sucha skóra na kolanach

Sucha skóra na łokciach i kolanach – przyczyny i pielęgnacja

Sucha skóra na łokciach i kolanach spędza sen z powiek wielu z nas, a jej stan nie zawsze poprawia się pod wpływem zwykłych zabiegów pielęgnacyjnych. Wyjaśniamy, jak radzić sobie z suchą skórą na kolanach i łokciach!

Suche łokcie i kolana – problem wielu kobiet

Dlaczego tak wiele z nas narzeka na suchą skórę łokci i kolan? Przede wszystkim dlatego, że tak wiele jest przyczyn tego problemu. Każdej kobiety może dotyczyć inny z nich, nierzadko też występuje kilka przyczyn na raz. Oto najczęstsze sytuacje, w których występują suche łokcie i kolana.

Suche łokcie – kiedy mogą się pojawić?

Suche łokcie najczęściej pojawiają się zimą, niekiedy też jesienią. Zimne pory roku sprzyjają wysuszaniu się skóry – wszystko przez grube ubrania, ogrzewanie i suche powietrze w pomieszczeniach. Jednak niektóre panie zupełnie odwrotnie narzekają na suchą skórę na łokciach latem. Najczęściej po wakacjach, gdy skóra wystawiona była na działanie słońca, piasku i morskiej wody.

Na suche łokcie narzekają także te z nas, które spędzają dużo czasu za biurkiem. Podczas pracy przy komputerze łokcie mają nieustanny kontakt z blatem biurka lub podłokietnikami krzesła, a tarcie powoduje przesuszanie i grubienie naskórka.

Jeśli problem ma charakter przejściowy, suchość powinna dać się zniwelować po kilku tygodniach regularnego stosowania kremów nawilżających. Jeśli mimo to bardzo suche łokcie nie dają się zregenerować, prawdopodobnie przyczyna problemu leży gdzie indziej. Szczególnie niepokojąca jest sucha, pękająca skóra na łokciach. Taka przypadłość może świadczyć np. o łuszczycy, AZS, cukrzycy lub egzemie.

sucha skóra na łokciach i kolanach

Suche łokcie – przyczyny

Bez obaw, zanim zaczniesz doszukiwać się choroby, przyjrzyj się innym, o wiele częstszym przyczynom suchej skóry na łokciach.

Przegląd przyczyn suchych łokci zacznijmy od zaniedbań pielęgnacyjnych. Łokcie bardzo łatwo się przesuszają, gdy niewystarczająco zabezpieczasz je przed działaniem słońca i wiatru. Problem tylko pogłębia stosowanie kostek myjących i innych wysuszających kosmetyków do ciała (z alkoholem), a także częsty kontakt z detergentami. Zwróć uwagę, czy wystarczająco dobrze wypłukujesz ubrania z pozostałości proszku do prania. Unikaj też mydeł syntetycznych.

Dietetyczną przyczyną suchych łokci jest niewystarczająca podaż płynów i spożywanie małych ilości tłuszczów nienasyconych, które budują barierę hydrolipidową skóry.

Sądzisz, że wszystko robisz prawidłowo i powyższe problemy raczej Cię nie dotyczą? Nie możesz naleźć wśród nich adekwatnej przyczyny? Być może za suchą skórę na łokciach odpowiadają u Ciebie predyspozycje genetyczne. Wówczas suchość doskwiera Ci najpewniej także na twarzy czy piętach. Podobno z genami nie da się wygrać, ale nie oznacza to wcale, że musisz żyć z suchą i nieestetyczną skórą na łokciach. Możesz mieć zadbaną skórę, musisz tylko poświecić jej więcej uwagi niż inni.

suche łokcie i kolana

Możliwe przyczyny suchych łokci – brak witamin i problemy z tarczycą

Suchość skóry w ściśle określonych miejscach na ciele może być oznaką konkretnych problemów ze zdrowiem – np. niedoborów składników odżywczych albo chorób tarczycy. Suche łokcie to oznaka braku witaminy A. To właśnie ona odpowiada za miękkość i nawilżenie skóry – nie tylko na łokciach, ale to właśnie to miejsce jako pierwsze zdradza niedobory.

Kolejny duet to suche łokcie i tarczyca (a nawet tarczyca oraz suche kolana i łokcie). Suchość skóry towarzyszy niedoczynności tarczycy. Przyczyną objawów ze strony skóry jest typowe dla niedoczynności spowolnienie metabolizmu. Wolny metabolizm skutkuje upośledzeniem funkcjonowania komórek skóry odpowiedzialnych m.in. za syntezę kwasu hialuronowego. A jak wiadomo, kwas hialuronowy odpowiada za wiązanie wody, a tym samym nawilżenie skóry. Podsumowując: niedobór pewnych hormonów tarczycy towarzyszący niedoczynności skutkuje niedoborem kwasu hialuronowego, czyli wzmożonym przesuszaniem skóry.

Dlaczego niedomagająca tarczyca daje objawy w postaci suchych łokci i kolan? W tych partiach skóra jest nieco grubsza i wyposażona w mniejszą liczbę gruczołów łojowych, więc ze swej natury jest już podatna na przesuszenie. Tarczyca tylko „dopełnia dzieła”. Ciemne plamy na kolanach to wręcz znak rozpoznawczy osób, które mają problemy z tarczycą.

Czerwone plamy na łokciach - egzema na łokciach

Egzema może przybierać bardzo różne formy, które głównie rozpoczyna się od zaczerwienienia i obrzęku skóry np. swędzące czerwone plamy na wewnętrznej stronie łokcia Po pewnym czasie mogą pojawić się grudki i pęcherzyki z powietrzem. Zmianom tym towarzyszy również świąd. Skóra jest sucha, bywa, że piecze, jest bardziej podatna na uszkodzenia. U osób dorosłych egzema najczęściej pojawia się (jako atopowe zapalenie skóry) na nadgarstkach, w zgięciach pod kolanami oraz na łokciach, czasem zdarza się, że zajmuje większy obszar skóry. Mimo wszystko każdy przypadek egzemy powinien być traktowany indywidualnie. Odpowiednią diagnozę odnośnie zmian skórnych powinien postawić dermatolog i zgodnie z nią wdrożyć kurację leczniczą.

Suche łokcie u dziecka

Suche łokcie u dziecka nie są żadnym wyróżnikiem - mogą wystąpić jako odczyn alergiczny po kontakcie np. ze zbyt agresywnym detergentem (pozostałości w wypranych ubraniach). Mogą być też konsekwencją przegrzania dziecka lub przebywania w otoczeniu ze zbyt suchym powietrzem. Jednak na takie czynniki przesuszeniem może zareagować każdy inny obszar ciała dziecka. To, że często są to właśnie łokcie, wynika z budowy skóry w tym miejscu (omawialiśmy ten fakt wyżej).

A choroby? Suche łokcie u dziecka mogą wynikać również z atopowego zapalenia skóry (AZS). Warto wiedzieć, że sucha skóra łokci i kolan to charakterystyczny objaw AZS u starszych dzieci, nie niemowląt. Więcej o AZS przeczytasz w artykule Atopowe zapalenie skóry u dziecka - jakie kosmetyki?.

Inne zmiany skórne na łokciach towarzyszące suchej skórze

W jaki sposób objawia się sucha skóra? Najczęściej jest to świąd i zaczerwienienie, a także bielenie naskórka pod wpływem pocierania. Sucha skóra na łokciach może się łuszczyć, a w najtrudniejszych przypadkach także boleśnie pękać. Niekiedy możesz zaobserwować dodatkowe zmiany skórne na łokciach towarzyszące suchości.

Krosty na łokciach

Krosty na łokciach nie wynikają bezpośrednio z suchej skóry, ale suchość tych miejsc zdecydowanie sprzyja powstawaniu wyprysków. Zwykle krostki na łokciach pojawiają się jako objaw podrażnienia lub alergii kontaktowej i mają charakter przejściowy.

Czy swędzące krostki na łokciach mogą być objawem poważniejszego problemu? Niestety tak, zwłaszcza, gdy występują symetrycznie na obu łokciach. Niekiedy jest to zwiastun początku łuszczycy albo opryszczkowatego zapalenia skóry, która typowo objawia się wysypką na łokciach.

A co jeśli zauważysz u siebie wysypkę po wewnętrznej stronie łokci? To najprawdopodobniej potówki. W zgięciach łokci panuje wyższa wilgotność, a powietrze ma do nich ograniczony dostęp. Krostki najczęściej pojawiają się latem, gdy przez dłuższy czas wykonujesz jakąś pracę ze zgiętymi łokciami.

suche łokcie i kolana

Swędzące łokcie

Świąd to najczęstszy objaw towarzyszący przesuszeniu skóry łokci. Staraj się nawilżać łokcie kremem i nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych. Jeśli mimo to problem swędzących łokci nie ustępuje, a wręcz się nasila, skonsultuj się z dermatologiem. Swędzenie może świadczyć o chorobach takich jak liszajec zakaźny albo świerzb, z drugiej strony może też świadczyć o zaburzeniach metabolicznych albo hormonalnych. Nie idź jednak do specjalisty z nastawieniem, że dotknęła Cię groźna choroba. Być może z Twoim zdrowiem nie dzieje się nic szczególnie złego, ale lekarz będzie mógł przepisać specjalistyczny krem lub inny kosmetyk, który rozwiąże problem swędzących łokci o wiele skuteczniej niż drogeryjne preparaty.

Ciemna skóra na łokciach

Ciemne i szorstkie łokcie mogą sprawiać, że czujesz się mniej pewna siebie i szukasz szybkiej ulgi dla suchej skóry. Mogą w tym pomóc kosmetyki nawilżające z mocznikiem na przykład NIVEA Urea + Care do ciała, rąk i stóp, który pomoże pozbyć się nadmiernie zrogowaciałego naskórka oraz zmiękczy skórę. Dodatkowo warto stosować odżywcze kosmetyki natłuszczające, na przykład skoncentrowane kremy do rąk, które powinny skutecznie poradzić sobie z ciemnymi i suchymi łokciami. Pamiętaj, że regularność to podstawa przy suchych łokciach!

Jeśli masz ciemną skórę na łokciach możesz również spróbować jednego z domowych sposobów jakim jest użycie cytryny. Połówkę cytryny przyłóż do łokcia i przez chwilę masuj. Dzięki soku z cytryny, który ma właściwości rozjaśniające, możesz lekko zmienić ziemisty odcień skóry. Co istotne, nie stosuj tego sposobu, gdy Twoja skóra jest podrażniona lub popękana! Po takim zabiegu również zastosuj krem nawilżający lub natłuszczający, ponieważ cytryna wysusza naskórek.

Jak wybrać maść na suche łokcie?

Co na suche łokcie? Z problemem może rozprawić się zwykły krem do rąk, ale może też nie obyć się bez specjalistycznego preparatu złuszczająco-zmiękczającego. Wszystko zależy od źródła i nasilenia dolegliwości.

W przypadku, gdy suchość ma charakter przejściowy, wystarczy regularne smarowanie łokci wybranym kremem. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj Uniwersalny krem do twarzy, rąk i ciała NIVEA Creme. W jaki sposób pomoże suchym łokciom? Krem tworzy na skórze ochronny film, który zapobiega odparowywaniu zawartej w naskórku wody. Dodatkowo regeneruje warstwę lipidową skóry, co jest bardzo cenne w miejscach takich jak łokcie.

Jako krem na suche łokcie bardzo dobrze sprawdzi się też Krem intensywnie nawilżający NIVEA Soft. Szczególnie polecamy go do stosowania w ciągu dnia, bo szybko się wchłania i nie zostawia tłustych śladów.

suche kolana i łokcie

Czym kierować się przy wyborze kosmetyków do ciała, gdy masz problem suchych łokci? Jeśli zależy Ci, aby na co dzień nie używać wielu różnych kremów na poszczególne partie ciała, poszukaj maksymalnie uniwersalnego kosmetyku. W tej roli świetnie sprawdzą się balsamy do ciała a w nich szczególnie balsamy nawilżającemusy pielęgnujące czy mleczko do ciała. Możesz także sięgnąć po olejki w balsamie. Np. jako balsam do ciała, który zadba także o problematyczne łokcie, możesz wykorzystać Suchy olejek do ciała NIVEA Q10 albo inne kosmetyki z dodatkami naturalnych olejów. Wspomniany suchy olejek zawiera olejek migdałowy, który znajdziesz także w Lekkim musie do pielęgnacji ciała.

Jeśli masz bardzo zgrubiałą skórę na łokciach, a dodatkowo z wyraźną tendencją do ciemnienia, powinnaś postawić na silniejsze kosmetyki. Zwykły balsam nawilżający już nie wystarczy – potrzebujesz maści na suche łokcie z kwasem salicylowym i mocznikiem, które działają zarówno zmiękczająco, jak i rozjaśniająco. Ponieważ są to silnie działające substancje, nie powinnaś stosować ich na własną rękę. Udaj się do lekarza, który dobierze stężenie adekwatnie do Twoich potrzeb.

Maść będzie potrzebna Ci także wtedy, gdy sucha skóra wynika z jakiegoś schorzenia, np. alergii czy zapalenia. W takiej sytuacji potrzebne jest Ci nie tyle nawilżanie, co leczenie i łagodzenie podrażnienia.

sucha skóra na łokciach i kolanach

Suche kolana – zamiast je ukrywać, zadbaj o nie!

Drugim najczęściej wymienianym obok łokci obszarem z suchą skórą są kolana. Sucha skóra na kolanach to częsty problem, bo w tych miejscach liczba gruczołów łojowych jest podobnie niska, co na łokciach. Suche kolana to brzydkie kolana, bo problem jest widoczny gołym okiem. Z reguły narasta w okresie zimy, bo dopóki kolana zakrywamy ubraniem, niemal go nie zauważamy. Nie warto jednak przez pół roku zaniedbywać kolan, by przez kolejną połowę walczyć z suchością i przebarwieniami. Właściwa pielęgnacja choćby tylko balsamem nawilżającym powala uniknąć szorstkich kolan i nieestetycznych przebarwień.

suche łokcie i kolana

Ciemne plamy na kolanach – częsty problem skóry kolan

Czym są ciemne plamy na kolanach? Ciemna skóra na kolanach doskwiera szczególnie latem, gdy nosimy krótkie spódniczki i szorty. Paradoksalnie jednak efekt brudnych kolan nasila się zimą, gdy szczelnie zakrywamy nogi spodniami i często zapominamy, że wtedy także trzeba je poddawać peelingom, nawilżaniu i innej pielęgnacji.

Warto wiedzieć, że zanim pojawią się brązowe przebarwienia na kolanach, kolana miewają sine zabarwienie. Sine kolana początkowo pojawiają się na skutek częstego klękania i wykonywania różnych prac w oparciu na kolanach, a po pewnym czasie powracają do normalnego wyglądu. Zasinienie może ujawniać się ponownie np. pod wpływem zimna. Jednak jeśli będziesz spędzać wiele czasu na kolanach, siny kolor się utrwali, by z czasem zmienić się w efekt brudnych kolan.

Przyczyny ciemnych kolan to także niedoczynność tarczycy oraz opalanie, gdy kolana pokrywa gruba warstwa zrogowaciałego naskórka. Pamiętaj, by dzień przed opalaniem wykonać peeling całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie kolan i łokci. Wybierz np. Pielęgnujący peeling w żelu pod prysznic NIVEA Creme Peeling, który pomoże Ci delikatnie rozjaśnić ciemne łokcie, kolana czy inne obszary skóry, na których zgromadziła się zbyt gruba warstwa martwego naskórka.




suche łokcie i kolana

Krem na ciemne kolana - co powinien zawierać?

Ciemne, zrogowaciałe kolana to nierzadko trudny "przeciwnik". Bywa i tak, że objaw brudnych kolan nie chce ustąpić pod wpływem samego peelingu i nawilżania. Wówczas przydaje się krem z wysoką zawartością mocznika (30-40-procentowe stężenie wywołuje efekt złuszczający), a do tego ze składnikami hamującymi syntezę melaniny, np. pochodną witaminy PP - niacynamidem.

Suchość kolan i łokci doskwiera wielu kobietom i może mieć wiele przyczyn. Najważniejsze to właściwie zdiagnozować źródło problemu i dostosować do niego sposób codziennej pielęgnacji. Jeśli złuszczanie i nawilżanie nie przynoszą pożądanych rezultatów, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem, który wykluczy ewentualne choroby skóry. Suchą skórę łokci i kolan możesz pożegnać raz na zawsze, nawet przy genetycznych predyspozycjach do przesuszania się skóry!

Porady dla Ciebie