OPT plamy 1

Plamy wątrobowe. Czy można się przed nimi ustrzec?

Choć plamy wątrobowe kojarzą się raczej z podeszłym wiekiem, mogą wystąpić także u młodych osób. I wbrew pozorom wcale nie są związane z pracą wątroby! Czynnik odpowiedzialny za ich powstanie to promienie słoneczne. Sprawdź, czym właściwie są plamy wątrobowe i jak ich uniknąć.

Plamy wątrobowe – co to właściwie jest?

Plamy wątrobowe to charakterystyczne zmiany na skórze. Zwane są również plamami pigmentacyjnymi lub starczymi. Plamy wątrobowe na skórze zazwyczaj stają się widoczne około 40. czy 50. roku życia. Nie zagrażają zdrowiu, ale często uznaje się je za defekt kosmetyczny.

Plamy wątrobowe – przyczyny

Nazwa tych zmian jest dość myląca. Otóż plamy wątrobowe powstają przez słońce, a nie przez zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby. Bezpośrednia przyczyna ich powstania to nadmiar melaniny w skórze. W miejscach często narażonych na działanie słońca dochodzi do nagrodzenia nadmiaru melanocytów, wskutek czego pojawiają się plamy. Pośrednia przyczyna to zaniedbywanie ochrony słonecznej już od najmłodszych lat: niestosowanie kremów z filtrem do twarzy czy balsamów do opalania zdecydowanie szkodzi skórze, jednak najczęściej trwałe przebarwienia stają się widoczne dopiero po latach, kiedy jest już za późno, by im zapobiec. Ponadto do powstawania plam pigmentacyjnych przyczyniają się niektóre leki o działaniu fotouczulającym, czyli zwiększającym wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Do tej grupy zaliczają się: leki moczopędne, leki na cukrzycę, na ciśnienie, antykoncepcja czy tetracykliny. Wśród czynników sprzyjających powstawaniu przebarwień wymienia się również jasną karnację i ciążę.

A czy mogą wystąpić plamy wątrobowe po alkoholu? Z pewnością nie takie, które omawiamy w niniejszym artykule. Nie oznacza to jednak, że po spożyciu alkoholu nie występują plamy innego rodzaju. Napoje wyskokowe czasami wywołują czerwone wykwity na twarzy, będące wynikiem rozszerzania się naczyń krwionośnych, jednak nie są to plamy wątrobowe (trwałe przebarwienia posłoneczne). Podsumowując – plamy wątrobowe na twarzy po alkoholu nie występują.

OPT plamy 2

Plamy wątrobowe – jak wyglądają?

Wygląd plam wątrobowych jest dość charakterystyczny. Wobec tego jak wyglądają plamy wątrobowe? Są one gładkie, nie wystają ponad powierzchnię skóry. Ich kolor określa się jako podobny do odcienia wątroby i stąd ich nazwa. Przybierają różne odcienie – od żółtawego do ciemnobrązowego. Czasami nieco przypominają piegi. Zwykle mają nieregularny kształt, a w ich wnętrzu (w niektórych przypadkach) można zauważyć malutkie białe plamki. Najczęściej wokół jednej dużej plamy znajduje się kilka mniejszych. Wiele osób zastanawia się, czy mogą wystąpić czerwone plamy wątrobowe na ciele. Zapewniamy, że nie. Plamy pigmentacyjne zawsze mają brązowy odcień. Wszelkie czerwone plamy to objawy innych schorzeń. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj: Czerwone plamy na ciele – co mogą oznaczać?

Plamy wątrobowe występują w określonych lokalizacjach, co wiąże się z ich największą ekspozycją na słońce. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Plamy wątrobowe na twarzy

Plamy wątrobowe na twarzy

Nie da się ukryć, że plamy wątrobowe na twarzy rzucają się w oczy. Powstają, ponieważ twarz to najbardziej narażona na działanie słońca część ciała. Oczywiście plamy możesz zamaskować za pomocą makijażu, a przy tym skupić się na ich usuwaniu. Jednak najlepszą opcją jest profilaktyka.

Plamy wątrobowe na twarzy – jak im zapobiegać?

Nie opalaj się w bardzo słoneczne dni. Noś też czapki i kapelusze będące fizyczną ochroną przed szkodliwym promieniowaniem. I nie zapominaj o odpowiednich kosmetykach do twarzy! Wychodząc na zewnątrz, zawsze stosuj kremy na dzień z filtrem UV o wartości co najmniej 20 SPF. Znajdziesz je wśród propozycji NIVEA. Co proponujemy? Poznaj krem na dzień NIVEA Q10 POWER Przeciwzmarszczkowy + Ujędrnienie z SPF 30, który chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem i powstawaniem zmarszczek. A jeśli zależy Ci na jeszcze wyższym filtrze, polecamy przeciwzmarszczkowy krem do twarzy NIVEA SUN UV Face Anti-Age & Anti-Pigments Cream, który zapobiega powstawaniu zmarszczek i zmian pigmentacyjnych. Zabezpiecza on skórę przed promieniowaniem UVA/UVB powodującym uszkodzenia skóry i Wysokoenergetycznym Światłem Widzialnym (HEVL).

Plamy wątrobowe – przyczyny

Przebarwienia wątrobowe na twarzy – czy można je usunąć?

A co, jeśli już widzisz na twarzy przebarwienia i plamy wątrobowe? Nie bój się – można je redukować! Specjalnie z myślą o tym powstała linia kosmetyków NIVEA Cellular Luminous630® z opatentowanym składnikiem Luminous630®. Kosmetyki z tej linii przy regularnym stosowaniu już w kilka tygodni wyrównują koloryt cery i rozświetlają skórę, widocznie zmniejszając widoczność plam wątrobowych. Sięgnij po intensywne serum przeciw przebarwieniom Cellular Luminous630® wraz z kremem na dzień z tej samej linii.

Plamy wątrobowe – jak wyglądają?

Plamy wątrobowe na szyi

Jeśli chodzi o plamy wątrobowe na szyi i dekolcie, sprawa ma się podobnie jak w przypadku twarzy. I tym wypadku możesz zakrywać wymienione miejsca lub chronić je z użyciem kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Aby uniknąć plam wątrobowych na klatce piersiowej, aplikuj na nie te same kremy co na twarz. To najprostsze, skuteczne rozwiązanie.

Plamy wątrobowe na ciele

Poza twarzą możesz też zauważyć plamy wątrobowe na ciele. Gdzie pojawiają się zazwyczaj? Charakterystyczna lokalizacja to plamy wątrobowe na dłoniach. I nic dziwnego. To część ciała, którą chyba najtrudniej ukryć pod odzieżą, zwłaszcza w ciepły dzień. Dość często pojawiają się również plamy wątrobowe na rękach. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się plamy wątrobowe na brzuchu czy nawet plamy wątrobowe na plecach. Z nimi zmagają się zwykle osoby beztrosko wygrzewające się  bez odpowiedniego zabezpieczenia na słońcu czy w solarium.

Jak uniknąć plam wątrobowych na nogach, rękach i w ogóle na całym ciele? I w tym wypadku nie obejdzie się bez filtrów SPF. Koniecznie zaopatrz się w ochronne kosmetyki do opalania i regularnie ich używaj. Nie tylko na plaży, ale i na co dzień! Tego typu produkty znajdziesz wśród propozycji NIVEA. Ponadto, aby uniknąć plam wątrobowych, warto zrezygnować ze słońca między godziną 10 a 14, gdy ma ono największą moc.

Więcej o ochronie ciała przed promieniami słonecznymi przeczytasz w artykule: Znamiona i pieprzyki – jak je chronić przed słońcem?

Plamy wątrobowe w ciąży

Przebarwienia wątrobowe pojawiające się w ciąży to powszechny problem. Wynika to z większej podatności organizmu na działanie hormonów, których poziom w tym czasie ulega gwałtownym zmianom. Za plamy wątrobowe w ciąży odpowiedzialny jest głównie estrogen pobudzający produkcję melaniny. Ta z kolei odpowiada za plamy wątrobowe na ciele i twarzy. Z tego względu nawet krótki kontakt ze słońcem sprawia, że wyostrzają się już istniejące zmiany, a nowe szybko powstają. O powszechności problemu świadczy fakt, że na plamy wątrobowe na twarzy w ciąży skarży się co druga przyszła mama!

Co zrobić z takimi plamami? Tu również spieszymy z dobrą wiadomością – wspomniane już serum Cellular Luminous630® może być stosowane także przez kobiety ciężarne! Oprócz pielęgnacji na dzień postaw także na krem na noc NIVEA Cellular Luminous630® dla jeszcze większej pielęgnacji przeciw przebarwieniom.

Przebarwienia wątrobowe na twarzy – czy można je usunąć?

Plamy wątrobowe – jak je usunąć?

Jak usunąć plamy wątrobowe? Dobrze spisują się zwłaszcza kuracje, kremy i serum przeznaczone do walki z przebarwieniami – na przykład innowacyjna linia NIVEA Cellular Luminous630®. Już po 4 tygodniach kuracji kosmetykami NIVEA przebarwienia staną się widocznie rozjaśnione, a po 8 tygodniach intensywnie zredukowane aż do 50%! Przy regularnym stosowaniu możesz liczyć na ciągłą poprawę rezultatów, byś mogła cieszyć się stanem własnej skóry.

Co ważne, formuły z Luminous630® pomimo swojej skuteczności są bardzo delikatne dla skóry. Kosmetyki te będą odpowiednie dla każdej karnacji oraz typu skóry, także cery wrażliwej oraz kobiet w ciąży.

Plamy wątrobowe możesz także tuszować za pomocą makijażu. Tutaj polecamy Fluid tonujący Cellular Luminous630® przeciw przebarwieniom, który naturalnie wyrównuje koloryt skóry i natychmiastowo ukrywa niedoskonałości dzięki mikrokapsułkom z pigmentem. Dodatkowo, kryjąca formuła z innowacyjnym składnikiem Luminous630® działa także w kierunku redukcji plam wątrobowych! Fluid zawiera także system filtrów przeciwsłonecznych UVA/UVB SPF 20, zapewniając ochroną przed przyczyną plam wątrobowych i powstawaniem kolejnych.

 

Jak widzisz, plamy wątrobowe nie są tak straszne, jak mogłoby się wydawać po ich nazwie. Drobnym plamkom najlepiej zapobiegać stosując odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. A jeśli już zauważyłaś je na swojej skórze, sięgnij po kremy na przebarwienia z oferty NIVEA.

Plamy wątrobowe na szyi

Porady dla Ciebie