Makijaż krok po kroku – poradnik dla początkujących

Makijaż krok po kroku – poradnik dla początkujących

Makijaż codzienny i na wielkie wyjścia. Dzienny i wieczorowy. W stylu no-make’up i glamour. Trudno zliczyć, jak wiele jest rodzajów makijażu. Nie musisz być ekspertką od każdego z nich, warto jednak, żebyś znała podstawy, dzięki którym będziesz w stanie sama zadbać o właściwą oprawę swojej urody. Co musisz wiedzieć o makijażu i kosmetykach kolorowych?

Jak zrobić makijaż krok po kroku?

Jak zrobić dobry makijaż – łatwo powiedzieć, ale niekoniecznie łatwo zrobić. Wszystko rozbija się o określenie „dobry”. Makijaż potrafi wykonać pewnie każda z nas, ale te, które robią to rzeczywiście dobrze, należą do mniejszości. Od czego więc zacząć naukę?

Na początek spójrz na prosty schemat, jak zrobić makijaż krok po kroku:

  1. Pytanie o to, jak wykonać makijaż, należy poprzedzić innym: jak przygotować twarz na makijaż? Od tego zależy więcej, niż Ci się wydaje! Zanim zaczniesz się malować, musisz umyć twarz i nałożyć odpowiedni krem.
  2. Właściwy makijaż zaczyna się od korektora, którym zamaskujesz niedoskonałości. W bardziej zaawansowanej wersji przed korektorem stosuje się jeszcze bazę pod podkład (chyba, że użyłaś kremu-bazy pod makijaż).
  3. Czas na podkład…
  4. …i puder.
  5. Teraz należy przejść do oczu. Jak zrobić makijaż oka? Zacznij od posmarowania powiek bazą pod cienie.
  6. Nałóż cień bazowy i cień główny.
  7. Narysuj kreski kredką/eyelinerem.
  8. Wytuszuj rzęsy.
  9. Zrób makijaż brwi. Przeczesz je, uzupełnij kredką, całość przeciągnij cieniem.
  10. Wykonaj konturowanie. Najpierw nałóż bronzer, potem róż i rozświetlacz.
  11. Pomaluj usta. Konturówką obrysuj ich kontur, następnie wypełnij całość szminką.
Jak zrobić makijaż krok po kroku?

Jak nauczyć się malować?

Sama znajomość kolejności i podstawowych kosmetyków nie wystarczy, by zrobić idealny makijaż. Musisz jeszcze znać podstawy makijażu, jednak nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce! Czy musisz zapisać się na kurs z wizażystką? Niekoniecznie – w dobie internetu możesz nauczyć się makijażu od podstaw samodzielnie. W sieci wręcz roi się od profesjonalnych tutoriali objaśniających, jak nauczyć się robić makijaż. Źródeł wiedzy i instrukcji zatem nie brakuje. Jeśli chodzi zaś o praktykę – musisz po prostu jak najwięcej ćwiczyć! 

Jak nauczyć się malować?

Jak nauczyć się malować? Zacznij od podstaw, weź na warsztat jeden element – np. aplikację korektora – i trenuj go przez jakiś czas. Chodzi o to, byś nie kupowała na raz wielu różnorodnych kosmetyków, ale skupiła się na jednym, testowała różne konsystencje, odcienie, warianty, a w końcu metody aplikacji. Jeśli próbowałabyś doskonalić nakładanie korektora, podkładu, cieni czy tuszu do brwi na raz, w każdym makijażu, nie miałabyś szansy udoskonalić żadnej ze składowych. Chyba, że każdorazowo na makijaż poświęcałabyś dwie godziny, co raczej mija się z celem…

Aby nauczyć się makijażu twarzy krok po kroku, warto wybrać jedną makijażystkę, która udostępnia swoje instruktaże w internecie. Każdy ma przecież inny styl, warto więc podążać drogą, która bliska jest także Tobie. Zwracaj uwagę nie tylko na tutoriale stricte o wykonywaniu makijażu, ale też poruszające tematy pokrewne, poszerzające perspektywę w patrzeniu na make-up. Jakie to tematy? Np. typy urody, rodzaje cery, sposoby pielęgnacji cery o określonych problemach – to wszystko da Ci podstawy, by malować się jeszcze lepiej i skuteczniej. Byłoby dobrze, gdyby Twoja główna „nauczycielka” miała podobną do Twojej urodę (kolor włosów, oczu, typ urody, kształt twarzy), wówczas będziesz mogła przenosić zaproponowane przez nią rozwiązania wprost na grunt własnego makijażu. 

Podstawowe kosmetyki do makijażu – co musisz mieć?

Podstawowe kosmetyki do makijażu można rozpatrywać bardzo różnie. Dla minimalistek, które mają zdrową cerę, mogą to być tylko lekki podkład, tusz do rzęs, kredka do oczu i błyszczyk. Dla większości z nas jednak rzeczy potrzebnych do malowania – nawet na co dzień – jest znacznie więcej. Pamiętaj jednak, że do nauki nie potrzebujesz wcale wielu profesjonalnych kosmetyków do makijażu i że mniej znaczy więcej.

Jakie kosmetyki do makijażu musisz mieć na początku?

  • Korektor,
  • Podkład,
  • Róż,
  • Tusz do rzęs,
  • Cienie lub kredkę,
  • Wybrany kosmetyk do brwi,
  • Wybrany kosmetyk do ust.
Podstawowe kosmetyki do makijażu – co musisz mieć?

Może się wydawać, że sam róż nie wystarczy do konturowania twarzy, że potrzebujesz jeszcze innych kosmetyków do makijażu – bronzera i rozświetlacza. Jest tak, jeśli mówimy o pełnym, wieczorowym makijażu. W podstawowej wersji róż wystarczy! Podobnie rzecz ma się z bazą pod podkład – nie potrzebujesz jej do codziennego makijażu, dobry krem na dzień wystarczy! W swoich rzeczach do makijażu nie musisz mieć też bogatej palety cieni – aby nauczyć się prawidłowego makijażu oka, wystarczą zaledwie dwa kolory.

Jeśli chodzi o aplikacje do nakładania makijażu, również nie potrzebujesz pełnego asortymentu. Więcej o tym, co Ci się przyda piszemy w naszym artykule: Pędzle do makijażu dla początkujących – które do czego?

Jak zrobić makijaż dzienny?

Jak zrobić naturalny makijaż, który nada się do noszenia na co dzień? Przede wszystkim… szybko! Nad codziennym makijażem nie możesz spędzać więcej niż kilka, kilkanaście minut, bo inaczej zwyczajnie traci on na swojej „codzienności”.

Jak zrobić makijaż dzienny? Zadbaj przede wszystkim o ładny wygląd cery, a więc skup się na dokładnej aplikacji korektora, pudru i podkładu, natomiast w makijażu oczu i ust postaw głównie na ich delikatne zaakcentowanie, czyli podkreślenie swojej urody.

Oto nasz delikatny makijaż krok po kroku. Po nałożeniu kremu, możesz przejść do podkładu. Jeśli zależy Ci, by kosmetyk był jak najmniej widoczny na twarzy, użyj podkładu w kompakcie i nakładaj go dużym pędzlem typu kabuki. Omiń okolice oczu. Pod oczami powinien się znaleźć korektor.

Czas na brwi i powieki. Jeśli masz ładną linię brwi, wystarczy, że przeczeszesz włoski i przeciągniesz je transparentnym żelem. Jeśli potrzebujesz, uzupełnij brwi kredką i nałóż cień. Powieki na całej powierzchni pomaluj jasnym beżowym cieniem, natomiast zewnętrzne kąciki i załamania powiek zaakcentuj ciemniejszym odcieniem brązu. Linię rzęs zaznacz kredką (odcienie brązu będą idealne współgrać z całością i nie sprawią, że makijaż oka mocno wybije się na pierwszy plan). Na koniec wytuszuj rzęsy.

Całość wykończ pudrem nakładanym pędzlem. Uważaj, by nie był to zbyt mocno matujący kosmetyk, inaczej Twoja twarz będzie wyglądała na nadmiernie zmęczoną. Aby dodać nieco trójwymiarowego efektu, kości policzkowe pociągnij różem. To wszystko! Teraz znasz już przepis, jak zrobić delikatny makijaż na dzień.

Jak zrobić makijaż wieczorowy?

W mocnym makijażu na wieczór przede wszystkim zastępujmy kosmetyki w neutralnych, jasnych kolorach, kosmetykami o zdecydowanych barwach. W zależności od tego, jaką kreację planujesz założyć, możesz pozwolić sobie na granat, grafit i czerń na powiekach, brokatowe konturówki do powiek oraz czerwień czy fuksję na ustach. Więcej o dopasowaniu ubioru do cieni piszemy tutaj: Jak dobrać makijaż do koloru sukienki?. W eleganckim makijażu nie możesz pominąć pełnego konturowania twarzy z użyciem bronzera pod kościami policzkowymi, na linii włosów i żuchwy oraz rozświetlacza na szczytach kości policzkowych, na grzbiecie nosa i nad ustami. 

Jak zrobić makijaż wieczorowy? Sprawdzonym i zawsze dobrze wyglądającym makijażem jest smoky eyes. Jeśli użyjesz klasycznych kolorów cieni do powiek, na usta nałóż czerwoną szminkę (w ciepłej lub chłodnej tonacji w zależności od swojego typu urody). Wolisz postawić na więcej koloru na powiekach? Żaden problem, makijaż wieczorowy to ku temu najlepsza okazja. Pamiętaj tylko, by wówczas wykonać delikatniejszy makijaż ust.

Kilka przykładów wieczorowych makijaży podaliśmy w artykule: Makijaż sylwestrowy – obowiązujące trendy. Być może zainteresują Cię także Fryzury wieczorowe - proste i do wykonania w domu!

Jak zrobić makijaż oczu?

Jak zrobić makijaż oczu?

Zanim przejdziemy do tego, jak malować oczy, chcemy zwrócić Ci uwagę na kilka popularnych pułapek związanych z tym tematem. Źle wykonany makijaż oczu może nie tylko wyglądać komicznie (a’la clown), ale także może postarzać twarz czy zmniejszać oczy. Przeczytaj nasz artykuł Makijaż oka – błędy, których powinnaś się wystrzegać i już teraz zapobiegaj takim wpadkom.

Większość kobiet chciałoby mieć większe oczy, więc przedstawimy Ci, jak wykonać makijaż oczu, który je optycznie powiększy. Będzie to na tyle uniwersalna stylizacja, że sprawdzi się jako makijaż oczu na co dzień.

Zacznij od bazy na całą górną i dolną powiekę. Na całą ruchomą powiekę i łuk brwiowy nałóż matowy, jasny cień. Wewnętrzny kącik górnej powieki potraktuj perłowym białym cieniem. Rozetrzyj go na powiekę. Zewnętrzny kącik (do jednej trzeciej długości) zaakcentuj jasno brązowym cieniem. Rozetrzyj go pędzlem do blendowania.

Na całą dolną powiekę nałóż cielistą, rozświetlającą kredkę. Rozetrzyj palcem. Zewnętrzny fragment dolnej powieki pomaluj intensywnie brązowym, połyskującym cieniem. Przeciągnij go także do załamania powieki górnej. Sięgnij raz jeszcze po biały cień rozświetlający i nałóż go na drugą część dolnej powieki (od strony kącika), jednak tym razem zrób to mokrym pędzelkiem – efekt będzie wyraźniejszy. Namaluj jeszcze kreskę na górnej powiece, uważaj, by nie była za gruba i przytłaczająca – po więcej wskazówek zapraszamy do artykułu: Kreska na oku – jak wykonać ją prawidłowo?. Końcówkę możesz wyciągnąć eyelinerem. Na linię wodną nałóż białą kredkę i wytuszuj rzęsy. Jak utrwalić makijaż oczu? Po prostu spryskaj je fixerem do makijażu!

Jak malować usta?

Jak malować usta?

Jak malować usta, by wyglądały naturalnie, a makijaż utrzymywał się przez długie godziny? Malowanie ust to nie tylko przeciągnięcie warg szminką. Będziesz potrzebować konturówki (przezroczystej i w kolorze pasującym do szminki), pomadki i pędzelka do szminki oraz… podkładu do twarzy.

Aby pomalowane usta były długo piękne, potraktuj je najpierw peelingiem do ust. Sam makijaż zacznij od posmarowania warg podkładem. Gdy kosmetyk wyschnie, przejdź do aplikacji bezbarwnej konturówki. Obrysuj usta nieco za konturami (wewnątrz i na zewnątrz) i wlep ją palcami. Dopiero teraz możesz nałożyć konturówkę kolorową. Jak konturować usta za jej pomocą? Malowanie ust konturówką należy wykonywać dokładnie na granicach ust. Możesz nią wypełnić nawet całe wargi – szminka będzie się trzymać jeszcze lepiej!

Czas na pomadkę. Jak pomalować usta szminką? Jeśli wykonałaś dokładny obrys konturówką, nie musisz używać pędzelka, choć zapewnia on jeszcze większą precyzję. Nie musisz aplikować szminki aż do samych krawędzi, bo jest tam już konturówka. Pamiętaj, że źle dobraną konturówkę będzie widać nie tylko w połączeniu z ciemną szminką – jasny makijaż ust też zdradzi ten błąd!

Jak malować usta szminką, by kolor się nie ścierał? Uważaj, by na koniec wykonywania makijażu nie pocierać nadmiernie wargami jedna o drugą. To wcale nie utrwali make-upu, ale wręcz zniweczy wcześniejsze starania o nadanie konturu. Po aplikacji szminki wystarczy lekko cmoknąć ustami. Możesz to zrobić z chusteczką między wargami, by zebrać nadmiar kosmetyku.

Przeczytaj także: Makijaż ust – jak sprawić, by był trwały?

Jak konturować twarz?

Jak konturować twarz?

Po makijażu – demakijaż twarzy! Krok po kroku

Aby nauczyć się konturowania twarzy krok po kroku, musisz najpierw wiedzieć, jaki masz kształt twarzy. Zabieg ma na celu skorygowanie dysproporcji i nadanie twarzy bardziej pożądanych rysów. W konturowaniu twarzy okrągłej przyciemnia się wypukłość policzków, natomiast przy twarzy kwadratowej bronzer powinien się znaleźć na żuchwie. 

Konturowanie twarzy ma także za zadanie nadać twarzy głębię. Po nałożeniu podkładu i pudru twarz wygląda raczej płasko, zestaw do konturowania twarzy pozwala na powrót uzyskać trójwymiarowość rysów.

Niżej przedstawimy Ci bardzo ogóle wskazówki na temat konturowania, jednak po więcej informacji na temat technik, pędzli, kosmetyków i efektów tego zabiegu możesz sięgnąć do innego z naszych artykułów: Konturowanie twarzy – 12 porad dla perfekcyjnego efektu!

Jakie są ogólne zasady odnośnie tego, jak konturować twarz? Bronzer wzdłuż linii włosów obniża czoło, na skroniach dodaje twarzy głębi, a pod kościami policzkowymi wysmukla twarz. Nos wysmuklisz dzięki bronzerowi nałożonemu na jego czubek (od dołu) i po bokach nosa na wysokości kącików oczu.

Jak zrobić makijaż dzienny?

Bronzer w palecie do konturowania to jednak nie wszystko. Znajduje się w niej także róż i rozświetlacz. Do każdego z tych kosmetyków powinnaś używać innego pędzla. Róż powinien znaleźć się przede wszystkim na kościach policzkowych, czyli na najbardziej wystających częściach policzków. Ostatnim potrzebnym Ci kosmetykiem do konturowania twarzy jest rozświetlacz. Przyda się w różnych miejscach twarzy, także do konturowania nosa. Rozświetlacz nakładaj oszczędnie, pędzlem o znacznie mniejszej średnicy włosia. Powinnaś go nałożyć na sam szczyt kości policzkowych (dokładnie pod zagłębieniem pod oczami). Kosmetyk rozświetlający nakłada się również na inne najbardziej wystające części twarzy, na czubek brody, grzbiet nosa, łuk kupidyna nad ustami, a jeśli masz zdrową, nieprzetłuszczającą się cerę, to także na środkową część czoła.

Po makijażu – demakijaż twarzy! Krok po kroku

Pamiętaj, że o prawidłowym i zdrowym dla skóry makijażu nie może być mowy bez demakijażu. Jeśli będziesz się przykładać do demakijażu twarzy, łatwiej będzie Ci wykonywać także sam makijaż. Dlaczego? Dobrze oczyszczona skóra odwdzięczy się lepszym wyglądem, gładkością i blaskiem, nie będziesz zatem musiała nakładać tak wielu grubych warstw kosmetyków maskujących niedoskonałości. Demakijaż oczu właściwymi kosmetykami o odżywczych właściwościach pomoże Ci też zachować dobrą formę rzęs. Gęste i długie włoski będą prezentować się lepiej nawet z minimalną ilością tuszu!

Jak wykonać demakijaż krok po kroku? Przygotuj swój kosmetyk do demakijażu i kilka płatków kosmetycznych (jeden nie wystarczy!). Zwróć uwagę, że o prawidłowym demakijażu nie mówimy tylko jako o demakijażu oczu. Równie ważny jest demakijaż całej twarzy. Możesz używać środków, które nadają się demakijażu całej twarzy, ale możesz też stosować osobno płyn do demakijażu oczu i środek do mycia reszty twarzy. Demakijaż oczu i twarzy łączy jedna ważna zasada: aby był skuteczny, absolutnie nie wymaga pocierania!

Przeczytaj także:
  1. Demakijaż ust. Nasącz płatek wybranym preparatem (dobrze sprawdzi się płyn micelarny) i przecieraj nim usta ruchami zagarniającymi od zewnątrz ku środkowi (w odwrotnym kierunku rozmazałabyś niepotrzebnie szminkę poza granice ust). Użyj tyle wacików, ile potrzeba do osiągnięcia pełnej czystości.
  2. Demakijaż oczu. Nasącz dwa płatki kosmetyczne i przyłóż je na parę chwil do zamkniętych powiek. Ma to na celu rozpuszczenie makijażu. Usuń płatki ruchem zagarniającym ku wewnętrznym kącikom oczu, ścierając większość makijażu. Powtarzaj tak długo, aż ostanie użyte płatki będą już zupełnie czyste. Możesz dodatkowo wyczyścić przestrzenie przy linii rzęs i pomiędzy włoskami patyczkami do uszu nasączonymi płynem do demakijażu. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także Demakijaż oczu – jak wykonać?.
  3. Demakijaż twarzy. Istnieją różne metody oczyszczania twarzy z makijażu. Możesz wykonać go wspomnianym już płynem micelarnym, olejkiem do demakijażu, żelem lub chusteczkami oczyszczającymi. Możesz śmiało wybrać metodę, która odpowiada Ci najbardziej.

Kosmetyki do demakijażu – płyn, żel, pianka czy olejek?

Demakijaż oczu możesz wykonać za pomocą:

 

Jeśli przyswoisz i nauczysz się w praktyce wykorzystywać całą zebraną tu wiedzę, to w temacie makijażu będziesz na całkiem wysokim poziomie wtajemniczenia. Jest dużo zasad i kosmetyków do wykorzystania, ale ćwiczenie czyni mistrza. Nie zapominaj też, że makijaż zawsze będzie wychodził Ci lepiej, jeśli dzień wcześniej zrobisz dokładny demakijaż, a bezpośrednio przed wykonaniem make-upu umyjesz twarz i zastosujesz krem bądź krem-bazę!

Kosmetyki do demakijażu – płyn, żel, pianka czy olejek?