Piknik – co ze sobą zabrać? 15 najpotrzebniejszych rzeczy

Piknik – co ze sobą zabrać? 15 najpotrzebniejszych rzeczy

Piknik to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Chcąc jednak zaliczyć wypad z bliskimi do udanych, musisz pamiętać o niezbędnych akcesoriach i jedzeniu. Nie wiesz, co wziąć na piknik? Sprawdź naszą listę 15 niezbędnych rzeczy!

Jak urządzić piknik?

Piknik to znakomity pomysł na wspólne spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Choć pikniki wielu z nas kojarzą się głównie z letnimi, wakacyjnymi wypadami, nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować go wiosną czy wczesną jesienią, gdy nierzadko panuje bardzo przyjemna, słoneczna aura. By jednak miło spędzić ten czas i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, do pikniku warto się odpowiednio przygotować. Masz pomysł na piknik, ale nie wiesz od czego zacząć jego organizację? Spieszymy z pomocą, cennymi poradami i gotową listą 15 najpotrzebniejszych na pikniku przedmiotów.

Jak urządzić piknik?

Co na piknik? Niezbędne akcesoria

Zaszczytną 1. pozycję na liście niezbędnych na pikniku rzeczy zajmuje koc. To absolutna podstawa – podczas pikniku najczęściej siedzi się na trawie, która bywa lekko wilgotna, a ponadto może ubrudzić ubranie. Wielkość koca dopasuj do liczby uczestników pikniku, a jeśli wybieracie się większą grupą, zabierzcie kilka mniejszych kocyków zwiniętych w rulon. Dobrym pomysłem jest zakup typowego piknikowego koca, któremu – w przeciwieństwie do tego, którym okrywasz się w chłodne, jesienne wieczory – niestraszna wilgoć czy zabrudzenia z trawy.

Wszystkie akcesoria oraz jedzenie – o którym więcej za chwilę – trzeba do czegoś spakować. Miejsce 2. na liście zajmują więc kosze piknikowe i lodówka turystyczna. Bez problemu pomieścisz w nich wszystkie potrzebne przedmioty, a w lodówce bezpiecznie przewieziesz rozmaite piknikowe przekąski. Do tego punktu dopisać możesz również termos z herbatą lub kawą, który dobrze utrzyma temperaturę napojów.

Co zabrać na piknik, by wypad okazał się udany? Na kolejną, 3. pozycję na liście niezbędnych rzeczy trafia piknikowa zastawa, czyli talerze, kubki i sztućce. Jakie wybrać? Plastikowe akcesoria są nieprzyjazne środowisku, papierowe może zdmuchnąć lub przewrócić nawet lekki podmuch wiatru. Postaw więc na talerze i kubki wielokrotnego użytku wykonane wytrzymałych tworzyw sztucznych. W ten sposób nie zaszkodzicie naturze, a Twoja szklana czy porcelanowa zastawa, której używasz w domu, będzie bezpieczna. Nieco inną zasadę warto przyjąć w przypadku sztućców – plastikowe łatwo się łamią i są nieprzyjazne środowisku, więc najlepiej spakuj te, z których korzystasz na co dzień.

Na pikniku napoje lubią się rozlewać, dzieci brudzić, a po wszystkim jeszcze trzeba posprzątać. Dlatego 4. miejsce na liście potrzebnych na pikniku przedmiotów musi przypaść ręcznikom papierowym i workom na śmieci. Często przydatne okazują się także chusteczki nawilżane – spakuj je zwłaszcza wtedy, gdy na piknik wybierasz się z dziećmi.

Co na piknik? Niezbędne akcesoria

Jedzenie na piknik – co przygotować?

Nie ma pikniku bez pysznych przekąsek, więc 5. pozycję na naszej liście niezbędnych rzeczy zajmuje oczywiście jedzenie. Na pikniku jednak niekoniecznie sprawdzą się wyszukane potrawy z wielu składników – je lepiej zarezerwować na inne okazje. Przekąski na piknik powinny być przede wszystkim stosunkowo proste, łatwe w transporcie i przystosowane do trzymania ich poza lodówką.

Co zrobić na piknik? Najpopularniejsze są kanapki, ale zamiast składać je w domu, do koszy i lodówki turystycznej spakuj niezbędne do ich zrobienia produkty. Wspólne przygotowywanie posiłku na pikniku to świetna zabawa i niesamowite doświadczenie! Co można wziąć na piknik do jedzenia? Żółty ser, pieczone mięso i warzywa – pokrojone w kostkę, plasterki czy słupki. Na piknikach doskonale sprawdzają się rzodkiewki, małe pomidorki koktajlowe, ogórki i papryka, które przetrwają nawet w upały. Ciekawą alternatywą dla kanapek mogą być mini tortille.

Nie zapomnij również o owocach – maliny, winogrona czy jabłka to idealne uzupełnienie piknikowego menu. Zarówno z owoców, jak i warzyw możecie też zrobić pyszną sałatkę. W piknikowym koszu powinno znaleźć się także miejsce na coś słodkiego. Na wypad na łono natury śmiało możesz zabrać domowe ciastka owsiane, muffinki czy przekąski z ciasta francuskiego. I oczywiście napoje – zamiast tych kolorowych i gazowanych, postaw na przygotowaną samodzielnie lemoniadę z wody, cytryny, limonki i listków świeżej mięty lub jej arbuzową bądź brzoskwiniową wariację. Pamiętajcie również o zwykłej, czystej wodzie – szczególnie w gorące, letni dni.

Jedzenie na piknik spakuj do specjalnych pojemników na żywność. Dzięki temu uchronisz się przed rozsypaniem składników w koszu lub lodówce. Wybieraj zamykane pudełka z pokrywkami, co pozwoli Ci poustawiać pojemniki na drugim, a w ten sposób zaoszczędzić sporo miejsca.

Jedzenie na piknik – co przygotować?

Co zabrać na piknik we dwoje?

Co zabrać na piknik we dwoje?

Marzy Ci się romantyczny wypad z drugą połówką, więc zastanawiasz się, jak zorganizować piknik we dwoje? Na 6. miejscu listy potrzebnych na pikniku przedmiotów umieść kieliszki oraz wino lub szampana, z którym należycie uczcicie spędzany wspólnie czas. Zrezygnuj tylko z kruchych, szklanych kieliszków i spakuj ich plastikowe odpowiedniki.

Romantyczny piknik we dwoje wymaga też właściwej oprawy. Co prawda świeczki nie będą dobrym pomysłem, ale z powodzeniem 7. pozycję na liście niezbędnych na pikniku rzeczy może zajmować lampion oraz małe podgrzewacze w różnych kolorach, które w nim umieścisz. Wyobraź sobie, jak pięknie będzie to wyglądać po zmroku…

Przed romantycznym piknikiem możesz również nieco zmodyfikować menu. Co do jedzenia na piknik we dwoje sprawdzi się najlepiej? W koszyku lub lodówce zrób miejsce na sery, owoce i ciasteczka maślane. Świetnym wyborem będą także przekąski inspirowane kuchnią francuską.

Jak zorganizować piknik dla dzieci?

Piknik to fantastyczny pomysł na weekendowy wypad dla kilku rodzin z dziećmi lub urodziny Twojej pociechy. Tylko jak zorganizować piknik dla dzieci? Oprócz wszystkich wymienionych przed chwilą rzeczy, trzeba pomyśleć o zaplanowaniu maluchom czasu we właściwy, dostosowany do ich wieku sposób.

Jak zorganizować piknik dla dzieci?

Zabawy na pikniku – co będzie potrzebne?

Wszystko zależy od tego, co lubią obecne na pikniku dzieci. Do chowanego, berka czy podchodów zwykle wystarczy kilka osób i dobry humor – to doskonałe zabawy na piknik dla dzieci, które od lat sprawdzają się na rodzinnych wypadach. Jednak nawet dzieci muszą czasem odpocząć, by naładować akumulatory – a wtedy przydadzą im się stacjonarne zajęcia. Na 8. miejscu na liście potrzebnych na pikniku przedmiotów powinny zatem znaleźć się rozmaite zabawki – w zależności od wieku pociech mogą o być kolorowanki, kredki, farbki w sztyfcie, bańki mydlane, klocki, figurki, pojazdy czy gry planszowe.

Kosmetyki na wyjazd i czas spędzony w plenerze

Oprócz akcesoriów typowo piknikowych oraz jedzenia, na liście przedmiotów potrzebnych na piknik powinny znaleźć się także niezbędne kosmetyki. Zastanawiasz się, jakie kosmetyki na wyjazd zabrać? Pozycja 9. to preparaty odstraszające komary i kleszcze, które przydają się nie tylko w lesie, ale i w parku, na polanie czy działce. Miejsce 10. natomiast zarezerwuj na dobry krem na dzień z filtrem.

Krem z filtrem – najważniejszy, gdy świeci słońce

Kremu z filtrem nie powinno zabraknąć w piknikowym ekwipunku zarówno w słoneczny dzień, jak i wtedy, gdy na niebie widoczne są chmury. Warto w tym miejscu dodać, że po krem z filtrem należy sięgać nie tylko podczas wakacji nad morzem czy w górach, ale i podczas wypoczynku w parku czy polanie blisko domu, gdzie nie zawsze czuć, jak silne jest oddziaływanie słońca na skórę. Wiemy, że piękna, słoneczna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a ciepłe promienie cudownie poprawiają nastrój i skutecznie dodają energii, ale brak właściwej ochrony przed promieniami UV Twoja skóra odczuje bardzo szybko.

Jak krem z filtrem najlepiej wybrać? Kosmetyki do opalania dobiera się, mając na uwadze przede wszystkim swój fototyp, czyli rodzaj karnacji. Mowa między innymi o kolorze skóry, naturalnym kolorze włosów, zabarwieniu tęczówki czy sposobie, w jaki się opalasz. Im fototyp jest niższy, a skóra jaśniejsza, tym wyższa jest tendencja do podrażnień i oparzeń słonecznych.

W przypadku osób o fototypie I z bardzo jasną karnacją i skłonnością do poparzeń, poleca się wyłącznie balsamy do opalania SPF 50. Jaki kosmetyk wybrać? Twoje oczekiwania z pewnością spełni NIVEA SUN Protect & Moisture Balsam ochronny SPF 50+, który daje natychmiastową ochronę przed poparzeniem słonecznym i przedwczesnym starzeniem skóry. Jego pielęgnująca formuła zawiera system wysoce skutecznych filtrów UVA i UVB, zapewnia intensywne nawilżenie i uczucie jedwabiście gładkiej skóry, a przy tym jest wodoodporna.

Zabawy na pikniku – co będzie potrzebne?

Jeśli zaliczasz się do fototypu II, czyli masz jasną cerę i włosy w kolorze jasnego lub ciemnego blondu, sprawdzą się u Ciebie balsamy do opalania              SPF 30, np. NIVEA SUN PROTECT & MOISTURE Balsam ochronny SPF 30, który stworzy na Twojej skórze barierę chroniącą ją przed szkodliwym wpływem promieni UV oraz zabezpieczy ją przed poparzeniem i przedwczesnym starzeniem od razu po użyciu. Balsam zawiera skuteczne filtry UVA i UVB. Kosmetyk jest też wodoodporny i zapewnia intensywne oraz długotrwałe nawilżenie.

Jeżeli zaliczasz się do fototypu III, Twoja skóra wykazuje dużą odporność na poparzenia słoneczne. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga ona odpowiedniej ochrony. Jedyna różnica polega na tym, że wybrany krem, balsam czy spray do opalania może mieć nieco niższy faktor – w tym przypadku sprawdzi się SPF 20. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład NIVEA SUN PROTECT & MOISTURE Balsam ochronny SPF 20, który za sprawą skutecznych filtrów UVA i UVB chroni skórę przed oparzeniami i przedwczesnym starzeniem, a dodatkowo głęboko ją nawilża i nadaje jej aksamitną gładkość.

Kosmetyki na wyjazd i czas spędzony w plenerze

Balsamy, kremy lub olejki do opalania o niższym faktorze są przeznaczone dla osób o fototypie IV ze śniadą karnacją, które nie miewają problemów z poparzeniami słonecznymi. Mimo to skóra wciąż potrzebuje właściwego zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, które może powodować między innymi przedwczesne starzenie. Do tego zadania idealnie nadaje się  NIVEA SUN PROTECT & MOISTURE Balsam ochronny SPF 15, który dodatkowo intensywnie nawilża i wygładza skórę. Inna opcja to NIVEA SUN Karotenowy olejek do opalania w sprayu SPF 6, dzięki któremu uzyskasz złocistą, głęboką i długotrwałą opaleniznę. Oprócz ekstraktu z karotenu formuła olejku zawiera witaminę E i olejek jojoba, które pielęgnują skórę i nadają jej jedwabistą gładkość. Natomiast system filtrów UVA i UVB zapewni Ci skuteczną ochronę przed promieniowaniem, niwelując ryzyko oparzeń słonecznych, uszkodzenia skóry i jej przedwczesnego starzenia się.

Krem z filtrem – najważniejszy, gdy świeci słońce

Jaki krem z filtrem do twarzy?

Odpowiedniej ochrony przed słońcem wymaga jednak nie tylko skóra Twojego ciała, ale również twarzy. Niezależnie od typu cery, promieniowanie słoneczne może spowodować poważne uszkodzenia jej struktury, co może skutkować choćby przyspieszeniem procesu starzenia się skóry. Dlatego 11. pozycję na naszej liście rzeczy potrzebnych na pikniku zajmują kremy z filtrem do twarzy, które pomogą Ci zapewnić cerze niezbędną ochronę przed niekorzystnym wpływem promieni UV, a jednocześnie spełnić inne jej potrzeby.

Jaki krem z filtrem na dzień wybrać? Jeśli masz cerę dojrzałą, postaw na NIVEA SUN Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy SPF 50 z koenzymem Q10, zapewniający maksymalną ochronę przed słońcem. Oprócz ochrony przeciwsłonecznej zapewnia też nawilżenie cery, przeciwdziała zmarszczkom i przebarwieniom.

Masz cerę mieszaną lub tłustą, która często nadmiernie się błyszczy? Zdecyduj się na NIVEA SUN Matujący krem do twarzy SPF 30. Jest to lekki krem, który nie zostawia wrażenia lepkości na twarzy. Skutecznie chroni cerę przed szkodliwym działaniem słońca, a dodatkowo pochłania wydzielane w nadmiarze sebum, dając natychmiastowy i długotrwały efekt matujący.

Warto spojrzeć także na NIVEA SUN Nawilżający krem do twarzy BB SPF 50+ który zawiera stapiające się z odcieniem skóry pigmenty. Krem sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy na piknik wybierasz się z większym gronem znajomych i chcesz, by Twoja cera prezentowała się nienagannie, jednocześnie nie musząc wykonywać makijażu.

Jaki krem z filtrem do twarzy?

Krem z filtrem dla dzieci – który sprawdzi się na pikniku?

Dziecięca skóra jest niezwykle wrażliwa, delikatna, a przez to wyjątkowo podatna na różnego rodzaju podrażnienia, w tym te wywołane przez słońce. By uniknąć bolesnego poparzenia i uszkodzenia skóry malucha, 12. miejsce na liście niezbędnych na pikniku przedmiotów zajmują balsamy do opalania dla dzieci. Tylko jaki krem z filtrem dla dzieci zapewni Twojej pociesze najlepszą ochronę? W tym przypadku sięgaj wyłącznie po kosmetyki z wysokimi filtrami.

Znakomitym wyborem jest NIVEA SUN Kids Protect & Play Balsam ochronny SPF 50+, który zabezpieczy skórę Twojego dziecka przed poparzeniem i długotrwałym uszkodzeniem. Balsam wzmacnia jednocześnie barierę ochronną skóry, dzięki czemu staje się ona mniej podatna na alergię słoneczną i dogłębnie nawilża skórę. Krem z filtrem SPF 50 NIVEA dla dzieci jest przy tym wodoodporny, wygodny w użyciu i nie pozostawia na skórze nieprzyjemnej, lepkiej warstwy.

Krem z filtrem dla dzieci – który sprawdzi się na pikniku?

Jaki krem z filtrem dla niemowlaka?

Skóra niemowląt jest jeszcze delikatniejsza, wrażliwsza i bardziej podatna na podrażnienia. Ma to związek z tym, że nie wykształciła ona w pełni swych funkcji obronnych, więc promieniowanie UV jest dla niej szczególnie groźne. Najlepsza ochrona przeciwsłoneczna w przypadku niemowląt sprowadza się więc do niewystawiania ich na bezpośrednie działanie słońca. Przygotowując się do pikniku zadbaj zatem o to, by maleństwo mogło ten czas spędzić bezpiecznie w cieniu.

Jeśli nie jest to możliwe, 13. pozycję na Twojej liście rzeczy potrzebnych na pikniku powinien zająć krem z filtrem UV dla niemowląt, przeznaczony do stosowania już od 1. dnia życia. W przypadku nieco starszych pociech powyżej trzeciego miesiąca życia może to być natomiast NIVEA BABY Ochronny krem na słońce SPF 50+ z filtrami UVA i UVB, witaminą E i wyciągiem z aloesu. Formuła kremu skutecznie i długotrwale zabezpiecza skórę dziecka przed szkodliwym promieniowaniem, minimalizuje ryzyko uczuleń, a zarazem zapewnia intensywne nawilżenie. Jeśli wolisz kosmetyki o innej konsystencji, możesz zdecydować się na NIVEA BABY Mleczko ochronne na słońce SPF 50.

Jaki krem z filtrem dla niemowlaka?

Sposoby na upał podczas pikniku

Choć piknik można z powodzeniem zorganizować o każdej porze roku, wiele osób najchętniej planuje go latem. O tej porze roku jednak często występują wysokie temperatury – a jak wiadomo, upały bardzo niekorzystnie wpływają na organizm człowieka. Są one groźne zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Zastanawiasz się, jak się ochłodzić w upał, by móc bezpiecznie cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi na świeżym powietrzu?

Przede wszystkim spróbuj znaleźć zacienione miejsce na piknik lub takie, gdzie będziecie mieć łatwy i szybki dostęp do cienia – dzięki temu w dowolnej chwili będzie można się w nim schronić. Ponadto do swojej listy przedmiotów niezbędnych na pikniku dopisz 14. rzecz – parasol lub namiot przeciwsłoneczny. Pamiętaj też, że podczas kilkugodzinnego lub nawet całodziennego pikniku pogoda może bardzo łatwo się zmienić. Zatem nawet jeśli o poranku niebo jest zachmurzone, nie oznacza to, że w ciągu dnia nie będzie dokuczać Wam upał. W gorące dni przydatna okazuje się także woda w atomizerze do spryskiwania ciała – to 15. miejsce na naszej liście. Nie zapomnij również o piciu dużych ilości wody, żeby zapobiec odwodnieniu organizmu.

Chcesz zorganizować piknik dla swoich bliskich? Fantastyczny pomysł! Pamiętaj tylko, że taki wypad musi być odpowiednio przygotowany – wtedy na pewno zostanie zaliczony do udanych i będzie wspominany przez jego uczestników przez długi czas.

Sposoby na upał podczas pikniku