krem na zimę

Krem na mróz i nie tylko - 7 polecanych kremów na zimę

Zimą szczególnie powinno się zadbać o cerę, gdyż panujące wówczas niskie temperatury w połączeniu z chłodnym wiatrem i promieniowaniem UV sprawiają, że skóra ma tendencję do nadmiernego przesuszania się i podrażnień. Z pomocą przychodzą kremy do twarzy na zimę - jak wybrać z nich ten idealny?

Krem do twarzy na zimę — dlaczego warto go mieć?

Dlaczego tak ważne jest stosowanie kremu na zimę do twarzy? Wynika to z faktu, iż panujące wówczas niskie temperatury powodują, że nasza skóra produkuje mniej łoju, a co za tym idzie — jest w znacznie mniejszym stopniu chroniona przed szkodliwym działaniem niskich temperatur i czynników zewnętrznych, takich jak wiatr i mróz. Nie służy jej wówczas obecność suchego powietrza panującego w pomieszczeniach, bo przyczynia się ono do nadmiernej utraty wody. Na skutek nieustannego wahania temperatur, z jakim do czynienia mamy w sezonie zimowym, naczynka krwionośne naprzemiennie kurczą się (po wyjściu na zewnątrz) i rozkurczają (po wejściu do ogrzewanego wnętrza). Konsekwencją tego może być ich pękanie i powstawanie pajączków. Zimą w niekorzystny sposób na skórę oddziałuje również promieniowanie UVA oraz UVB – pierwsze z nich aktywne jest przez cały rok, także w pochmurne dni. Głęboko wnika ono w warstwy naskórka, przyczyniając się do zniszczeń w jego strukturze. Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest natomiast za rumień i poparzenia.

Krem ochronny i jego składniki

Jakie kremy na zimę sprawdzą się najlepiej? Kosmetyki tego typu muszą chronić naszą skórę zarówno przed mrozem, jak i wiatrem oraz promieniowaniem słonecznym. W składzie kremu do twarzy na zimę powinna znajdować się witamina E, a także witamina A, które skutecznie odżywią i zregenerują przesuszoną skórę. Nie mniej cenna jest witamina C, która wzmacnia rozszerzone naczynia krwionośne.

Warto, aby krem na zimę do twarzy bogaty był również w masło shea lub masło kakaowe. Bardzo dobrze natłuszczają i chronią one skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Wybierając najlepszy krem ochronny, szczególną uwagę zwróć na to, czy w jego składzie znajduje się alantoina oraz pantenol. Składniki te odpowiadają za łagodzenie podrażnień, na przykład tych wywołanych mrozem oraz wiatrem. 

Dobry krem na zimę musi także zawierać filtry przeciwsłoneczne, które ochronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Krem z filtrem na co dzień powinien zawierać olej arganowy ze słodkich migdałów czy pestek malin. Mają one właściwości odżywcze i zabezpieczają przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Następne cenne składniki kremu na zimę do twarzy to gliceryna oraz kwas hialuronowy, które intensywnie nawilżają skórę, chroniąc przed odwodnieniem.

krem na zimę

Krem na mróz — przy jakich temperaturach stosować?

Kiedy sięgnąć po tego typu kosmetyk? Na pewno warto zacząć stosować go wraz z nadejściem pierwszych mroźnych dni. Krem na mróz najlepiej nakładać na około 15 minut przed planowanym wyjściem — zdąży się on wówczas w całości wchłonąć. Co ważne, jeśli stosujesz cięższy krem zimowy, kiedy wychodzisz na zewnątrz, po powrocie zmyj jego resztki ze skóry (do tego celu wykorzystać możesz na przykład mleczko do demakijażu), a następnie zaaplikuj na skórę ulubiony produkt nawilżający.

Rodzaje kremów do stosowania zimą

krem na zimę do twarzy

Kremy na zimę bez wody

Na sklepowych półkach spotkać możesz się z różnego rodzaju kremami na zimę. Który z nich wybrać? Do wyboru masz między innymi krem na zimę bez wody. Co to za kosmetyk? W jego składzie bardzo często znaleźć można masło shea czy różnego rodzaju oleje roślinne, na przykład z pestek winogron czy słodkich migdałów. Taki krem niezwykle skutecznie natłuszcza i odżywia skórę, gwarantując jej należytą ochronę przed ujemnymi temperaturami i chłodnym wiatrem. Jego konsystencja jest gęsta oraz tłusta, a co za tym idzie — najlepiej stosować go w niewielkich ilościach. Jest to najbardziej polecany krem zimowy na dni, w które temperatura spada poniżej zera. Dlaczego?

Czy krem bez wody na zimę jest konieczny?

Nie jest tak, że woda w kremie do twarzy zamarza na mrozie, przez co naskórek ulega uszkodzeniu. Przecież skóra sama w sobie też zawiera wodę! Chodzi tu bardziej o proporcje. Krem ochronny na zimę musi mieć przewagę substancji tłuszczowych, ponieważ tylko tak może stworzyć na twarzy nieprzepuszczalną powłokę. Jeśli miałby w sobie przewagę wody, wzmagałby jedynie odparowywanie wody zawartej w naskórku pod wpływem zimnego powietrza.

W mroźne dni najlepiej sprawdzają się kremy półtłuste na zimę oraz tłuste kremy do twarzy na zimę. Cechą charakterystyczną takich kosmetyków jest to, że nie wchłaniają się one całkowicie, a zamiast tego tworzą na powierzchni skóry ochronny filtr zabezpieczający ją przed mrozem i chłodnym wiatrem.

Krem nawilżający na zimę

W chłodne miesiące roku sięgnąć możesz po krem nawilżający na zimę. Taki kosmetyk skutecznie ochroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, zatrzymując wilgoć w naskórku, wzmacniając płaszcz hydrolipidowy i dostarczając skórze niezbędnych witamin i substancji czynnych. Typowo nawilżający krem lepiej jest stosować przy temperaturach powyżej zera, a takie w dzisiejszym klimacie zdarzają się zimą bardzo często.

Zimowy krem z filtrem na co dzień

Niezbędnikiem w zimowej kosmetyczce jest krem na zimę z filtrem. Dlaczego jego stosowanie jest tak ważne? Wynika to z tego, że promieniowanie UV przyczynia się do procesu starzenia się skóry, uszkadzając włókna kolagenowe odpowiadające za napięcie, jędrność oraz elastyczność. Krem zimowy zawierać powinien minimum SPF 20. W taki kosmetyk zaopatrzyć powinnaś się w szczególności wówczas, jeżeli planujesz zimowy urlop w górach. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że śnieg oraz lód odbijają aż 80% promieniowana słonecznego, zwiększając 2-krotnie ilość padających na skórę promieni UV. Idealny krem ochronny na zimę bogaty powinien być w naturalne oleje roślinne, masło karite, wosk pszczeli, aminokwasy oraz kwas hialuronowy.

Co, jeżeli chodzi o krem z filtrem pod makijaż? Idealny kosmetyk tego typu to taki, który nie będzie zbyt tłusty, a zamiast tego będzie się szybko wchłaniał, pozostawiając lekki film.

Czy naprawdę krem z filtrem na zimę jest nam potrzebny?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: „Czy krem zimowy naprawdę musi zawierać filtr?” Odpowiedź brzmi: Tak. Krem z filtrem na zimę to konieczność! Nieważne, gdzie jesteś: promienie UVA i UVB są wszędzie. Na dodatek zimą Twoja skóra nie jest przyzwyczajona do dużej ilości promieni UV i wytwarza mniej melaniny. Jeżeli posiadasz delikatną i wrażliwą cerę lub chcesz uniknąć przedwczesnego starzenia skóry, zastosuj krem na zimę z filtrem 50.

Krem na zimę do cery naczynkowej

Zima to ciężki okres dla posiadaczek cery naczynkowej. Tego typu skóra jest sucha, cienka, a co więcej — źle reaguje na mróz, wiatr oraz wahania temperatur, z jakimi mamy do czynienia w najchłodniejszych miesiącach roku. Naczynia włosowate są wówczas zmuszone do nieustannego kurczenia się i rozszerzania, co finalnie prowadzić może do powstania widocznych pajączków. Cerze naczynkowej nie służą również gorące, pikantne potrawy, po które chętnie sięgamy zimą. Jaki krem na zimę do cery naczynkowej sprawdzi się najlepiej? Idealny to taki, który będzie jednocześnie chronił przed mrozem, wiatrem i promieniami UV oraz wzmacniał naczynka, zabezpieczał przed ich pękaniem i redukował podrażnienia. Wybierając krem do cery naczynkowej na zimę, szczególną uwagę zwrócić należy na to, by w jego składzie znajdowały się między innymi hesperydyna oraz diosmina, które znane są ze swoich właściwości uszczelniających naczynia. Dodatkowo, krem na zimę do cery naczynkowej bogaty powinien być w łagodzącą lanolinę oraz alantoinę.

Jak jeszcze zadbać o tego typu skórę w sezonie zimowym? Aby uniknąć szoku termicznego po powrocie do domu, zadbać powinnaś o to, by temperatura w pomieszczeniach nie przekraczała 21 stopni. Dodatkowo, zrezygnować musisz z gorących kąpieli, mycia twarzy w gorącej wodzie oraz wizyt w saunie. Każda posiadaczka cery naczynkowej zimą zadbać powinna również o stosowną dietę bogatą w substancje odżywcze wspomagające regenerację skóry. Warto, by znalazły się w niej produkty zawierające duże ilości witamin B3, C oraz K, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, hamując ich nadmierne rozszerzanie się. Zaliczamy do nich między innymi owoce cytrusowe, dziką różę, czarną porzeczkę, brokuły oraz szpinak.

dobry krem na zimę

Krem zimowy – cera mieszana

Po czym poznać, czy masz cerę mieszaną? Jest ona połączeniem cery tłustej oraz suchej – znaczy to, że w strefie T obejmującej czoło, nos oraz brodę ma skłonność do nadmiernego przetłuszczania się i błyszczenia, podczas gdy policzki są raczej suche, matowe i mają skłonność do podrażnień. Skóra w tej części twarzy bardzo często jest zaczerwieniona oraz przesuszona. Co więcej, szybko traci swoją elastyczność oraz jędrność. Pielęgnacja cery mieszanej bywa nieco problematyczna. Nie ma tutaj jednej uniwersalnej recepty na to, jak należy o nią dbać. Jeżeli ma ona tendencję do nadmiernego przesuszania się, tego typu cerę pielęgnować powinno się tak, jak suchą. Gdy natomiast ulega przetłuszczaniu się, stosować należy kosmetyki dedykowane cerze tłustej. W sytuacji, gdy do czynienia mamy z wyraźnymi dysproporcjami pomiędzy strefą T, a pozostałą częścią twarzy, taka skóra wymagać będzie stosowania na czoło, nos oraz brodę kosmetyków o właściwościach złuszczających oraz regulujących wydzielanie sebum, a na policzki — nawilżających kremów o odżywczej formule. 

Jaki krem na zimę do cery mieszanej będzie najlepszym rozwiązaniem? Może mieć zarówno lekką, kremową konsystencję, jak i przybierać postać emulsji ochronnej. W składzie takiego kosmetyku znajdować powinien się między innymi pantenol, olejek z drzewa herbacianego, aloes, kwasy owocowe, algi, zielona herbata, rumianek, rozmaryn, owies, pestki winogron czy ekstrakt z żeń-szenia.

jaki krem na zime

Krem na zimę do cery tłustej

Cera tłusta to taka, która błyszczy się i wyraźnie widoczne na jej powierzchni są zaskórniki oraz pory. Do jej zalet zaliczyć można natomiast to, że starzeje się znacznie wolniej niż pozostałe rodzaje skóry. Posiadaczki tłustej cery szczególną uwagę zwrócić powinny na stosowany na co dzień krem. Jeżeli będzie on źle dopasowany, skóra może zacząć się świecić, a pory — zapychać. Dodatkowo, do czynienia mamy wówczas z powstawaniem zaskórników oraz zmian ropnych. Wbrew pozorom, cera tłusta wymaga nawilżenia. W przeciwnym wypadku, zaczyna ona wydzielać większe ilości sebum, a pory ulegają rozszerzeniu.

Tego typu skóra o wiele lepiej niż chociażby naczynkowa znosi kontakt z niskimi temperaturami oraz mrozem. Związane jest to z tym, że w naturalny sposób chroni ją bariera pod postacią sebum. Po jaki krem na zimę do cery tłustej warto sięgnąć? Zastosowania nie znajdą tu kosmetyki o właściwościach odżywczych. Przyczyniać mogłyby się one bowiem do nadmiernego błyszczenia się skóry oraz tworzenia się zaskórników i pryszczy. Znacznie lepiej w tym przypadku sprawdzi się krem nawilżający do cery tłustej na zimę lub jeden z kosmetyków dedykowany cerze mieszanej. Tego typu kosmetyki mają gęstą konsystencję i są bogate w składniki odżywcze. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by posiadaczki cery tłustej sięgnęły po półtłusty krem charakteryzujący się lekką konsystencją lub emulsję ochronną o kremowej formule.

Co powinien zawierać krem na zimę do cery tłustej? Warto, aby w jego składzie znajdowały się między innymi naturalne tłuszcze, takie jak chociażby masło shea. Nie tylko nawilża ono skórę, lecz również odżywia ją i dostarcza witamin A, E oraz F. Jednocześnie, masło shea z łatwością się wchłania i nie zatyka porów. Krem do cery tłustej na zimę powinien być natomiast pozbawiony parafiny, która przyczyniać mogłaby się do zatykana porów.

krem na zimę

Krem na mróz — propozycje od NIVEA

Na jaki krem na wiatr i mróz postawić? Bogaty wybór tego typu produktów oferuje marka NIVEA. Dobrym kremem na mróz będzie na przykład Odżywczy lekki krem do twarzy NIVEA Care 3w1. To kosmetyk o lekkiej konsystencji, który szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze uczucia lepkości. Jednocześnie, intensywnie i długotrwale odżywia i nawilża skórę. Taki krem na mróz i wiatr zawiera innowacyjną formułę z hydro-woskami rozpuszczającymi się bezpośrednio na powierzchni skóry. Kosmetyk ten znakomicie sprawdza się także w roli bazy pod makijaż i może być on stosowany przez posiadaczki każdego rodzaju cery.

Sprawdzonym kremem do twarzy na mróz i wiatr jest także Łagodzący lekki krem do twarzy NIVEA Care 3w1, który stworzony został z myślą o posiadaczkach suchej, delikatnej skóry. Kosmetyk natychmiastowo się wchłania oraz intensywnie nawilża i koi podrażnienia, sprawiając, że skóra twarzy jest gładka i nawilżona. Krem ochronny na mróz zawiera między innymi ekstrakt z liści aloesu, który działa łagodząco. Bogaty jest on również w substancje woskujące hydrowax, dzięki którym skóra odzyskuje blask i zdrowy wygląd. Krem doskonale wzmacnia barierę ochronną skóry i łagodzi podrażnienia.

nivea na zimę

Jaki krem na wiatr i mróz sprawdzi się zimą?

Sięgnąć możesz również po Odżywczy krem nawilżający na dzień do cery suchej i wrażliwej. Zawiera on masło shea oraz antyoksydanty, dzięki czemu skutecznie nawilża i odżywia skórę twarzy, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz stresem oksydacyjnym. Jego bogata formuła sprawia, że gwarantuje on uczucie komfortu i długotrwały efekt gładkiej skóry.

Zimą w Twojej kosmetyczce znaleźć może się także Odświeżający krem nawilżający na dzień. To lekki krem na dzień zawierający witaminę E oraz antyoksydanty. Dobrze nawadnia on i nawilża cerę, odświeżając ją i zapewniając uczucie gładkiej skóry. Krem ochroni skórę przed promieniami UV czy wahaniami temperatur.

Niezawodnym wyborem dla całej rodziny będzie także klasyczny Krem do ciała, rąk i twarzy NIVEA Creme – sprawdzi się jako ochronny krem na zimę do twarzy, rąk, a także łokci i całego ciała. Zapewnia skórze ochronę zwłaszcza w warunkach mrozu i chłodu, aby pozostała miękka i odżywiona. Jest idealny na co dzień, a jego regularne stosowanie sprawi, że skóra będzie dobrze nawilżona, a jej warstwa lipidowa zregenerowana.

Wraz ze zmianą pory roku, zmianie ulegają potrzeby Twojej skóry. Krem na wiatr i mróz skutecznie ochroni ją przed przesuszeniem i podrażnieniami, wzmacniając jednocześnie jej naturalną warstwę lipidową.

Krem z filtrem na zimę - ochrona dla Twojej skóry

W górach promieniowanie UV jest wyjątkowo intensywne, gdyż śnieg i lód odbijają promienie, których moc zwiększa się nawet o 80-90%. Intensywność promieniowania UV dodatkowo wzrasta wraz z wysokością. Zimą siła słońca w górach jest niemal taka sama jak w gorący letni dzień na plaży. Dlatego właśnie jeśli wyjeżdżasz na ferie zimowe i będziesz spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, powinnaś stosować odpowiedni krem do pielęgnacji cery zimą.

Zimą wiele osób nie wierzy, że musi zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Dosyć rzadko o tej porze roku dochodzi do poparzeń słonecznych. Dlaczego więc powinniśmy chronić skórę?

Promienie UVB są krótsze i bardziej intensywne latem. To one odpowiadają za oparzenia. Z kolei promienie UVA są dłuższe i działają przez cały rok. Choć zimą rzadziej dochodzi do oparzeń słonecznych, długie promienie UVA wciąż mogą wnikać w skórę i, jeśli nie stosujesz produktu przeciwsłonecznego, powodować problemy skórne: od przedwczesnego starzenia nawet po raka skóry. Wobec tego warto zastosować np.  Przeciwzmarszczkowy krem na dzień NIVEA Q10 Energy Zdrowy Blask.

krem na mróz

Jak często należy nakładać krem z filtrem na zimę?

Warto stosować krem z filtrem na co dzień, zwłaszcza, jeśli uprawiamy sporty na świeżym powietrzu. W chłodne i słoneczne dni, krem z filtrem na zimę jest kosmetykiem, który zawsze powinniśmy mieć pod ręką.

Sporty zimowe a ochrona skóry

Zimą zajęcia na świeżym powietrzu świetnie wpływają na Twoją skórę i ogólne samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie skóra jest bardziej wrażliwa na słońce niż latem. Opalenizna albo inaczej melanina − naturalny pigment skóry − wytwarzana jest w odpowiedzi na promieniowanie UV, i w ten sposób chroni skórę przed jego szkodliwym działaniem.

Organizując piesze wycieczki lub uprawiając sporty na świeżym powietrzu, należy pamiętać, że zimą promieniowanie UV jest słabsze, dlatego skóra wytwarza mniej melaniny, przez co jest ona nie tylko jaśniejsza, ale także bardziej wrażliwa na działanie promieniowania UVA. Zabezpiecz swoją skórę, stosując odpowiedni krem z filtrem na zimę.

Pakując się na ferie zimowe, musisz pamiętać przede wszystkim o produkcie przeciwsłonecznym do twarzy o szerokim zastosowaniu i wysokim SPF, np. o Nawilżającym kremie do twarzy BB SPF50+ NIVEA SUN UV FACEPielęgnującej pomadce do ust NIVEA Hydro Care oraz Intensywnie nawilżającym kremie NIVEA Soft

Krem na mróz

Znajdź swój najlepszy krem na dzień z filtrem i uczyń go nieodłącznym elementem zimowej pielęgnacji twarzy. Staraj się o nim pamiętać i zawsze nakładaj go nawet pod makijaż. Jeśli z kolei nie używasz kosmetyków kolorowych, smaruj twarz kremem z filtrem UV nawet kilka razy dziennie! Dla dobrego wyglądu, ale też zdrowia.