utrwalenie makijażu

Jak przedłużyć trwałość makijażu? 19 najlepszych trików

Twój makijaż musi w ciągu dnia przejść wiele prób. Niespodziewany deszcz po drodze do pracy, pocałunki na powitanie, niezliczone łyki kawy… Jak sprawić, by make-up to przetrwał? Kluczem do sukcesu jest właściwe utrwalenie makijażu.

Jak wykonać makijaż, który będzie trwały? Zacznij od oczyszczenia skóry

Choć oczyszczanie twarzy i makijaż to zabiegi z dwóch przeciwnych kategorii, to wbrew pozorom mają one ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Mówiąc w największym skrócie: to, jak trwały makijaż wykonasz, w bardzo dużej mierze zależy od tego, jak starannie oczyściłaś wcześniej swoją cerę oraz w szerszym ujęciu – jak do oczyszczania podchodzisz na co dzień. Zanim więc zaczniesz szukać rad, jak wykonać makijaż o najwyższym stopniu trwałości, przyjrzyj się swojej rutynie w zakresie oczyszczania.

Przede wszystkim nigdy nie wykonuj makijażu na nieoczyszczonej twarzy. Po nocy znajdują się na niej zanieczyszczenia, warstwa sebum (nawet, jeśli na co dzień nie narzekasz na nadmiernie przetłuszczającą się cerę) i pozostałości kosmetyków zaaplikowanych wieczorem. Skórę najlepiej jest oczyścić o poranku, niedługo po tym, jak wstaniesz z łóżka. A co, jeśli makijażu nie robisz rano, a np. po 2-3 godzinach od porannej toalety? Ponowne umycie twarzy wydaje się dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli masz cerę tłustą. Jednak mycie twarzy częściej niż dwa razy dziennie może dawać efekt odwrotny do zamierzonego, czyli przesuszać cerę, która odpowie na to jeszcze silniejszym przetłuszczaniem. Musisz zatem dobrze to rozważyć, czy ponowne umycie twarzy jest konieczne. Jeżeli nie wychodziłaś z domu, to najprawdopodobniej skóra nie zdążyła się jeszcze zanieczyścić. Wystarczy więc przetrzeć skórę chusteczką lub tonikiem do twarzy, albo osuszyć ją bibułkami matującymi.

Jak utrwalić makijaż w kontekście oczyszczania? Samo codzienne stosowanie płynu micelarnego czy żelu nie wystarczy, by cera była zawsze idealnie gotowa na trwały makijaż. Raz na jakiś czas powinnaś używać też peelingu do twarzy, który pomoże Ci pozbyć się nagromadzonego martwego naskórka, zapewniając lepszą „przyczepność” makijażu. Dokładne oczyszczanie twarzy przed wykonaniem makijażu oraz peeling np. raz w tygodniu to nasze dwa pierwsze sposoby na lepszą trwałość makijażu.

jak wykonać makijaż

Baza pod makijaż – krok drugi

Skóra po oczyszczeniu wymaga nałożenia produktu, który będzie niejako ochroną dla skóry przed bezpośrednim kontaktem z kosmetykami do makijażu, a jednocześnie sprawi, że makijaż idealnie na niej „osiądzie”, wtopi się w nią. Tym produktem jest baza pod makijaż. Ta typowo makijażowa zapewni idealne przygotowanie skóry na makijaż, jednak nie zadba w wystarczającym stopniu o potrzeby pielęgnacyjne skóry. Dlatego lepszym wyborem jest baza pod podkład w formie kremu pod makijaż. Tego typu produkt jest jednocześnie jak fundament dla makijażu i czuła pielęgnacja dla cery. Baza przedłużająca trwałość makijażu powinna przede wszystkim nawilżać – dzięki temu Twoja skóra pozostanie miękka i zdrowo wyglądająca przez cały dzień. Oczywiście równorzędnym zadaniem kremów i baz pod makijaż jest wygładzanie cery.

trwały makijaż

Jako bazę możesz potraktować także kremy nawilżające na dzień – chodzi bowiem o to, by nigdy nie robić makijażu na twarzy w wersji saute. Jeśli jednak miałabyś wybrać rozwiązanie korzystniejsze - największą trwałość makijażu zapewnia jednak krem-baza. Jeśli używasz innego kremu nawilżającego, to po jego nałożeniu na skórę odczekaj kilka minut zanim przejdziesz do wykonywania makijażu. Krem musi zdążyć w całości się wchłonąć, a na powierzchni skóry nie pozostawała nawet cienka tłusta warstewka. Podkład czy korektor po zmieszaniu z resztkami kremu mógłby ulec rozwodnieniu, a nawet rozpuszczeniu, co mogłoby znacznie obniżyć jego właściwości (np. krycie czy właśnie trwałość). Jak to zrobić najlepiej? Po prostu oczyść twarz i nałóż na nią krem, a potem zajmij się resztą porannych czynności – myciem zębów, czesaniem, ubieraniem. W tym czasie krem zdąży się wchłonąć, więc będziesz mogła przejść do wykonywania makijażu.

Warto też wspomnieć, że nawilżanie skóry ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia potrzeb pielęgnacyjnych cery, ale… również przekłada się na trwalszy makijaż! Kiedy Twoja cera jest przesuszona, może się łuszczyć, co w połączeniu z podkładem i pudrem wygląda bardzo źle. Co więcej, taka skóra często nie chce współpracować z kosmetykami do makijażu – podkład może się na niej ważyć, rolować albo słabo się stapiać ze skórą. Wnioski? Jak zrobić make-up, który przetrwa cały dzień? Działaj długoterminowo i nie dopuszczaj do przesuszenia skóry. Nawilżające kremy do twarzy powinny być stale obecne w Twoim schemacie pielęgnacyjnym!

Co jest niezbędne do zrobienia makijażu?

Każda z nas z pewnością podała by tu inną liczbę kosmetyków. To zupełnie normalne, dopóki mówimy o różnicach wynikających z faktu, że nie każda z nas maluje usta czy używa kredki do oczu, podczas gdy inne kobiety używają na raz nie mniej niż czterech kolorów cieni do powiek. Poprawny i wartościowy makijaż można przecież wykonać nawet przy minimalnej liczbie kosmetyków. Jednak w kontekście tego, jak przedłużyć trwałość makijażu, wybór specyficznych kosmetyków staje się już ważny.

Możesz malować kreskę na oku kredką, możesz używać eyelinera, a możesz też całkiem zrezygnować z tego elementu makijażu na rzecz wyłącznie delikatnych cieni do powiek. Jednak jeśli się zastanawiasz, jak zrobić dobry makijaż, czyli makijaż trwały, musisz użyć bazy do powiek. Bez niej kreski będą odbijać się na powiekach, a cienie rolować w ich załamaniach. To jeden z tych kosmetyków, który w niewidoczny sposób odpowiada za odpowiedni wygląd Twojego makijażu przez wiele godzin.

Co jest niezbędne do zrobienia makijażu, by był to makijaż trwały? Oprócz bazy pod cienie, potrzebujesz też wspominanej już tu bazy pod podkład, a także balsamu do ust i spray’u utrwalającego. Trzy pierwsze to produkty bazowe, ostatni pełni rolę utrwalacza gotowego już makijażu. Jak zatem widać, kosmetyki istotne z punktu widzenia trwałości makijażu dotyczą albo samych początków wykonywania makijażu albo działań „wykończeniowych”. Do wykonania trwałego makijażu potrzebujesz także pudru. Zapewne używasz go na co dzień, nawet jeśli nie myślisz przy tym o jego wpływie na trwałość make-upu.

jak utrwalić makijaż

Jak zrobić trwały makijaż? Kwestie techniczne

Samo posiadanie w kosmetyczce wymienionych kosmetyków jednak nie wystarczy. Mało tego – nie wystarczy nawet to, że po prostu ich używasz. Najważniejsze jest to, jak to robisz! W tej części poświęcimy więc uwagę technikom makijażowym, które stanowią najlepszą odpowiedź na pytanie o to, co zrobić, żeby makijaż trzymał się cały dzień.

jak zrobić dobry makijaż

Jeśli chodzi o bazę pod cienie, uważaj na jej ilość. Powinnaś aplikować ją bardzo oszczędnie, inaczej nie uchronni ona Twoich cieni przed rolowaniem, bo… sama szybko zacznie się rolować. Jeśli chodzi o malowanie ust, tutaj na trwałość składa się kilka trików. Pierwszy z nich to regularne stosowanie peelingu do ust, który nie dopuści do pierzchnięcia i wysychania skóry warg. Drugi to smarowanie ust bezbarwną pomadką ochronną, która nawilży i wygładzi wargi bezpośrednio przed pomalowaniem szminką. Musisz tylko pamiętać, że należy dać ustom chwilę na wchłonięcie pomadki, a nadmiar odcisnąć chusteczką, inaczej pomadka zadziała odwrotnie, czyli osłabi trwałość makijażu ust. Kolejny trik w technice malowania ust to zastosowanie konturówki do ust (zapobiega przemieszczaniu się koloru poza granice warg) oraz wypełnianie ust szminką w dwóch krokach. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy odcisnąć usta na chusteczce i ponownie przeciągnąć usta szminką. Wówczas pierwsza warstwa będzie niczym baza, druga natomiast jako właściwy, nasycony i pełny blasku kolor.
Jak zrobić profesjonalny makijaż? Opierając się na trikach wykorzystywanych w codziennej pracy przez makijażystki! Jednym z nich jest np. wklepywanie szminki palcem zamiast nakładania jej bezpośrednio sztyftem albo modnym swego czasu pędzelkiem.

Kolejne triki dotyczą sposobów wykorzystania i nakładania pudru. Po pierwsze jest Ci on całkowicie niezbędny – nieważne, czy używasz wersji z kolorem, czy pudru transparentnego. Nakładaj go zawsze poprzez ruchy oklepujące i dociskanie do skóry, nigdy przez pocieranie, które powoduje ścieranie wcześniej nałożonych kosmetyków. Najlepiej jest używać szerokiego pędzla, ale puszek też zda egzamin (pod warunkiem stosowania opisanej techniki nakładania pudru). Puder warto też wykorzystywać jako utrwalacz dla powiek i ust. Wystarczy, że przypudrujesz bazę pod cienie, a skóra stanie się aksamitna, sucha i gotowa na kolejne kosmetyki. Mgiełką pudru warto też zabezpieczać pierwszą warstwę kredki do powiek i szminki.
Bardzo ciekawym trikiem jest także… osuszanie skóry strumieniem ciepłego powietrza z suszarki po nałożeniu podkładu a przed nałożeniem pudru. Takie działanie jeszcze lepiej zabezpieczy Twój podkład przed ścieraniem się podczas aplikacji pudru. Uważaj tylko, by nie przesadzić z temperaturą nawiewu. Raczej też nie eksperymentuj z takimi metodami, jeśli masz cerę wrażliwą i naczynkową.
Ostatnia porada nie dotyczy stricte techniki makijażowej, ale tego, byś wybierała… kosmetyki wodoodporne! Nie da się ukryć, że ten wariant będzie o wiele bardziej odporny na deszcz, łzy, pot podczas joggingu czy wilgoć na basenie.

krem pod makijaż

Jak zrobić makijaż oka, który utrzyma się cały dzień?

Główny problem z makijażem oka to zbieranie się cieni w załamaniu powieki. Wiele kobiet narzeka też na osypujące się cienie czy odbijające się na skórze kredkę albo tusz, a w konsekwencji – efekt pandy pod oczami… Jak zrobić makijaż oka, który będzie wolny od takich problemów?

baza pod podkład

Wiesz już, że potrzebna jest Ci baza pod cienie oraz że należy ją nakładać jak najcieńszą warstwą. Bazę – tak jak podkład – należy nakładać poprzez wklepywanie, nie wcieranie. Jednak zanim ją nałożysz, powinnaś odtłuścić swoje powieki, najlepiej odrobiną toniku do twarzy. W tym przypadku jest to lepszy produkt, bo ma lekką formułę i szybko odparowuje ze skóry, nie pozostawiając żadnej tłustej warstwy. Wystarczy zaledwie kropka na płatku kosmetycznym!

Do makijaży, od których oczekujesz największej możliwej trwałości, warto zastosować także korektor oraz pomadę. Korektor nakłada się bezpośrednio po oczyszczeniu powiek, jeszcze przed bazą. Pomada natomiast to zaawansowany, zastygający produkt, który warto nałożyć w okolicach zewnętrznego kącika oka, na dolną i górną powiekę. Pomada podbija kolor cieni, ale przede wszystkim utrzymuje je na swoim miejscu przez długi czas.

Wyzwanie – makijaż z brokatem

Makijaż z brokatem to jeden z najlepszych sposobów na imprezowy look. Prawidłowo wykonany wygląda spektakularnie! Niestety, nakładanie sypkiego brokatu nie jest takie proste, bo produkt ten łatwo się osypuje i znika z powiek krótko po nałożeniu.

Jak robić makijaż z sypkim brokatem? Przede wszystkim brokat na powieki zawsze aplikujemy na produkt mokry, najlepiej o gęstej, nieco lepkiej konsystencji. Jeśli nałożysz go na zwykły satynowy cień, nie będzie miał się czego przyczepić i już po chwili zacznie się osypywać pod oko. Do najbardziej wymagających brokatów, zwłaszcza tych o dużej średnicy, stosuje się nawet specjalne kleje. Po drugie, brokat należy nakładać opuszkiem palca, nie aplikatorem czy pędzlem.

A co zrobić, jeśli brokat podczas aplikacji osypuje się pod oko? Musisz wiedzieć… że to nieuniknione! Ważne jest więc to, byś zabezpieczyła swoją cerę przed tym efektem. Najlepiej więc, jeśli nałożysz pod oczy baking, czyli grubą warstwę transparentnego pudru. Baking po zakończonym makijażu po prostu zmiata się ze skóry wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami, które opadły z powiek.

baza pod makijaż

Czym utrwalić makijaż?

Na samym końcu przychodzi czas na utrwalacz do makijażu. Wszystkie dotychczasowe kosmetyki utrwalające oraz triki miały za zadanie utrzymywać makijaż w nienaruszonym stanie niejako od wewnątrz, natomiast utrwalacz makijażu służy zabezpieczeniu make-upu od zewnątrz. Jest to produkt w formie mgiełki utrwalającej makijaż, którą gotowy makijaż spryskuje się z określonej odległości. Uwaga – „gotowy” to tutaj słowo klucz! Jeśli po użyciu fixera do makijażu zorientujesz się, że zapomniałaś np. o różu, jest już niestety za późno… Nie próbuj nakładać go na fixer, bo możesz nabawić się plam.

Co jeszcze warto wiedzieć o spray’u utrwalającym makijaż? Spryskuj twarz z zamkniętymi oczami i nie otwieraj ich, dopóki nie poczujesz, że twarz jest już sucha. Nie zbliżaj nadmiernie atomizera do twarzy, bo zamiast mgiełki, na twarzy będziesz mieć mokre plamy. Uważaj przy końcówce produktu – wówczas atomizer może nie wytwarzać już mgiełki, tylko rozpylać grube krople. Kiedy fixing spray osiądzie i wyschnie w takiej postaci na Twojej twarzy, może być potem widoczny w postaci plam, a skóra może być nieprzyjemnie ściągnięta.

Trwały makijaż nie wymagający poprawek przez cały dzień (albo przez całą noc!), to naprawdę rewelacyjna sprawa. Mimo to  jednak namawiamy Cię do rozsądnego podejścia do kwestii trwałości makijażu. Nie jest za bardzo możliwe, by Twój makijaż zniósł morderczy trening na siłowni w upalny letni dzień, albo by utrzymał się w ciągu dnia spędzonego na plaży, gdy na Twoją twarz działają słońce, piasek i woda. Nie oczekuj, że stosowanie wszystkich trików przedłużających trwałość makijażu zapewni Ci nienaruszalność make-upu także w takich warunkach. Oszczędzisz sobie rozczarowań! Poza tym warto, byś ćwiczyła w sobie umiejętność akceptacji w sobie drobnych niedoskonałości. Błyszczący nos? Lekko wytarty podkład na brodzie? Taki efekt przydarza się każdej z nas, większości – regularnie. To jak najbardziej naturalne, a walka o nienaganny makijaż zawsze i wszędzie to tylko niepotrzebne wywieranie na sobie presji. Nie musisz być idealna, więc nie staraj się o super trwały makijaż absolutnie każdego dnia. Stosowanie wszystkich zaproponowanych przez nas trików ma największe uzasadnienie w makijażu wieczorowym, a więc na specjalne okazje, w makijażu dziennym natomiast latem, gdy panują wysokie temperatury. Zawsze możesz wykonać drobną poprawkę makijażu w ciągu dnia, ale pamiętaj – nikt nie oczekuje, byś co chwilę się pudrowała i uzupełniała szminkę na ustach.