Jak dbać o skórę i włosy przy aktywnym trybie życia?
Aktywny tryb życia to zdrowie! Jednak czy sport wpływa na skórę twarzy i ciała oraz włosy wyłącznie pozytywnie? Zobacz, jakie mogą być te mniej pożądane efekty aktywności i czy możesz im zapobiegać!
Wpływ aktywności na skórę. Stres oksydacyjny
Kiedy się ruszasz, w Twoich organizmie zachodzi wiele dobroczynnych procesów. Praca serca przyspiesza, zwiększa się zatem przepływ krwi. Całe Twoje ciało staje się lepiej dotlenione, co oznacza efektywniejszą pracę różnych organów. Np. dotleniony mózg to jaśniejsze i pozytywniejsze myślenie, natomiast dotleniona skóra to promienny, wypoczęty wygląd.
Efektywne zaopatrywanie skóry w krew to podstawa w zachowaniu młodego wyglądu i dobrej jej kondycji. Gdy krew krąży sprawnie, jest w stanie na bieżąco dostarczać komórkom tlen oraz odbierać z nich produkty przemiany materii. Dotlenione komórki lepiej spełniają swoje zadania, w przypadku skóry jest to regeneracja i synteza kolagenu i elastyny, włókien, które odpowiadają za wypełnienie i elastyczność skóry. Wydaje się zatem, że aktywny styl życia to najlepsze, co możemy zrobić dla swojej skóry. Czy aby na pewno?
Pielęgnacja skóry a czynniki zewnętrzne: słońce i wiatr
Aktywność fizyczna a oczyszczanie twarzy
Jeśli chcesz, by aktywny tryb życia był wymalowany na Twojej twarzy wyłącznie w tym pozytywnym wydaniu, musisz też zadbać o właściwe oczyszczanie twarzy. Znaczenie mają działania zarówno przed treningiem, jak i po.
Pielęgnacja ciała: nawilżanie, ochrona UV, ujędrnianie
Powiedzieliśmy sobie wiele o cerze, czas poświęcić nieco uwagi reszcie ciała. Przy aktywnym stylu życia niezwykle istotne jest to, by dbać o skórę całościowo. Na co zwracać szczególną uwagę w pielęgnacji ciała? Na pewno na ochronę przeciwsłoneczną w ciepłych miesiącach roku, gdy pływasz, jeździsz na rowerze i wędrujesz po górach ze znacznie odsłoniętym ciałem. Wówczas regularnie (nawet co 2 godziny) smaruj się kosmetykami do opalania. Balsam do opalania powinnaś aplikować na każdą odsłoniętą część ciała.
Jak zadbać o swój wygląd, gdy jesteś aktywna? Tak samo jak dla twarzy, dla reszty ciała ważne jest oczyszczanie i nawilżanie. Do kąpieli przydadzą Ci się żele pod prysznic o energetyzujących zapachach i głęboko oczyszczających właściwościach. Jeśli chodzi zaś o nawilżanie – stosuj balsamy do ciała zwłaszcza na te partie, które pod wpływem wymagających czynników pogodowych ulegają największemu przesuszeniu (kolana, łydki, stopy, łokcie, ramiona). Jeśli podejmujesz aktywności także z myślą o szczupłej, smukłej sylwetce – efekty takiego treningu też możesz wspomóc kosmetykami. Jak ujędrnić ciało? Regularnie stosując balsamy ujędrniające!
Aktywny tryb życia a włosy
Wiesz już, że kiedy ćwiczysz i dużo się ruszasz, włosy również są w nieustannym ruchu. Ocierają się o siebie, plącze je też wiatr. Wszystko to powoduje wzrost porowatości włosów, przez co Twoje kosmyki stają się przesuszone, matowe, łamliwe. Mogą też zacząć wypadać, jeśli np. podczas treningów ściągasz gwałtownym ruchem gumkę i w pośpiechu, ale bardzo mocno, wiążesz ponownie kucyk.
Jeśli już nabawiłaś się takich problemów, zacznij od ich naprawy. Przede wszystkim zajmij się wygładzeniem włosów, czyli domknięciem rozchylonych łusek. Jak zamknąć łuski włosa? Najlepiej sprawdzą się tu wygładzające maski i odżywki do włosów o emolientowym charakterze. Pamiętaj też, by na co dzień delikatniej obchodzić się z włosami, tzn. nie szarpać ich podczas mycia i rozczesywania. Może taka odpowiedź na pytanie, czym wygładzić włosy, zabrzmi banalnie, ale największa moc jest w Twoich dłoniach! To, jak traktujesz nimi włosy, czy to podczas czesania, czy podczas mycia, ma kluczowe znacznie dla ich gładkości.
Być może zainteresują Cię nasze artykuły związane z codzienną pielęgnacją włosów: Jak myć głowę? 10 zasad. , Jak suszyć włosy, by im nie zaszkodzić? , Matowe włosy – jak przywrócić im blask?.
Aktywna czyli zabiegana. Jak dbać o siebie, gdy masz mało czasu?
Aktywny styl życia może mieć jeszcze jeden wymiar. Gdy na co dzień robisz bardzo dużo, to znaczy pracujesz zawodowo, prowadzisz dom, wychowujesz dzieci, a wolny czas spędzasz, uprawiając różne sporty, jesteś zwyczajnie zabiegana. W wypełnionym po brzegu planie dnia trudno znaleźć miejsce na pielęgnację dłuższą niż kilka, kilkanaście minut. Myślisz, że w tym czasie nie możesz zapewnić sobie właściwych efektów? Możesz, tylko musisz właściwie ustalić priorytety.