Skad sie bierze cera wrazliwa

Skąd się bierze cera wrażliwa?

Zaczerwienienie skóry, nieprzyjemny świąd czy uczucie pieczenia? Takie objawy mogą świadczyć o tym, że jesteś posiadaczką cery wrażliwej. Czy ten stan wynika z wrodzonych predyspozycji, czy rozwinął się w wyniku działania innych czynników? Sprawdź możliwe przyczyny!

Cera wrażliwa – charakterystyka

W charakterystyce cery wrażliwej nie da się przedstawić jednej, ściśle określonej listy cech, którymi by się ona odznaczała. Wszystko przez to, że istnieje wiele jej odmian, a sama wrażliwość może być wywołana przez naprawdę wiele czynników. Cera wrażliwa może być podrażnioną skórą na skutek działania określonego czynnika, a może być też nadwrażliwa od urodzenia – tu czynnikiem decydującym jest genetyka. Dermatolodzy mówią dziś wręcz o jednostce chorobowej, którą określają jako zespół wrażliwej skóry. Można ją traktować jako nadrzędną kategorię opisującą wiele problemów z cerą o charakterze nadwrażliwości.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą? Zwykle po tym, że z łatwością reaguje na różne bodźce z zewnątrz, ale także z wnętrza organizmu. Łatwo się czerwieni, piecze, szczypie, bywa ściągnięta – ogółem sprawia dyskomfort. Takie objawy daje kontakt z zimnym wiatrem, słońcem, a także stres czy wysiłek fizyczny. Cerę wrażliwą można poznać też po tym, że łatwo odpowiada podrażnieniem na kosmetyki. Posiadaczka cery wrażliwej nie może zwykle stosować dowolnie wybranego kremu, bo jeśli nie nasila on objawów, to przynajmniej nie daje ulgi i nie znosi dyskomfortu. Na wszelkie domowe maseczki i inne zabiegi na twarz zwykle reaguje dość kapryśnie.

Warto pochylić się jeszcze nad przyczynami nadwrażliwości skóry. Jeśli nie jest to uwarunkowane genetycznie, to jaki inny czynnik ma wpływ na wykształcenie się takiej cechy?

Skóra jest naszym najbardziej zewnętrznym narządem. Jednym z jej głównych zadań jest odgradzanie wnętrza organizmu od świata zewnętrznego. Jednocześnie jest to narząd, który zapewnia komunikację naszego ciała z otoczeniem. Skóra musi nieustannie odbierać bodźce i stykać się z różnymi substancjami, interpretować ich wpływ i bezpieczeństwo dla organizmu. W pewnym momencie nadmiar tych bodźców i substancji sprawia, że skóra przestaje „dawać sobie radę”. Bariera naskórkowa staje się coraz słabsza i nieszczelna, przepuszczalna dla cząsteczek związków, które nie powinny przenikać do jej wnętrza. Efektem jest podrażnienie i przybierająca na sile nadwrażliwość na coraz to kolejne czynniki. Winowajca to nasze zmieniające się na gorsze środowisko – otaczające nas ze wszystkich stron toksyny osiadają na naszej skórze, drażnią ją i osłabiają jej płaszcz hydro-lipidowy. 

Skad sie bierze cera wrazliwa


Jakie rodzaje skóry charakteryzują się nadwrażliwością?

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów skóry. Są to cera normalna, tłusta, sucha i mieszana. Skóra wrażliwa nie jest podstawowym rodzajem skóry, a jej stanem – oznacza to, że wrażliwość może występować przy każdym typie wymienionym wcześniej. Cera wrażliwa może towarzyszyć Ci przez całe dorosłe życie – tak jak innym kobietom towarzyszy cera tłusta czy sucha. Współcześnie jednak bardzo często nadwrażliwość pojawia się dopiero na pewnym etapie życia i nakłada się na inny typ cery. Dlatego też niczym dziwnym nie jest dziś wrażliwa cera trądzikowa, a nawet wrażliwa cera tłusta. Ogólnie większą tendencję do nadwrażliwości ma cera sucha, bo jest to skóra z natury gorzej zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi niż choćby cera tłusta (sebum pełni dla skóry funkcję ochronną).

Nadwrażliwy może być więc każdy typ cery. Na równi z cerą suchą predysponowana jest także cera naczynkowa. Wrażliwość może się również nałożyć na cerę mieszaną i dotknąć suchych partii twarzy (przede wszystkim policzków).

Cera naczynkowa

Cera naczynkowa odznacza się płytkim unaczynieniem. Oznacza to, że działanie różnych czynników – z otoczenia i z organizmu – powoduje łatwe ich pękanie. Pękające naczynka na twarzy również dają efekt rumienia na twarzy i uczucie pieczenia. Wyglądają jak siatka pajączków. Cera wrażliwa naczynkowa zwykle źle reaguje na peelingi mechaniczne, kosmetyki o działaniu rozgrzewającym oraz wzmożony wysiłek fizyczny. Zwykle wymaga ona specjalnego kremu do cery naczynkowej, który zawiera substancje obkurczające drobne naczynka pod skórą.

Więcej o cerze naczynkowej przeczytasz w naszym artykułach: Cera naczynkowa – jak rozpoznać i jak o nią dbać? oraz Czy skóra naczynkowa i wrażliwa to jedno i to samo?

Skad sie bierze cera wrazliwa

Sucha skóra wrażliwa

Skóra sucha charakteryzuje się niedostateczną produkcją substancji lipidowych i nawilżających przez komórki naskórka. Także gruczoły łojowe wytwarzają mniej serum. Wynikiem tych niedoborów jest znacznie słabsza bariera ochronna na powierzchni naskórka, przez co szybciej tracimy nawilżenie, a jednocześnie łatwiej wnikają w niego wszelkie zanieczyszczenia. Warto tu dodać, ze sucha skóra to nie to samo to przesuszona skóra. Pierwsza z wymienionych to typ wrodzony, druga – stan nabyty i przejściowy. Nabyta sucha skóra twarzy pojawia się na skutek niewłaściwej pielęgnacji, częstego opalania, ale też jako konsekwencja kuracji leczniczych. Skóra sucha i wrażliwa jednocześnie występuje w takich chorobach skóry, jak atopowe zapalenie skóry, egzema i łuszczyca.

W pielęgnacji cery suchej i wrażliwej należy stawiać na uszczelnianie jej naturalnego płaszcza hydro-lipidowego. Kosmetyki do cery suchej i wrażliwej powinny zatem zawierać zarówno składniki zabezpieczające wilgoć w naskórku, jak i dostarczające mu lipidów. Pielęgnacja skóry suchej oraz odwodnionej (przesuszonej) nieco się od siebie różnią. Jeśli suchość skóry jest jej cechą wrodzoną, codziennie nakładane na nią kremy na noc i na dzień powinny stale uzupełniać substancje nawilżające i natłuszczające, bo naskórek sam z siebie nie jest w stanie utrzymać ich w równowadze. Jeśli chodzi zaś o cerę przesuszoną, tu podstawą działań jest wyeliminowanie czynnika odpowiedzialnego za przesuszenie. Dostarczanie właściwych substancji z zewnątrz oczywiście jest równie ważne, jednak dopóki nie zniknie główny winowajca, nie zniknie też cały problem.

Więcej na temat cery suchej w artykule: Cera sucha – jak o nią dbać?

Skad sie bierze cera wrazliwa

Cera tłusta i wrażliwa

Może się wydawać, że cera tłusta i wrażliwa zdarza się najrzadziej. Niestety, w dzisiejszych czasach występuje coraz częściej! To, że wrażliwość może dotknąć każdy typ cery, sprawia, że klasyczny podział na typu cery jest dziś nieco zaburzony. Owszem, tłusta skóra charakteryzuje się trochę grubszym naskórkiem niż cera normalna, ale grubość naskórka nie ma wielkiego wpływu na podatność skóry na negatywne działanie czynników środowiskowych i szczelność bariery naskórkowej. Do lekarzy nierzadko zgłaszają się dziś kobiety, które borykają się z wypryskami, a jednocześnie ich skóra jest zaczerwieniona, szczypie, łuszczy się. Pielęgnacja takiej skóry staje się wyzwaniem, kosmetyki do cery wrażliwej trądzikowej muszą bowiem pogodzić potrzebę zwalczania bakterii i ściągania naskórka z łagodzeniem podrażnień, łuszczenia się i uczucia napięcia skóry. 

Skad sie bierze cera wrazliwa


Choroby skóry, z których może wynikać nadwrażliwość

Cera jest też nadwrażliwa, gdy dotyka ją jedna z następujących chorób skóry: AZS, egzema, łuszczyca lub trądzik różowaty. Spójrz na krótką charakterystykę każdej z nich.

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą zapalną. Przyczyny jej powstawania nie są do końca poznane, uznaje się, że to wypadkowa działania czynników genetycznych, wpływów środowiskowych oraz dysfunkcji układu immunologicznego, na którą nakłada się niedoskonałość bariery skórnej. Skóra atopowa jest sucha i nie jest w stanie utrzymać trwale dostatecznego nawilżenia, swędzi, nadmiernie rogowacieje i pojawia się na niej charakterystyczna wysypka.

Bardzo podobne podłoże i objawy charakteryzują egzemę. W obu chorobach skóra wykazuje wrażliwość na wiele czynników, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Podrażnienie może wywołać materiał ubrania, środki do prania, tradycyjne kosmetyki, a nawet zmiany temperatury.

Inne przyczyny prowadzą do powstania łojotokowego zapalenia skóry. Tu głównym winowajcą jest nadaktywność gruczołów łojowych oraz zakażenie grzybicze. Genetyka nie powinna mieć wpływu, ale już czynniki zewnętrzne mogą wywołać tę chorobę. Jeśli żyjesz w zanieczyszczonym środowisku, jesteś narażona na silny stres i od dawna stosujesz drażniące, niedostosowane do Twoich potrzeb środki do pielęgnacji twarzy, Twoja skóra może po prostu stać się wrażliwa albo możesz zachorować na ŁZS.

Wrażliwa jest także cera w trądziku różowatym. To kolejna choroba o podłożu genetycznym i immunologicznym.

Skad sie bierze cera wrazliwa

Występuje w czterech różnych postaciach, które łączy przede wszystkim obecność rumienia na twarzy. Jak w innych chorobach skóry, może pojawiać się także pieczenie, uczucie ciepła na twarzy oraz zmiany w postaci grudek i krost. Czynniki, które w największym stopniu nasilają objawy trądziku różowatego, to promieniowanie UV, alkohol i ostre przyprawy.


Cera wrażliwa – kosmetyki i zabiegi, które jej pomogą

Mikrodermabrazja, peelingi kwasami, mezoterapia igłowa – posiadaczki tak zwanej normalnej cery mogą wybierać spośród szerokiej gamy zabiegów odmładzających i pielęgnujących na twarz. Przy cerze wrażliwej zabiegi, które będą bezpieczne i przydatne, prezentują się zupełnie inaczej. Na liście dozwolonych zabiegów znajdują się zwykle kuracje z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, mezoterapia bezigłowa z serum do twarzy na bazie aminokwasów i witamin, peelingi migdałowy oraz kawitacyjny. Oczywiście bezpieczeństwo każdego z tych zabiegów zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, bo wysoki stopień nadwrażliwości może wykluczyć stosowanie nawet tych łagodnych zabiegów. W tym celu najlepiej jest zasięgnąć porady swojego lekarza.

Bezpieczne kosmetyki do cery wrażliwej zawierają m.in. koenzym Q10, witaminy C i E oraz kwas hialuronowy – substancje, które występują naturalnie w skórze, więc są z nią zgodne i bardzo dobrze przez nią tolerowane.

Skad sie bierze cera wrazliwa


Cera wrażliwa – pielęgnacja

W pielęgnacji cery wrażliwej należy zachować szczególną ostrożność i bacznie przyglądać się reakcjom skóry na kosmetyki. Najlepiej jest sięgać po kosmetyki do pielęgnacji twarzy przeznaczone ściśle dla cery wrażliwej. Znajdują się w nich bowiem nie tylko składniki pielęgnujące istotne z punktu widzenia każdego typu cery, ale też substancje łagodzące podrażnienia i różne objawy towarzyszące nadwrażliwości. 

Krem z filtrem do twarzy – podstawa dla cery wrażliwej!

Jednym z najważniejszych kosmetyków dla cery wrażliwej jest krem do twarzy z filtrem. Filtry przeciwsłoneczne znajdują się w kremach na dzień, np. w kremach nawilżających na dzień. Krem z filtrem do twarzy jest szczególnie ważny dla kobiet, u których słońce jest jednym z ważniejszych powodów zaostrzania objawów wrażliwości, a także które nie robią na co dzień makijażu bądź ich kosmetyki kolorowe nie mają żadnych filtrów UV. Bardzo dobrym przykładem kremu w filtrem na co dzień jest Krem do twarzy NIVEA Q10 POWER + Redukcja wrażliwości cery. Jest to krem marzeń dla każdej posiadaczki cery wrażliwej, bo skupia się nie tylko na redukowaniu wrażliwości, ale też walczy ze zmarszczkami! Jest to więc jednocześnie krem do cery wrażliwej i krem przeciwzmarszczkowy.

Skad sie bierze cera wrazliwa

Krem nawilżający do twarzy – gdy wrażliwość towarzyszy przesuszeniu

Jeśli z jakichś powodów nabawiłaś się przesuszenia skóry, sięgnij po krem do cery suchej. W tej kategorii produktów znajdziesz przede wszystkim kremy nawilżające. Jednak jako że suchości cery często towarzyszy wrażliwość, kremy NIVEA zostały stworzone z myślą o zaspokojeniu potrzeb obu tych rodzajów skóry jednocześnie. Wynikiem jest m.in. Odżywczy krem na dzień do cery suchej i wrażliwej NIVEA 24H Nawilżenia. Krem dostarcza długo utrzymującego się nawilżenia, odżywia skórę, a do tego chroni przed dalszym podrażnieniom na skutek działania czynników zewnętrznych i stresu oksydacyjnego.

Równocześnie z nawilżającym kremem na dzień należy używać kremów nawilżających na noc. Uzupełniająco wobec wyżej wymienionego kremu podziała Odżywczy krem na noc do cery suchej i wrażliwej NIVEA 24H Nawilżenia. Formuła tego kremu została opracowana z myślą o tym, by dodatkowo regenerować skórę nocą. Składniki kremu pobudzają te procesy, które właśnie nocą przebiegają najefektywniej.

Jaki jeszcze krem nawilżający do twarzy możemy polecić posiadaczkom cery wrażliwej? Jeśli Twoja skóra wymaga już pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, wypróbuj Przeciwzmarszczkowy krem na noc NIVEA Q10 POWER + Redukcja wrażliwości, którego przeciwzmarszczkowe działanie opiera się na w stu procentach identycznym jak w skórze koenzymie Q10. 

Skad sie bierze cera wrazliwa

To składnik dobrze tolerowany przez skórę wrażliwą. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nim więcej, przeczytaj artykuł Koenzym Q10 i inne składniki przeciwzmarszczkowe – jak działają?Jak zatem widać, kremy nawilżające skupiają się nie tylko na dostarczaniu i zabezpieczaniu nawilżenia, ale także na innych ważnych dla cery wrażliwej działaniach!

Krem tonujący – ukryj zaczerwienienia

Cera wrażliwa to tak często cera zaczerwieniona. Ty także z powodu rumienia każdego dnia robisz maskujący makijaż twarzy? Spróbuj nakładać pod niego krem-bazę przeznaczoną do cery wrażliwej. Kremy-bazy pod makijaż takie jak NIVEA GlowBeautyPrimer Krem na dzień i baza pod makijaż mają zdolność łagodzenia podrażnień i tym samym zmniejszania zaczerwienienia. W efekcie nie potrzebujesz tak ciężkiej warstwy makijażu, by wyrównać koloryt cery!

Z czasem, gdy rumień ulegnie zmniejszeniu, warto tradycyjny makijaż oparty na kryjącym podkładzie zamienić na makijaż z kremem tonującym. W roli lekkiego kremu koloryzującego do twarzy świetnie sprawdzi się Upiększający krem na dzień NIVEA GlowBeauty  BB 5w1. Będzie idealny dla cery wrażliwej trądzikowej, bo działa antybakteryjnie i nie zatyka porów, nie nasila więc zmian (a wręcz je redukuje). Oprócz tego, że zmatowi Twoją skórę i zmniejszy widoczność porów, nada jej delikatny, równy kolor, skutecznie ukrywając lekkie zaczerwienienie. Ponadto krem zawiera łagodzący ekstrakt z magnolii, znany z kremów stricte do cery wrażliwej. Nie tylko kryje więc zaczerwienienia, ale pomaga się ich pozbyć!


Pielęgnacja twarzy z nadwrażliwością. Jakie jeszcze kosmetyki?

W kategorii kosmetyków do twarzy dla cery wrażliwej znajdziesz także produkty do demakijażu i oczyszczania stworzone z myślą o cerze wrażliwej, łagodzący tonik do twarzy, płyn micelarny, a także maseczki. Jakie konkretnie kosmetyki warto uwzględnić w pielęgnacji twarzy?

Skad sie bierze cera wrazliwa

Jako posiadaczka cery wrażliwej z pewnością nie masz łatwo. Na szczęście wiedza o podłożu Twojego problemu, świadomość ograniczeń i możliwości swojej skóry oraz dostęp do opracowanych z myślą o cerze wrażliwej kosmetyków pozwolą Ci lepiej funkcjonować na co dzień oraz skutecznie zmniejszać nieprzyjemne objawy nadwrażliwości!


Porady dla Ciebie