie do końca jasnych przyczynach. Występuje on wskutek reakcji immunologicznej organizmu. Oznacza to, że organizm w przebiegu choroby atakuje własne tkanki. Mówiąc o tym, co to jest liszaj na twarzy, musimy też wspomnieć, u kogo pojawia się najczęściej. Otóż obserwuje się tę chorobę u 1% populacji. Może wystąpić u każdej z płci, lecz częściej zmagają się z nim kobiety.
Udostępnij
Korzystając z tej funkcji, zgadzasz się na to, że dane te mogą być również przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych. Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość. Więcej informacji: Polityka Prywatności.