Jak myć pędzle do makijażu?

Jak myć pędzle do makijażu?

Dobrałaś idealną pielęgnację, dokładnie zmywasz makijaż, ale wciąż borykasz się z problemami skórnymi? Sprawdź stan swoich pędzli i gąbeczek! Regularne czyszczenie akcesoriów to podstawa: wilgotne i brudne włosie to dla bakterii wymarzone środowisko do rozwoju. Jak i czym myć pędzle do makijażu?

Jak myć pędzle do makijażu?

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, dlaczego stan Twojej skóry czasami gwałtownie się pogarsza, chociaż nie zmieniłaś niczego w swojej pielęgnacji? Przyczyną wcale nie musi być make up! Jeden z najczęstszych błędów makijażowych popełniamy jeszcze przed nałożeniem produktów na twarz: na etapie demakijażu! To bardzo ważny rytuał, którego nie możemy pominąć, jeżeli zależy nam na zdrowej i promiennej cerze. Resztki niedomytych produktów do makijażu mogą nie być widoczne gołym okiem: odkładają się jednak w porach i na pędzlach do makijażu. Jak myć cerę i ulubione pędzle, żeby zapomnieć o wągrach i zaskórnikach? Najlepiej bez pośpiechu i za pomocą skutecznych żeli i olejków. Same chusteczki do demakijażu niestety nie wystarczą. Zwłaszcza, jeśli cenisz podkłady o przedłużonej trwałości oraz nakładasz kosmetyki o treściwej konsystencji.

Jak myć pędzle do makijażu?

Mycie pędzli do makijażu – znaczenie

Twój trądzik się nasilił, chociaż nie wprowadzałaś niczego nowego do swojej diety? Jeżeli nie wymieniłaś sprawdzonego kremu, serum czy toniku na inny produkt, przyczyną może być niedokładne zmycie makijażu lub używanie brudnych pędzli. Najczęściej bywa tak, że za pogorszenie wyglądu cery odpowiadają odkładające się na cerze resztki makijażu. Niedoczyszczone akcesoria do nakładania podkładów, pudrów czy bronzerów jedynie potęgują ten efekt. Na Twojej skórze gromadzi się naturalne sebum, które wchodzi w kontakt z warstewką kosmetyków kolorowych, zalegających jeszcze w porach. Stąd już prosta droga do powstawania stanów zapalnych. Dodaj do tego brudny pędzel, a dostaniesz idealny przepis na katastrofę.

Zdarza się, że w pośpiechu zapominamy o umyciu akcesoriów makijażowych. Albo gorzej: myślimy, że nic wielkiego się nie stanie, jeśli fluid nałożymy kilka razy tym samym pędzlem. Przecież nie mieszamy produktów, prawda? To duży błąd! Na wilgotnych od kosmetyku pędzlach błyskawicznie namnażają się bakterie i zarazki. Zwłaszcza wtedy, kiedy narzędzia makijażowe przechowujesz na łazienkowym blacie.

Często wydaje nam się też, że skóra po szybkim umyciu twarzy za pomocą ciepłej wody i delikatnej pianki jest już perfekcyjnie przygotowana do dalszej pielęgnacji. Niestety, nie zawsze jest to prawdą. Na naszej twarzy gromadzą się zanieczyszczenia z miejskiego powietrza, które mieszają się z kosmetykami kolorowymi i sebum. Nie tak łatwo zmyć także krem z filtrem. Produkt z wysokim SPF jest podstawą letniego makijażu, z którym nie powinnyśmy się rozstawać również w czasie kuracji kwasami czy retinolem. SPF wymaga jednak sumiennego zmycia przed zaśnięciem. Jego rolą jest stworzenie ochronnego płaszcza przed promieniami słonecznymi: jest też często wodoodpornym kosmetykiem. Przetarcie skóry twarzy wacikiem z płynem micelarnym albo przemycie cery wodą to za mało. Jednak demakijaż i oczyszczanie pędzli wcale nie muszą być żmudną i czasochłonną czynnością!

Mycie pędzli do makijażu – znaczenie

Czym myć pędzle do makijażu?

Spróbuj wprowadzić do wieczornej pielęgnacji specjalne kosmetyki do oczyszczania twarzy i demakijażu. Jeśli jesteś posiadaczką cery suchej, sprawdź mleczka do demakijażu oraz olejki do demakijażu. Produkty tego typu nie tylko usuną zanieczyszczenia i pozostałości po podkładzie, ale również odżywią i ukoją ściągniętą skórę. Ich treściwa konsystencja z pewnością domyje również pozostałości po kremie z filtrem.

Czym najlepiej myć pędzle do makijażu? Tym, czym zmyłaś swój makijaż! Produkty użyte do odświeżenia cery mogą zaskoczyć Cię swoją wielozadaniowością. Doskonale nadadzą się również do pielęgnacji nawet najdelikatniejszych pędzli z naturalnego włosia. Pędzel do aplikowania płynnego różu czy podkładu może wymagać silniejszego środka myjącego, który rozpuści kosmetyk. Olejek do demakijażu zadziała na włosie naturalnego pędzla jak dobra odżywka! Wystarczy, że zmoczysz pędzel, w zagłębienie dłoni wlejesz odrobinę produktu do demakijażu i wykonasz energiczne, koliste ruchy, wmasowując olejek czy żel w zakamarki włosia. Pamiętaj o takim wysuszeniu pędzelków, żeby zachować ich właściwy kształt. Nadmiar wody możesz odsączyć ręcznikiem papierowym, przyciskając go delikatnie do włosia. Pozostaw pędzle do naturalnego wyschnięcia. Najlepiej pozostawić je na skraju szafki, żeby włosie nie dotykało blatu, ale swobodnie wystawało poza szafkę.

Jeśli do demakijażu wrażliwej lub tłustej skóry stosujesz jedynie płyn micelarny i żel do mycia twarzy, to nic straconego! Nadal bez trudu możesz zadbać o gąbeczki i akcesoria. Jak czyścić pędzle do makijażu domowym sposobem, żeby nie uszkodzić delikatnego włosia?

Czym myć pędzle do makijażu?

Pędzle do makijażu – jak myć różne rodzaje?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pędzlami, przeczytaj nasz artykuł o ich rodzajach i przeznaczeniu. Dlaczego? Ponieważ nieco inaczej trzeba dbać o pędzle wykonane z naturalnego włosia (pędzle do pudru, blendowania cieni – miękkie, służące do rozcierania produktów), a inaczej o te z włosia syntetycznego (pędzle do eyelinera, do brwi, do ust – sztywniejsze, bardziej precyzyjne). Dbamy o przechowywanie kremów, balsamów i serów do twarzy, ale mniej uwagi poświęcamy gąbeczkom i pędzlom do makijażu. Czym myć nasze narzędzia? Jeżeli pamiętamy już o rodzaju włosia, zwróćmy też uwagę na typ produktu z kolorówki, którego używałyśmy.

Kolejną ważną kwestią w dbaniu o akcesoria jest to, jak często myć pędzle do makijażu. Intuicyjną odpowiedzią będzie: po każdym użyciu! Zwłaszcza, jeżeli mówimy o pędzlach do nakładania produktów mokrych. Te bez dwóch zdań myjemy od razu. Nie tylko dlatego, że mogą stać się pożywką bakterii, ale też dlatego, że zaschnięty produkt może trwale i nieestetycznie zabarwić włosie. Najlepiej nie czekać, ale zaraz po nałożeniu kosmetyku kolorowego przepłukać pędzel pod bieżącą ciepłą wodą i nanieść na samo włosie odrobinę mydła lub szamponu. Pocieramy pędzel o dłoń tak długo, aż zacznie wytwarzać się piana. Czynność powtarzamy do momentu, aż spływająca woda stanie się czysta. Nie zapominajmy również o pielęgnacji trzonka i skuwki. Często zaniedbujemy tę część pędzla, która gromadzi bakterie i resztki produktu. Nie zalewajmy jej jednak wodą. Namoczenie może spowodować uszkodzenia drewna i metalowych elementów. Najbezpieczniej sięgnąć po chusteczki do demakijażu lub nasączyć płatek kosmetyczny płynem micelarnym.

Czym wyczyścić pędzle do makijażu, kiedy zależy nam na czasie? Bądźmy szczere: nie zawsze znajdzie się chwila, żeby dokładnie umyć całą kolekcję gąbek i pędzli. Na pomoc zabieganym przybywa płyn do mycia pędzli. Produkt najczęściej znajdziesz w poręcznych buteleczkach z atomizerem. Taką mieszanką środków odkażających spiskujesz włosie pędzelka, po czym przecierasz je do sucha chusteczką higieniczną. I gotowe! To sposób używany szczególnie chętnie przez makijażystki. W mgnieniu oka i bez wysiłku wyczyścisz zestaw swoich narzędzi. Płyn do mycia pędzli przyda się zwłaszcza w dbaniu o pędzelki do makijażu oka. Jeżeli pędzla do blendowania cieni nie używamy zbyt często, spryskanie go płynem przed użyciem załatwi sprawę.

Zdarza się jednak, że co pewien czas trzeba odświeżyć też te akcesoria, po które nawet nie sięgałaś. Zwłaszcza, jeśli przechowujemy je na blacie w łazience czy w nieprzykrytym pojemniku. Pędzle do pudru to często rozłożyste i puchate modele kabuki: bardzo łatwo się kurzą! Na akcesoriach bardzo łatwo zbierają się zanieczyszczenia i pyłki z całej łazienki. Jeśli nie chcesz tracić czasu na czyszczenie każdego pędzla po kolei, zadbaj o higieniczne pudełko: pokrywka zaoszczędzi Ci dodatkowych minut na mycie każdego zakurzonego pędzelka. W ten sposób pośrednio przedłużysz również życie swoim kosmetykom. Czystym pędzlem nie przeniesiesz kurzu do ulubionego bronzera czy rozświetlacza w kremie.

Pędzle do makijażu – jak myć różne rodzaje?

Jak myć pędzle do pudru – podpowiadamy!

Do usunięcia resztek pudru nie będziesz musiała używać olejków: często wystarczy Ci delikatne mydło. Dobrym pomysłem będzie użycie mydła w kostce, o dodatkowych właściwościach antybakteryjnych. Kilkukrotnie pocierasz pędzlem o zmoczone mydło, płuczesz i już! Nie tylko usuniesz resztki produktu, ale zadbasz również o odkażenie pędzla. Jeśli wybierasz jedynie modele wykonane z naturalnego włosia, mydło w kostce możesz zastąpić mydłem w płynie lub nawet delikatnym szamponem czy olejkiem. Substancje nawilżające zawarte w tego typu kosmetykach odżywią miękkie włosie i sprawią, że pędzel wyda się jeszcze bardziej delikatny i przyjemny w dotyku! Co ważne, nie musisz martwić się codziennie tym, jak myć pędzel do pudru. Akcesoria przeznaczone do nakładania produktów sypkich możesz czyścić nawet co dwa tygodnie, jeżeli właściwie je przechowujesz. I o ile nie są bardzo zabrudzone! Między kąpielami w mydle możesz spryskać je środkiem do mycia pędzli.

Jak myć pędzle do pudru – podpowiadamy!

Urządzenie do mycia pędzli

Jeśli nie lubisz szorować akcesoriów do makijażu i poświęcać na tę czynność dodatkowych minut, postaw na specjalne akcesoria do mycia pędzli. Możesz przebierać w rękawicach i specjalnych silikonowych matach, które pomogą Ci w doczyszczeniu gąbeczek, flat-topów i innych typów pędzli. Cały sekret polega na wypustkach, które pokrywają powierzchnię takich akcesoriów. Ty jedynie moczysz pędzle, nakładasz na nie (lub na matę czy rękawicę) delikatny środek myjący i energicznie pocierasz o powierzchnię gadżetu! Tarcie sprawia, że żel do mycia pędzli lub mydło docierają w głąb włosia. To idealny trik na umycie bardzo dużej ilości akcesoriów do makijażu za jednym razem. Rozłóż matę na dnie czystego zlewu, polej ją obficie środkiem myjącym i potrzyj na raz dużą liczbą pędzli o wypustki. Przepłucz zlew i włosie pędzli wodą i powtarzaj aż do uzyskania pożądanego efektu.

Jeśli uwielbiasz technologiczne nowinki, zaskoczą Cię również elektroniczne urządzenia do mycia pędzli. Myjki tego typu działają jak miniaturowe i poręczne pralki. Trzonek pędzla umieszczasz w silikonowej nasadce o właściwym rozmiarze, wlewasz odrobinę płynu do czyszczenia lub roztworu na bazie mydła czy żelu, naciskasz start… i gotowe!

 

Pamiętaj, by nie zaniedbywać czynności mycia pędzli do makijażu. Ta zdecydowanie zbyt zaniedbywana czynność ma ogromne znaczenie dla stanu Twojej cery!

 

Urządzenie do mycia pędzli