szczotkowanie na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho – co to takiego?

Szczotkowanie kojarzy Ci się wyłącznie z włosami? Do niedawna rzeczywiście mogło tak być. Polki długo opierały się wykorzystaniu azjatyckiego rytuału szczotkowania ciała na sucho, ale teraz zyskuje on popularność. Nie wiesz, czym jest szczotkowanie ciała? Poznaj wszystkie tajniki tego zabiegu!

Co musisz wiedzieć o szczotkowaniu
ciała na sucho?

peeling dla skóry

Jak sama nazwa wskazuje, masaż suchy wykonywany jest bez użycia jakichkolwiek kosmetyków, wyłącznie za pomocą odpowiedniej szczotki. Brzmi to dość radykalnie – przyzwyczajone jesteśmy raczej do „łagodnej pielęgnacji”, „kremowych konsystencji” i „łagodnie peelingujących drobinek” w komunikacji na temat kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych.

Komu zatem wierzyć: producentom, którzy dostarczają nam łagodnych, wręcz rozpieszczających ciało kosmetyków, czy Azjatkom, które wykonują masaż szczotką na sucho? Rację ma jedna i druga strona – trzeba tylko zachować właściwe proporcje w stosowaniu określonych metod. Na co dzień skórę należy oczyszczać delikatnie, ale raz na jakiś czas potrzeba jej dogłębnego oczyszczenia – np. poprzez peeling.

Tak samo jest z masażem na sucho. Wprawdzie zaleca się go wykonywać codziennie, ale w zależności od „stopnia zaawansowania” i konkretnej partii ciała masaż wykonuje się z mniejszą bądź większą intensywnością. W porządku, tylko czy to jest w ogóle warte Twojego czasu i poświęcenia? Co daje suchy masaż?


Cellulit, sucha skóra, peeling – kiedy warto zastosować szczotkowanie ciała na sucho?

Jednym z najważniejszych efektów szczotkowania na sucho jest redukcja cellulitu. Ściśle z nim związany jest efekt złuszczania. Nic więc dziwnego, że szczotkę do suchego masażu równie często nazywa się szczotką do peelingu albo szczotką do cellulitu. Suchy masaż wspomaga usuwanie martwych komórek naskórka i poprawia krążenie limfy. W efekcie skóra staje się gładsza, bardziej napięta, nabiera zdrowego, jednolitego kolorytu.

Szczotkowanie na sucho na cellulit najlepiej wykonywać na pośladkach, udach i na brzuchu – skóra w tych miejscach jest odpowiednio gruba i wytrzymała, a cellulit – wyjątkowo oporny, więc trzeba uderzać w niego zdecydowanymi metodami. Tak naprawdę szczotką możesz zwalczać cellulit na całym ciele, pamiętaj jednak, że na początku swojej przygody ze szczotkowaniem możesz reagować na nie znacznym zaczerwieniem skóry. Nie masuj się zatem krótko przed wyjściem z domu, zwłaszcza tych części ciała, które będziesz odsłaniać.

Jakie jeszcze efekty daje szczotka na cellulit? Na pewno ucieszy Cię fakt, że pomaga redukować także inny problem, często współwystępujący z cellulitem – rozstępy. W jaki sposób? Jak już wspomnieliśmy, szczotkowanie pobudza krążenie. Im lepsze krążenie krwi i limfy, tym sprawniejszy ogólny metabolizm komórek skóry. A im sprawniej działają te mechanizmy, tym młodszy wygląd skóry, lepsze jej napięcie oraz elastyczność. Elastyczna skóra daje się łatwo rozciągać i nie reaguje na to pękaniem włókien kolagenowych. Efekt? Rozstępy stają się znacznie mniej widoczne! Masowanie działa też na istniejące rozstępy (te o czerwono-fioletowym kolorze), bo pobudza naturalne mechanizmy regeneracyjne skóry.

Suchy masaż pomaga również zwalczać problem suchej skóry na całym ciele. Brzmi absurdalnie? A jednak! Przesuszony naskórek należy regularnie złuszczać, a dopiero tak przygotowaną skórę nawilżać. Jeśli będziesz wykonywać suchy masaż regularnie, martwy naskórek nie będzie się gromadził w nadmiarze, a Twoja skóra zawsze będzie wyglądała promiennie i zdrowo.

efekty po szczotkowaniu ciała

Szczotkowanie na sucho – efekty

Jak widać, efekty szczotkowania ciała są wielokierunkowe. Oprócz najważniejszych, czyli ujędrnienia, redukcji cellulitu i rozstępów oraz wygładzenia skóry warto wskazać na pomniejsze pozytywne efekty szczotkowania ciała na sucho. Jeśli używasz depilatora, to na pewno docenisz fakt, że dzięki szczotkowaniu raz na zawsze pożegnasz wrastanie włosków pod skórę. Musisz wiedzieć, że szczotkowanie na sucho daje też efekty nie tylko dla ciała, ale i dla ducha! Masaż świetnie rozluźnia pospinane stresem mięśnie. Nawet po krótkim masażu powinnaś odczuć przyjemną ulgę. Poza tym jest to chwila tylko dla Ciebie, kilka minut, kiedy możesz pomyśleć tylko o sobie i uspokoić myśli. Dla takich efektów masażu szczotką na sucho warto zadbać o regularność, każdego wieczoru!

Jak wybrać szczotkę do masażu na sucho?

odpowiednia szczotka do ciała

Jak wygląda szczotka do masażu na sucho? Tzw. szczotka arosha najczęściej ma ona owalny kształt i jest wykonana z drewna. Wyposażona jest też w pasek, który ułatwia stabilne trzymanie szczotki w dłoni. Najważniejszą częścią szczotki na sucho jest jednak jej włosie – naturalne, zwierzęce bądź roślinne. Poszczególne szczotki różnią się między sobą długością i gęstością włosów. Jeśli dopiero rozpoczynasz masaż szczotką, wybierz tę o jak najmiększym włosiu.

Jaką szczotkę do szczotkowania na sucho wybrać następnie? Kiedy już przyzwyczaisz się do zabiegu, możesz kupić szczotkę z twardszym, np. końskim włosiem. Jeśli chcesz masować tylko najbardziej odporne części ciała, jak kolana i łokcie, śmiało sięgaj po twardsze włosie. Szczotka arosha niekiedy ma dołączoną długą rączkę, dzięki której możesz szczotkować także plecy. Szczotka do szczotkowania na sucho może mieć też wbudowane gumowe wypustki, które dodatkowo stymulują i masują skórę poprzez nacisk.


Jak prawidłowo wykonać masaż
szczotką na sucho?

Dwie podstawowe zasady rządzące tym, jak zrobi masaż, brzmią: kieruj się od dołu ciała ku jego górze oraz kontroluj nacisk. Masaż suchą szczotką (podobnie jak peeling mechaniczny podczas kąpieli) należy rozpoczynać od stóp, przechodząc przez łydki, uda i pośladki aż po brzuch oraz ramiona. Masaż na sucho szczotką ma usprawniać krążenie, więc musi wspomagać odpływ krwi z najodleglejszych partii ciała w kierunku serca.

Jak wykonać masaż, gdy dopiero zaczynasz? Przede wszystkim bądź delikatna! W pierwszych dniach, a nawet tygodniach, skóra będzie reagować lekkim podrażnieniem. To naturalne, musisz dać jej czas na przystosowanie się do tego rodzaju zabiegu. Jeśli codzienny masaż sprawia, że odczuwasz dyskomfort, wykonuj go co drugi dzień. Być może masz wrażliwszą skórę i potrzebujesz więcej czas na przyzwyczajenie.

Jak robić masaż ciała – partia po partii? Na pewno intuicyjnie czujesz, w których miejscach możesz pozwolić sobie na mocniejszy nacisk, a w których musisz być ostrożniejsza. Z biegiem czasu będziesz mogła pozwolić sobie na więcej, nawet na wierzchniej stronie stóp, po wewnętrznej stronie ud i ramion.

W porządku, ale jak zrobić dobry masaż technicznie? Szczotkę z długim włosiem trzymaj pod kątem 45 stopni do ciała. Unikaj prostopadłego ułożenia szczotki, bo wówczas włosie może zbyt mocno drażnić skórę. Jeśli chodzi o ruchy masowania skóry – powinny być one krótkie, posuwiste, w kierunku do góry. Inaczej rzecz ma się ze szczotką o krótkich włosach – ten rodzaj szczotki możesz prowadzić pod kątem prostym do ciała.

odpowiednia szczotka
szczotkowanie twarzy

Szczotkowanie twarzy na sucho

Jak wykonywać szczotkowanie twarzy na sucho i czy w ogóle można wykonywać taki zabieg? Można, choć, podobnie jak wielu specjalistów, nie polecamy takiego rozwiązania. Wszystko przez to, że skóra na twarzy jest dużo bardziej delikatna niż skóra ciała, często też pojawiają się na niej zmiany, które dyskwalifikują szczotkowanie (np. trądzik).

Spokojnie – jest alternatywa dla szczotkowania twarzy na sucho! Najlepiej jest używać tradycyjnych peelingów kosmetycznych. Wypróbuj na przykład peelingi do twarzy NIVEA:

Masaż piersi szczotką na sucho

Przy masażu piersi musisz bardzo uważać. To szczególnie delikatna część ciała! Jak masować piersi? Najbezpieczniej będzie wykonywać okrężne ruchy wokół piersi bądź zataczać pomiędzy nimi ósemki. Unikaj masowania samych piersi, a już zwłaszcza brodawek. Szczotkowanie to nie najlepszy sposób na cellulit na piersiach.

Jakie są efekty masażu biustu? Oczywiście jędrniejsza skóra, dzięki czemu piersi wyglądają na pełniejsze! Pamiętaj,  by masaż piersi wykonywać wyłącznie szczotką o miękkim włosiu.

Masowanie brzucha szczotką
na sucho

Jak masować brzuch? Na tym obszarze masz znacznie większe pole do popisu. Masowanie brzucha możesz wykonywać tradycyjnie, zgodnie z przedstawionymi wcześniej zasadami, ale możesz też wykonywać ten zabieg w celu wspierania procesów trawienia. Tak więc masaż ujędrniający brzuch wykonuj pionowymi ruchami od miednicy w kierunku biustu (nie pomijaj boczków, na których tak chętnie gromadzi się tłuszcz). W masażu na trawienie powinnaś za to stosować ruchy okrężne wokół pępka.

W którą stronę masować brzuch? Zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara, bo tak też ułożone są nasze jelita i w tym kierunku przesuwają się treści pokarmowe. Ruchy powinny być niespieszne, zataczaj duże koła.

Masaż pośladków szczotką na sucho

Czas na pośladki! Tym razem nie miej skrupułów – tej części ciała przyda się porządne pobudzenie, zwłaszcza, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia.

Wyróżniamy kilka kierunków ruchu podczas masażu pośladków. Kiedy masujesz tył ud, to podstawowe pionowe ruchy przeciągaj aż na pośladki – o pierwszy etap masowania tej części ciała. Następnie szczotkę ustaw mniej więcej na środku pośladka i wykonuj ruchy skośne na dół i do wnętrza (tak samo postępuj z drugim pośladkiem). Ostatni ruch dotyczy miejsca, w którym kończą się pośladki, a zaczynają plecy. Ustaw szczotkę kilka centymetrów powyżej kości guzicznej i wykonuj poziome ruchy zagarniające, zahaczając także o biodra – kilka razy w lewą stronę, a następnie w stronę prawą. Masowanie pośladków jest bardzo ważne, jeśli chcesz pozbyć się cellulitu i nieco unieść tę część ciała.

szczotkowanie z nivea

Szczotkowanie na sucho – przeciwskazania

masaz na sucho

Istnieje kilka przeciwwskazań do szczotkowania na sucho. Z tego rodzaju zabiegów powinny zrezygnować osoby, u których występują:

  • Różne zmiany na skórze, ranki, stany zapalne. Masaż można wykonywać tylko w miejscach wolnych od tego rodzaju podrażnień.
  • Trądzik i łuszczyca. Taka sama zasada, jak wyżej: posiadaczki cery trądzikowej nie mogą wykonywać masażu twarzy, osoby z łuszczycą powinny całkowicie z niego zrezygnować (ryzyko zaostrzenia objawów także w tych miejscach, w których problem wcześniej nie występował).
  • Świeże blizny. Chodzi oczywiście o masowanie miejsc ich występowania, pozostałe części ciała można szczotkować.
  • Cera naczynkowa. Jeśli masz płytko unaczynioną skórę, unikaj szczotkowania skóry na sucho.
  • Żylaki. Nigdy nie masuj nóg, jeśli masz żylaki.
  • Skóra atopowa. Wszelkie schorzenia autoimmunologiczne, które atakują skórę są przeciwwskazaniem do wykonywania suchych masaży.

Inne, przydatne informacje o szczotkowaniu ciała na sucho

Czy szczotkowanie ciała lepiej wykonywać przed kąpielą czy po niej?

„Na sucho” warto potraktować bardzo poważnie. Do szczotkowania nie używa się żadnych kosmetyków, podobnie jest z wodą. Po kąpieli ciało nie jest zupełnie suche, skóra jest nieco rozmiękczona. Odczucia podczas zabiegu i efekty po nie będą takie same!

peeling na sucho