Czym są kaszaki i o czym świadczą?

Czym są kaszaki i o czym świadczą?

Jeśli czujesz na skórze przesuwające się pod palcami okrągłe zgrubienie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że to kaszak. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to takiego oraz jak sobie radzić z kaszakami!

Kaszaki – co to takiego?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to kaszaki. Pod tą nazwą kryje się zastoinowa torbiel gruczołu łojowego. Kaszaki wypełnia masa łojowa oraz zrogowaciały naskórek o kaszowatej konsystencji. To powszechne, raczej niewielkie zmiany skórne. Zdarza się jednak, że potrafią rozrosnąć się do sporych rozmiarów (nawet 5 cm). Niestety, w każdym z opisanych przypadków okazują się dość widoczne, przez co postrzega się je jako defekt estetyczny. Kaszaki są niegroźne, ale ich wygląd sprawia, że czym prędzej chcemy się ich pozbyć.

Kaszaki – co to takiego?

Jak wyglądają kaszaki?

Wspomnieliśmy już, że to, jak wyglądają kaszaki, nie zachęca do pozostawienia ich na skórze. Przyjrzyjmy się im bliżej. Otóż kaszaki pod skórą mają cielisty kolor. Duże zmiany zmieniają odcień na biały lub żółtawy. Czasami kaszaki na skórze mają ciemny punkt na środku. Gdy w obrębie zmiany dojdzie do zakażenia, wewnątrz zaczyna gromadzić się ropa. Wówczas pojawia się również zaczerwienienie i ból. Ale poza wyglądem ważna jest też struktura kaszaków. Mogą być one miękkie lub twarde, ale właściwie zawsze lekko przesuwają się, gdy na nie naciśniesz. Wynika to z faktu, że kaszak nie jest związany z podłożem. Torbiele zazwyczaj pojawiają się na głowie i w okolicach intymnych, czyli w miejscach z dużym zagęszczeniem gruczołów łojowych. Poza tym zdarzają się zmiany pod pachami, na karku i tułowiu. Za bardzo kłopotliwe ze względów estetycznych uznaje się kaszaki pod oczami.

Warto także wspomnieć, że z tym problemem zmagają się głównie dorośli w okresie od 30. do 40. roku życia. Może on również dotykać nastolatki zmagające się z burzą hormonalną. Z kolei kaszaki u dzieci występują dość rzadko. Skoro już wyjaśniliśmy, jak wyglądają kaszaki oraz u kogo występują, skupmy się na omówieniu ich poszczególnych lokalizacji.

Kaszaki na głowie

Nie bez powodu kaszaki na głowie zajmują pierwsze miejsce pod względem częstotliwości występowania. Właśnie tam mieści się najwięcej mieszków włosowych. Na wystąpienie kaszaków w tej okolicy narażone są też osoby, których skóra głowy wykazuje dużą skłonność do przetłuszczania. W obrębie głowy bardzo często występują też kaszaki za uchem, a nawet kaszaki w uchu, które uznaje się za jedne z najbardziej dokuczliwych.

Jak wyglądają kaszaki?

Kaszaki na twarzy

Nierzadko obserwuje się kaszaki na twarzy. W tej lokalizacji łatwo pomylić je z prosakami. To jednak dwie odmienne zmiany. Przede wszystkim prosaki są mniejsze i mają bardziej zbitą strukturę. Ponadto zwykle występują w grupach. Kaszaki na powiekach, jak i ogólnie kaszaki przy oku to raczej pojedyncze zmiany. Aby je usunąć, najlepiej udać się do lekarza, ponieważ to bardzo wrażliwe okolice. Nie próbuj samodzielnie pozbyć się kaszaków!

Więcej informacji na temat prosaków znajdziesz tutaj: Prosaki na twarzy – czym są i jak je zwalczać?

Kaszaki na twarzy

Kaszaki – przyczyny

Bezpośrednia przyczyna kaszaków to zaczopowanie ujścia gruczołu łojowego. Jednak tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego do tego dochodzi. U niektórych osób kaszaki pojawiają się już w okresie płodowym! Możemy za to wymienić czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Należą do nich:

uszkodzenie lub zapalenie mieszka włosowego,

● zaburzona praca gruczołu łojowego,

● uszkodzenie skóry (otarcia, urazy),

● stan zapalny skóry,

● uszkodzenie gruczołu łojowego,

● niewłaściwa lub niedostateczna higiena osobista,

● skłonności genetyczne,

● wirus HPV.

Odpowiedzią na pytanie skąd biorą się kaszaki, może okazać się też niewłaściwa pielęgnacja. Zbyt tłuste, oleiste formuły zawierające silikony mogą doprowadzić do powstania kaszaków. Jeśli masz skłonność do tego typu zmian, sprawdzaj składy kremów, pudrów i podkładów. Wśród czynników zwiększających prawdopodobieństwo powstawania kaszaków wymienia się także zbyt intensywną ekspozycję na słońce.

Kaszaki – jak usunąć?

Jak usunąć kaszaki? Zapytajmy najpierw, jak się ich NIE pozbywać – tutaj mowa o wyciskaniu. Wyciskanie kaszaków grozi rozwojem zakażenia. Nigdy nie rób tego samodzielnie! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wcale nie pozbędziesz się ich zawartości albo usuniesz ją częściowo. Za to we wnętrzu zmiany pojawi się ropa! A to naprawdę bolesne.

Niewielkie kaszaki czasami wchłaniają się samodzielnie. Niestety nie zawsze można na to liczyć. Poza tym tego typu zmiany zawsze warto pokazać lekarzowi. Ten stwierdzi, czy to na pewno kaszak i zaleci odpowiednie działania. A jak wygląda usuwanie kaszaków? W wielu przypadkach zaleca się po prostu stosowanie kremów czy maści, które zmieniają strukturę zmian. Gdy zostaną one zmiękczone, usuwa się je chirurgicznie. Lekarz nacina zmianę skalpelem, dokładnie usuwając jej zawartość. Zabieg przeprowadza się z użyciem znieczulenia miejscowego. Zostaje po nim bardzo mała blizna.

Ponadto niewielkie zmiany usuwa się za pomocą lasera. To metoda ceniona przez pacjentów oraz samych lekarzy, ponieważ jest bardzo precyzyjna i nie pozostawia blizn. Należy jednak uwzględnić, że to dość kosztowny sposób.

A jak usunąć kaszaki o większych rozmiarach? Duże zmiany, w których dodatkowo doszło do rozwoju stanu zapalnego, usuwa się chirurgicznie. Lekarz wycina całą zmianę, a czasami także margines zdrowej tkanki w otoczeniu kaszaka. To gwarancja, że nie dojdzie do nawrotu. Wycięta zmiana zawsze trafia do laboratorium w celu zbadania, mimo że kaszak jako taki nie jest groźny. A jak leczyć kaszaki innymi metodami? Czasami z kaszakami radzi sobie niska temperatura, a dokładnie krioterapia lub kriochirurgia. Tego typu zabiegi zaleca się, gdy nie zdążyło dojść do rozwoju infekcji.

W procesie walki z kaszakami w rzadkich wypadkach włącza się antybiotykoterapię. Mowa tu o sytuacji, gdy doszło do nadkażenia w miejscu zmiany.

Kaszaki – przyczyny

Kaszaki – domowe sposoby

Istnieją również domowe sposoby na kaszaki. W początkowej fazie, gdy istnieje jeszcze możliwość samoistnego cofnięcia się zmiany, zaleca się stosowanie peelingu do twarzy lub ciała. My szczególnie polecamy ryżowy peeling do twarzy NIVEA. W tej linii znalazły się trzy produkty o różnej mocy złuszczania naskórka. Inny domowy sposób na kaszaki to maści wysuszające oraz ściągające. Może być to po prostu popularna maść cynkowa. Ponadto dobrze sprawdzają się również maści i okłady ze skrzypu polnego. Roślina ta zawiera kwas krzemowy, doskonale radzący sobie z tego typu zmianami.

Jak przygotować okłady ze skrzypu polnego? W prosty sposób wykonasz je samodzielnie. W tym celu zaparz napar z 4 łyżek skrzypu oraz 2 szklanek wody. Wodę zagotuj w garnku i dodaj zioła. Całość gotuj przez 5 minut. Następnie zaczekaj, aż nieco ostygnie. W powstałym naparze nasącz wacik, przyłóż do zmiany i zabezpiecz bandażem.

W rzadkich przypadkach zdarza się, że zmiana pęka samoistnie. Wówczas pozostaje Ci dokładne oczyszczenie, zdezynfekowanie, a następnie zabezpieczenie danego miejsca.

Poza tym osoby wykazujące skłonności do powstawania kaszaków powinny zadbać o odpowiednią profilaktykę. Obejmuje ona oczywiście wspomniane wcześniej peelingi, jak i ogólnie pojętą troskę o pielęgnację skóry. Stosuj kosmetyki do pielęgnacji twarzy o działaniu oczyszczającym i lekkich formułach. Koniecznie zaopatrz się również w krem do twarzy o lekkiej formule. Dokładnie taki jest Żelowy krem do twarzy NIVEA Care.

 

Jak widać, istnieje sporo sposobów na walkę z kaszakami – zarówno domowych, jak i specjalistycznych. Jednak domowe metody w przypadku dużych zmian mogą okazać się niewystarczające! W tym wypadku udaj się do lekarza.

Kaszaki – jak usunąć?