Kosmetyki do pielęgnacji twarzy – ilu potrzebujesz?
Demakijaż, oczyszczanie, nawilżanie, regeneracja… Zabiegów i efektów, których potrzebuje skóra, wydaje się mnóstwo. Czy w związku z tym potrzebujesz dużej liczby kosmetyków? Sprawdziliśmy to dla Ciebie. Zobacz, ilu tak naprawdę kosmetyków potrzebujesz i od czego zależy ta liczba!
Pielęgnacja twarzy – aktualne trendy
Minimalizm i kompleksowość ścierają się niemal we wszystkich dziedzinach życia. Najłatwiej zaobserwować je w modzie i dietach. Przemysł modowy przekonuje nas, że potrzebujemy dziesiątek nowych sukienek i swetrów na każdy sezon, z boku natomiast w siłę rośnie przekonanie, że wartościową garderobę buduje się na kilkunastu ponadczasowych rzeczach, które można łączyć ze sobą na dziesiątki możliwości, odmieniając wizerunek kilkoma dodatkami. Jeśli chodzi zaś o model odżywiania, specjaliści zachęcają nas do jak najbardziej różnorodnej, bogatej diety, podczas gdy zatroskani o środowisko aktywiści przekonują, że najlepszym wyborem jest dieta zero waste. Taki konflikt „mini” i „maksi” nie omija również kosmetycznego świata. Które z tych podejść jest dzisiaj modniejsze?
Jeśliby spojrzeć na trendy w pielęgnacji twarzy, to króluje raczej maksymalizm. Wszystko przez to, że wciąż bardzo na czasie jest azjatycka pielęgnacja, a bardziej szczegółowo – pielęgnacja w stylu Koreanek. Podstawy koreańskiej pielęgnacji zasadzają się na wieloetapowości. Wedle tej metody, pielęgnacja jest jak rytuał, powinna być rozbudowana i niespieszna. W dzisiejszych zabieganych czasach takie podejście wydaje się kompletnym szaleństwem, a jednak wiele kobiet stara się zwolnić, przynajmniej jeśli chodzi o dbanie o skórę. Wielość etapów wiąże się z wielości stosowanych kosmetyków. Takie podejście ma gwarantować najlepsze efekty, twarz gładką i młodo wyglądającą jak u większości Koreanek.
Dlaczego koreańska pielęgnacja ma uzasadnienie? Według jej miłośniczek tylko z takim podejściem można odpowiedzieć naprawdę na wszystkie potrzeby skóry. Poszczególne kosmetyki w azjatyckim rytuale są dobierane bardzo uważnie, to znaczy, że nie ma tu miejsca na dublowanie działania – każdy z etapów działa na pozostałe uzupełniająco. Poza tym uważność podczas pielęgnacji twarzy to najlepsze, co możemy dać skórze. Tylko w takich warunkach jesteśmy w stanie wykonywać poszczególne zabiegi dokładnie i wystarczająco delikatnie.
Kosmetyki do twarzy – mniej znaczy więcej?
Jak dbać o twarz? To zależy od typu cery!
Kto w takim razie ma rację? Kogo posłuchać i jak dbać o twarz: według planu maksimum czy minimum? Prawda jak zwykle leży gdzieś po środku. Zebrane wyżej argumenty, zarówno jednej, jak i drugiej strony, są nieco przerysowane – prezentują się tak przede wszystkim dlatego, że są zebrane w jednym miejscu, a to potęguje efekt „jedynej słusznej racji”. W rzeczywistości nigdy nie jest tak, że dobry jest wyłącznie minimalizm albo tylko maksymalizm. Na to, ilu faktycznie kosmetyków powinnaś używać, wpływa bardzo dużo zmiennych.
Zależy to np. od etapu pielęgnacji. Nie musisz na przykład używać wielu kosmetyków do demakijażu. Dużo ważniejsza jest tu dokładność i jakość stosowanego płynu do demakijażu oczu albo mleczka. Na demakijaż można jednak spojrzeć także z drugiej strony – nie powinnaś oszczędzać, jeśli chodzi o ilość kosmetyku użytą do wykonania całego demakijażu. Jeśli będziesz w tym zakresie zbyt oszczędna, może skończyć się mocnym pocieraniem skóry, podrażnieniami i nie do końca usuniętymi resztkami makijażu.
3 kosmetyki dla minimalistki
5-8 kosmetyków dla cery z typowymi problemami
Pod hasłem „z problemami” kryje się w naszym rozumieniu każdy typ cery, który sprawia typowe kłopoty pielęgnacyjne i w związku z tym ich potrzeb nie da się zaspokoić pielęgnacją z zaledwie trzema kosmetykami. To np. pielęgnacja cery mieszanej, ze skłonnością do niedoskonałości, cery suchej czy wrażliwej. W tej kategorii nie sposób już określić jednej, stałej liczby kosmetyków, bo każdy typ cery odznacza się innymi potrzebami. Ogólna lista może wyglądać np. tak:
6+ kosmetyków dla najbardziej wymagającej cery
Ten schemat dotyczy najtrudniejszych w pielęgnacji typów cery. „Cera problematyczna” to w tym rozumieniu cera z silnym trądzikiem, cera bardzo wrażliwa czy cera dojrzała. Cera, której problemy sytuują się na pograniczu problemów dermatologicznych i kosmetycznych. Np. cera nie tylko nadwrażliwa, ale wręcz skłonna do atopii czy cera trądzikowa, u której nawet nieduże odstępstwo od ściśle określnego schematu pielęgnacyjnego powoduje zaostrzenie objawów. To także cera bez tego typu problemów, za to cechująca się czymś innym – dojrzałością, a ta rządzi się swoimi prawami. Ilu zatem kosmetyków potrzebujesz, gdy masz szczególnie wymagającą cerę?
Krem do twarzy, a może serum? Bez czego nie możesz się obyć?
Liczba kosmetyków a pora roku i zmieniające się potrzeby skóry
Jak dobrać kosmetyki do twarzy?
Wśród wszystkich tych analiz i zasad możesz poczuć się teraz nieco zagubiona… Jak dobrać kosmetyki do twarzy, by było ich w sam raz? By nie wydawać na nie majątku, nie zajmować nimi całej łazienki, a przy tym by mieć pewność, że Twoje wybory zaspokajają wszystkie potrzeby cery? Odnajdź siebie w jednej z trzech zaproponowanych przez nas grup i dokonaj pogłębionej analizy listy proponowanych dla tej grupy kosmetyków. Czy plan minimum dla demakijażu będzie dla Ciebie wystarczający? Czy używanie płynu micelarnego jest dla Ciebie komfortowe, czy może masz skłonność do wyprysków i w związku z tym dopiero do umyciu twarzy wodą czujesz się najbardziej świeżo? W zależności od tego, jakiej odpowiedzi udzielisz, będziesz potrzebować albo jednego, albo nawet trzech różnych kosmetyków. Podobne rozważ kolejne podpunkty (czy peeling mechaniczny daje korzyści Twojej cerze, czy musisz używać toniku, czy kremy radzą sobie ze wszystkimi pielęgnacyjnymi zadaniami). Bez względu na wyniki obliczeń, powinno wystarczyć Ci tylko kilka kosmetyków do codziennego użytku, ewentualnie uzupełnianych o kilka dodatkowych co kilka dni. Najlepsze kosmetyki do twarzy to te idealnie dobrane do Ciebie!