Gruczoły łojowe 1

Gruczoły łojowe – jak działają i dlaczego potrafią sprawiać problemy?

Gruczoły łojowe to integralny element skóry. Nie da się zaprzeczyć, że pełnią bardzo ważne funkcje. Jednak w niektórych przypadkach ich działanie zostaje zaburzone. Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii!

Gruczoły łojowe – co to jest?

Gruczoły łojowe i potowe są wytworami, a właściwie częścią skóry. Zlokalizowane są w okolicy włosa, a dokładnie mieszka włosowego. Wraz z nim tworzą jednostkę włosowo-łojową. Jak sama nazwa wskazuje, gruczoły łojowe produkują łój rozprowadzany poprzez mieszki włosowe na skórze i włosach. Najwięcej gruczołów znajduje się na twarzy (zwłaszcza w strefie T, czyli na nosie, czole i brodzie), a także na głowie, klatce piersiowej oraz w okolicach intymnych. Z kolei na dłoniach i stopach nie ma ich w ogóle.

Gruczoły łojowe 2

Gruczoły łojowe na twarzy – funkcje

Podstawowe zadanie, które spełniają gruczoły łojowe na twarzy to produkcja łoju, czyli sebum. To substancja, która chroni skórę przed urazami, czynnikami zewnętrznymi (choćby w postaci warunków atmosferycznych) i bakteriami. Sebum zapobiega ucieczce wody ze skóry, nie dopuszczając do jej wysuszenia. Poza tym sprawia, że skóra jest przyjemnie miękka. Zdarza się jednak, że gruczoły łojowe nie działają prawidłowo, sprawiając przy tym niemałe problemy.

Jakie problemy sprawiają gruczoły łojowe?

Do najczęstszych problemów związanych z gruczołami łojowymi niewątpliwie zalicza się ich zbyt intensywną pracę. Skutkuje to rozwojem trądziku, łojotoku skóry twarzy, kaszakami, prosakami, a czasami nawet nowotworami gruczołów łojowych. Z kolei zatkane gruczoły łojowe na twarzy prowadzą m.in. do powstania zaskórników. Zupełnie przeciwny problem dotyczy zaś gruczołów łojowych pod oczami, gdzie jest ich bardzo mało. Wiąże się to ze słabszym nawilżeniem skóry i szybszym powstawaniem zmarszczek. Z tego względu tak ważne są kremy przeciwzmarszczkowe pod oczy. Niewiele gruczołów ma też skóra na ustach. Bardzo suche bywają też stopy i dłonie, na których w ogóle nie ma gruczołów łojowych.

Powiększone gruczoły łojowe a leczenie

Inny problem to przerośnięte gruczoły łojowe. Zazwyczaj wyglądają jak żółte grudki o średnicy około 3 mm. Nie bolą, ale prezentują się niezbyt estetycznie. Zwykle pojawiają się na czole i policzkach. Jak wygląda leczenie powiększonych gruczołów łojowych? Najchętniej stosowana, najskuteczniejsza metoda leczenia to zdecydowanie laseroterapia. To szybki, ale co najważniejsze, bezpieczny sposób. Inna polecana opcja to fototerapia. Czasami stosuje się hormonalne leki na przerośnięte gruczoły łojowe.

Jak odblokować gruczoły łojowe?

W poważnych przypadkach odblokowanie gruczołów łojowych powinien wykonać specjalista. A jak odblokować gruczoły łojowe za pomocą kosmetyków we własnej łazience? Postaw na słynny retinol. Kurację z jego użyciem przeprowadź jesienią i wczesną wiosną lub postaw na łagodne produkty zawierające jego pochodne, jak choćby kosmetyki do oczyszczania twarzy. W ofercie NIVEA znajdziesz Oczyszczający żel do mycia twarzy NIVEA z palmitynianem retinylu. Dobre efekty daje także regularne stosowanie kosmetyków z kwasem migdałowym, azeloglicyną, kwasem szkimowym oraz salicylowym. Ponadto możesz udać się do kosmetologa, aby wykonać profesjonalny peeling chemiczny z ich wykorzystaniem.

Gruczoły łojowe 3

Gruczoły łojowe – jak się pozbyć zanieczyszczeń?

Dla utrzymania skóry w dobrej kondycji kluczowe znaczenie ma codzienna pielęgnacja twarzy. Zawsze dbaj o dokładne usuwanie makijażu. Pomogą Ci w tym odpowiednie kosmetyki do demakijażu. My polecamy Płyn micelarny NIVEA Urban Skin Detox do cery tłustej. Wolisz żel do mycia twarzy? Dobry wybór to peelingujący Profesjonalny żel do mycia twarzy z kwasem mlekowym, który delikatnie oczyszcza, usuwa sebum oraz wszelkie zanieczyszczenia z twarzy.

Kolejny skuteczny sposób na to, jak pozbyć się zanieczyszczeń z gruczołów łojowych to peeling do twarzy. Produkt o wysokiej intensywności to Oczyszczający peeling Purify Rice Scrub, który możesz stosować dwa razy w tygodniu. Koniecznie wybierz również Krem nawilżający do cery tłustej, jak np. Matujący krem na dzień 24H Nawilżenia. Nawet przetłuszczająca się skóra potrzebuje nawilżenia. Jego brak prowadzi do jeszcze intensywniejszego wytwarzania sebum! Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Krem niekomedogenny – jaki do cery tłustej?

Prawidłowa praca gruczołów łojowych ma ogromne znaczenie dla wyglądu oraz zdrowia Twojej skóry. Dlatego jeśli zauważysz zmiany w ich dotychczasowym funkcjonowaniu, reaguj. I dbaj o właściwą pielęgnację dopasowaną do potrzeb skóry.

Gruczoły łojowe  4

Porady dla Ciebie