Cechą charakterystyczną przetłuszczającej się skóry twarzy jest nadmierne wydzielanie sebum, które związane jest ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych. Skóra tłusta najczęściej kojarzy się z nastoletnimi latami, kiedy to dodatkowo może współistnieć z trądzikiem młodzieńczym, jednak tak naprawę nie tylko nastolatki mogą mieć tłustą skórę!
Tłusta cera to typ skóry – jeden, który mamy na całe życie, a przynajmniej dopóki proces starzenia nie zacznie jej stopniowo wysuszać. Dlatego bardzo często ze skórą tłustą do czynienia mają także osoby dorosłe – czasami w towarzystwie trądziku lub niedoskonałości, innym razem bez zmian trądzikowych, ale z utrzymanym wysokim poziomem wydzielania sebum.
Tego typu skóra w największym stopniu przetłuszcza się w miejscach, w których nagromadzone są gruczoły łojowe. Zalicza się do nich tak zwaną strefę T, czyli czoło, nos oraz brodę. Na skutek nadmiaru łoju, przetłuszczająca się cera staje się zgrubiała i zaczyna się łuszczyć. Do czynienia mamy tam również z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych, które przybierają ziemiste, szaro-żółte zabarwienie.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć na temat skóry tłustej? Jedną z pozytywnych stron tego typu skóry jest fakt, że starzeje się ona znacznie wolniej niż chociażby cera sucha! Nie mamy tu do czynienia z płytkimi, mimicznymi zmarszczkami. Zamiast tego, w dojrzałym wieku na powierzchni tego typu skóry zaczynają pojawiać się głębokie bruzdy. Przetłuszczająca się cera jest w mniejszym stopniu podatna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak chociażby wiatr czy mróz.
Pamiętaj - tłusta cera nie musi być utrapieniem. Nie myśl o tym typie skóry jako „złym” – tak samo jak inne (skóra sucha, mieszana), ma swoje plusy i minusy, a także wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie kremy do cery mieszanej i tłustej i kosmetyki do pielęgnacji cery tłustej są Ci potrzebne latem, jak również przez cały rok!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji tłustej cery, przeczytaj także nasz artykuł Cera tłusta – jak dbać o skórę łojotokową?