jak wyglada cera mieszana

Cera mieszana - 12 pytań i odpowiedzi

Czy skóra może być jednocześnie sucha i przetłuszczająca się? Jak najbardziej – potwierdzi to każda posiadaczka cery mieszanej. Pielęgnacja cery mieszanej nie jest najłatwiejsza, bo na różnych obszarach twarzy skóra wymaga innego podejścia. Jak pielęgnować cerę mieszaną, by zaspokoić jej potrzeby? Jak dbać o cerę mieszaną na każdym etapie, od oczyszczania po regenerację?

Cera mieszana – charakterystyka

cera mieszana charakterystyka

Charakterystyka cery mieszanej to w skrócie połączenie skóry suchej i tłustej. Jak wygląda cera mieszana?

W strefie „T” (czoło, nos, broda) skóra ma tendencję do przetłuszczania i świecenia, natomiast na policzkach jest ona zwykle sucha, niekiedy też zaczerwieniona. Skóra mieszana wykazuje także różny stopień odporności na czynniki zewnętrzne.

Strefa „T” jest mało wrażliwa, skóra w tych miejscach jest grubsza, z większymi i widocznymi porami, natomiast suche partie łatwo ulegają podrażnieniom. W tych miejscach skóra jest cieńsza, często ściągnięta, może pojawiać się tutaj także uczucie pieczenia.


Jak dbać o cerę mieszaną?

Na to, jak pielęgnować cerę mieszaną nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ani „idealnego” sposobu. Cera mieszana to jedna z najbardziej zróżnicowanych – z zależności od osoby, może być bardziej tłusta, bardziej sucha, bardziej wrażliwa, a może w ogóle nie sprawiać problemów. Dlatego najlepiej dobrać swoją pielęgnację indywidualne, na podstawie obserwowania skóry – jej kondycji i bieżących potrzeb. W końcu, ty wiesz najlepiej, w których obszarach Twoja skóra wymaga nawilżenia, zmatowienia, czy też głębszego odżywienia!

Skup się przede wszystkim na przywróceniu skórze równowagi wodno-tłuszczowej. Skóra całej twarzy potrzebuje nawilżenia, tyle że w przypadku cery mieszanej nawilżanie to powinno różnić się w zależności od partii twarzy, dostarczając dodatkowych korzyści skórze. Zazwyczaj w części tłustej skóra potrzebuje zmatowienia i zwężenia porów, w części suchej – odżywienia i złagodzenia podrażnień.

cera mieszana

skóra mieszana

Czy w związku z tym powinnaś używać dwóch różnych kremów, by jednym z nich smarować czoło, a drugim policzki? Niekoniecznie, jeśli sięgniesz po kosmetyki przeznaczone specjalnie do tego typu skóry. Składniki aktywne dla cery mieszanej zawarte w najlepszych kosmetykach potrafią zidentyfikować problem w danej części twarzy i zadziałać dokładnie tam, gdzie to potrzebne. Takie kremy zawierają więc zarówno składniki matujące i regulujące wydzielanie sebum, jak i nawilżające i łagodzące podrażnienia. Warto pamiętać, że właściwa pielęgnacja cery mieszanej powinna opierać się na kosmetykach o lekkiej formule, które nie obciążą i tak już przeciążonych nadmiarem sebum obszarów twarzy oraz nie podrażnią miejsc suchych.

A zatem: jak pielęgnować cerę mieszaną? Używaj kosmetyków przeznaczonych do swojego typu cery. Dodatkowo, wzbogać swoją standardową pielęgnację skóry mieszanej (oczyszczenie za pomocą płynu micelarnego czy żelu do twarzy oraz krem) o inne formy kosmetyczne, takie jak peelingi czy maseczki. Możesz je stosować punktowo, dzięki czemu będziesz w stanie zadziałać dokładnie na partie twarzy potrzebujące głębszego oczyszczenia czy odżywienia.

Jak wygląda pielęgnacja cery mieszanej z zaskórnikami?

Nadmiar sebum i rozszerzone pory w strefie „T” sprzyjają powstawaniu wyprysków i zaskórników. Pielęgnacja cery mieszanej z zaskórnikami powinna zatem mieć charakter nie tylko regulująco-nawilżający, ale także antybakteryjny i łagodzący w stosunku do zmian na skórze. Zwykłe kosmetyki na trądzik mogą być zbyt agresywne i niekorzystnie wpływać na suche partie cery, pogłębiając ich przesuszania, a nawet prowadzić do łuszczenia się skóry. Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja cery mieszanej z wypryskami, by była to pielęgnacja jednocześnie skuteczna i łagodna?

Przede wszystkim trzeba zadbać o dokładne oczyszczanie. Niewykonanie demakijażu przed pójściem spać, czy też niedokładne zmycie tłustych kosmetyków i brudu, to grzech absolutnie niewybaczalny! Zanieczyszczenia pozostawiane na skórze przyczyniają się do zatykania porów i są pożywką dla bakterii, a więc w prosty sposób prowadzą do rozwoju wyprysków. Jeśli na co dzień się malujesz, warto, byś wykonywała bardzo dokładny demakijaż.

cera mieszana jak dbać


Jak wybierać kosmetyki do cery mieszanej?

jak pielęgnować cerę mieszaną

Kosmetyki do cery mieszanej należy dobierać kompleksowo – począwszy od preparatów do demakijażu, poprzez żel do mycia i tonik, po kremy na dzień i na noc. Wybieraj kosmetyki oznaczone, jako przeznaczone do cery mieszanej, unikniesz w ten sposób konieczności stosowania dwóch różnych linii – do cery suchej na suche partie skóry i do cery tłustej na przetłuszczające się miejsca.

Bardzo istotnym dla cery mieszanej kosmetykiem jest peeling. Odpowiednio dobrany skutecznie odblokowuje pory w części tłustej i bardzo delikatnie złuszcza martwy, przesuszony naskórek w części suchej. Warto więc zainwestować w żel peelingujący, na przykład oparty na glince Urban Detox Claywash, który zmatowi tłustsze partie twarzy a do tego zadziała na nie antybakteryjnie, lub delikatny peeling ryżowy, który nie podrażni tych wrażliwych obszarów.


Jak oczyszczać cerę mieszaną?

Kosmetyk do demakijażu i oczyszczania twarzy możesz wybrać według swojego uznania – jeśli wolisz oczyszczanie z pomocą płatka kosmetycznego, polecamy płyn micelarny do cery mieszanej, a jeśli dla uzyskania uczucia czystości potrzebujesz przemyć twarz wodą, lepszy będzie dla ciebie żel oczyszczający lub olejek do demakijażu. Pamiętaj jednak o kilku żelaznych zasadach, aby mieć pewność, że Twoja skóra została całkowicie oczyszczona.

Oczyszczanie cery mieszanej płynem micelarnym – zasady:

 1. Wybierz płyn micelarny przeznaczony do cery mieszanej, lub taki odpowiedni dla każdego typu skóry.
 2. Jeśli stosujesz jakiekolwiek kosmetyki wodoodporne, użyj płynu dwufazowego – lepiej poradzi sobie z trwałymi kosmetykami, bez pocierania
 3. Zacznij od oczu – namocz płatek kosmetyczny i przyłóż do oka. Przytrzymaj przez kilkanaście sekund, aby brud się rozpuścił, a następnie bardzo delikatnie, przesuń płatek w kierunku do wnętrza oka, aby zebrać zanieczyszczenia. Nie pocieraj! To może prowadzić do podrażnień i wypadania rzęs.
 4. Następnie przejdź do pozostałych partii twarzy, delikatnie przesuwając nasączone płatki ruchem ku górze.
 5. Często wymieniaj płatki – wykonanie demakijażu całej twarzy za pomocą jednego płatka nie daje ci żadnej pewności, że usunęłaś wszystkie zanieczyszczenia.
 6. Nie zapominaj o szyi i dekolcie – nawet, jeśli nie nałożyłaś na nie kosmetyków kolorowych, przez cały dzień były wystawione na powietrze i kurz, a także wydzielały sebum, więc wymagają oczyszczenia.
 7. Demakijaż wykonuj tak długo, aż świeży płatek po przeciągnięciu do go skórze twarzy będzie czysty.

pielęgnacja cery mieszanej

cera-mieszana-12-pytan

Oczyszczenie cery mieszanej żelem do mycia twarzy – zasady:

 1. Wybierz żel do twarzy przeznaczony do cery mieszanej lub taki odpowiedni do każdego typu cery
 2. Jeśli stosujesz jakiekolwiek kosmetyki wodoodporne, użyj żelu micelarnego lub olejku do demakijażu, aby usunąć trwałe kosmetyki
 3. Nałóż żel na zwilżoną twarz i rozprowadź po skórze, a następnie spłucz za pomocą letniej wody.
 4. Po wykonaniu demakijażu, możesz pozwolić sobie na peeling skóry, aby dodatkowo oczyścić pory. Wybierz jednak delikatne peelingi złuszczające, które nie podrażnią wrażliwszych partii twarzy, na przykład peelingi ryżowe NIVEA.
 5. Po umyciu twarzy wodą zastosuj tonik, który usunie ewentualne pozostałości, a także przywróci Twojej skórze naturalny poziom pH.


Jaki powinien być krem do cery mieszanej?

Po zabiegach oczyszczających przychodzi czas na krem do twarzy do cery mieszanej. Cera mieszana – jak każdy inny typ cery – potrzebuje osobnych kremów na dzień i na noc. Oba kosmetyki powinny być jednak lekkie (np. mieć konsystencję żelu) i zawierać składniki nawilżające oraz najlepiej antyoksydacyjne. Czy to możliwe w ramach jednego kosmetyku? Oczywiście, bo skóra wykorzysta z niego to, co w danej partii jest jej potrzebne. W strefie „T” skóra wykorzystuje składniki antyoksydacyjne kremu, a w strefie suchej – składniki łagodzące podrażnienia. Krem nawilżający do cery mieszanej działa natomiast na całej twarzy.

Krem nawilżający do cery mieszanej

O potrzebie nawilżania cery łatwo zapomnieć – zwłaszcza, gdy na pierwszy plan wysuwają się inne problemy, jak przetłuszczanie i wypryski. Jak już wiemy, cera mieszana wymaga nawilżania na całej swojej powierzchni, dlatego dobry krem do twarzy do cery mieszanej dba pod tym względem nie tylko o suche miejsca na policzkach. Przykład? Odświeżający krem nawilżający na dzień zawiera niewiele fazy tłuszczowej, dzięki czemu nie nasila przetłuszczania się w strefie „T”. Krem do cery mieszanej NIVEA nawilża intensywnie, ale przy tym bardzo łatwo się wchłania, więc nie obciąża skóry. Z tego też względu może być stosowany jako krem do cery mieszanej skłonnej do wyprysków. Dodatkowo krem zabezpiecza cerę przed wpływem czynników zewnętrznych (zawiera antyoksydanty, w tym witaminę E), więc doskonale sprawdza się w charakterze kremu nawilżającego do cery mieszanej na dzień.

krem do cery mieszanej

krem do cery mieszanej na noc

Krem na noc do cery mieszanej

Krem na noc do cery mieszanej od kremu na dzień powinien odróżniać się bogatszą formułą. Nie oznacza to jednak, że ma być ciężki i tłusty. Ma za to mieć składniki regenerujące, które pomagają skórze odnowić się nocą i złagodzić podrażnienia, zwłaszcza w strefie suchej. Doskonałym przykładem takiego kremu jest Regenerujący krem na noc do cery mieszanej i tłustej. Podobnie jak krem na dzień z tej samej linii ma lekką konsystencję, ale oprócz witaminy E i innych antyoksydantów zawiera odbudowujący pantenol. Warto wspomnieć, że wspomniane kremy NIVEA zawierają booster nawilżenia – specjalną formułę wzmacniającą działanie nawilżające kremu. Działa on na warstwę rogową naskórka, tworząc na niej barierę ochronną ograniczającą odparowywanie wody ze skóry. Od czasu do czasu na noc możesz stosować także serum do twarzy mieszanej. To skoncentrowany kosmetyk, który doładuje skórę substancjami odżywczymi i w krótkim czasie znacznie poprawi wygląd cery. To istotne zwłaszcza przed tzw. „wielkimi wyjściami”.

Krem pod makijaż do cery mieszanej

Krem pod makijaż do cery mieszanej to jednocześnie krem na dzień. Jeśli malujesz się na co dzień i zależy Ci na tym, by makijaż wyglądał jak najlepiej przez cały dzień, krem powinien mieć działanie matujące. Pamiętaj jednak, że samo matowienie to nie wszystko. Silnie matujący krem bez właściwości nawilżających tylko pogłębi Twój problem w strefie „T” (skóra odpowie jeszcze intensywniejszą produkcją sebum) i podrażni suchą skórę policzków. Wybierz zatem krem o formule oil-free z minerałami i antyoksydantami, który tak samo dobrze matuje, jak i nawilża. Krem jest na tyle lekki, że idealnie zgra się z makijażem, nie obniżając jego trwałości.

Jeśli masz zdrową cerę, możesz też rozważyć zamianę tradycyjnego podkładu na krem BB do cery mieszanej. Jest to kosmetyk łączący właściwości kremu na dzień z właściwościami podkładu. Krem lekko kryje i wyrównuje koloryt skóry, nawilża i matuje. Który wypróbować? GLOW Beauty BB 5w1 Upiększający Krem na Dzień NIVEA. Możesz też używać tego kremu w przypadku, gdy na Twojej twarzy pojawiają się drobne niedoskonałości. Krem lekko je zamaskuje, a przy tym nie zatka porów, wiec nie nasili problemu z zaskórnikami.

jak pielęgnować cerę mieszaną


Jaki jest najlepszy podkład do cery mieszanej?

krem cera mieszana

Zdajemy sobie jednak sprawę, że krem BB nie u wszystkich i nie w każdej sytuacji zda egzamin. Jeśli więc w Twojej kosmetyczce koniecznie musi znaleźć się trwalszy i mocniej kryjący kosmetyk, zobacz, jak wybrać dobry podkład do cery mieszanej.

Jaki podkład do cery mieszanej jednocześnie zmatuje strefę „T” i nie przesuszy policzków? Dla Twojej skóry najlepszy będzie kosmetyk o beztłuszczowej, lekkiej formule. Lekki podkład do cery mieszanej pozwoli Ci ukryć świecenie się skóry na długo. Ważną cechą przy wyborze podkładu do cery mieszanej jest także stopień napigmentowania. Dostosuj go do wymagań Twojej cery. Jeśli masz na twarzy sporo wyprysków i blizn po nich, będziesz potrzebować mocniej kryjącego produktu. Nie obciążaj się jednak takim podkładem, jeśli masz zdrowo wyglądającą cerę i niewiele zmian do ukrycia. Jaki podkład do cery mieszanej wówczas wybrać? Niech będzie to kosmetyk harmonijnie łączący trzy cechy: średni stopień krycia, lekkie matowienie i nawilżanie. Pamiętaj, że największą rolę w matowieniu i nawilżaniu Twojej twarzy powinien grać krem na dzień!


Puder do cery mieszanej - czym musi się odznaczać?

Puder do cery mieszanej to puder matujący. Możesz wybrać kosmetyk oparty na silnie matujących substancjach typu sproszkowane owoce drzewa kapokowego albo bambus. Nie musisz martwić się o suche partie twarzy – jeśli wybierzesz bezbarwny puder, będziesz mogła nakładać go tylko tam, gdzie to faktycznie potrzebne i uzupełniać w ciągu dnia zgodnie z potrzebami.

Maseczki do cery mieszanej

Jeśli chodzi o maseczki do cery mieszanej, do wyboru masz dwa rozwiązania: stosowanie uniwersalnej maseczki do cery normalnej bądź dwóch osobnych (nawilżającej i matującej). Jeśli zależy Ci na używaniu tylko jednego kosmetyku, wybierz Maskę Nawilżającą NIVEA Hey There Soft Skin. Jak już wiesz, skóra całej twarzy potrzebuje nawilżenia, więc taka maseczka na pewno się jej przyda. Jeśli Twoja strefa „T” przetłuszcza się bardzo silnie, włącz także maskę matującą (np. NIVEA Urban Skin Detox Peel-Off). Nakładaj ją w inne dni niż maskę nawilżającą i oczywiście tylko na tłuste partie skóry!

krem do cery mieszanej